Zaloguj się, aby obserwować  
POZDRO-Grizzly

Systemy RPG

644 postów w tym temacie

Dnia 26.03.2013 o 10:09, meryphillia napisał:

U "mlodych" to i tak przez pierwszy okres fascynacji rolplejami, obowiązuje styl "Diablo".
;)
Sam jak przypomnę sobie moje pierwsze próby mistrzowania gdzieś na początku lat 90tych,
to nawet Diablo parę lat później do takiej wyrzynki nie miało co podskakiwać. ;D

Faktycznie początki na D&D też wspominam boleśnie. No ale od czegoś trzeba było zacząć.Z czym że jakoś na szczęście nigdy nie preferowałem "diablowania" a sesjach.Jedynie na masę przeciwników lecę jak prowadzę komuś Zombie Survival. Dlatego może teraz już od lat nie prowadziłem żadnego sytemu fantasy w stylu D&D właśnie.
Ja za to zauważyłem co mnie martwi że "młodzi" nasłuchają się o jakimś systemie i próbują go prowadzić bez znajomości podręcznika. Ewentualnie tworzą coś w stylu danego systemu a wiadomo jak to wychodzi w praktyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2013 o 10:33, Tomoya-kun napisał:

Faktycznie początki na D&D też wspominam boleśnie.


A ja wręcz przeciwnie.
Były to czasy bezproblemowego wygrzewu, no ale trudno darmo by nie spodobało się coś takiego 13latkowi w czasach, gdy o komputerze w domu chyba każdy marzył, a same gry fabularne znało w kraju góra 200+3k100 osób. ;D

Zresztą pamiętając moje w ogóle początki z RPG (87 rok), to i tak moja póżniejsza forma mistrzowania wygrzewu była już zaawansowana w "opowiadanie historii", bo w owych zamieszchłych początkach dzieciak który przywiózł ze Stanów podręczniki do AD&D i pokazał mi w ogóle "o co kaman", znał tylko formę grania typowo "diablową" czyli rysownie lochów i planszówkowe dziabanie zamieszkujących nie mobów bez jakiegokolwiek "snucia historii". :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2013 o 10:09, meryphillia napisał:

U "mlodych" to i tak przez pierwszy okres fascynacji rolplejami, obowiązuje styl "Diablo".
;)
Sam jak przypomnę sobie moje pierwsze próby mistrzowania gdzieś na początku lat 90tych,
to nawet Diablo parę lat później do takiej wyrzynki nie miało co podskakiwać. ;D


Ekhm?

http://www.axeworld.net/node/6

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.04.2013 o 15:35, meryphillia napisał:

Dla minimalistów:
http://dungeon.org.pl/2013/04/01/mechanika-uniwersalna-nowa-jakosc-na-twoich-sesjach-rpg/

Na pierwszy rzut oka, wygląda przystępnie i może służyć jako wstępny szablon pod coś
bardziej skomplikowanego, choć i w podstawowej formie jest wystarczająca.


Czyli jednak da się coś zrobić samemu bez żmudnego mielenia podręcznikiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zostałem zastrzelony stwierdzeniem, że jeśli w grze RPG trzeba sobie coś doczytywać ze znajdowanych książek, to nie jest to dobry sposób prowadzenia narracji.

Czas spalić Candlekeep ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to MG ma czystać z czegoś co ma przed nosem, to tak.
A jeśli to BG mają ciagnąc scenariusz grzebiąc w bibliotekach za dalszymi wątkami, to czas spalić Call Of Cthulhu. ]:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najciekawsze dotychczas plony z okazji Dnia Darmowych Gier Fabularnych:

System uniwersalny:
http://fileserv.polter.pl/ArkadiuszRygiel-WideoRPG.pdf

Rodzony od miesięcy setting pod Savage Worlds oparty na całkiem ciekawym pomyśle:
http://czaswasni.wordpress.com/2013/06/15/40-do-1-na-dzien-darmowych-gier-fabularnych-2013/

W dobrym smaku system saj-faj dla prawdziwych grognardów:
http://omletofon.blogspot.com/2013/06/ddgf-2013-ja-tez-mam-dla-was-prezent.html

Trochę smakowitości dla miłośników Dzikich Pól autorstwa znanego Borejki:
https://docs.google.com/file/d/0B9LhPxSMU5hOeHJCTEs3LVEyLWM/edit

Enjoy.

BTW. Nawet jeśli nie uda mi się w przyszłym roku uczestniczyć w zabawie z racji wydania mojego systemu, to i tak najprawdopodobniej uda mi się po latach skończyć bardzo miłą rzecz (mam nadzieję) dla miłośników Call of Cthulhu. ]:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna zajefajna rzecz z okazji DDGF.

https://docs.google.com/file/d/0B9LhPxSMU5hOZm5vTW9wRnZTVmc/edit

Kompilacja Karnawału Blogowego, czyli kompilacja dająca jakiś pośredni chociaż wgląd, jak wiele dzieje się w dzisiejszym środowisku miłośników gier fabularnych w tych złych internetach.

Kompilacja jest o tyle istotna, że nie jest konkretnie źródłem pomysłów dla RPG (choć co nieco da radę się i w taki sposób przełożyć), a pokazuje nam jak poszczególne elementy naszego hobby widzą inni miłośnicy.
Praca ta może być niezwykle cenna jako źródło dla kogoś kto chce wykorzystać gry fabularne jako temat do ewentualnej pracy licencjackiej czy magisterskiej oraz ogólnie dla osób zainteresowanych grami fabularnymi na nieco wyższym poziomie niż tylko jako gracz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że są tu bywalcy Google Hangouts. Czy nie używając kamery można tam dostać się na granie, czy ludzie oczekują że się z takowej będzie korzystać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystam z takich wynalazków, ale wydaje mi się że raczej jeśli już ktoś prowadzi przy użyciu czegoś takiego sesję, to wszystko zależy już od prowadzącego, jak i samych graczy.

Ja tam nadal pozostaje purystą i sesja RPG, to sesja z żywymi graczami, a nie jakimiś "awatarami", często właśnei totalnie anonimowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem pełną podstawkę i kości do Star Wars: Edge of the Empire, jak do mnie dotrze i przeczytam możecie się spodziewać recenzji. A potem może nawet relacji z rozgrywki jak będzie mi się chciało. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2013 o 13:03, meryphillia napisał:

Jedynie słuszne rolplejowe Star warsy, to oczywiście te od West End Games.
Howgh!


Nie mogłem sobie odpuścić pierwszych nie d20stkowych Gwiezdnych Wojen od dawna. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki system najlepiej oddałby uniwersum STALKERa? Myślałem o neuroshimie, savage worlds lub nawet dnd 20...
Potrzebuję mechaniki, która mogła by oddać działanie artefaktów i z dobrze opisaną zbrojownią :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stary Cyberpunk 2020.
Szybka mechanika nastawiona na bezpardonową wymianę ołowiu, a mechanikę artefaktów mozna sobie szybko dopisać.

Zresztą nie jestem pewien, ale chyba gdzieś mam jakiegoś S.T.A.L.K.E.R.(a) w pedeefie.

No i koniec końców zawsze zostaje Savage Worlds.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.08.2013 o 12:38, meryphillia napisał:

Stary Cyberpunk 2020.
Szybka mechanika nastawiona na bezpardonową wymianę ołowiu, a mechanikę artefaktów mozna
sobie szybko dopisać.


Cyberpunk? mimo zapowiedzi nowej gry nic o tym systemie nie wiem, a encyklopedyczne notatki nie odp. na pytanie: ktoś to jeszcze sprzedaje i czy to ciekawe do poczytania :P ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 09.08.2013 o 20:40, Boguslav4 napisał:

Cyberpunk? mimo zapowiedzi nowej gry nic o tym systemie nie wiem, a encyklopedyczne notatki
nie odp. na pytanie: ktoś to jeszcze sprzedaje i czy to ciekawe do poczytania :P ?


Jasne że to ciągle sprzedają. Chociażby na Rebelu.
A do przeczytania ciekawe, chociażby dla inspiracji. Ja osobiście nie lubię gotowców, bo tworzenie własnego świata jest dla mnie w rpgach najciekawsze ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzy czy cztery lata temu krajowy wydawca czyli Copernicus zrobił dodruk nawet.

Sama gra trąci już dzisiaj myszką dość mocno w warstwie technicznej, ale jest cholernie klimatyczna, a zastosowana mechanika jest łatwa w użytku i jednocześnie nie psująca dynamicznej akcji, jaka powinna obowiązywać w dobrym cyberpunku.

A czy ciekawe do poczytania?
Każda książka praktycznie jest na tyle ciekawa by się z nia zapoznać i samemu wyrobić sobie o niej opinię. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować