Zaloguj się, aby obserwować  
sathorn1

Kącik słuchawek. Słuchawki co o nich myślicie? Jakie macie?

2335 postów w tym temacie

Spokojnie. W tej chwili masz sprzęt przewyższający możliwości źródła, które korzysta z kompresowanych plików algorytmem podobnym do WMA. Nie ma sensu dopłacać do możliwości usłyszenia czegoś, czego nie usłyszysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2010 o 20:18, hans_olo napisał:

Spokojnie. W tej chwili masz sprzęt przewyższający możliwości źródła, które korzysta
z kompresowanych plików algorytmem podobnym do WMA. Nie ma sensu dopłacać do możliwości
usłyszenia czegoś, czego nie usłyszysz.



Czyli rozumiem że takie słuchawki do xboxa będą super. Powiedz mi tylko co z basem? Czytałem na stronie sony że te słuchawy mają klubowe brzmienie. Mi zależy na oryginalnym dźwięku a nie wzbogacanym o dodatkowy bas. Czy są jakieś różnice w tym "klubowym brzmieniu". I czy Ty byś takie słuchawki kupił na moim miejscu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz płaską charakterystykę, to ATH-A500 są świetne. Nic nie jest "podkręcane" ani "podbijane", dźwięk jest na nich taki jak było w zamierzeniu twórców. Pasmo przenoszenia i inne cechy ogólnotechniczne podobne do tych droższych Soniaczów, ale cena trochę wyższa. Ewentualnie modele otwarte są tańsze z tego co pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponował HD555 ...

hans-olo nawet na takim źródle usłyszysz różnicę i to dość znaczną ale ja zapewne się nie znam:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2010 o 21:17, czaja24 napisał:

ja bym proponował HD555 ...

hans-olo nawet na takim źródle usłyszysz różnicę i to dość znaczną ale ja zapewne
się nie znam:P

Tak, szumy będą lepiej odwzorowane :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2010 o 21:47, Pile napisał:

Co sądzicie o tych? Bajer czy to dobry model?

http://www.sony.pl/product/hed-home-entertainment/mdr-sa1000


Poza tym powiem mi ktoś jak można poznać jakość słuchawek po opisie? Znaczy się co jest
ważne itp.



I do tego mam jeszcze pytanko.
Czy gdybym kupił jakiś kabel mini jack aby przedłużyć zasięg słuchawek to miałbym straty w jakości? Czy jakość kabla albo długość odgrywałaby jakąś rolę?
To byłoby ok? http://www.allegro.pl/item923326401_kabel_mini_jack_5_0_m.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2010 o 21:47, Pile napisał:

Co sądzicie o tych? Bajer czy to dobry model?

http://www.sony.pl/product/hed-home-entertainment/mdr-sa1000

Licho wie, trzeba pracować w salonie kilka lat żeby wszystko znać ;]

Dnia 08.03.2010 o 21:47, Pile napisał:

Poza tym powiem mi ktoś jak można poznać jakość słuchawek po opisie? Znaczy się co jest
ważne itp.

W zasadzie lepiej za mocno się tym nie sugerować. Bardzo ważna jest czułość, dla słuchawek zdecydowanie powinna być większa niż 100dB. Potem pasmo przenoszenia, im szersze tym lepsze. Oczywiście człowiek nie słyszy bardzo wysokich i bardzo niskich częstotliwości, ale pozwala to jednak uniknąć sytuacji związanej ze spadkiem jakości w skrajnych częstotliwościach, ponieważ częstotliwość odcięcia nigdy nie jest idealnie odwzorowana i w wysokich oraz niskich pasmach z powodu tłumienia pojawiają się szumy po przekroczeniu pewnego poziomu wzmocnienia i lepiej jeśli są to szumy niesłyszalne niż słyszalne, co zapewnia właśnie szerokie pasmo z odpowiednim zapasem modułu i fazy (tak, wiem ze to straszne pojęcia jakieś).
Potem moc. Im wyższa, tym wyższe wzmocnienia można dać na słuchawki bez ryzyka uszkodzenia.
Potem impedancja (a właściwie to reaktancja, bo impedancja musiałaby być podana w postaci zespolonej). W zasadzie nie jest to współczynnik jakościowy, lecz taka dodatkowa informacja pozwalająca uniknąć głupiego spalenia słuchawek po podłączeniu ich równolegle z innymi do jednego gniazda (wyższa impedancja daje taką możliwość bez ryzyka). Zarówno te soniacze jak i ATH maja dość niską impedancję jak na Hi-Fi, ale nie jest ona jakaś zupełnie tragiczna, bo para słuchawek 64 om po podłączeniu równoległym będzie miała 32 omy, co jest jeszcze akceptowalne, ale lepiej uważać.

Dnia 08.03.2010 o 21:47, Pile napisał:

I do tego mam jeszcze pytanko.
Czy gdybym kupił jakiś kabel mini jack aby przedłużyć zasięg słuchawek to miałbym straty
w jakości? Czy jakość kabla albo długość odgrywałaby jakąś rolę?
To byłoby ok? http://www.allegro.pl/item923326401_kabel_mini_jack_5_0_m.html

Zawsze rządzi zasada: im mniej styków, tym lepiej, a jak muszą być, to oby jak najwyższej jakości, żeby nie iskrzyły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Naprawdę mi pomogłeś. Jeszcze trochę pomyślę nad słuchawkami, może poczekam do jakiejś okazji to się kupi albo dostanie :)


Mam jeszcze tylko jedno pytanie. Co to są styki w kablu mini jack?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2010 o 22:16, Pile napisał:

Mam jeszcze tylko jedno pytanie. Co to są styki w kablu mini jack?

Styki to niezależnie od rodzaju złącz są końcówki kabla, czyli to co się łączy z gniazdem, lub kolejnym kablem z żeńską końcówką. Wtyk niestety ma taka wadę, że nie zawsze styka się na dość dużej powierzchni, co powoduje iskrzenie, a iskrzenie to duże prądy. Jeśli natomiast styk jest pozłocony, to ma on dużo większą przewodność i dzięki temu iskrzenie jest niwelowane.
BTW, kiedyś kumplowi pies pogryzł kabel i zaczął psioczyć, że mu wieża szumi. Spytam co zrobił z kablem, a on powiedział, że poskręcał rozgryzione końcówki. Wyglądało to tak, że w ciemności można było zobaczyć małe iskierki ;]. Ale to już taki przypadek ekstremalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2010 o 21:47, Pile napisał:

Co sądzicie o tych? Bajer czy to dobry model?

http://www.sony.pl/product/hed-home-entertainment/mdr-sa1000


Poza tym powiem mi ktoś jak można poznać jakość słuchawek po opisie? Znaczy się co jest
ważne itp.


No właśnie to pasmo ale tu widzę astronomiczną liczbę.
Nie jestem w stanie uwierzyć że w praktyce będzie nawet połowa liczby w tych słuchawkach i jeszcze takiej firmy jak SONY.

Rób co chcesz bo mnie teraz zaszokowałeś tym linkiem i zaniemówiłem :D.
Na pierwszy rzut oka jak zobaczyłem, pomyślałem sobie - "facet chyba chce słyszeć jak słoń infraultradźwięki - lol"
Jeśli były takie słuchawki to ja nie wiem jak bym mógł słuchać jakiejkolwiek muzyki - przypuszczam że istna kakafonia by była.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co przeczuwam to studiujesz fizykę.
Powiedz mi czy jest jakaś dobra literatura o dźwiękach ?
Co byś mi polecił jeśli masz takiego AS''a ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2010 o 22:40, TetraGramaton napisał:

Z tego co przeczuwam to studiujesz fizykę.
Powiedz mi czy jest jakaś dobra literatura o dźwiękach ?
Co byś mi polecił jeśli masz takiego AS''a ?

Ja skończyłem automatykę. Studia bardzo bliskie elektronice, elektrotechnice, teorii sterowania itp. Polecam Cyfrowe przetwarzanie sygnałów Tomasza Zielińskiego, który podejmuje temat sygnalów jedno (dźwięk, przekaz internetowy itp.) jak i wielowymiarowych (obrazy i filmy). Ale przyda się też pojąć całkowanie, liczby zespolone itp. Oprócz tego elektrotechnika - tutaj najlepszy jest legendarny Pasko, ale jego podręcznika nie dostaniesz w żadnej księgarni, bo już od 30 lat nie jest wydawany. Ale spokojnie można go zastąpić "teorią obwodów" Szabatina.
Im dalej będziesz brnął tym mniej będzie podręczników, a więcej czasopism, opracowań itp. ponieważ nie wszystko jest gromadzone w podręcznikach. Wiele jednak trzeba się nauczyć samemu metodą prób i błędów, korzystajac z dokumentacji, cudzych projektów udostępnionych na forach itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głównie o dźwięk jako postać, która jest aplikacją zmysłu - słuchu.
Potrzebuję szczegółowych informacji. Czy te na wikipedi wg są one wyczerpujące ?
Nie wiem po co mi nauka jak pisałeś o całkowaniu, liczbach zespolonych ?
Są rzeczy które sam doświadczam ale nie moge się z ludzmi dogadać bo nie wiem jak co nazwać fachowo i tworzę własne filozofie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2010 o 09:36, TetraGramaton napisał:

Chodzi mi głównie o dźwięk jako postać, która jest aplikacją zmysłu - słuchu.
Potrzebuję szczegółowych informacji. Czy te na wikipedi wg są one wyczerpujące ?
Nie wiem po co mi nauka jak pisałeś o całkowaniu, liczbach zespolonych ?
Są rzeczy które sam doświadczam ale nie moge się z ludzmi dogadać bo nie wiem jak co
nazwać fachowo i tworzę własne filozofie na ten temat.

Akustyka to nie moja profesja, mam tylko trochę podstaw z fizyki i to mi wystarcza. A jak się rozumie całkowanie, to wiele rzeczy przychodzi dużo łatwiej, bo łatwiej to sobie wyobrazić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam z tym wszystkim spory problem. Słuchawek jest tyle że nie wiem na jakie się zdecydować. Po prostu chciałbym wydać tak max. do około 500zł na jak najlepsze słuchawki do xboxa 360.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2010 o 22:32, TetraGramaton napisał:

Jeśli były takie słuchawki to ja nie wiem jak bym mógł słuchać jakiejkolwiek muzyki -
przypuszczam że istna kakafonia by była.

I tak byś nie usłyszał nic czego nie jest w stanie wychwycić ludzkie ucho. Mogłoby więc być pasmo przenoszenia 5Hz do 500KHz, a i tak usłyszałbyś wyłącznie to co jesteś w stanie słyszeć w swoim wieku, czyli zwykle 50Hz do 18/19 KHz. Nieco szerszy zakres mają dzieciaki tak do 22 lat. I wynika to ze "świeżości" instrumentarium w uchu. Oczywiście takim, który nie został wykończony słuchawkami.

I tak na marginesie chodziło o ultradźwięki. Infradźwięki to zakres od poniżej 1Hz, do ok. 50 Hz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ultradźwięki wytwarzają słonie i dzięki swoim uszom oraz wielkim małżowinom mogą jest usłyszeć.
Kiedyś widziałem specjalną aparaturę do wychwycenia tych aby człowiek mógł je zidentyfikować.
To co do niego powyżej napisałem to była zwykła irionia bo te słuchawki mają astronomiczne pasmo przenoszenia - teoretycznie jak przeczuwam.. Nawet droższe odziwo słuchawki nie mają tak rozbitego pasma przenoszenia jak te SONY.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.03.2010 o 16:45, Pile napisał:

No właśnie mam z tym wszystkim spory problem. Słuchawek jest tyle że nie wiem na jakie
się zdecydować. Po prostu chciałbym wydać tak max. do około 500zł na jak najlepsze słuchawki
do xboxa 360.

Moim zdaniem nie ma sensu na słuchawki wywalać więcej niż 250 zł. Model słuchawek jest obecnie mnóstwo dlatego, że jest ogromna konkurencja różniąca się od siebie praktycznie niemierzalnie. O wyborze decyduje obecnie głównie moda, wygląd i ergonomia oraz dezinformacje.
Najprawdopodobniej jakie byś nie kupił, masz jakieś 80% szans na to że będą grały ok. Pod warunkiem, że nie kupisz z najniższej półki cenowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować