Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Risen - recenzja

72 postów w tym temacie

Dnia 16.10.2009 o 20:54, PabloZ_94 napisał:

Jak to jest, że źle zrobiony Gothic 3 dostawał lepsze oceny od dopracowanego Risena?
Dla mnie to trochę dziwne...



Bo Gothic 3 leciał na fali poprzednich odsłon. Tak długo na niego czekali, że przymykali oko na błędy. Choć szczerze to czy ja wiem czy gorsze? Oceny nie są takie złe..ponad 80 %.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2009 o 20:28, lukodinho napisał:

super gra a najlepsze że full wersja zajmuje niecałe 2gb!!!! powinni wiencej takich gier
tworzyć bo jak robią gry po 8gb to mi sie odechciewa sciongać jak są po prawie 100 partów


darmowe gry zajmujące 8gb? rozumiem, że to rozbudowane wersje pasjansa w 100 partach są, każdy part za każdą talię odpowiedzialny?...

Co do gry, czuję pokusę kupienia jej i sprawdzenia samemu, bo mimo początkowego sceptycyzmu wobec tej pozycji, to jednak widzę, że warto przyjrzeć się jej z bliska, szczególnie że po Gothicu 3 klimat trochę opadł. No ale widzę reaktywację :D i oby tak dalej dla Pirani i jej przyszłych gier (aż boję się zobaczyć co wyjdzie z Arcanią od Spellbound)!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2009 o 20:51, Seba0p napisał:

"(...) zaś ponowne jej wczytanie przy świeżo uruchomionej aplikacji to maksymalnie kilkadziesiąt
sekund"

Nie chodziło czasami o kilkanaście sekund ?


Wczytanie sejwa tego samego obszaru jest błyskawiczne. Przy świeżym starcie trwa to jednak zazwyczaj powyżej 20 sek., czyli już kilkadziesiąt. :)

Odnośnie oceny:

Ja w ogóle jestem przeciwnikiem ocen, co już niejednokrotnie podkreślałem. Bo żeby być uczciwym, trzeba by ich wystawiać kilka: dla przeciętnego Kowalskiego, dla fanów gatunku, dla fanów serii, dla misiów puszystych... Staram się więc zawsze (o ile ma to sens) dodawać na końcu stosowne komentarze . I tak w tym przypadku miłośnicy cyklu Gothic otrzymują grę na 5+. Ocena nie może jednak odnosić się do wąskiego grona, lecz wręcz przeciwnie - jest dla ludzi, którzy o grze słyszą po raz pierwszy w życiu. BTW: Gothica 3 w chwili pisania recki (po błyskawicznym. "recenzenckim" przejściu) oceniłbym wtedy na 4, obecnie na 3.5 maksymalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2009 o 20:13, Adarroc napisał:

System walki jest bardzo intuicyjny i taki..."konsolowy"


Jak ja kocham tego typu opinie, po prostu ręce opadają. Wyjaśnij mi, jak według ciebie wyglądać powinien "taki pecetowy".

@lukodinho

Dnia 16.10.2009 o 20:13, Adarroc napisał:

super gra a najlepsze że full wersja zajmuje niecałe 2gb!!!! powinni wiencej takich gier tworzyć bo jak robią gry po 8gb to mi sie odechciewa sciongać jak są po prawie 100 partów


Skoro gra TAK bardzo ci się podoba, bądź łaskaw ją zakupić. Aż mam ochotę nakłaniać twórców, by zaczęli tworzyć gry zajmujące co najmniej 20 GB.

Co do recenzji - bardzo przyjemna lektura, zgadzam się w pełni z jej treścią. Najbardziej boli mnie fakt, że gra zmienia się w dungeon crawler wraz z rozpoczęciem trzeciego rozdziału, choć eksploracja ruin jest naprawdę przyjemna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Risen jest gierką naprawdę dobrą która poraz kolejny pokazuje że Piranha Bytes gdy nie pospieszana potrafi stworzyć wyśmienitego action rpga.
Osobiście Risen wciągnął mnie na tyle że przez 3 dni grałem (eksploracja świata,zabijanie potworow i robienie mniejszych questów) w niego po 8h dziennie dla samego "doświadczenia" tego świata:)
Jeśli ktoś lubi Gothicowy klimat to jak najbardziej polecam Risen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja poczekam az stanieje, albo jak pojawi sie arcania i jej porownanie z risen. do konca 1Q wychodzi za duzo gier ktorych jestem pewien ze warto je kupic :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam już za sobą 15h gry i jestem na etapie radosnego hasania w drugim rozdziale. Muszę powiedzieć, że Risen bardzo przypomina Gothica 2 co dla mnie jest rewelacyjną wiadomością. Gothica 3 nigdy nie dokończyłem chociaż podchodziłem do niego 2 razy w tym za pierwszym na liczniku miałem 40 godzin gry - no ale w pewnym momencie pękła mi żyłka przez ten żałośnie nudny system walki i rzuciłem grę w pizdu :)

Dla mnie nowy twór piranii mógłby się nazywać Gothic 4: Risen. Polecam każdemu fanowi dwóch pierwszych części tej zacnej serii, ale dla osób "postronnych" może to być całkiem niezjadliwe. Taki już urok tej bardzo specyficznej gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wole juz takie "to samo" nbiz cos "nowego" ala gothic 3i te jakze wspaniale wcale nie monotonne questy nie wspominajac nawet na tych cudownych walkach ja vs cale miasto orkow;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie gothic 3 jest jedną z najlepszych gier... pamiętam jak kiedyś permamentnie psuły mi się sejwy i co chwilę wyświetlał się bład "Where is Guru", lecz mimo to przeszedlem całą (chyba za 6 razem...), teraz od dnia premiery grę znam na pamięć, a większość błędów wyeliminowały patche. Jedyną grą która mnie równie wciągnęła było Diablo 2.
Risen jest porządną kontynuacją serii, lecz brakuje mi kilku ciekawych elementów zpoprzedniej serii...
miedzy innymi: wielki świat, dużo miast i wymienione już przez kogoś walki ty kontra całe miasto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wole mieć 3 lub 4 większe miasta/lokacje i żeby wszystko w nich było niż całą mapę zapełnioną "miastami" z 1 sklepem i 10 mieszkańcami niczym Gothic 3. Risen wymiata, jest znacznie bardziej podobny do Gothica 2 niż 3 i choćby dlatego warto się nim zainteresować :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2009 o 20:12, Bravo4 napisał:

Podobno gorsza jest tylko grafika więc jeśli grafa jest dla ciebie na 2/3 miejscu to
graj śmiało xD


Żeby tylko. Ale za same różnice w grafice nie może być rozbieżności niemalże 30 punktów na metacritic. Na konsoli gra po prostu działa tragicznie. I nic z tym nie zrobisz. Taka sama sytuacja jak z Supreme Commander: niby wersja konsolowa się od pecetowej nie różniła, ale chrupała przy większej liczbie jednostek. I już oceny zbierała dużo słabsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie "zaliczyłem" tylko demo Risen''a i zaiste gra interesująca. Jednak zdaję sobie sprawę, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Może wkrótce podkuszę się do zakupu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim fanom Gothic (i nie tylko) przypominam i informuję, że wyszedł Community Patch 1.73. Poprawiono w nim mnóstwo błędów i dodano wiele usprawnień zarówno w mechanice gry jak i grafice.
Jak komuś nie pasuje Risen to warto spróbować i wrócić do starego dobrego Gothic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem 3 akt i muszę powiedzieć, że od czasu G2 z dodatkiem NOTR żadna gra mnie tak do komputera nie przykuła, jak Risen.
Gra jest absolutnie genialna. Przed chwilą z ciężkim sercem ją wyłączyłem, bo niestety spać też kiedyś trzeba ;P
Niesamowity klimat i syndromy "jeszcze tylko jeden quest", "jeszcze tylko 5 minut".
Jak dla mnie pełna rehabilitacja studia Piranha po zwalonym G3.
Oby więcej takich gier, bo ostatnimi czasy zacząłem tracić nadzieję, że przyjdzie mi jeszcze zagrać w coś ciekawego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc zgadzam się z wnioskami przedstawionymi w recenzji, tylko jedna rzecz mnie zastanawia. Na jakim komputerze i z jakimi ustawieniami gry grał recenzent? Ja na moim już dość leciwym Athlon X2 5600, 8800GT, 2GB RAM i Vista64-bit z ustawieniem wszystkiego na max w 1280x1024 (natywna mojego lcd), tylko przy antyczymś tam dając 8x zamiast 16x, grałem przez wiele godzin i żadnych ścinek nie zauważyłem ani razu (i tym samym Risen dosłownie miażdży G3 z jego amatorską optymalizacją, przepraszam, z brakiem optymalizacji). A sama gra wygląda po prostu pięknie. Nie muszę mieć na ekranie super dokładnych tekstur, jeśli tylko to co widzę dobrze oddaje ducha gry (tutaj wręcz wspaniale), a sama gra działa PŁYNNIE na starszym sprzęcie, to mi wystarczy do szczęścia. Ja uważam Risen za restart serii, a nie jej nieoficjalną/alternatywną kontynuację. Gra nie jest może tak dobra, jak G1 plus Mroczne Tajemnice (choć temu imho brakowało balansu), ale jak na razie to najlepsza, obok wspomnianego pierwowzoru, gra "piranii".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie gra jest świetna. Piranhi Bytes tym razem się udało stworzyć świetną grę po niedopracowanym Gothicu 3. Dla mnie Risen jest połączeniem G1, G2 i z G2:NK. Moim zdaniem Risen jest alternatywną kontynuacją serii Gothic. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Recka całkiem dobra, ale brak w niej nieco głębszego opisu fabuły (bo w końcu po to się gra w cRPG nie? :P). Risena kupię jak stanieje bo teraz nie mam złamanego grosza przy duszy a jeszcze nowy STALKER za niedługo wychodzi ;/. Ale demo postaram się pobrać w najbliższym czasie i obaczyć. Mam nadzieję że nie zawiodę się tak jak na G3 (grało się fajnie po czym powiedziałem że wypadało by ją ukończyć i zajęło to BARDZO mało czasu. I jeszcze w zamian zamiast jakiegoś filmiku dostałem pokaz slajdów ;/. Krótkie dialogi też wnerwiały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować