Zaloguj się, aby obserwować  
lampak

Homoseksualizm, aborcja, prawa kobiet, tolerancja, za czy przeciw? [M]

13004 postów w tym temacie

Dnia 14.03.2009 o 21:35, minimysz napisał:

Tak ciężko do Biblii zajrzeć?


Tu nie chodzi o mnie i o moje zaglądanie do Biblii.

Dnia 14.03.2009 o 21:35, minimysz napisał:

"Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: «Jam jest Jahwe. 3 Ja objawiłem się
Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe2, nie objawiłem
im." (Wj 6,2-3)


A czy Ty się nazywasz Ta, Która Nie Umie Czytać Ze Zrozumieniem? Jahwe oznacza "Jestem, który jestem".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2009 o 23:02, iwaneszek napisał:

Wiecie kiedy kościół wyraził swoje stanowisko na temat aborcji?(znaczy ile lat temu).


Link był już podawany, nie wiem nawet, czy Ty go nie otrzymałaś...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jahwe, a konkretniej tetragram JHWH to imię Twojego boga.
Poza tym, jakbyś nie wiedział, to wiele imion coś oznacza.

iwaneszek

Dnia 15.03.2009 o 00:09, Skywalker560 napisał:

Wiecie kiedy kościół wyraził swoje stanowisko na temat aborcji?(znaczy ile lat temu).

Zależy, co konkretnie masz na myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 00:30, minimysz napisał:

Jahwe, a konkretniej tetragram JHWH to imię Twojego boga.


To jest tylko jeden z tytułów Boga i odniesień do Niego. W istocie Bóg określił się jako "Jestem, który jestem". Karen Armstrong w swojej książce "Historia Boga" uważa, iż mogło to znaczyć "To nie twoja sprawa, kim jestem" albo "Pilnuj swego nosa".

Dnia 15.03.2009 o 00:30, minimysz napisał:

Poza tym, jakbyś nie wiedział, to wiele imion coś oznacza.


A co znaczy nick minimysz? xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 00:09, Skywalker560 napisał:

A czy Ty się nazywasz Ta, Która Nie Umie Czytać Ze Zrozumieniem? Jahwe oznacza "Jestem,
który jestem".

Akurat to nie ma nic do rzeczy. Jehoszua (w skrócie: Joszua, poprzez grecką wersję na polski: Jezus, lub tez Jozue) znaczy "JHWH zbawia", a na przykład Izrael (takie imię dostał od Boga Jakub po walce z Jego aniołem) oznacza "Bóg walczy".
Podsumowując: nie zgadzam się z Karenem Armstrongiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 00:30, minimysz napisał:

Jahwe, a konkretniej tetragram JHWH to imię Twojego boga.
Poza tym, jakbyś nie wiedział, to wiele imion coś oznacza.


Tutaj muszę się wkręcić chwilowo do dyskusji i poprzeć Skywalker560 (sorry, nie chciałem odmieniać, bo bym coś spsuł w nicku :)).

Konkret: bez znajomości tematu się nie wypowiadaj. Jeżeli już tak bardzo chcesz się kłócić o to, że Bóg [w sensie ten katolicki] pisze się małą literą, to najpierw sprawdź/zapytaj dobrze znających sytuację polonistów. Bóg, jako określenie bóstwa oczywiście jest pisany małą literą, jednakże Bóg jako imię [tak, to jest IMIĘ] piszemy wielką literą.
JHWH to pierwotne imię, zapisywane tak tylko dlatego, że nie używano do zapisu samogłosek. W późniejszym czasie wynikło z tego Jahwe, ze względu na to, że jest to łatwa i płynna forma odczytu JEDNEGO z Jego imion.
Jeżelibyś na pracy powiedzmy maturalnej odnosiła się do Boga zapisując Jego imię małą literą, to byłby to błąd, bez względu na to, czy Ty, bądź egzaminator, jesteście wierzący, czy nie.
W poważnym felietonie dla gazety z całą pewnością znalazłaby się grupa osób, która by Cię za to wyśmiała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 00:37, Skywalker560 napisał:

To jest tylko jeden z tytułów Boga i odniesień do Niego. /ciach/

Bzdura. Pani Karen Armstrong widocznie nie zna ani Biblii, ani historii.
"Mojżesz zaś rzekł Bogu: «Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?» Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM, KTÓRY JESTEM». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was». Mówił dalej Bóg do Mojżesza: «Tak powiesz Izraelitom: "JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia." (Wj 3,13-15)
Zaiste ignorancja niektórych ludzi jest wielka.

Choinix
Bez znajomości tematu nie wtrącaj się do rozmowy. Słowo "bóg" nie jest imieniem.

A jak Wam nie pasuje JHWH, to możecie mówić na niego Allah.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Biblia kłamie, Żydzi i chrześcijanie, którzy twierdzą, że ten tetragram to imię ich boga, się mylą, tylko pewna była zakonnica zna prawdę. Weź się nie ośmieszaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałabym: cóż za ciekawy brak konsekwencji - bóg, którego wyznajesz ma według Ciebie na imię "bóg", ale nie ma na imię "pan"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z samej swej istoty Bóg jest tylko jeden. Dlatego nie może On wejść w świat bóstw jako jedno z wielu innych. Nie może mieć imienia pośród innych imion. Toteż odpowiedź Boga zawiera w sobie zarazem odmowę i zgodę. Bóg mówi o sobie po prostu: "Jestem, który jestem". On jest - nic więcej. Ta odpowiedź jest imieniem i nim nie jest. Dlatego było rzeczą zupełnie słuszną, że w Izraelu tego samookreślenia Boga, którego dopatrywano się w słowie YHWH, nie wypowiadano i nie degradowano go do jednego spośród wielu imion bóstw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 15:55, Skywalker560 napisał:

Dlatego było rzeczą
zupełnie słuszną, że w Izraelu tego samookreślenia Boga, którego dopatrywano się w słowie
YHWH, nie wypowiadano i nie degradowano go do jednego spośród wielu imion bóstw.

Skąd taką bzdurę wytrzasnąłeś? Żydzi (zgodnie z Torą zresztą) uznają tetragram za imię swojego boga. Początkowo występowało ono w wielu miejscach w Biblii, później zaczęto je zastępować słowami "bóg", "pan" itd., co było związane z przekonaniem, że imię boga jest zbyt święte, żeby je często wymawiać. W końcu doszło do takiego absurdu, że imię to mógł wypowiedzieć tylko kapłan czytający określony fragment Biblii.
Nawiasem mówiąc "Jestem, który jestem" stanowi tylko przybliżone tłumaczenie imienia biblijnego boga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Z samej swej istoty Bóg jest tylko jeden. Dlatego nie może On wejść w świat bóstw jako jedno z wielu innych. Nie może mieć imienia pośród innych imion. Toteż odpowiedź Boga zawiera w sobie zarazem odmowę i zgodę. Bóg mówi o sobie po prostu: "Jestem, który jestem". On jest-nic więcej. Ta odpowiedź jest imieniem i nim nie jest. Dlatego było rzeczą zupełnie słuszną, że w Izraelu tego samookreślenia Boga, którego dopatrywano się w słowie YHWH, nie wypowiadano i nie degradowano go do jednego spośród wielu imion bóstw. I źle się stało, że w nowych przekładach Biblii, to imię, które dla Izraela było tajemnicze i niewyrażalne, pisze się tak, jak każde inne i w ten sposób tajemnicę Boga, który nie ma ani obrazów, ani wypowiadanych imion, ściągnięto do poziomu zwyczajnej rzeczy z domeny powszechnej historii religii. " - Ojciec Święty Benedykt XVI

Bzdurę? Pewnie stąd :P. Jeszcze jakieś pytania?

I BTW - jesteś religioznawcą i teologiem z wykształcenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 18:03, minimysz napisał:

Po około trzydziestu wiekach papież i była zakonnica odkrywają prawdę o biblijnym bogu.
Żałosne.



Po około trzydziestu wiekach minimysz odkrywa "prawdę" o biblijnym Bogu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 18:12, Xard18 napisał:

Po około trzydziestu wiekach minimysz odkrywa "prawdę" o biblijnym Bogu.

Co masz na myśli pisząc "prawda"? Te rewelacje byłej zakonnicy?
I może dla Ciebie w Biblii występuje "Bóg", ale dla wielu ludzi to tylko jedno z wielu bóstw, w które ludzie wierzyli na przestrzeni wieków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak nie ma to jak spory które tak nie zostaną wyjaśnione. Minimysz wydaje mi się że Bóg pisze się z dużej litery dlatego że nawet jeśli jesteś niewierząca to imiona chociażby Bogów Greckich piszę się z dużej . Pozostaje ustalić czy Bóg to imię( i tak nie ustalicie) a poza tym to nie jest dział do tego typu tematów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2009 o 17:15, minimysz napisał:

W końcu doszło do takiego absurdu, że imię
to mógł wypowiedzieć tylko kapłan czytający określony fragment Biblii.

Raz do roku - w Jom Kippur.

Dnia 15.03.2009 o 17:15, minimysz napisał:

Nawiasem mówiąc "Jestem, który jestem" stanowi tylko przybliżone tłumaczenie imienia
biblijnego boga.

Różnie się tłumaczy. Wg niektórych rabinów (np. Maharala) oznacza to "Co będzie".

Bóg to nie imię. Tak samo jak imieniem nie jest "Adonai", mimo że to słowo odnosi się w Biblii tylko do Boga, a znaczy "Pan". Na określenie innych władców stosowano słowo "adoni". Dobrze skontrastowane jest to w 110. psalmie:
"Dawidowy. Psalm.
Wyrocznia Boga (w oryginale: Adonai) dla Pana (w oryginale: adoni) mego:
«Siądź po mojej prawicy,
aż Twych wrogów położę
jako podnóżek pod Twoje stopy»" Ps, 110, 1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2009 o 19:38, minimysz napisał:

>/.../. > Masz monopol na prawdę? Z tego, co wiem, datowania tego fragmentu są różne.

Były. Po pracy Thiede''go nikt go nie poprawiał, co najwyżej się z nim nie zgadzał.

Dnia 14.03.2009 o 19:38, minimysz napisał:

> /.../
Jasne. Ci mieszkający w Grecji, którzy się dowiedzieli o nim od Pawła też go pewnie osobiście
znali, a także wiedzieli kiedy zmarł i kiedy się urodził.

Mateusz o Jezusie dowiedział sie od Pawła? Ciekawe. A skąd to wiesz?

Dnia 14.03.2009 o 19:38, minimysz napisał:

> Inaczej możemy przyjąć, że autorem wpomnianego rekopisu, przechowywanego w Magdalen
College
> jest sam św. Mateusz.
To sobie przyjmuj, ale nie pisz, że to potwierdzony fakt.

Zdaje się, ze coś Ci sie pomieszało. Gdzie napisałem, że to potwierdzony fakt!? Napisałem, co sama cytujesz - "możemy przyjąć".

Dnia 14.03.2009 o 19:38, minimysz napisał:

> To było pytanie retoryczne, w odpowiedzi na Twoje sformułowanie"Tylko ciekawe, że
nawet KK twierdzi,..."
> Stąd Twoja odpowiedź nie przystaje do niczego.
Polecam przeczytać uważnie, to co napisałam poprzednio. Może wtedy nie będziesz udzielał
odpowiedzi z sufitu wziętych.

Przeczytałem, ale najwyraźniej jeszcze żyjesz w epoce socjalizmu: co innego myślisz, co innego piszesz.

Dnia 14.03.2009 o 19:38, minimysz napisał:

Po około trzydziestu wiekach papież i była zakonnica odkrywają prawdę o biblijnym bogu. Żałosne.

Wszyscy cicho!
Minimysz wie lepiej!
A niezależnie od tego, proponuję przenieść się z dyskusją o Bogu do innego wątku. Ten jest głównie o homoseksualistach i o zabijaniu płodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2009 o 12:42, KrzysztofMarek napisał:

Mateusz o Jezusie dowiedział sie od Pawła? Ciekawe. A skąd to wiesz?

A gdzie ja tak napisałam?

Dnia 16.03.2009 o 12:42, KrzysztofMarek napisał:

Zdaje się, ze coś Ci sie pomieszało. Gdzie napisałem, że to potwierdzony fakt!? Napisałem,
co sama cytujesz - "możemy przyjąć".

Nic mi się nie pomieszało. Uparcie twierdzisz, że faktem jest, że jeden z bohaterów Ewangelii, Mateusz, napisał jedną z nich.

Dnia 16.03.2009 o 12:42, KrzysztofMarek napisał:

Przeczytałem, ale najwyraźniej jeszcze żyjesz w epoce socjalizmu: co innego myślisz,
co innego piszesz.

Nie moja wina, że nie odróżniasz budynku od instytucji.

Dnia 16.03.2009 o 12:42, KrzysztofMarek napisał:

Wszyscy cicho!
Minimysz wie lepiej!

Nie, no co Ty... Przecież to papież, który jak widać nie zna Biblii ani historii, wie lepiej.

Dnia 16.03.2009 o 12:42, KrzysztofMarek napisał:

A niezależnie od tego, proponuję przenieść się z dyskusją o Bogu do innego wątku.

To może sam dasz przykład?

Radykał

Dnia 16.03.2009 o 12:42, KrzysztofMarek napisał:

Różnie się tłumaczy. Wg niektórych rabinów (np. Maharala) oznacza to "Co będzie".

Tego nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować