Zaloguj się, aby obserwować  
Bartuc

Język C / C++ / C# / Java - pytania, problemy...

1979 postów w tym temacie

Dnia 14.01.2008 o 16:09, Chester001 napisał:

no tak.. tylko ze w tym programie te skróty nie działają :):):):):):):):)


To w czym ty piszesz? Ctrl+C i Ctrl+V działają globalnie w całym systemie.
Możesz zawsze pisać kod w notatniku i kompilować z linii komend. Ewentualnie ściągnij sobie Visual C++ .NET Express (lub jakiś inny darmowy odpowiednik, np. Borlanda), to będziesz miał także sprawdzanie poprawności kodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 16:09, Chester001 napisał:

no tak.. tylko ze w tym programie te skróty nie działają :):):):):):):):)

W takim razie działają zastępujące je starsze wersje czyli ctrl+insert (kopiuj) oraz shift+insert (wklej). Te muszą działać bo są to skróty działające od Windows 2.0 do współczesnej Visty.

TCLITE, to dosowy produkt Borlanda
http://elearning.algonquincollege.com/coursemat/pincka/dat2219d.w03/cref/cref12.htm
i uruchamiając go pod Windows 2K/XP/Vista, możesz go odpalić w okienku - nawet jeżeli wydaje się, że uruchamia się na pełnym ekranie. W tym celu wystarczy odpalić właściwości skrótu i wyłączyć opcję uruchamiania na pełnym ekranie lub tworzysz taki skrót do pliku \tclite\bin\tc.exe i tam wyłączasz taką możliwość.
Jeżeli program będzie się już uruchamiał w okienku, to w lewym górnym rogu w menu systemowym będziesz miał menu EDYTUJ, w którym jest opcja WKLEJ. Uważaj bo w lewym górnym rogu jest też menu samego programu Turbo C Lite oznaczone przez trzy kreski i odpalane ctrl+spacja, a to nie to samo.
(Dla programów klasy DOS16 wklejanie udawane przez podawanie znaków z klawiatury, a kopiowanie jest tak naprawdę oznaczaniem i kopiowaniem znaków z ekranu.) To sztuczka, ale działa - dlatego można skopiować tekst ze schowka Windows do programu, który z Windows nie ma nic wspólnego - np. edytora kompilatora dosowskiego.
Dokładnie na tej samej zasadzie działa okienko Wiersza poleceń udające ekran DOS.
Pamiętaj tylko, że schowek Windows nie ma nic wspólnego ze schowkiem programu Turbo C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hej prosze o pomoc... ;( jedno kolo zaliczyłem ale sie okazało ze 1 jednak nie mam zaliczonego ! no kurde.l
boze no nic nie umiem tych zadań były one we wrześniu..

moze ktoś mi zrobic program w TCLITE bo to w tym prog. bede miał kolokwium.. THX

oto program który podajesz jakis znak z klawiatury i potem ci sie pojawia jaki nr ma ten znak w kodzie ascii

/////////////////////////////////////////////////////////
program w którym sie sumuje 6 liczb podanych przez uzytkownika i liczy jej średnie
////////////////////////////////////////////////
program który coś tam robił od 2 do 8 .. chyba wypisywał dzielniki ? zgubiłem kardke...i dokładnie nie wiem
//////////////////////////////////////////
program który no nie pamietam...
jak by ktoś mógł mi napisac te programy abym mógł zobaczyc jak to wygląda...

POMOCY :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2. wyznaczajacy sprawdzajacy podzielnosc liczby x przez y

3.program liczacy 2n

4. program wypisujacy tabliczke mnozenia liczb nieparzystych z zakresu 1-7 wlacznie (uzywajac zagniezdzonych petli)

mam programy.
mógłby ktoś mi napisac w TCLITE baardzo prosze... na jutro musze umiec je... ;( <płacze>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2008 o 16:07, Chester001 napisał:

2. wyznaczajacy sprawdzajacy podzielnosc liczby x przez y

Tu masz samo "serce". Powinieneś zadbać jeszcze o sprawdzenie pewnych warunków dotyczących wprowadzanych liczb.

#include <stdio.h>

int main(){
int x, y;
puts("Podaj dzielną (x):");
scanf("%i",&x);
puts("Podaj dzielnik (y):");
scanf("%i",&y);
if (x % y)
printf("Liczba %i nie jest dzielnikiem liczby %i\n",y,x);
else printf("Liczba %i jest dzielnikiem liczby %i\n",y,x);
return 0;
}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2008 o 01:23, Treant napisał:

> 2. wyznaczajacy sprawdzajacy podzielnosc liczby x przez y
Tu masz samo "serce". Powinieneś zadbać jeszcze o sprawdzenie pewnych warunków dotyczących
wprowadzanych liczb.


program sie kompiluje wpisuje 4 i 2 i nic wychodzi do tclite :/
po za tym ty widze ze piszesz zupełnie inne komędy niz ja na uczeli.. heh no nic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2008 o 07:54, Chester001 napisał:

program sie kompiluje wpisuje 4 i 2 i nic wychodzi do tclite :/

No widzisz. Mi się linuksowa konsola nie zamyka po zakończeniu programu.

Dnia 17.01.2008 o 07:54, Chester001 napisał:

po za tym ty widze ze piszesz zupełnie inne komędy niz ja na uczeli.. heh no nic...

To jest czysty język C, który bez problemu kompiluje się za pomocą gcc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2008 o 07:54, Chester001 napisał:

program sie kompiluje wpisuje 4 i 2 i nic wychodzi do tclite :/

dopisz przed return instrukcję:
getchar();
która zapyta o jakiś znak z klawiatury

Dnia 17.01.2008 o 07:54, Chester001 napisał:

po za tym ty widze ze piszesz zupełnie inne komędy niz ja na uczeli.. heh no nic...

Bo na uczelniach długo nie mogą się zdecydować czy uczą C czy C++ na tych samych zajęciach... ;)
W prywatnych szkołach od razu uczą javy lub c++ w wersji ściśle obiektowej i sterowanej zdarzeniami. A nie jakichś półproduktów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2008 o 01:55, Olamagato napisał:

> program sie kompiluje wpisuje 4 i 2 i nic wychodzi do tclite :/
dopisz przed return instrukcję:
getchar();
która zapyta o jakiś znak z klawiatury

> po za tym ty widze ze piszesz zupełnie inne komędy niz ja na uczeli.. heh no nic...
Bo na uczelniach długo nie mogą się zdecydować czy uczą C czy C++ na tych samych zajęciach...
;)
W prywatnych szkołach od razu uczą javy lub c++ w wersji ściśle obiektowej i sterowanej zdarzeniami.
A nie jakichś półproduktów.


To raczej zależy od uczelni. U mnie wpierw było c, teraz wałkujemy c++ ( osobny przedmiot na następnym semestrze) obiektowe :]
Ewentualnie system("PAUSE"); zadziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2008 o 06:45, ElDudi napisał:

Ewentualnie system("PAUSE"); zadziała.

To wywołanie działa tylko i wyłącznie pod systemem Windows. Samo w sobie jest śmieszne, żeby odczytywać dysk i uruchamiać 2 nowe procesy systemowe (CMD i PAUSE) tylko po to, żeby odczytać jeden znak z klawiatury. Na dodatek pod innym systemem pojawi się błąd wywołania, a efektu nie będzie bo program od razu się zamknie.
To jak strzelać z armaty do słonia... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym przyswoić sobie podstawy jakiegoś języka. Myślałem o C++, ale chciałem się was poradzić co wybrać. Jeżeli C++ to moglibyście mi wrzucić jakiś link do jakiegoś fajnego kursu internetowego...
Z góry dzięki.

Pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2008 o 16:18, Doktor14 napisał:

Chciałbym przyswoić sobie podstawy jakiegoś języka. Myślałem o C++, ale chciałem się was poradzić co wybrać.

A ja Ci poradzę Javę. To jest język, w który można opisać jako C++ bez C. Zawiera tylko elementy obiektowe z C++ i w praktyce likwiduje sens pisania proceduralnych programów zgodnych z C.
Oczywiście trzeba znać C choćby z tego powodu, że jest to język proceduralny, który ma maksymalnie wiele z assemblera, a jednocześnie jest językiem wysokiego poziomu.
W praktyce z powodu niemal identycznej składni zapewne poznasz C, C++ i Javę.

Dnia 07.03.2008 o 16:18, Doktor14 napisał:

Jeżeli C++ to moglibyście mi wrzucić jakiś link do jakiegoś fajnego kursu internetowego...

Jeżeli znasz angielski, to polecam www.bruceeckel.com, na której w zakładce Books masz dwa świetne darmowe podręczniki: "Thinking in C++" oraz "Thinking in Java". Obie te książki zostały przetłumaczone i bez zmiany tytułów wydane w Polsce w formie papierowej książki.

Dla początkującego polecam ściągnąć sobie darmowe środowisko programowania w Javie takie jak Netbeans 6.xx. Jest ono damowe, ale przewyższa pod każdym względem wszystkie starsze komercyjne programy takie jak Turbo C++, JavaBuilder czy Visual Java. Zawiera oprócz zaawansowanego edytora debugger, profiler, kreatory do tworzenia aplikacji okienkowych, na komórki, serwerowych i mnóstwo innym dodatkowych funkcji.
Konkurencyjną platformą jest profesjonalne środowisko Eclipse, które jest jednak trudniejsze w instalacji i obsłudze i zasadniczo nie obsługuje środowiska dla pisania pod telefony komórkowe.
Program jest do ściągnięcia pod tym adresem:
http://www.netbeans.org/index.html
Radzę ściągnąć sobie najmniejszą wersję zawierającą tylko Javę SE. Do działania każdej wersji potrzebne jest środowisko uruchomieniowe takie jak np. Java Runtime 1.6.x. Można obie rzeczy ściągnąć w jednej paczce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2008 o 19:04, pretorianie napisał:

Niestety jest to strona już bardzo przestarzała. Opisuje stan sprzed 10 lat, który ani nie odpowiada obecnym systemom operacyjnym, ani nie odpowiada obecnemu stanowi języka C++. Poza tym mimo, że C++ jest nadzbiorem C, to trzeba się zdecydować czy uczyć się programowania obiektowego czy jego proceduralnego podzbioru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Myślałem o C++, ale chciałem się was poradzić co wybrać.

Ja doradzalbym C++. Najpierw trzeba sie nauczyc podstaw. Jak spodoba ci sie programowanie to w C++ mozna spokojnie przejsc na prorgamowanie obiektowe. Jak juz tyle bedziesz umial to smialo mozna przesiasc sie na Jave albo C# (a w praktyce zobaczysz, ze malo ktory jezyk programowania bedzie dla ciebie trudny, bo wiekszosckorzysta z C, a te ktore nie i tak zwykle maja bardzo podobne elementy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2008 o 19:43, Volvox napisał:

>Myślałem o C++, ale chciałem się was poradzić co wybrać.
Ja doradzalbym C++. Najpierw trzeba sie nauczyc podstaw.

To nienajlepsze podejście. Czy dzisiaj ktokolwiek uczy się prawidłowego i sprawnego używania instrukcji goto w języku Basic? Albo organizowania fragmentów programu w procedury z użyciem Call i Return?
To są przestarzałe elementy, które zostały porzucone w językach strukturalnych.
Podobnie strukturalne nawyki takie jak założenie jednolitości i ciągłości wykonania bloku instrukcji lub kolejności wykonania różnych fragmentów programu są zupełnie porzucane w językach obiektowych (w tym zdarzeniowych i wielowątkowych).
Dzisiaj nawet pisanie programów w assemblerze musi uwzględniać wielowątkowość i relatywizm adresowania we współczesnych procesorach.

Dlatego moim zdaniem nie jest dobre proponowanie młodym uczenia się rzeczy przestarzałych. Gdybyśmy podeszli tym torem, to trzeba dzisiaj młodym proponować uczenie się Assemblera Intela 8080, Basica, Fortha, Algola, Fortrana, Pascala, Logo i Ady tylko po to, żeby zrozumieć potrzebę przejścia do C, a następnie do Smalltalka, C++, Javy, Perla i Rubiego.
To raczej byłby średni pomysł. :)

Dnia 07.03.2008 o 19:43, Volvox napisał:

Jak spodoba ci sie programowanie to w C++ mozna spokojnie przejsc na prorgamowanie obiektowe.

A jakby zaczął od obiektowego? Stałaby się jakaś krzywda? :)
Warto gonić na skróty niż metodycznie uczyć się potknięć ściganego.
Nasze uczelnie są permanentnie przestarzałe proponując nauczanie jakie na zachodzie stosowało się 10 lat temu (conajmniej). Po 20 latach doczekaliśmy się, że na uczelni przestaje się uczyć Pascala, na rzecz nieobiektowej części C++. Ale prawda jest taka, że C++ jest już powszechnie stosowany i jest już niestety przestarzały bo nie wspiera, ani wielowątkowości, a ze środowiskiem zdarzeniowym ledwo sobie radzi (na poziomie samego języka). Można powiedzieć, że to nie wada bo przecież są biblioteki, które umożliwiają taką funkcjonalność, ale to samo można powiedzieć o C, Fortranie, Adzie itd.

Dnia 07.03.2008 o 19:43, Volvox napisał:

malo ktory jezyk programowania bedzie dla ciebie trudny, bo wiekszosc korzysta z C, a te ktore nie i tak zwykle maja bardzo podobne elementy)

Ale to tylko składnia. Między Javą, a C jest w sposobie projektowania i pisania programów ogromna przepaść. Nawet większa niż między Pascalem, a makrowym Assemblerem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2008 o 20:17, Olamagato napisał:

Dlatego moim zdaniem nie jest dobre proponowanie młodym uczenia się rzeczy przestarzałych.


Na pewno masz sporo racji w tym co piszesz, ale nie uwazam aby C byl przestarzaly. Rzeczywiscie obecnie najwiekszy nacisk jest na jezyki obiektowe jak C# czy Java, ale to nie znaczy, ze programowanie strukturalne odeszlo tak calkiem w cien (zwlaszcza na rynku pracy).
Jezyk C ma ta zalete (zwlaszcza dla osob chcacych zostac informatykmi, a nie tylko znajacymi podstawy jednego jezyka, ze pozwala na pisanie programow niskopoziomowo, i wysokopoziomowo (w tym i obiektowo). Mozna nie przesiadajac sie z jezyka na jezyk poznac szeroki zakres programowania.
Ostatni moj argument to taki, ze jednak w formie strukturalnej zostalo napisanych bardzo duzo programow i jesli ktos chce pracowac w tym kierunku to bedzie musial sie nauczyc strukturalnego kodu.

PS. Nawet w C# jest komenda GOTO :)
PPS. A ogolnie to zgodze sie, ze do obiektowego programowania powinno sie przysiasc jak szybko sie da (czyli po podstawach w C :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie. Wysunęliście tyle argumentów, że w końcu nie wiem na co się zdecydować.

Olamagato - czyli, żeby zacząć choćby raczkować w Javie trzeba się najpierw wziąć za C? Tak? Czy podczas uczenia się Javy samo to wyniknie???
No i co do tej stronki. Na pewno kiedyś będę na tyle zaawansowany w nauce angielskiego, żeby potrafić z tego skorzystać. Ale na razie za młody jestem i za krótko się uczę...

Volvox - A ty znowu wylatujesz jednak z C++. No i nie wiem co wybrać.

Widzę, że macie dużą wiedzę na ten temat, a ja jestem zwykłym początkującym. Więc nie chciałbym sam wybierać ;]
Szczerze dziękuje za pomoc, ale może jeszcze byście mi trochę doradzili?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2008 o 19:40, Olamagato napisał:

> http://argon.kul.lublin.pl/~wawryl/zad4/index.php?plik=kurs.txt
Niestety jest to strona już bardzo przestarzała.

Ok w takim razie podaj mi jakiś link do strony przedstawiającej stan obecny.
I nie chodzi mi o strony angielskojęzyczne, więc proszę nie pisz "..jeśli znasz angielski, to polecam..."
Są w ogóle takie strony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2008 o 08:13, pretorianie napisał:

> > http://argon.kul.lublin.pl/~wawryl/zad4/index.php?plik=kurs.txt
> Niestety jest to strona już bardzo przestarzała.
Ok w takim razie podaj mi jakiś link do strony przedstawiającej stan obecny.

Takie strony są - ale - uwaga - w zasadzie tylko płatne bo są to po prostu zaoczne kursy wielu uczelni. Twarda prawda jest taka, że jeżeli chce się uczyć rzeczy naprawdę nowych i aktualnych, to trzeba albo w dużych ilościach kupować dobre podręczniki i książki na wyższym poziomie o programowaniu robiąc sobie samemu kurs programowania, albo zapisać się na dobrą uczelnię, co wychodzi znacznie drożej.

Dnia 08.03.2008 o 08:13, pretorianie napisał:

I nie chodzi mi o strony angielskojęzyczne, więc proszę nie pisz "..jeśli znasz angielski

Problem w tym, że na polski tłumaczone są książki, które są wydawane na zachodzie conajmniej 3 lata wcześniej (i jeszcze zdobyły dużą popularność). Rozwiązaniem więc są albo polskie tłumaczenia, albo czytanie w oryginale. Co ciekawe nawet polscy autorzy piszą obecnie wyłącznie po angielsku. Ostatnim autorem, który pisał w miarę na bieżąco i tylko po polsku był Jan Bielecki, ale on już nie żyje, poza tym jego książki były bardzo ciężkie do użycia jako podręczniki.

Dnia 08.03.2008 o 08:13, pretorianie napisał:

Są w ogóle takie strony?

Darmowych i aktualnych jakoś nie znalazłem. Są oczywiście niewielkie witrynki (do wyciągnięcia przez google), w których można poznać żłobek programowania w jakimś języku, ale to jest bardziej na zasadzie reklamówki języka niż kursu programowania.
Żeby nauczyć się programować potrzebne są conajmniej 3 dobre książki:
1. Podręcznik programowania w danym języku
2. Podręcznik typu Algorytmy i Struktury danych (idealnie gdy opisane w tym samym języku)
3. Dowolny podręcznik opisujący jakiś aspekt programowania - a to grafikę, a to projektowanie dużych systemów, a to wzorce projektowe itp.
I na koniec żaden kurs nie zastąpi samodzielnej chęci nauczenia się oraz poznając dobrze trudny i rozbudowany język (nauczenie się innego prostszego, to kwestia dosłownie miesiąca)
Przeciętny programista na końcu i tak potrafi programować w kilku lub kilkunastu językach, z których preferuje maksymalnie trzy (do różnych zastosowań).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować