• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Bartkula

Co zrobić by komputery podłączone do jednego routera się widziały?

Pytanie

Jak w temacie. Mam internet z UPC, mój komputer jest podłączony do routera za pomocą kabla, a laptop za pomocą karty sieciowej bezprzewodowej. Na obu komputerach jest internet, z tym nie ma problemu, ale co zrobić żeby się nawzajem widziały? Czytałem że w ustawieniach połączenia lokalnego należy we właściwościach TCP/IP zmienić adres IP, ale wtedy tracę połączenie z internetem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 10.12.2009 o 15:39, Bartkula napisał:

Jak w temacie. Mam internet z UPC, mój komputer jest podłączony do routera za pomocą
kabla, a laptop za pomocą karty sieciowej bezprzewodowej. Na obu komputerach jest internet,
z tym nie ma problemu, ale co zrobić żeby się nawzajem widziały? Czytałem że w ustawieniach
połączenia lokalnego należy we właściwościach TCP/IP zmienić adres IP, ale wtedy tracę
połączenie z internetem


Skoro oba mają internet, to otoczenie sieciowe działa. Pewnie masz firewall i musisz odblokować na jednym komputerze IP drugiego i odwrotnie. Tak trzeba zrobić w przypadku ZoneAlarma. W nim wchodzisz w "Firewall", zmieniasz zakładkę na "Zones", klikasz na dole przycisk "Add >>", wybierasz "IP Address" i wpisujesz IP drugiego kompa.

BTW do tego tracenia połączenia: Nie tylko IP musisz ręcznie wpisać danego kompa, ale podać bramę, którą jest IP Routera. Prawdopodobnie też DNS musi być wpisany. Też podajesz IP routera i będzie grało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 10.12.2009 o 15:39, Bartkula napisał:

Jak w temacie. Mam internet z UPC, mój komputer jest podłączony do routera za pomocą
kabla, a laptop za pomocą karty sieciowej bezprzewodowej. Na obu komputerach jest internet,
z tym nie ma problemu, ale co zrobić żeby się nawzajem widziały? Czytałem że w ustawieniach
połączenia lokalnego należy we właściwościach TCP/IP zmienić adres IP, ale wtedy tracę
połączenie z internetem


Zanim zrobisz to, co zalecił destro177:
1. Sprawdź numer IP swojego routera.
2. We właściwościach połączenia lokalnego ustaw na sztywno numery IP obu komputerów + bramę ustaw na 255.255.255.0 + ustaw bramę (numer IP routera). Nie pamiętam czy musisz na sztywno ustawiać DNSy - jeżeli tak to (DNSy TPsa): 194.204.195.1 i 194.204.152.34
3. Jeżeli masz firewalle inne niż oryginalny Windowsowy to musisz odblokować odpowiednie numery IP (dla ZoneAlarm napisał Ci destro177 powyżej - dla innych musisz google''a użyć).

Pamiętaj jeszcze o tym:
- oba komputery muszą być przypisane do tej samej grupy roboczej (zmienisz to w XP poprzez prawy klik na Mój Komputer ---> Właściwości ---> jedna z zakładek będzie miała nazwę grupy roboczej (opis komputera jest nieistotny))
- czasami programy typu Total Commander mają różne problemy z widzeniem sieci. Najprościej sprawdzić wszystko poprzez: START ---> SZUKAJ ---> KOMPUTER W SIEC ---> wpisujesz nazwę komputera
- DHCP to fajna sprawa, ale czasami musisz mieć na sztywno ustawione IP, wtedy najprościej w routerze ustawić przydzielanie odpowiedniego numeru IP na podstawie numeru MAC karty sieciowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować