Vaksinar

Manga i Anime - temat ogólny

48142 postów w tym temacie

Dnia 16.05.2015 o 16:51, kaczek93 napisał:

Nie znam się na anime więc kieruję moje pytanie do tych, którzy są w temacie.
Czy moglibyście polecić (o ile istnieje) jakąś serię w klimatach Metal Gear Rising Revengence?
Chodzi mi aby poruszane tam kwestie wędrowały wokół tematu granicy między człowiekiem
a maszyną (cyborgiem) itp.
Da radę znaleźć coś takiego?

Mógłbyś pewnie zacząć od GITSa (Ghost in the Shell) jest z tego manga, dwie czy trzy kinówki i dwie serie TV.
Inna seria którą mógłbyś się zainteresować to Gunnm/Battle Angel Alita. Chociaż to bardziej seria pełna akcji niż filozoficznych rozmyślań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2015 o 12:07, Alamut napisał:

HunterxHunter
Przynajmniej ma chyba lepsze wytłumaczenie i wyniki niż Miura...

Co prawda to prawda. Chociaż HxH ma raczej prostszą kreskę niż Berserk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2015 o 16:51, kaczek93 napisał:

Nie znam się na anime więc kieruję moje pytanie do tych, którzy są w temacie.
Czy moglibyście polecić (o ile istnieje) jakąś serię w klimatach Metal Gear Rising Revengence?
Chodzi mi aby poruszane tam kwestie wędrowały wokół tematu granicy między człowiekiem
a maszyną (cyborgiem) itp.
Da radę znaleźć coś takiego?


texhnolyze, niemniej jednak jest to utwór dość ciężki w odbiorze więc możesz się od niego odbić. Ale jak niestraszne Ci tytuły, które są wypełnione symboliką i gdzie ogólny przekaz musisz wyłapać sam, to gorąco polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2015 o 17:13, kaczek93 napisał:

Może być i pełna akcji. O jakieś głębokie rozkminy też mi nie chodzi :)


Godny uwagi jest też film Metropolis bazujący na motywach "Metropolis" Fritza Langa z 1927, który też jest świetny.

Dnia 16.05.2015 o 17:13, kaczek93 napisał:

/ciach/
A czy lepiej jest najpierw obejrzeć kinówkę a potem serię czy odwrotnie jeśli chodzi
o GITS?


Dwie pierwsze kinówki i SAC to praktycznie dwa różne światy, więc nie robi to większej różnicy, ale chyba lepiej zaczynać od filmu. Przynajmniej od razu będziesz wiedział, czy tematyka Ci podchodzi ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2015 o 00:33, Alamut napisał:

HunterxHunter

Z tego co czytałem na internecie chłop ma problemy z kręgosłupem i przechodzi rekonwalescencję
po operacji. Podobno wszystko jest spowodowane faktem, że nie angażuje asystentów i wszystko
rysuje sam.


O, a ja słyszałem że autor zrobił sobie przerwę, bo chciał pograć jakąś grę...

Oby szybko wrócił do zdrowia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

HunterxHunter

Dnia 16.05.2015 o 18:29, Andrzej15 napisał:

O, a ja słyszałem że autor zrobił sobie przerwę, bo chciał pograć jakąś grę...

Ja takie informacje o autorze Berserka słyszałem... Może wszyscy mają dość mang i chcą się odprężyć? xD

Dnia 16.05.2015 o 18:29, Andrzej15 napisał:

Oby szybko wrócił do zdrowia.

Nom ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2015 o 18:29, Andrzej15 napisał:

> HunterxHunter
O, a ja słyszałem że autor zrobił sobie przerwę, bo chciał pograć jakąś grę...

To chyba w Greed Island jeśli od roku nie ma żadnych update''ów XD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fate / Stay Night: Unlimited Blade Works odc.19

Co prawda głównym punktem programu tego odcinka są autobiografia Archera i tożsamość Mastera stojącego za Cu Chulainnem, ale moją uwagę przykuł jeden drobny szczegół:

Zbroja Mordreda w retrospekcji Saber różni się od tej znanej z Fate/Zero. Ufotable wykorzystało model zdradzieckiego rycerza z Fate/Apocrypha, więc kto wie? Może czeka nas w przyszłości anime na temat tej alternatywnej wojenki? Ja bym się z tego faktu bardzo ucieszył ;3

20150516225716

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2015 o 22:57, Alamut napisał:

Fate / Stay Night: Unlimited Blade Works odc.19

Po UBW to niech lepiej ufotable sobie odpuści fate, albo zmieni reżysera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2015 o 23:53, Pablo_Querte napisał:

> Fate / Stay Night: Unlimited Blade Works odc.19
Po UBW to niech lepiej ufotable sobie odpuści fate, albo zmieni reżysera.


Hmm, rozwiniesz? Czemu?

Osobiście na UBW płakał nie będe, bo to BARDZO trudne anime do zrobienia. Gigantyczna popularność Fate/sn sprawiła, że oczekiwania były i są wielkie (szczególnie, że Fate/Zero w ich wykonaniu było genialne), i ufotable musiało sprostać wyjątkowo trudnemu zadaniu- zrobienia doskonałego anime i anime które trafi do "nowych" i anime które usatysfakcjonuje osoby znające już vnkę. Śmiem twierdzić, iż ta próba z góry skazana była na porażkę, ale oni wychodzą z tego obronną ręką. Porównywałem spory kawałek jednego z epów z vnką- zmienione zostało dosłownie JEDNO zdanie, a nie mam pewności, czy i to nie było błędem w tłumaczeniu. Anime jest wierne, cieszy oczy, akcji ma sporo. Osobiście nie mam wiele do zarzucenia reżyserowi (pacing jest w dużej mierze dziedzictwem vnki, ale cliffhangery praktycznie na koniec każdego epa pokazują, że twórcy sobie z tym radzą), ale chętnie bym poznał inny punkt widzenia.

Jeżeli o coś miałbym się rzucać, to tylko o OST- bo po prostu nie wyobrażam sobie Fate w aranżacji innej niż ta, z vnki (szczególnie, że te najbardziej klimatyczne tracki odziedziczyło też Fate/Hollow Ataraxia, wykorzystywały poprzednie ekranizacje czy alternatywne wersje jak Kaleid- nadzieję dało mi jednak ostatnie 1,5 minuty dzisiejszego epa)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoiler

Zero monologów Shirou, kiepsko pokazane jest jego skrzywienie jak i rozwój. W zasadzie nie wiadomo skąd się biorą jego moce, może w jednej scenie pokazali, że ćwiczy projekcję. Fragmenty dodane przez ufotable są... średnie (Caster) i raczej psują odbiór postaci (Archer - jego rola jako Counter Guardiana została zredukowana do zabijania terrorystów i gladiatorów :|) oraz mogą być niezrozumiałe dla osób niezaznajomionych z VN (np. przeszłość Illyi). Teleportacja Shinjiego i elementy komediowe zupełnie nie pasujące do reszty były raczej nie na miejscu, biorąc pod uwagę że chwile później brutalnie zabito dwie pokojówki. No właśnie, te przejścia między scenami komediowymi i poważnymi to kolejna wada. Co więcej widać dużo cięć (UBW Archera - po przerwie na reklamę scena jest po prostu urwana, podobnie z reminiscencją Caster i Illyi) i niektóre zmiany zaprzeczają koncepcji uniwersum (zabicie Berserkera przez Saber, ale o tym już była dyskusja). W zasadzie powinienem winić scenarzystów, ale reżyser nie pomaga, bo wiele rzeczy które można by pokazać na ekranie są w zamian opisywane przez bohaterów. Tohsaka ciągle wraca do tych samych retrospekcji, a o Shirou nikt nie pamięta. Muzyka, której praktycznie nie ma - jedyne co zapamiętałem to żałosne brostepy podczas walki z b-boyem Herkulesem... Tak dokładnie jak mówisz może było w pierwszych odcinkach, bo teraz nawet obcięli czas antenowy Lancera, gdy się przekomarzał z głównymi bohaterami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2015 o 13:31, Pablo_Querte napisał:

No właśnie, te przejścia między scenami komediowymi i poważnymi to kolejna wada.

W FMA:B które cały czas nadrabiam to jest na początku dziennym i w ogóle nie psuje odbioru anime. W UBW również mi nie przeszkadza zbytnio... Kwestia gustu (pomijam fakt, że FMA nie jest adaptacją poważnej nowelki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

FATE/UBW ANIME + VN

Dnia 17.05.2015 o 13:31, Pablo_Querte napisał:

Spoiler

Zero monologów Shirou, kiepsko pokazane jest jego skrzywienie jak i rozwój. W zasadzie
nie wiadomo skąd się biorą jego moce, może w jednej scenie pokazali, że ćwiczy projekcję.



Rozumiem, o co chodzi, ale przypominam- anime nie aspiruje do bycia kompedium wiedzy jak VNka. Szczególnie, że nie zapominajmy- to jest UBW. To nie jest Fate. Dodatkowo, to jest UBW kręcone pod japoński rynek i na tamten rynek przygotowane- przypominam, że nowe Fate od ufotable miało być początkowo właśnie Fate/sn Fate route, po czym już w trakcie produkcji nastąpiła zmiana koncepcji, a komunikat na ten temat został połączony z uwolnieniem Fate/sn Fate route z Realta Nua na Androida i iOS. Na tamtym rynku hype był budowany konsekwentnie i rynek w sposób przemyślany miał zostać zaznajomiony z podwaliną uniwersum (czyli darmowym Fate route, który wyjaśnia całe podstawy funkcjonowania świata- UBW i HF nie bawią się już w drobnicę).
Rozumiem, że anime tego nie pokazuje, i oczywiście jest to wada. Ale na tym etapie vnki tak samo nie kładziono już na to nacisku. Od tego był Fate route. A anime ma nawet bardziej ograniczone możliwości dokładnego wyjaśniania wszystkiego- właśnie przez czas antenowy. Z tego też powodu nie jest to dla mnie wada- bo uważam, że w tej materii zrobiono tyle, ile się dało (czyli opublikowano darmowe Fate- fakt, ze na rynek japoński, no ale jednak targetem UBW jest właśnie tamten rynek).

Dnia 17.05.2015 o 13:31, Pablo_Querte napisał:

Spoiler

Fragmenty dodane przez ufotable są... średnie (Caster) i raczej psują odbiór postaci
(Archer - jego rola jako Counter Guardiana została zredukowana do zabijania terrorystów
i gladiatorów :|) oraz mogą być niezrozumiałe dla osób niezaznajomionych z VN (np. przeszłość
Illyi).



Spłaszczenie- owszem. Czasem antenowym nie można usprawiedliwić wszystkiego, może i racja, że akcenty nie zostały położone właściwe i lepiej byłoby zaproponować lepsze wyjaśnienie innych kwestii niż dodawać własne, płytkie elementy. Z perspektywy osoby znającej uniwersum głębiej na pewno nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Dnia 17.05.2015 o 13:31, Pablo_Querte napisał:

Spoiler

Teleportacja Shinjiego i elementy komediowe zupełnie nie pasujące do reszty były
raczej nie na miejscu, biorąc pod uwagę że chwile później brutalnie zabito dwie pokojówki.
No właśnie, te przejścia między scenami komediowymi i poważnymi to kolejna wada.



Też mnie to uderzyło raz czy dwa, ale nie jakoś przesadnie- kwestia indywidualnego podejścia.

Dnia 17.05.2015 o 13:31, Pablo_Querte napisał:

Spoiler

Co
więcej widać dużo cięć (UBW Archera - po przerwie na reklamę scena jest po prostu urwana,



Spoiler

Prawda, ten moment był tragiczny, aż to cofałem żeby sprawdzić czy może mi coś nie przeskoczyło samo- niestety, tak słabo to zrobili. Samo UBW zresztą nie powalało...


Dnia 17.05.2015 o 13:31, Pablo_Querte napisał:

Spoiler

W zasadzie powinienem
winić scenarzystów, ale reżyser nie pomaga, bo wiele rzeczy które można by pokazać na
ekranie są w zamian opisywane przez bohaterów.



Dziedzictwo oryginału? :P

Dnia 17.05.2015 o 13:31, Pablo_Querte napisał:

Spoiler

Tohsaka ciągle wraca do tych samych retrospekcji,
a o Shirou nikt nie pamięta.



Spoiler

UBW. W vnce w UBW Shirou miał całą jedną retrospekcję, wszystkie retrospekcje były z perspektywy Rin. Temat retrospekcji z perspektywy Shirou jest prawie całkowicie wyczerpany przez Fate route, a anime to jest UBW jednak- to nie wada. Wręcz przeciwnie, wierna adaptacja nie mixująca bez sensu route''ów.


Dnia 17.05.2015 o 13:31, Pablo_Querte napisał:

Spoiler

Muzyka, której praktycznie nie ma - jedyne co zapamiętałem
to żałosne brostepy podczas walki z b-boyem Herkulesem...



Bronił nie będę bo płaczę z tęsknoty za muzyką z vnki :c OST nie powala, niestety, nie ma praktycznie żadnych kawałków które by wpadały w glowę

Spoiler

(z pierwszej połowy: remastered THIS ILLUSION któremu poświęcono tak mało miejsca że płakać mi się chce i jeszcze motyw Archera który był dobry- nic więcej; z drugiej połowy nie kojarzę żadnego dobrego tracka).



>
Spoiler

Tak dokładnie jak mówisz może

Dnia 17.05.2015 o 13:31, Pablo_Querte napisał:

było w pierwszych odcinkach, bo teraz nawet obcięli czas antenowy Lancera, gdy się przekomarzał
z głównymi bohaterami.



Porównywałem odcinek 00 i 01, a następnie odcinek... Eee no dwa epy temu,

Spoiler

ten z Rho Aias- walka Archer vs Lancer miała zmienioną DOSŁOWNIE jedną linijkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2015 o 19:21, luzac napisał:

Monster! Monster! Mon! Mon! Mon! Mon! Monster!
https://www.youtube.com/watch?v=ikzH2JraY7U
AOTY jak w banku.

I, że tego cenzura nie zabije? Co następne może Oretama :D


Tak poza tym to mam pytanie: od czego zacząć przygodę z Ghost in the Shell? Nie widziałem nic z tego uniwersum, a z tego co widzę to jest tego strasznie dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się