Zaloguj się, aby obserwować  
L33T

ACTA zniszczy istotę internetu?

1271 postów w tym temacie

Zastanawia mnie jedna rzecz. Tak patrząc powiedzmy z przymróżeniem oka, ale no właśnie...

Częsta sytuacja - lekcja języka polskiego w liceum i dyrektorka puszcza nam film z YouTube (wiecie taki w kilku/nastu partach np Czas Apokalipsy). Samemu można oglądać ale czy robienie czegoś takiego w miejscu publicznym przez urzędnika państwowego jest legalne? Jakbym to "zdrzenie" nagrał powiedzmy komórką i materiał dostarczył na policję to dyrektorowi groziłaby jakaś senkcja karna?

Wiem. Dla mnie to też idiotyzm, ale w tym roku jakoś nadzywuczaj ich dużo, a jestem ciekaw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2012 o 19:50, JackXPPL napisał:

Zastanawia mnie jedna rzecz. Tak patrząc powiedzmy z przymróżeniem oka, ale no właśnie...

Częsta sytuacja - lekcja języka polskiego w liceum i dyrektorka puszcza nam film z YouTube
(wiecie taki w kilku/nastu partach). Samemu można oglądać ale czy robienie czegoś takiego
w miejscu publicznym przez urzędnika państwowego jest legalne? Jakbym to "zdrzenie" nagrał
powiedzmy koórką i materiał dostarczył na policję to dyrektorowi groziłaby jakaś senkcja
karna?

Wiem. Dla mnie to też idiotyzm, ale w tym roku jakoś nadzywuczaj ich dużo, a jestem ciekaw.


Puszczanie takich rzeczy w celach naukowych i dydaktycznych jest dozwolone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2012 o 19:39, NeroNarmeril napisał:

Zobaczymy, jak to zadziała. Ja liczę na typowe polskie cwaniactwo i kombinowanie, żeby
obejść przepisy, coby sobie dodatkowych obowiązków nie dodawać.

Przez ACTA znikną takie strony jak choćby Wikipedia - źródło wiedzy, mało będę traktowany jako potencjalny pirat i mogę być prześwietlany tak naprawdę bez powodu. Tu nie chodzi o piractwo i walkę z nim i ew. kombinowanie, tylko o to, że może zostać ograniczona wolność słowa, a każda jednostka może zostać sprawdzona pod pretekstem walki z piractwem. ACTA to legalna inwigilacja. Z piractwem walczy się już teraz ścigając tych co udostępniają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie każde prawo stanowione musi być obwarowane sankcją, aby zapewnić skuteczność realizowania wynikających z niego norm.
Powiązanie prawa stanowionego z prawem zwyczajowym i przyjmowanymi ocenami i normami pozaprawnymi jest większe niż Ci się wydaje.

Mimo wszytko lepiej jest zyć w państwie gdzie "stado lemingów" bezmyslnie naciska na określony guzik, gdzie przynjamniej reguły gry są jasne i mniej lub bardziej precyzyjniej określone.Aniżeli w państwie bezprawia, gdzie tych lemingów bysmy nie mieli.
Wybacz, ale z dwojga złego wolę, aby obowiązywały określone reguły, nawet przeze mnie nieakceptowane, ponieważ taki stan i tak będzie lepszy niż poddawanie się określonym arbitralnym decyzjom albo co gorsze czyjemuś kaprysowi.
Dla mnie nie istotne, że marchewka ma być zaliczana do owoców, a banan ma byc prosty jak ogórek. Najważniejsze jest ze UE daje nam więcej niż na to zasługujemy. Nie wierzysz? Spytaj rolników. Nie wierzysz? Zapytaj osób, które wygrały sprawy przeciwko Polsce przed ETS.

Te stado lemingów tez jest potrzebne, a poza tym pamietaj, że jeden z nich dostał się do Sejmu i Senatu dzięki twojemu głosowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2012 o 19:39, NeroNarmeril napisał:

Zobaczymy, jak to zadziała. Ja liczę na typowe polskie cwaniactwo i kombinowanie, żeby
obejść przepisy, coby sobie dodatkowych obowiązków nie dodawać.


Gdyby to było prawo polskie to żaden problem, zresztą takie już mamy i nikt się tym nie przejmuje. Tylko tu mówimy o szczeblu nawet nie europejskim a ogólnoświatowym. Nie możesz zamieść sprawy pod dywan jak ci jakieś Sony czy RIAA wniesie oskarżenie. I problem jest taki że będą mogli i na pewno z tego skorzystają, w końcu to czysty zysk dla nich. Piraci będą mogli się śmiać do rozpuku (naprawdę, ominięcie tego filtrowania pakietów przez dostawcę internetu nie jest szczególnym wyzwaniem, pisałem o tym bodajże na poprzedniej stronie tematu, więc w żaden sposób nie uderzy to w rynek nielegalnego oprogramowania), za to oberwą osoby nierobiące NIC złego i utracimy wolność słowa w internecie bo najzwyczajniej w świecie znikną portale umożliwiające kontakt między ludźmi (jeśli ma istnieć zakaz dodawania linków w wypowiedziach co jest niewykonalne do zrobienia) ze strachu przed drakońskimi karami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2012 o 19:52, Szejku napisał:

Nie każde prawo stanowione musi być obwarowane sankcją, aby zapewnić skuteczność realizowania
wynikających z niego norm.

Ależ oczywiście! Ochrona imienia Marksa czy Stalina nie była nigdzie zapisana, a za drobną acz nieprzychylna wzmianke można było ''od ręki" dostać 10 lat na Kołymie. Mało kto przeżył.

Dnia 24.01.2012 o 19:52, Szejku napisał:

Powiązanie prawa stanowionego z prawem zwyczajowym i przyjmowanymi ocenami i normami
pozaprawnymi jest większe niż Ci się wydaje.

Tak? To tylko margrabia Wielopolski latami badał, jak dane prawo zostanie przyjete. teraz głosują za wszystkim, jak leci. Bo, jak to już napisałem, tylu stron przeciętny pseł nie jest w stanie przeczytać, a co dopiero zrozumieć.

Dnia 24.01.2012 o 19:52, Szejku napisał:


Mimo wszytko lepiej jest zyć w państwie gdzie "stado lemingów" bezmyslnie naciska na
określony guzik, gdzie przynjamniej reguły gry są jasne i mniej lub bardziej precyzyjniej
określone.Aniżeli w państwie bezprawia, gdzie tych lemingów bysmy nie mieli.

Pewnie wierzysz, że żyjemy w państwie prawa, bo tak zapisano w konstytucji? Wybacz, ale ja w to nie wierzę.

Dnia 24.01.2012 o 19:52, Szejku napisał:

Wybacz, ale z dwojga złego wolę, aby obowiązywały określone reguły, nawet przeze mnie
nieakceptowane, ponieważ taki stan i tak będzie lepszy niż poddawanie się określonym
arbitralnym decyzjom albo co gorsze czyjemuś kaprysowi.

Tak, pod warunkiem, że obowiązują. Ale to nie u nas. U nas obowiązują tylko te prawa, które są wygodne dla rządzących. Niewygodnych zawsze można potraktować "aresztem wydobywczym".

Dnia 24.01.2012 o 19:52, Szejku napisał:

Dla mnie nie istotne, że marchewka ma być zaliczana do owoców, a banan ma byc prosty
jak ogórek. Najważniejsze jest ze UE daje nam więcej niż na to zasługujemy. Nie wierzysz?
Spytaj rolników. Nie wierzysz? Zapytaj osób, które wygrały sprawy przeciwko Polsce przed
ETS.

A po co mam pytać? Mówisz, że Unia więcej nam daje, niż bierze? Jakieś pół roku temu czytałem wyliczenie w Najwyższym Czasie, z którego wynikało, ze płacimy więcej, niż dostajemy. No i to akurat jest zgodne ze zdrowym rozsądkiem: Unia może "dać" tyle, ile wpierw weźmie, potrąciwszy najpierw sobie, na swoje potrzeby. I jak to się dzieje, że Unia "daje" a wszyscy są coraz bardziej zadłużenie? I u kogo?

Dnia 24.01.2012 o 19:52, Szejku napisał:

Te stado lemingów tez jest potrzebne, a poza tym pamietaj, że jeden z nich dostał się
do Sejmu i Senatu dzięki twojemu głosowi.

Nie, z tych, którzy weszli, zaden nie dostał mojego głosu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>utracimy wolność słowa w internecie

Dnia 24.01.2012 o 19:54, ziptofaf napisał:

bo najzwyczajniej w świecie znikną portale umożliwiające kontakt między ludźmi (jeśli
ma istnieć zakaz dodawania linków w wypowiedziach co jest niewykonalne do zrobienia)
ze strachu przed drakońskimi karami.


Nie wiem gdzie przeczytałeś o zakazie dodawania linków, ale dostajesz nagrodę za to że w ogóle przez moment pomyślałeś że to prawda.

Sprawdź sobie listę krajów które mają ACTA. Potem wejdź na jakiekolwiek forum z tego kraju. Ku twemu ździwieniu objawią Ci się linki. Aleluja!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie też, że samo podpisanie ACTA na razie wiele nie zmieni. Zmieni się wiele, gdy dokument zostanie ratyfikowany przez nasz parlament, bo wtedy będzie działał z mocą ustawy. Ustawy tak ogólnikowej i pełnej świadomie pozostawionych niedopowiedzeń, że będzie potencjalnie doskonałą platformą do wprowadzania aktów prawnych uściślających pewne regulacje. A te już mogą bezpośrednio przełożyć się na ograniczenie wolności wypowiedzi.

Do tego dochodzi jeszcze efekt zamrażający, czyli zahamowanie działań twórczych w obawie przed złamaniem prawa.

Od siebie powiem tyle - jestem poniekąd "tfórcą" i nie uważam, żeby ACTA mnie w jakikolwiek sposób broniła. Wręcz przeciwnie, w ekstremalnym wypadku może dla np. recenzentów gier stanowić zagrożenie. Wyobraźcie sobie sytuację, w której piszę wybitnie niepochlebnie o jakiejś grze (bo do rzyci jest), a swoje tezy popieram screenami z bugam, czy filmikiem z rozgrywki. Teoretycznie jej wydawca (czy ktokolwiek mający do niej prawa) może zgłosić stronę, jako łamiącą jego prawa do własności intelektualnej. W świetle ACTA strona zostanie "zabezpieczona" do czasu wydania wyroku/ugody/zmiany prawa. A przy szybkości działania naszego wymiaru sprawiedliwości... Naciągane? Owszem. Możliwe? Również.

Tak obrazowo - próbują nam właśnie wcisnąć obręcze od kajdan, wmawiając, że to modne bransoletki. Łańcuch doczepią chwilę później, kiedy się już do nich przyzwyczaimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../ Ciach!

Dnia 24.01.2012 o 21:52, Myszasty napisał:

Tak obrazowo - próbują nam właśnie wcisnąć obręcze od kajdan, wmawiając, że to modne
bransoletki. Łańcuch doczepią chwilę później, kiedy się już do nich przyzwyczaimy.

W jednym ze starszych odcinków Top Gear, Jeremy Clarkson pytał publiczność co sądzą o najnowszym dziecku ze stajni Range Rower i takie tam z nim związane. Persona z publiczności [człowiek z bródką] odpowiedział:
"To nie jest prawdziwy Range Rower"
Jeremy na to:

"Ma rację. Mimo iż jest brodaczem"
Cytat idealnie pasuje do tych kilku zdań, które napisałeś.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drugi najlepszy komentarz mnie bardziej rozbawił. :) Przy okazji ponawiam pytanie, jak sytuacja wygląda w UK? Czy tam też będzie wkrótce ACTA?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2012 o 23:10, KamyK_84 napisał:

Głos sprzeciwu społeczeństwa ma się w dupie. Demokracja, panie i panowie.

Ciekawe jak Tuskowi i PO pójdą następne wybory.

Głosuj na PO - bluzgaj miesiąc później na premiera, prezydenta, partię i ministrów. - takie hasełko w internecie się ostatnio pojawiło ;P

Takie pytanko, macie może bezpieczne źródło, z którego można poczytać tekst ACTA? Długi on jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2012 o 23:04, doflamingo napisał:

Premier Donald Tusk wydał upoważnienie do podpisania ACTA :(
http://di.com.pl/news/43072,0,Premier_wydal_upowaznienie_do_podpisania_ACTA.html

Dziwny tekst. Gdzie jest sprzeczność w stwierdzeniu, że projekt ACTA konsultowany był z organizacjami zajmującymi się prawami autorskimi -w konfrontacji z faktem, że "szereg organizacji pozarządowych" nic o tym nie wiedziało, oraz tym, że społeczeństwo nie zostało włączone w sprawę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polska jako najwiekszy przydupas USA znow wyszla przed szereg.Nie slyszalem by zaden inny kraj EU zapowiedzial ze podpisze ACTA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2012 o 23:10, KamyK_84 napisał:

Głos sprzeciwu społeczeństwa ma się w dupie. Demokracja, panie i panowie.


Democracy: say what you want, do what they tell you - Geoffrey Berry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować