Zaloguj się, aby obserwować  
tread71

Stary, dobry, poczciwy Rock - kącik miłośników

2324 postów w tym temacie

Może jednak nie bądźmy tacy zasadniczy bo nas ludzie ( rockmani-fani-też-metalu) znielubią ;]
To fakt, że pisanie tu o np. hip-hopie , jazzieczy czy muzyce symfonicznej byłoby offtopem, za który należałoby łep z płucami urwać ;] ale myślę, że metal jest gatunkiem na tyle spokrewnionym z Rockiem, że chyba możemy przymknąć oko na proceder przemytu metalu do wątku ;]

P.S.
Co do nowej płyty Gilmoura to krzywan niestety miał chyba rację - bardzo dobre, ale nie wybitne ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 14:43, tread71 napisał:

Może jednak nie bądźmy tacy zasadniczy bo nas ludzie ( rockmani-fani-też-metalu) znielubią
;]



Ale nie o to mi chodzi, bo jest rzeczą dość oczywistą, że matal wywodzi się z rocka. Chodzi mi o to, że wątek o metale istnieje, więc po co "zaśmiecać" nasz o rocku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 18:58, Yarr napisał:

Ale nie o to mi chodzi, bo jest rzeczą dość oczywistą, że matal wywodzi się z rocka. Chodzi
mi o to, że wątek o metale istnieje, więc po co "zaśmiecać" nasz o rocku?


Hmm...proponuję jedną rzecz. Nietrzymajmy się niesamowicie sztywno tematu rock''a i metalu ponieważ te 2 nurty cały czas się przenikają (no nie mówię o takich do bólu metalowych rzeczy jak kapele black czy death ale o takich jak np. Van Halen, White Snake, Judas Priest itp.) i było by dużym błędem tak strasznie się rozdrabniać. A właśnie... jak mówimy o rocku to chyba też w tym wątku można mówić o punku ( punk rock), nieprawdaż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 21:14, bak21 napisał:

A właśnie... jak mówimy o rocku to chyba
też w tym wątku można mówić o punku ( punk rock), nieprawdaż?


W sumie na moje pytania i tak nikt nie odpowiada [chyba nikt nie zna tych kapel...], więc dyskutujcie sobie o czym chcecie ;P Miałem nadzieję, że jednak to będzie wątek o starych zespołach i sprowokuje młodych ludzi do sięgnięcia po albumy np. ELO, BS&T czy GFR... no, ale nic chyba z tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 21:20, Yarr napisał:

W sumie na moje pytania i tak nikt nie odpowiada [chyba nikt nie zna tych kapel...], więc dyskutujcie
sobie o czym chcecie ;P Miałem nadzieję, że jednak to będzie wątek o starych zespołach i sprowokuje
młodych ludzi do sięgnięcia po albumy np. ELO, BS&T czy GFR... no, ale nic chyba z tego.


Nie tyle że nikt nie zna tych kapel i muzyki - tylko wiele osób nie ma pojęcia o historii tych akurat zespołów i dlatego się niewypowiadają (tak jak ja np.). A jak znasz nieco Allmanów to może powiedz mi czym się niektórzy tak nimi zachwycają, bo to co słyszałem nigdy mną nieporuszyło i nie rozumiem ich sławy. Więc poleć może jakąś płytkę najlepszą czy coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 21:20, Yarr napisał:

W sumie na moje pytania i tak nikt nie odpowiada [chyba nikt nie zna tych kapel...], więc dyskutujcie
sobie o czym chcecie ;P Miałem nadzieję, że jednak to będzie wątek o starych zespołach i sprowokuje
młodych ludzi do sięgnięcia po albumy np. ELO, BS&T czy GFR... no, ale nic chyba z tego.


Hej spokojnie;) mlodym nie ma co zadawać niesamowitych zagadek, ale spokojnie polecać płyty, dobre płyty.

ELO - wiadomo:) Electric Light Orchestra - bardzo fajna kapelka, ale dla mnie to tak dla relaxu. I uznaje ja także dlatego, że płyta "TIME" jest jedyną płytą, na której (według mnie) każdy utwór jest przebojem! Jest to stary pop-rock w najlepszym wydaniu. Polecam wszystkim.

GFR - chyba Grand Funk Railroad - powiem szczerze: mieszkam w kraju europejskim i bliżej mi do Europy niż USA, dlatego mniej cenię te amerykanskie blues, rock, folk klimaty. Nie mam zdania. Z tego powodu tez nie wypowiadam się o Grateful Dead ;)

BS&T ??? chyba szwankuje mi pamięć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 21:30, bak21 napisał:

Nie tyle że nikt nie zna tych kapel i muzyki - tylko wiele osób nie ma pojęcia o historii
tych akurat zespołów i dlatego się niewypowiadają (tak jak ja np.).


Chyba będę spamował ale wątek wart jest utrzymania :)

Myślę, że chodzi o to, aby wskazywać młodym źródła. Ktoś pisze że podoba mu się np. Linkin Park? Nie wysyłać go do jasnej ....., tylko spokojnie polecić mu płytke np. Zeppów czy Sabbatów :) Sięgnie, posłucha i może coś tam w głowie zostanie :)
Po drugie trzeba i chyba warto uświadamiać młodych, że ok. 80% produkcji popowej to powtórki, covery, sample. Kto z nas zna wiadomy przebój Madonny? Chyba już wszyscy (nie da się uciec od tego). A kto zna oryginał Abby? A kto w ogóle wie o istnieniu takiego?
Inny przykład: mój znajomy ostatnio zachwyca się techno/trancem (przepraszam, ale za bardzo nie znam gatunki tej muzy). Poleciłem mu więc stare płyty Tangerine Dream. I przyznał rację, że chociaż technika nie była taka jak dzisiaj to faktycznie to co dzisiaj powstaje bazuje i powtarza te schematy.

Kończąc chciałem tylko powiedzieć, żeby nie tworzyć jakiegoś elitarnego wątku o starym rocku, ale wskazywać fajne i wartościowe rzeczy ludziom, którzy chcieliby po takowe sięgnąć. Uff ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, niesamowite ;P Wystarczy dokonać zabiegu socjotechnicznego i od razu znajdują się rozmówcy ;P

Co do Grateful Dead, to chyba będzie ciężko o nich pogadać, bo widzę, że psychedelic w ogóle niezbyt budzi zainteresowanie.

GFR - to dokładnie chodzi o Grand Funk. Wydali kilka świetnych płyt: On Time, Grand Funk czy Closer to Home, a Live to majstersztyk :) Takie piosenki jak Footstompin'' Music, Heartbreaker, Are You Ready, Anybody''s Answer, We''re An American Band, Paranoid, Inside Looking Out czy Look At Granny Run Run to klasyki rocka, które stawiam na równi z takimi znanymi kawałkami jak choćby Black Dog [Zeppów], Children of the Grave [Sabbathów] czy Burn [Purpli]. Zespół-ikona, a tak w Polsce mało znany... nie wiem zupełnie czemu.

Dnia 17.03.2006 o 22:09, krzywan napisał:

BS&T ??? chyba szwankuje mi pamięć


Oj chyba szwankuje ;P Chodzi oczywiście o Blood, Sweat & Tears. Znakomitę kapelę ze świetną sekcją dętą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wiesz kto zapoczątkował techno w muzyce popularnej? :)
Albo heavy metal? :)
I to już w latach 60-tych [to takie ułatwienie ;)].
Jak nie zgadniesz to napiszę i podam przykłady ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 22:30, Yarr napisał:

No, niesamowite ;P Wystarczy dokonać zabiegu socjotechnicznego i od razu znajdują się rozmówcy
;P


:))) Dałem się złapać;)

BS&T - jasne:) Tyle, że to znowu USA. Jakoś nie czuję ich klimatu. Mimo wszystko wolę np. Madness :))) (to juz odskakuję do punk i ska) - kocham ich saksofony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 22:36, Yarr napisał:

A wiesz kto zapoczątkował techno w muzyce popularnej? :)
Albo heavy metal? :)
I to już w latach 60-tych [to takie ułatwienie ;)].
Jak nie zgadniesz to napiszę i podam przykłady ;P


Metal? - no ja tam już stawiam na Yarbirds i Animals. Ale techno? Hmm... Dam okazję Ci sie wykazać !

P.S. Który rocznik jesteś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 22:37, krzywan napisał:

:))) Dałem się złapać;)


No dałeś, ale się cieszę :)

Dnia 17.03.2006 o 22:37, krzywan napisał:

BS&T - jasne:) Tyle, że to znowu USA. Jakoś nie czuję ich klimatu. Mimo wszystko wolę np. Madness
:))) (to juz odskakuję do punk i ska) - kocham ich saksofony :)


Ja tam raczej nie dzielę muzyki na państwa. Np. Amon Duul... to chyba niemiecka kapela, a dość ciekawy prog grali. Oczywiście sporo jest kapel zupełnie mało znanych, a bardzo dobrych - If, Gypsy, Spirit, Gandalf... i to tak z USA jak i np. z wysp brytyjskich.
A Madness jest całkiem fajny, ale nie mógłbym go słuchać zbyt długo na okrągło :) A wiesz, że wokalista Madness prowadził na kanale telewizji brytyjskiej [chyba Chanell 5 czy coś takiegp] program karaoke. Świetny program to był [nie wiem czy jeszcze jest, może?].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 22:30, Yarr napisał:

Co do Grateful Dead, to chyba będzie ciężko o nich pogadać, bo widzę, że psychedelic w ogóle
niezbyt budzi zainteresowanie.


Psyhodelic nigdy mnie nie pociągał - być może ze względu na to że zbyt bardzo kojarzy mi się z rzeczami nieistniejącymi w rzeczywistości, bałaganem, chaosem. No i wogule te narkotyki z którymi się wiąże mnie zawsze odpychały - zbyt wiele rzeczy wychodzilo przez przypadek w tym rodzaju rocka... No i oczywiście zawsze brakowało mi tutaj takiego kopa emocjonalnego, powera. No i zadużo takiego niezrozumiałego mistycyzmu jest w psychodelii.
Ale Zappa''ę i Jefferson Airplane to lubię od czasu do czasu posłuchać (no i Hendrixa - ale to tylko w jakimś niezadużym procencie miało elementy psychodelii).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obie odpowiedzi brzmią: The Beatles :)
1. Techno zapoczątkowane przez utwór Sgt. Pepper''s Lonely Hearts Club Band [reprise] :) [1967 rok]
2. Metal zapoczątkowany przez utwór Helter Skelter [1968 rok]
Ale to tylko moje zdanie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 22:47, bak21 napisał:

Ale Zappa''ę i Jefferson Airplane to lubię od czasu do czasu posłuchać (no i Hendrixa - ale
to tylko w jakimś niezadużym procencie miało elementy psychodelii).


Troszkę niezupełnie masz rację :)
Zappa to gatunek sam w sobie, choć na płycie Freak Out! jest sporo psychedelii [Zappa był przeciwny narkotykom, o ile dobrze pamiętam].
Jefferson Airplane to ikona psychedelic rocka :) Pierwszy zespół z San Francisco, który zyskał szeroką sławę.
Jimi był głównie bluesmanem, choć mocno łączącym gatunki - m.in. różne odmiany rocka [w tym psychedelic].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.03.2006 o 22:48, Yarr napisał:

2. Metal zapoczątkowany przez utwór Helter Skelter [1968 rok]


Było coś takiego jak Arthur Brown''s World ( czy Crazy - niepamiętam) czy coś takiego... Koleśia na takim dziwnym teledysku widziałem - w masce dziwnej coś śpiewał szatańskiego... Może to też podpada pod początek heavy metalu ??? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 22:48, Yarr napisał:

Obie odpowiedzi brzmią: The Beatles :)
1. Techno zapoczątkowane przez utwór Sgt. Pepper''s Lonely Hearts Club Band [reprise] :) [1967
rok]
2. Metal zapoczątkowany przez utwór Helter Skelter [1968 rok]
Ale to tylko moje zdanie :D


Jestem wiekim miłosnikiem The Beatles, ale nie za bardzo sie zgodzę :)
Ad1. Techno dla mnie wiąże się z tzw. elektroniką. Za wcześnie jak na lata 60 chyba.
Ad2. No może, chociaż ... Nie wiem dlaczego ten utwór, a nie np. You Really Got Me Kinksów? Ktoś już spominał w tym wątku o tym kawałku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 22:54, bak21 napisał:


> 2. Metal zapoczątkowany przez utwór Helter Skelter [1968 rok]

Było coś takiego jak Arthur Brown''s World ( czy Crazy - niepamiętam) czy coś takiego... Koleśia
na takim dziwnym teledysku widziałem - w masce dziwnej coś śpiewał szatańskiego... Może to
też podpada pod początek heavy metalu ??? :D


Dokładnie to The Crazy World of Arthur Brown. Utwór Fire {Browna] wykorzystał swego czasu zespół Prodigy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.03.2006 o 22:57, Yarr napisał:

Dokładnie to The Crazy World of Arthur Brown. Utwór Fire {Browna] wykorzystał swego czasu zespół
Prodigy.


Dokładnie tak:) A ja jeszcze dodam, że warto posłuchać czasami the prodigy i np. chemical brothers też :)
Zaraz dostanę bana od rozmówców :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować