Zaloguj się, aby obserwować  
tread71

Stary, dobry, poczciwy Rock - kącik miłośników

2324 postów w tym temacie

Dnia 29.01.2015 o 17:28, luq napisał:

Tylko najprawdopodobniej nie takiej, o jaką chodziło Alexeiowi.


Chodziło mi przede wszystkim o ambitną muzykę rockową, której w moim mniemaniu w mainsreamie brak, bo zwyczajnie cały mainstream stał się prostszy i bardziej przewidywalny. Dla mnie lekko rockujące kawałki (ostatnio usłyszałem komentarz że Katie Perry jest wokalistką prawie rockową), to nie rock. Rock to coś więcej niż tylko muzyka i ballady o miłości. Rock to pewna filozofia bycia, wygląd i płynięcie w pewien sposób pod prąd. Nie głupi upór jak w punku, ale twistująca krytyka na rzeczywistość, na konwenanse i na życie w ogóle. Zresztą to nie dotyczy tylko rocka ale muzyki w ogóle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A Nosowska? Bawi się dźwiękami, flirtuje z różnymi gatunkami i do tego tworzy własne rzeczy na wysokim poziomie, a większość osób nadal ją kojarzy. Kazik w sumie też. Jego ostatnie "dzieła" są raczej słabe, ale jak się spojrzy na ogół twórczości, to jest sporo różnych ciekawych rzeczy. Dodałbym Budzyńskiego, ale on to już trochę mniej kojarzony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2015 o 17:38, Miklak napisał:

A Nosowska? Bawi się dźwiękami, flirtuje z różnymi gatunkami i do tego tworzy własne
rzeczy na wysokim poziomie, a większość osób nadal ją kojarzy. Kazik w sumie też. Jego
ostatnie "dzieła" są raczej słabe, ale jak się spojrzy na ogół twórczości, to jest sporo
różnych ciekawych rzeczy. Dodałbym Budzyńskiego, ale on to już trochę mniej kojarzony.

Można do tego dodać w sumie Maleńczuka, który również potrafi wydobyć z siebie różne dźwięki w różnych stylach. Kazik to wg. mnie pierwszy raper RP:D Bardzo cenię jego twórczość, chociaż ostatnio raczej zjada własny ogon, a wieść o zamknięciu KNŻ potraktowałem ze smutkiem. Chociaż może wróci do Buldoga, bo z byłym Akuratów to nie to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2015 o 17:45, Alexei_Kaumanavardze napisał:

Można do tego dodać w sumie Maleńczuka, który również potrafi wydobyć z siebie różne
dźwięki w różnych stylach. Kazik to wg. mnie pierwszy raper RP:D Bardzo cenię jego twórczość,
chociaż ostatnio raczej zjada własny ogon, a wieść o zamknięciu KNŻ potraktowałem ze
smutkiem.

No popatrz, a jednak się czasem zgadzamy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2015 o 17:47, Miklak napisał:

No popatrz, a jednak się czasem zgadzamy :D

Bo ja w gruncie rzeczy jestem normalny człowiek, a takie a nie inne przemyślenia mam, bo mam i nikomu nie karzę się z nimi zgadzać, tylko ich bronię, bo wierzę w (pewną) ich prawdziwość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2015 o 17:28, luq napisał:

> To jak to jest z tym mainstreamem?

Tutaj masz rację. Powinienem był napisać, że rap w pewnym momencie zaczął zyskiwać na
popularności.

Oczywiście:) A przed rapem nie był rock, tylko r&b, chociaż to bardziej na scenie amerykańskiej niż u nas. W Polsce dostęp do zagranicznej muzyki w ogóle był wtedy przefiltrowany i stąd "mainstream" ma różne znaczenie w zależności od kraju i epoki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.01.2015 o 17:22, Alexei_Kaumanavardze napisał:


Ja się z Tobą zgadzam. W Polsce to głównie rocko-polo i punk-rock, zdarzają się wyjątki
(takie Ankh np.), ale szału nie ma. A coraz większa pseudo-specjalizacja artystów wynika
również z ułomności systemu. Jak ktoś jest samoukiem, to gra to czego słucha, jak ktoś
jest muzykiem wykształconym, to potrafi tylko zagrać to co ma napisane, a jak jest wokalistą
bez zdolności kompozytorskich to teksty piszą w Polsce trzy osoby na krzyż (przynajmniej
te znane wszystkim), a komponuje może pięć.


Hmmm ... chyba taki samouk to najbardziej wszechstronny wokalista. Nie pamiętam, jak to było w przypadku Lenona czy McCartneya, ale taki Mercury to był samouk ( z wykształcenia to był artysta plastyk, dekorator wnętrz, nie wiem czy kształcił się muzycznie ), Elton to już inny przypadek: najmłodszy absolwent Royal Academy of Music, a we wróżbach co najmniej kariera Mozarta ;) szkołę rzucił na dwa tygodnie przed końcowymi egzaminami, zeby zrobić na złość ojcu, który zabronił mu słuchać i grać muzyki rozrywkowej ;) ale już w muzyce rozrywkowej to także samouk.
A w kwestii tekściarzy to Masz na myśli Mogielnickiego, itp? Szkoda, że Budka Suflera tak rzadko korzystała z tekstów niejakiego Sikorskiego ( o ile dobrze pamiętam nazwisko ), najlepsze teksty ich utworów.
Są u nas w ogóle jakieś tandemy kompozytorsko, pisarskie, jak McCartney - Lenon, czy Taupin - Elton? Na myśl przychodzi mi tylko Osiecka - Rodowicz.

Dnia 29.01.2015 o 17:22, Alexei_Kaumanavardze napisał:


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak odróżnić muzykę ambitną od nie ambitnej ? Czy jesli lubie sobie posluchac np toto,asia, rush ,iron maiden ,voivod, phila collinsa to nie mogę stwierdzić ,że to jest ambitne bo jest bardziej rozbudowane instrumentalnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2015 o 19:07, hammerfall87 napisał:

Jak odróżnić muzykę ambitną od nie ambitnej? Czy jeśli lubię sobie posłuchać np Toto, Asia,
Rush, Iron Maiden, Voivod, Phila Collinsa to nie mogę stwierdzić, że to jest ambitne
bo jest bardziej rozbudowane instrumentalnie?


Możesz, bo czemu by nie? Dla każdej osoby ambitne będzie co innego i niech sobie tak już zostanie.


Btw, starałbyś się korzystać z zasad pisowni, lepiej się czyta zdania które są poprawnie zapisane.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.01.2015 o 18:29, lis_23 napisał:

Hmmm ... chyba taki samouk to najbardziej wszechstronny wokalista. Nie pamiętam, jak
to było w przypadku Lenona czy McCartneya, ale taki Mercury to był samouk ( z wykształcenia
to był artysta plastyk, dekorator wnętrz, nie wiem czy kształcił się muzycznie ), Elton
to już inny przypadek: najmłodszy absolwent Royal Academy of Music, a we wróżbach co
najmniej kariera Mozarta ;) szkołę rzucił na dwa tygodnie przed końcowymi egzaminami,
zeby zrobić na złość ojcu, który zabronił mu słuchać i grać muzyki rozrywkowej ;) ale
już w muzyce rozrywkowej to także samouk.


Z tymi samoukami to ciężko jest w Polsce. Znaczy są oczywiście, ale w porównaniu z zachodem mało ich. No, ale taka specyfika. Poza tym, ja mówię o samoukach szerzej, a nie tych, którzy dostali się do muzycznego olimpu;). Bo Ci którzy wdrapali się na szczyt, najczęściej potrafią na prawdę dużo.

Dnia 29.01.2015 o 18:29, lis_23 napisał:

A w kwestii tekściarzy to Masz na myśli Mogielnickiego, itp? Szkoda, że Budka Suflera
tak rzadko korzystała z tekstów niejakiego Sikorskiego ( o ile dobrze pamiętam nazwisko
), najlepsze teksty ich utworów.
Są u nas w ogóle jakieś tandemy kompozytorsko, pisarskie, jak McCartney - Lenon, czy
Taupin - Elton? Na myśl przychodzi mi tylko Osiecka - Rodowicz.


1) Zbigniew Hołdys - Bogdan Olewicz - Głównie Perfect, ale nie tylko.
2) Borysewicz - Kukiz
3) Lipko - Mogielnicki zdziwiłbyś się jak wiele przebojów pochodzi od tego duetu:)
4) Lipko - Zeliszewski (ale to już głównie Budka Sulflera)
5) Borysewicz - Panasewicz (ale to tylko Lady Pank)

i na koniec tak z głowy
6) Olewicz-Pilecki ale to duet tekściarsko-tekściarski;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2015 o 17:55, Miklak napisał:

Kolejny powód do uwielbiania Tajlandii :D

Generalnie Tajowie mają IMHO talent do rytmicznej muzyki, bo to niepierwszy świetny kawałek, który znam ich autorstwa. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam niedawne odkrycie:
https://sonicelements.bandcamp.com/album/new-world

Przyjemny rock w stylu Pink Floyd, Genesis i innych, bardzo fajna płytka, ale trochę nie zgadzam się z nazywaniem tego progresywnym rockiem - poza pierwszym i ostatnim utworem reszta ma standardową strukturę i nie zmienia się przy upływie czasu. Ale to żaden zarzut wobec jakości płyty, która jest warta uwagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2015 o 18:02, Prince_Miki napisał:

> Kolejny powód do uwielbiania Tajlandii :D
Generalnie Tajowie mają IMHO talent do rytmicznej muzyki, bo to niepierwszy świetny kawałek,
który znam ich autorstwa. :)

Niestety moja wiedza na temat tajskiej muzyki jest raczej ograniczona. Z muzyki popularnej to znam chyba tylko Khun Narin Electric Phin Band: https://www.youtube.com/watch?v=sRe2l2STyoo

Oraz te utwory, które znalazły się w filmie Choroba tropikalna reżyserii Apichatponga Weerasethakula.

Z trochę innych rzeczy, to mój ulubiony zespół (Coil) stacjonował w Tajlandii, co szczególnie słychać w twórczości The Threshold HouseBoys Choir, ale właściwie to ciągle twórczość angielska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2015 o 14:45, Transylvanian_Hunger napisał:

Który album Electric Light Orchestra jest "najlepszy", który w pierwszej kolejności warto
zbadać?
Mam zamiar na początek sprawdzić A New World Record ze względu na "Rockaria!"
- lubię ten kawałek :)

Moje trzy ulubione to, w kolejności od najlepszego: Out of the Blue, Discovery, Time.
Polecam te trzy sprawdzić, są to genialne płyty ze specjalnym miejscem na mojej półce z muzyką :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak knopfler polecam zainteresować się albumem "Time". Z tym że dla mnie to właśnie jest numer 1 Electric Light Orchestra. Bardzo klimatycnze kompozycje i kilka naprawdę wielkich przebojów, a że obecnie płytę mozna bez większego problemu dostać za 20zł to tym bardziej warto.

knopfler --->

Nadal kupjujesz wszystko co związane z Markiem Knopflerem? Jeśli tak to nabyłeś już "Tracker"? No i jakie ewentualne wrażenia po przesłucnhaniu? W Teraz Rocku czytałem bardzo pozytywną recenzje (4,5/5), ale oni tam ostatnio rzadko kiedy schodzą z ocenami poniżej 4/5 (nowe płyty Pink Floyd i Scorpions odpowiednio 5 i 4,5 wft?!) , więc podchodzę do tego z dużą rezerwą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować