Vaksinar

Manga i Anime - temat ogólny

48142 postów w tym temacie

Hejka.

Dawno temu, na początku mojej kariery z anime, wziąłem się za oglądanie Fate/stay night, wówczas tytuł ten w ogóle nie przypadł mi do gustu i dropnąłem anime po kilku odcinkach, nie wiem co mną wtedy kierowało, ale obstawiam, że jako w ogóle nie wprawiony widz, nawet taki shonenowy tytuł, po prostu mnie przerósł, no ale cóż, wtedy jeszcze uważałem Green Green''a za majstersztyk, w którym wszystkie znane nam gagi i powielane po raz milionowy raz, to widziana przeze mnie podwinięta spódniczka, wywołała u mnie salwy śmiechu. Nawiasem mówiąc, oglądając swoje pierwsze tytuły, miałem znacznie większą tolerancję na wszelkie uchybienia twórców, wtedy jakoś nie przeszkadzał mi niezdarny główny bohater, ścisły podział na charaktery moe/tsundere, haremy i tysiąc innych powtarzających się rzeczy, które sprawiają, że coraz to z kolejnymi tytułami, miałem wrażenie, że oglądam to samo z odrobinę zmienioną otoczką świata. No ale na szczęście, w całej tej branży, zdarzają się jeszcze tytuły, które odchodzą od schematu i czasami potrafią mile zaskoczyć.
No ale w każdym razie, nie o tym chciałem prawić w tym poście :D
Wracając do Fate, postanowiłem sobie go odświeżyć, obejrzałem prequel, który jest świetny, potem stay/night, gorsze na prawie każdym polu, ale wciąż bardzo miło mi się oglądało po depresyjnym Zero i ogółem to bardzo się wciągnąłem w całe uniwersum. Wystukałem tytuł w wyszukiwarce, żeby zobaczyć jakie były wasze wrażenia i napotkałem się na ściany tekstu z 2012 roku gdzie rozmawialiście o Gaiy i Alayi, o których w anime nie było słowa. Przede mną jeszcze film kinowy, być może tam będą jakieś wzmianki o nich, ale wiem, że jest jeszcze gra i tutaj chciałem zadać pytanie. Od czego zacząć aby pogłębić swoją wiedzę o całym uniwersum, przejść grę a potem film kinowy, czy może na odwrót ? Albo są jeszcze inne źródła traktujące o fate, mangi itp. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Adaptację fate/stay night mogleś sobie darować, bo jest słabiutka. Jak chcesz się zagłębić w to uniwersum to tylko visual novel, z tym że jest to pozycja potwornie długa (coś z trzy dobry). Film kinowy jest w zasadzie streszczeniem walk z drugiego scenariusza f/sn i trwa ~1,5h, a oryginalna ścieżka Unlimited Blade Works w grze zajmowala tyle samo co pierwsza. Tak więc sobie pomyśl jakby z materiału na 26 odcinkową serie zrobili półtora godzinny film, bo własnie tego Studio DEEN dokonało. Scenariusze są trzy z czego anime w większości skupiło się na pierwszym, po czym pomieszsło część z innych by na końcu dodać jakieś głupoty od siebie (BDSM Sakura...). Jest jeszcze mangowa adaptacja, której nieczytałem ale ona też skupia się na jednym routcie dodając coś z innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 13:03, korinek2 napisał:

Wracając do Fate, postanowiłem sobie go odświeżyć, obejrzałem prequel, który jest świetny,
potem stay/night, gorsze na prawie każdym polu, ale wciąż bardzo miło mi się oglądało
po depresyjnym Zero i ogółem to bardzo się wciągnąłem w całe uniwersum. Wystukałem tytuł
w wyszukiwarce, żeby zobaczyć jakie były wasze wrażenia i napotkałem się na ściany tekstu
z 2012 roku gdzie rozmawialiście o Gaiy i Alayi, o których w anime nie było słowa. Przede
mną jeszcze film kinowy, być może tam będą jakieś wzmianki o nich, ale wiem, że jest
jeszcze gra i tutaj chciałem zadać pytanie. Od czego zacząć aby pogłębić swoją wiedzę
o całym uniwersum, przejść grę a potem film kinowy, czy może na odwrót ? Albo są jeszcze
inne źródła traktujące o fate, mangi itp. ?

No kolego wpakowaliście się w niezłą kabałę.
Na pierwszy ogień powinna właśnie pójść visual novelka bo anime które obejrzałeś jest Mocno okrojoną wersją. W ogóle anime to wymieszanie trzech różnych "ścieżek" jakie można w grze obrać, ale głównie koncentruje się na pierwszej Fate (najbardziej idealistycznej). Film to ekranizacja drugiej ścieżki Unlimited Blade Works, ekranizacji trzeciej, Heaven''s Feel jeszcze nie ma.
Co do universum to mówię że wpakowałeś się w kabałę bo to jest naprawdę Wielkie Universum! Trzy główne "serie" to Fate, Tsukihime i Kara no Kyoukai chociaż są od siebie jako tako oddzielone. Fate i Tsukihime mają visual novelki, z kolei Kara no Kyoukai to seria filmów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są różne szkoły:
1) Fate/Zero -> Fate/stay night (anime olej, jest skiepscone, lepiej vn zaliczyć)
2) F/sn -> F/Z (w zasadzie każda z tych części się spoileruje wzajemnie, znając stay night wiesz, jak się skończy f/z, a znając f/z, wiesz, o co chodzi w tym całym galimatiasie z graalem i wojną)

Jest jeszcze manga, ale jej nie znam. Na jesieni ma być nowe anime F/sn (nie wiem, czy całkiem oddzielna historia, bliższa F/Z, czy rework na modłę FMA:B)

W zasadzie najlepiej jest wziąć vn, f/z, a w razie wątpliwości zajrzeć na type-moon wiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 13:52, NeroNarmeril napisał:

Są różne szkoły:
1) Fate/Zero -> Fate/stay night (anime olej, jest skiepscone, lepiej vn zaliczyć)
2) F/sn -> F/Z (w zasadzie każda z tych części się spoileruje wzajemnie, znając stay
night wiesz, jak się skończy f/z, a znając f/z, wiesz, o co chodzi w tym całym galimatiasie
z graalem i wojną)

Jest jeszcze manga, ale jej nie znam. Na jesieni ma być nowe anime F/sn (nie wiem, czy
całkiem oddzielna historia, bliższa F/Z, czy rework na modłę FMA:B)

W zasadzie najlepiej jest wziąć vn, f/z, a w razie wątpliwości zajrzeć na type-moon wiki.

Ja byłem z pierwszej szkoły.
Fate/Zero jako anime jest super. F/Sn trochę possysa jako anime w porównaniu do Fate/Zero jest istotnie gorsze. VNka jest porównywalna, albo nawet lepsza, ale ja całej nie przeszedłem(czas)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Fate i Tsukihime mają visual novelki, z kolei Kara no Kyoukai to seria filmów
na podstawie książki ;)
Jeszcze zostaje opcja czekania na nową adaptację, ale do końca nie wiadomo co to będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 14:52, Pablo_Querte napisał:

na podstawie książki ;)
Jeszcze zostaje opcja czekania na nową adaptację, ale do końca nie wiadomo co to będzie

Mhm w KnK się nigdy zbytnio nie zagłębiałem, jest gdzieś dostępne tłumaczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 15:31, Pablo_Querte napisał:

> Mhm w KnK się nigdy zbytnio nie zagłębiałem, jest gdzieś dostępne tłumaczenie?

Tak, przetłumaczono jako "Empty Boundaries".

Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 13:03, korinek2 napisał:

Albo są jeszcze inne źródła traktujące o fate, mangi itp. ?

Od siebie dodam uzupełnienie informacji co do mangi F/SN - Po pierwsze jeśli idzie o mieszanie arców i dodawanie własnych elementów posuwa się ona jeszcze dalej niż anime. Po drugie nie wypada to aż tak źle i powiedziałbym nawet że pod paroma względami jest od tego anime lepsza (np. brak tych męczących dłużyzn które pojawiały się w anime aby rozciągnąć epki i serię do zaplanowanej długości) i na tyle odmienna że potrafi zaciekawić nawet jak już się przerobiło zarówno VN jak i anime. Po trzecie lepiej ją sobie darować bo tłumaczenie idzie jak skrzepnięta krew z nosa (obecnie jest w połowie tomu 15 a manga skończyła się prawie 2 lata temu na tomie 20) a brak rawa 20 tomu oznacza że najprawdopodobniej nigdy nie dojdzie do końca :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam wszystkim, zdecydowałem, że zabiorę się za vn''kę fate/stay night, która ma w sobie 3 scenariusze, dobrze to rozumuje ? :)

I jeszcze pytanko, duża jest rozbieżność pomiędzy scenariuszem Fate/stay night a anime ? Polecacie mi zagrać w stay night czy przejść od razu do 2 pozostałych nie znanych mi scenariuszy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 20:29, Buhahahahaha napisał:

Kolejność dostępu do ściezek to: fate-ubw-hf. Nie przejdziesz poprzedniej to nie masz
dostepu do nastepnej.


no to problem z głowy. :)

A jeszcze pytanko odnośnie zakończeń, jeden scenariusz ma jedno zakończenie czy występują jakieś rozwidlenia ?
Jakieś specjalne rady ? Mogę coś w takiej grze zepsuć ?

Sorki, że tak o wszytko wypytuje, ale to będzie moja pierwsza przygoda z vn, większość informacji zapewne mógłbym wygooglować, ale skoro już zacząłem temat, to pociągnę go do końca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 20:18, korinek2 napisał:

I jeszcze pytanko, duża jest rozbieżność pomiędzy scenariuszem Fate/stay night a anime
?


Anime zaadoptowało tylko route Fate (film po łebkach zanimował UBW), ale dodał tam z innych ścieżek

Spoiler

tożsamość Archera

i jakieś dziwne rzeczy typu
Spoiler

akcja z Caster i Sakurą

. W zasadzie miszmasz i do niczego to, meh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 20:44, korinek2 napisał:

A jeszcze pytanko odnośnie zakończeń, jeden scenariusz ma jedno zakończenie czy występują
jakieś rozwidlenia ?
Jakieś specjalne rady ? Mogę coś w takiej grze zepsuć ?


Fate jest liniowy do bólu i ma jeden ending. UBW ma ich dwa (Good ending i True ending), tak samo jak HF (Normal ending i True ending). W zasadzie jedyne co dostaniesz, jak sknocisz i zginiesz, to wylądujesz w tiger dojo i się dowiesz, co źle zrobiłeś. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 20:44, korinek2 napisał:

A jeszcze pytanko odnośnie zakończeń, jeden scenariusz ma jedno zakończenie czy występują
jakieś rozwidlenia ?
Jakieś specjalne rady ? Mogę coś w takiej grze zepsuć ?

Z sknoceniem to po prostu polega na tym że jeśli dokonasz w ciągu gry jakichś złych wyborów to najczęściej giniesz lub przydarza ci się coś jeszcze gorszego. Po każdym "Bad Endzie" możesz odwiedzić Taiga Doujo gdzie Taiga i Illya odgrywają pokręconą komedię i mówią ci mniej więcej gdzie sknociłeś i jak to naprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2014 o 20:44, korinek2 napisał:

Jakieś specjalne rady ? Mogę coś w takiej grze zepsuć ?

F/SN ma 40 różnych Bad Endów w które możesz wpaść na skutek złych wyborów, nie przejmuj się tym jednak za bardzo bo inaczej niż w zwykłych grach tutaj bardzo łatwo jest pominąć fragmenty które już widziałeś więc nawet jeśli będziesz się musiał cofnąć pół arca do tyłu (tylko jedno złe zakończenie może wymagać czegoś takiego) to i tak możesz to wszystko przeskoczyć w minutę i zatrzymywać się jedynie przy wyborach i nowych scenkach.
Poza tym za załapanie się na wszystkie Bad Endy i Tiger Dojo gra ma dla gracza mały bonus więc sporo osób specjalnie gra tak aby wpaść we wszystkie pułapki ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się