Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Designer Criteriona o dzisiejszych FPS-ach - "są zaje..ście nudne"

49 postów w tym temacie

Pewnie, że nie robi się już gier takich jak Half-Life czy Max Payne - bo ile razy można ludziom wcisnąć tę samą grę?

Chowanie się w Gearsach to przede wszystkim powiew świeżości, które dość mocno odmieniło podejście do schematu strzelanki. Że zostało potem przyswojone do kanonu i musi się pojawiać w każdej nowej grze tego typu, to już inna kwestia.

Ale czy jest nudne? Nie zgodzę się. Wprowadzało element napięcia, którego brakuje w bardziej typowych tytułach "chodzisz i strzelasz".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słowo było zbędne i głupie a szkoda bo wolę "tradycyjną" rozmowę. Gdyby dzisiaj wyszedł taki torment na xboxa to nikt by tego nie kupił za 200zł i nie mów mi że stare gry mają klimat bo to wiem. Nie znaczy to że są lepsze bo gdyby wszyscy tak myśleli to byśmy nawet nie mieli filmów z dźwiękiem bo to "psuje klimat".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2010 o 19:10, hallas napisał:

Chciałbym ten przykład skrajnego kretynizmu zostawić bez komentarza - i chyba tak zrobię.
Po co marnować na to kliknięcia klawiatury?



Dobrze rozumujesz bo faktycznie twoje posty to marnowanie kliknięć na klawiaturze. Wyraziłem swoją opinię i skoro mnie nie rozumiesz to się nie dowalaj jak neo-palant. Może w twojej rodzinie i wśród najbliższych tego typu konwersacja jest normalna ale nie dla mnie. Dlatego nie zamierzam dłużej ciągnąć wymiany zdań z kimś to zaczyna posta od " Chciałbym ten przykład skrajnego kretynizmu zostawić bez komentarza - i chyba tak zrobię. ". EOT
Chyba że nauczysz się kultury to porozmawiamy inaczej.


PS. Stare gry są super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

On też jest zaj^%4e nudny. Ja wiem, ze Criterion umie zrobić grę, ale po co i na co komu taka kampania reklamowa:P
<Joke>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, jaki problem wyciągnąć w GoWie shotguna i naparzać wrogów bezpośrednio? Całej gry się tak przejść nie da, ale sporo można. Długo myślał nad tym jednym przykładem "nudy" w dzisiejszych FPS''ach? O ile kojarzę, to osłony wprowadziły nieco świeżości w zestarzały już gatunek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm z jednym musze sie z Pile zgodzic .. nikt by dzis nie kupil tormenta na xboxie.. Bo dla przecietnego amerykanina "oooo ile literek i jakie dlugie dialooogi leeee nuda"...a fakt jest faktem ze pomijajac grafike torment przewyzsza wszystkie nowe pseudorpgo/strzelanko/h&s Bioware o glowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>"oooo ile literek i jakie dlugie dialooogi leeee nuda"
"Jak tu się strzela?"

Dnia 24.02.2010 o 19:57, Xeoo napisał:

fakt jest faktem ze pomijajac grafike torment przewyzsza wszystkie nowe pseudorpgo/strzelanko/h&s
Bioware o glowe.

Do pięt nie dorastają. Ale wszystko zamknąłeś w pierwszym zdaniu - jaki odbiorca taka gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2010 o 19:54, destro177 napisał:

Kurcze, jaki problem wyciągnąć w GoWie shotguna i naparzać wrogów bezpośrednio?


Jasne, można, tylko to trochę tak jakby w Hitmana grać jak w strzelankę. Tu nawet nie chodzi o to że się nie da, tylko to jest po prostu słabe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2010 o 17:06, palpatine napisał:

Widać, że nie grał w Uncharted ;).


To Uncharted jest FPS-em? oO

Co by nie było - Pile ma rację: w nowych pokoleniach grafika jest praktycznie pierwszym i jedynym elementem, na którą jest zwracana uwaga. Co się odbija w starych grach w taki sposób, że tylko ci, którzy się wychowali na klasykach, będą je uznawali za dobry produkt. Nowi challengerzy prędzej je zmieszają z błotem i wyśmieją, bo nie wygląda jak Crysis (podaję przykładowo).
Na koniec się spytam - dlaczego za te dwa zdania Pile został zjechany przez użytkowników hallas i Revanchist?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2010 o 19:28, Pile napisał:

Gdyby dzisiaj wyszedł taki torment na xboxa to nikt by tego nie kupił za 200zł i nie
mów mi że stare gry mają klimat bo to wiem.

dlaczego miałby go nikt nie kupić? domyślam się że ty jesteś jednym z tych graczy którzy lecą tylko na grafikę i inne świecidełka w grach ale uwierz mi są też inny typ graczy (chyba wymierający gatunek) który nie leci tylko na ładne opakowanie ale oczekuje po grze czegoś więcej. co do innych starszych gier to spokojnie można znaleźć gry które mimo swoich lat ciągle są rewelacyjne (pomimo odbiegającej od dzisiejszych standardów oprawy graficznej) a nawet lepsze od swoich następców. więc zanim napiszesz jakąś głupotę w stylu

Dnia 24.02.2010 o 19:28, Pile napisał:

Stare gry nie są lepsze tylko ma się do nich sentyment. Same w sobie dzisiaj są shitem
i tego nie ukrywajmy.

pierw parę razy pomyśl. kiedyś twórcy gier musieli się wysilić trochę aby zrobić dobrą grę (czasami nawet udawało im się stworzyć grę ponadczasową) a dziś wystarczy tylko zmienić silnik graficzny na nowszy i już wszystkie dzieci są zadowolone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2010 o 00:03, Cygi napisał:

Na koniec się spytam - dlaczego za te dwa zdania Pile został zjechany przez użytkowników
hallas i Revanchist?

Bo ostatnie z nich jest głupie do potęgi a głupotę należy piętnować i leczyć. Nieleczona zaraża innych.
Gry stare nie są shitem - shit to może mieć ktoś w głowie, gdy okazuje się, że jego pojmowaniem rzeczywistości kierują reklamy.

Pile w niczym nie ma racji bo nie napisał tego co próbujesz włożyć do jego wypowiedzi, co z kolei jest faktem - gracz masowy (a nie młody) patrzy tylko na grafikę. Czy to jednak wpływa jakkolwiek na jakość gier z lat poprzednich? Niby w jaki sposób? Głupota, jaką zawarł w swojej wypowiedzi Pile nie ma poparcia w czymkolwiek.

A wiesz jaka gra ma największą średnią ocen w dwóch popularnych serwisach zbierających takie dane? Z jakiego roku pochodzi? I dlaczego, skoro współczesne gry są tak wspaniałe, nikt jej nie doścignął choć wielu kseruje jej rozwiązania na potęgę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze notka co do tych ocen: nie uważam ich za jakikolwiek argument w znaczeniu liczbowym z kilku powodów. Chodzi o to, że stado zdecydowało się dać jednej grze wysoką średnią, teraz stado już nie jest w stanie tego zrobić z inną produkcją.
Co więcej rzeczona gra jest nadal grywalna - po 11 latach, czego nie da się powiedzieć o wielu grach. Te wszystkie średniaki, które teraz się promuje będą miały swoich lepszych następców i zostaną w efekcie zapomniane. To właśnie jest super rzecz - gra stara a grywalna. Dzieje się tak, bo dobry design pozostaje takim do końca świata, tak samo jak dobrze napisana książka nie może się nagle stać książką źle napisaną, bo ma już 50 lat na przykład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2010 o 00:22, hallas napisał:

Bo ostatnie z nich jest głupie do potęgi a głupotę należy piętnować i leczyć. Nieleczona
zaraża innych.
Gry stare nie są shitem - shit to może mieć ktoś w głowie, gdy okazuje się, że jego pojmowaniem
rzeczywistości kierują reklamy.

Pile w niczym nie ma racji bo nie napisał tego co próbujesz włożyć do jego wypowiedzi,
co z kolei jest faktem - gracz masowy (a nie młody) patrzy tylko na grafikę. Czy to jednak
wpływa jakkolwiek na jakość gier z lat poprzednich? Niby w jaki sposób? Głupota, jaką
zawarł w swojej wypowiedzi Pile nie ma poparcia w czymkolwiek.


Czy wpływa - starzy wyjadacze cały czas będą uważali starocie za wysoce jakościowo produkty, ale nowe pokolenia już nie.
Np. "dzisiejsza młodzież" prędzej dosiądzie do Modern Warfare 2, bo się skrzywi na widok np. pierwszego Unreala i uzna ją za grę dla wapniaków.

Skoro to co napisałem poprzednio, wywnioskowałem z wypowiedzi Pile, a ty nie, to może teraz pytanie do zainteresowanego:
Co autor Pile miał na myśli dając gramowiczom te dwa zdania?

Dnia 25.02.2010 o 00:22, hallas napisał:

A wiesz jaka gra ma największą średnią ocen w dwóch popularnych serwisach zbierających
takie dane? Z jakiego roku pochodzi? I dlaczego, skoro współczesne gry są tak wspaniałe,
nikt jej nie doścignął choć wielu kseruje jej rozwiązania na potęgę?


Stawiam na dwa tytuły: któraś część Legend of Zelda lub Soul Calibur 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować