Zaloguj się, aby obserwować  
Jakli

Civilization V - Temat ogólny

721 postów w tym temacie

O co chodzi z tymi botami, albo o co chodzi ze mną? Zagram z 40 tur z botami na trzecim poziomie trudności, a oni już mają po dwa miasta, jestem ostatni w techach, ostatni w armii, ostatni we wszystkim. Jak grać, żeby komputer nie rozjeżdżał mnie rozwojowo już od samego openingu, coś mi umyka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2014 o 16:01, Kryhuu napisał:

O co chodzi z tymi botami, albo o co chodzi ze mną? Zagram z 40 tur z botami na trzecim poziomie trudności, a oni już mają po dwa miasta, jestem ostatni w techach, ostatni w armii, ostatni we wszystkim. Jak grać, żeby komputer nie rozjeżdżał mnie rozwojowo już od samego openingu, coś mi umyka?

Przy tworzeniu nowej gry postaraj się sobie wylosować jakąś ładną lokację startową: jak najwięcej łąk i wzgórz oraz surowców specjalnych, mile widziane rzeka i dostęp do morza; jak najmniej pustyni, gór, dżungli czy innych ubogich pól.
Natychmiast wyślij swoją pierwszą jednostkę aby eksplorowała teren i plądrowała ruiny, na samym początku bonusy uzyskane z tych ruin mają naprawdę duże znaczenie, zwłaszcza jeśli dostaniesz robotnika lub osadnika (inne zdobycze też są wartościowe). Jeśli chcesz możesz nawet wybudować do szybszej eksploracji i łupienia oddział zwiadowców.
Najszybciej jak się da zdobądź lub w ostateczności wybuduj robotnika i użyj go do budowania ulepszeń wokół swojego miasta.
Rozsądnie wybieraj technologie i polityki socjalne (oraz religie jeśli masz odpowiedni dodatek), czytaj ich opisy i przemyśl co powinieneś opracować w pierwszej kolejności. Tak samo zrób z Cudami Świata - podjęcie się budowy czegoś takiego może mocno spowolnić Twój rozwój w czasie prac nad nim ale otrzymane po zakończeniu budowy bonusy mogą przyspieszyć rozwój w przyszłych turach (choć osobiście polecam najpierw wybudować osadników i postawić drugie miasto, tak żeby budowa Cudu Świata nie oznaczała sparaliżowania całego Twojego przemysłu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2014 o 16:37, Karharot napisał:

/..../

Hm, chyba trochę źle zabrzmiałem. Nie jestem totalnym noobem, przegrałem w tę grę kilkadziesiąt godzin i jestem zaznajomiony z mechaniką, grając z kumplami przez neta radzę sobie dobrze, często prowadzę w punktach.
Przykładowa sytuacja: stawiam w pierwszej turze miasto, buduje zwiadowców, robotników i wojowników, po czym widzę, że w tym momencie bot stawia już drugie miasto a w ciagu kilku-kilkunastu tur ora mnie we wszystkim co ma jakiś wpływ na grę. Rozumiem, że drugie miasto to prawie drugie tyle kultury/nauki etc, ale hamowanie przyrostu w mieście na 18 czy 15 tur na tak wczesnym etapie, kiedy każdy użytkowany hex procentowo daje bardzo dużo żywności/produkcji, a liczba tur do osiągnięcia kolejnego poziomu populacji jest niska, wydaje mi się nie do końca opłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2014 o 17:19, Kryhuu napisał:

Przykładowa sytuacja: stawiam w pierwszej turze miasto, buduje zwiadowców, robotników i wojowników, po czym widzę, że w tym momencie bot stawia już drugie miasto a w ciagu kilku-kilkunastu tur ora mnie we wszystkim co ma jakiś wpływ na grę. Rozumiem, że drugie miasto to prawie drugie tyle kultury/nauki etc, ale hamowanie przyrostu w mieście na 18 czy 15 tur na tak wczesnym etapie, kiedy każdy użytkowany hex procentowo daje bardzo dużo żywności/produkcji, a liczba tur do osiągnięcia kolejnego poziomu populacji jest niska, wydaje mi się nie do końca opłacalne.

Coś za coś. Ja bym olał budowę drugich wojowników (na co Ci oni na tym etapie? Zwiadowcy są lepsi w eksploracji a żadnego miasta 2 jednostkami wojowników i tak nie zdobędziesz) i jednak wybudował tych osadników. Możesz też zaryzykować i zamiast nich wybudować więcej zwiadowców a potem liczyć że osadników zdobędziesz w ruinach (dodatkowo zwiadowca przerobiony przez ruiny na łucznika jest wart kilku wojowników). Poza tym o ile dobrze pamiętam osadników można też zdobyć wybierając jedną z polityk socjalnych, warto by było gdybyś rozważył jak najszybsze jej wybranie.
Ostatecznie jeśli Ci nie idzie na tym poziomie trudności to po prostu go obniż, to ma być przede wszystkim dobra zabawa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2014 o 17:19, Kryhuu napisał:

> /..../
Hm, chyba trochę źle zabrzmiałem. Nie jestem totalnym noobem, przegrałem w tę grę kilkadziesiąt
godzin i jestem zaznajomiony z mechaniką, grając z kumplami przez neta radzę sobie dobrze,
często prowadzę w punktach.


AI oszukuje. Ma bonusy których gracz nie dostaje, więc nie zrażałbym się punktami na początku rozgrywki. W końcu i tak wyjdziesz na prowadzenie i zostawisz kompy daleko w tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2014 o 17:33, Astropath napisał:

AI oszukuje. Ma bonusy których gracz nie dostaje, więc nie zrażałbym się punktami na
początku rozgrywki. W końcu i tak wyjdziesz na prowadzenie i zostawisz kompy daleko w
tyle.

Już trochę pograliśmy i doszliśmy do tego, że boty mimo tego że wyjeżdżają na prowadzenie z punktami od początku, to kompletnie nie potrafią się bić. Właśnie prowadziłem wojnę z 2 botami na raz z którymi dzieliłem granice i mój doradca mówił że każdy z nich zmiótłby mnie z powierzchni ziemi. Wygrałem i przejąłem dwa miasta zanim prosili o pokój :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie są zasady zakładania gry sieciowej? Mam zawsze z kumplem problemy w innych grach, bo mamy połączenie pośrednie, i nie chcemy kupować gry, żeby się miało okazać że dalej mamy lagi, bo się nie możemy połączyć, server się tworzy gdzieś tam na komputerach steama, czy użytkownika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.07.2014 o 17:19, Kryhuu napisał:

Przykładowa sytuacja: stawiam w pierwszej turze miasto, buduje zwiadowców, robotników
i wojowników, po czym widzę, że w tym momencie bot stawia już drugie miasto a w ciagu
kilku-kilkunastu tur ora mnie we wszystkim co ma jakiś wpływ na grę. Rozumiem, że drugie
miasto to prawie drugie tyle kultury/nauki etc, ale hamowanie przyrostu w mieście na
18 czy 15 tur na tak wczesnym etapie, kiedy każdy użytkowany hex procentowo daje bardzo
dużo żywności/produkcji, a liczba tur do osiągnięcia kolejnego poziomu populacji jest
niska, wydaje mi się nie do końca opłacalne.

Popatrz na tereny dookoła swojego miasta i pomyśl na których musisz pracować (trzy jednostki jedzenia, 2 młotki i jednostka jedzenia, jakieś szlachetne zasoby) i zbuduj osadnika dopiero jak masz tylu mieszkańców w mieście. Do tego nie buduj osadnika jeśli miasto rozwinie się w przeciągu 2-3 tur, bo jego budowa wstrzymuje przyrost ludności. W związku z tym możesz usunąć pracowników z farm, żeby nie marnować zasobów na jedzenie, którego do niczego nie wykorzystasz (ale pamiętaj, żebyś nie zagłodził miasta :) ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2014 o 14:56, windows00 napisał:

/.../

Dzięki za rady, ale ja się od dawna stosowałem już do większości tego co napisałeś ;) zresztą od momentu napisania tego postu raczej nie odpalałem już civ, chociaż może się pokuszę skoro mi przypomniałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2014 o 16:01, Kryhuu napisał:

> /.../
Dzięki za rady, ale ja się od dawna stosowałem już do większości tego co napisałeś ;)
zresztą od momentu napisania tego postu raczej nie odpalałem już civ, chociaż może się
pokuszę skoro mi przypomniałeś.

Hm...
To mnie zerohunter strollował ^^
Nie zwróciłem uwagi na datę dodania Twojego posta :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Syndrom "jeszcze jednej tury" znowu uderza... Postanowiłem wczoraj wrócić do Civki, tym razem z zamiarem osiągnięcia zwycięstwa kulturowego. Okazało się, że po dłuuuugiej przerwie, kompletnie zapomniałem, jak w to się gra :D Natworzyłem nowych miast na początku, gra od razu dała mi po łapach, zalewając mnie niezadowolonymi obywatelami, co skutecznie ograniczyło rozwój miast do 25%. Po kilkudziesięciu turach musiałem zabawę zaczynać od nowa, bo ciągnięcie tego nie miało sensu.

Teraz gram sobie jako Oda Nobunaga, mam 6 rozwiniętych miast (idę w jakość, nie ilość), niewielkie, ale mocne imperium i jest całkiem przyjemnie. Mam nadzieję, że na zimowej wyprzedaży znajdę Brave New World po trochę niższej cenie (do tej pory był po 7,5 euracza, ale wkrótce premiera Civ:BE, więc może obniżą cenę) i będę mógł w końcu husarią trochę poganiać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 12:45, Ring5 napisał:

Teraz gram sobie jako Oda Nobunaga, mam 6 rozwiniętych miast (idę w jakość, nie ilość),
niewielkie, ale mocne imperium i jest całkiem przyjemnie.


I słusznie. Do kulturowego zwycięstwa zarówno przed BNW, jak i po, najlepiej sprawdzało mi się 5 miast. Im więcej miast, tym większy koszt rozwijania drzewek kulturowych.

Jak teraz sobie o tym myślę, do każdego zwycięstwa najlepiej mi się sprawdza 5 miast :) Zwykle stawiam kilka miast wokół stolicy, jeśli lokacje są odpowiednie i na tym kończę. W późniejszych okresach co najwyżej wyślę osadnika żeby zaklepać surowce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 19:48, Astropath napisał:

I słusznie. Do kulturowego zwycięstwa zarówno przed BNW, jak i po, najlepiej sprawdzało
mi się 5 miast. Im więcej miast, tym większy koszt rozwijania drzewek kulturowych.


Około 1900 roku zdałem sobie sprawę, że nie dam rady rozwinąć 5 Policy i zacząłem od nowa, tym razem jako Gandhi, mając tylko jedno miasto. Obecnie jestem w 1600 roku, mam już maksymalnie rozwinięte 2 drzewka, jestem w połowie trzeciego, zarabiam ponad 120 CP na turę. Ciekawe, czy się wyrobię do 2050 i czy wcześniej ktoś mnie nie najedzie, bo moja armia to zwykli łucznicy, pełniący funkcję garnizonu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój kumpel chce kupić Civkę ale na allegro edycja complete kosztuje 60zł.. Poza Brave New World i podstawką warto wydawać drugie tyle na inne dodatki? Sam nie wiem dobrze jak to z nimi jest i czy wpływają na rozgrywkę, ale wiem, że np. takie lepsze generowanie terenów to fajny bajer. Co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do czwartku Civ jest darmowa na Steam, niech kumpel przetestuje. Nie polecam brania czegokolwiek poza edycją complete, z tym że lepiej będzie poczekać na promocje i wydać na grę 20 zł zamiast 60.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś kiedy będzie nowa dostawa "Civilization 5 wersja kompletna" bo w sklepach nigdzie tej gry nie ma. Może ktoś ze sklepu gram.pl się wypowie na ten temat jak to jest z dostawami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2014 o 20:15, pablo85 napisał:

Wie ktoś kiedy będzie nowa dostawa "Civilization 5 wersja kompletna" bo w sklepach nigdzie tej gry nie ma. Może ktoś ze sklepu gram.pl się wypowie na ten temat jak to jest z dostawami ?

Zapytaj się w tym temacie ->
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=93136&u=179

Tematy ogólne o grach są przeznaczone do dyskusji pomiędzy użytkownikami i pracownicy sklepu gram.pl zaglądają do nich tylko jeśli sami jako gracze są zainteresowani daną grą, jeśli w przyszłości będziesz miał jakieś pytanie do kogoś z gramu to udaj się od razu do działu "konsulat" niżej na forum i tam wybierz odpowiedni temat do zadania swojego pytana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś mi powie jakim cudem tracę miasto bez stanu wojny?

Gram sobie gram, aż tu nagle patrzę - jedno miasto należy do Indii. Tyle, że nie byłem z nimi w stanie wojny ani nic, miasto tak po prostu stało się należne do nich. Musiałem je odbijać - dopiero wtedy wszedłem w stan wojny z Indiami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2015 o 17:53, Kadaj napisał:

> Niech ktoś mi powie jakim cudem tracę miasto bez stanu wojny?
Jeśli są niezadowoleni, to pójdą gdzie im lepiej. ;p

http://civilization.wikia.com/wiki/Happiness_%28Civ5%29#Brave_New_World


Czyli przedobrzyłem z podbojami - zbyt wiele miast w fazie wyburzania :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować