Zaloguj się, aby obserwować  
Jakli

Civilization V - Temat ogólny

721 postów w tym temacie

Dnia 08.10.2010 o 08:15, MarcusBrutus napisał:

Ile punktów
na minus daje zdobycie miasta? I jak szybko znika to utrudnienie?

Coś za miasto + ilość ludności + kara z zniewolenie. Ile to wynosi - dokładnie nie wiem ale można zdobyć jedno miasto i zjechać ze szczęściem z 8 na -2. Nie bawię się w dokładne cyferki i kalkulowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2010 o 09:47, hallas napisał:

> Ile punktów
> na minus daje zdobycie miasta? I jak szybko znika to utrudnienie?
Coś za miasto + ilość ludności + kara z zniewolenie. Ile to wynosi - dokładnie nie wiem
ale można zdobyć jedno miasto i zjechać ze szczęściem z 8 na -2. Nie bawię się w dokładne
cyferki i kalkulowanie.


Ja robię to niemal automatycznie ;) Zalety wykonywanego zawodu. Wychodzi -10 punktów. W demie przy 3 miastach i 4 surowcach luksusowych na 100 rundę miałem +15 zadowolenia. Czyli wygląda na to że jedno miasto co jakiś czas można spokojnie "zniewolić", ale z dwoma może być problem. Zaciekawiłeś mnie, muszę przyznać.

No zobaczymy, do końca roku wybieram się na kilka konwentów, może na którymś będzie Civ V do wygrania ... jak nie to czekam na patche - na razie mam w co grać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2010 o 10:25, MarcusBrutus napisał:

Ja robię to niemal automatycznie ;) Zalety wykonywanego zawodu. Wychodzi -10 punktów.
W demie przy 3 miastach i 4 surowcach luksusowych na 100 rundę miałem +15 zadowolenia.
Czyli wygląda na to że jedno miasto co jakiś czas można spokojnie "zniewolić", ale z
dwoma może być problem. Zaciekawiłeś mnie, muszę przyznać.


Dostajesz - 2 za posiadanie dodatkowego miasta, -1 za każdego obywatela w tym mieście i dodatkowo bodajże - 5 za anektowanie miasta i dodatkowo -1 za każdego obywatela w tym anektowanym mieście (co do tych dwóch ostatnich minusów, nie jestem dokładnie pewien i nie mam jak w tej chwili sprawdzić). Czyli "płacisz" normalną cenę jak za każde inne miasto i masz dodatkowe minusy z okazji anektowania. Ale wystarczy że postawisz sąd (kosztuje 5 złota na turę) i cały gniew z okazji anektowania znika.
Osobiście anektuję tylko stolice, rozwinięte miasta puppetuję a mało warte palę do ziemi i zasypuję gruzowisko solą :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś ukończyłem drugą rozgrywkę - duża mapa, 750 tur.

Komp strasznie słabo myśli o wojnie. Wygrałem przez dominację - zostały dwie cywilizacje z własną stolicą (tak na marginesie - można bez wahania wyzwalać wyeliminowane wcześniej cywilizacje - nawet jak odzyskają swoją stolicę to i tak nie liczą się już do tego zwycięstwa) i, oczywiście, stolica kitajców nie była broniona. Zrobiłem desant, atomówka na dwa miasta. Straciłem jeden niszczyciel i jedną jednostkę pancerną.

Co jest ciekawe - w tej samej grze Chiny naprawdę skutecznie opanowały kontynent prawie w całości. Gdyby nie moja interwencja w wojnie Chiny vs Niemcy to cały kontynent by opanowali. Interwencja polegała na tym, że opowiedziałem się w tej wojnie po stronie Chin i odebrane Niemiaszkom miasta wyzwalałem.

Pojzwiło się kilka nowych obserwacji:
- podobnie jak AI potrafi spamować Trading Postem tak w tej rozgrywce Anglia spamowała osadnikami... W efekcie masta istniejące się nie rozwijały, a miejsca na założenie nowych nie było...
- było kilka udanych desantów w postaci nowych miast na innym kontynencie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam fanów cywilizacji.
Mam pytanko, czy ktoś grał na mapie huge earth w trybie maraton?
Pytam gdyż w okolicach 930 tury civka się wiesza i po grze, miał ktoś podobny przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2010 o 15:57, Namaru napisał:

A raczej Polska wersja będzie dzięki Cenedze.

Na dzień dzisiejszy podobno spolszczenie wisi w powietrzu czyli Cenega lekko oszukuje klientów (co z resztą napisałem im w mailu). Na pudełku jest napisane że gra w polskiej wersji językowej, którą można pobrać z platformy Steam a na dzień dzisiejszy nie ma tam tego. Tak więc kupiony produkt jest niepełny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2010 o 07:54, Konrades napisał:

> A raczej Polska wersja będzie dzięki Cenedze.
Na dzień dzisiejszy podobno spolszczenie wisi w powietrzu czyli Cenega lekko oszukuje
klientów (co z resztą napisałem im w mailu). Na pudełku jest napisane że gra w polskiej
wersji językowej, którą można pobrać z platformy Steam a na dzień dzisiejszy nie ma tam
tego. Tak więc kupiony produkt jest niepełny.


Nastepny. Przeczytaj jeszcze raz co jest napisane na pudelku. Nie jest to "ladne" rozwiazanie, zgadzam sie. Ow zapis mozna interpretowac dowolnie. Rownie dobrze latka moze sie pojawic dopiero za rok. Ale widzialy galy co braly. A jak nie widzialy to niech naucza sie patrzec. Z tego powodu nie mozna miec pretensji do Cenegi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Punkty nauki wpływają na rozwój technologi tyle wiem , ale w jaki sposób ? I jak je szybko zdobyć. Ostatnio grając cezarem Augustem zauważyłem , że w okolicach 350 tury Anglia miała o wiele lepsze technologie niż ja i zjechała mnie razem z egiptem do zera ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2010 o 15:00, Net_com napisał:

Punkty nauki wpływają na rozwój technologi tyle wiem , ale w jaki sposób ?

Każda technologia do wynalezienia wymaga określonej liczby punktów nauki, czyli aby ją wynaleźć musisz najpierw uzbierać ich odpowiednio wiele.

Dnia 10.10.2010 o 15:00, Net_com napisał:

I jak je szybko zdobyć.

PN są generowane w miastach, niektóre budynki zwiększają ich liczbę podobnie jak specjaliści. Wielki Naukowiec może przyspieszyć badania nad obecnie wynajdowaną technologią lub też wybudować specjalne ulepszenie terenu na jednym z heksów w pobliżu miasta co da bonus do nauki za pracę na tym heksie, obydwa te działania sprawią że wielki naukowiec zniknie. Zawieranie odpowiednich traktatów naukowych z innymi krajami pozwala na wynalezienie dodatkowej technologii niezależnie od normalnego procesu badawczego (oba kraje muszą najpierw zainwestować odpowiednią ilość złota).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z umową, która nie wygasła i nie wiem jak z niej zrezygnować. Prawie na początku gry zaoferowałem Dariuszowi wieloryby i srebro w zamian za słonie. Umowa ta jest już w dziale "zakończone" (na ekranie dyplomacji), ale ja nadal wysyłam mu te wieloryby i srebro i otrzymuję słonie. Jest to o tyle problematyczne, że wszystkie inne surowce mam i wszystkie moje miasta żądają dostępu do wielorybów. Jedyne wieloryby na świecie są na moim terenie, koło stolicy a ja nijak nie mogę z nich korzystać :/ Bug jakiś? Nawet jeśli zniszczę i odbuduję łódki rybackie, nadal nie mam wielorybów :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2010 o 20:51, Isildur napisał:

Nie wiem moze to bug, spróbuj wypowiedzieć wojnę wtedy handel automatycznie powinien
być anulowany...


Bug, ani chybi. Byłoby dobrze, gdyby załatali stronę czysto programistyczną, bo mnie krew już zalewa. Albo po prostu poczekam do wypuszczenia porządnego patcha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2010 o 21:02, Vojtas napisał:

Bug, ani chybi. Byłoby dobrze, gdyby załatali stronę czysto programistyczną, bo mnie
krew już zalewa. Albo po prostu poczekam do wypuszczenia porządnego patcha.

W takim razie cieszę się że wstrzymałem się z zakupem, gry poza tym czwóreczka nie jest zła, więc poczekam sobie aż załatają wszystkie dziury i wtedy zakupię grę oznaczoną numerem V :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2010 o 21:08, Isildur napisał:

W takim razie cieszę się że wstrzymałem się z zakupem, gry poza tym czwóreczka nie jest
zła, więc poczekam sobie aż załatają wszystkie dziury i wtedy zakupię grę oznaczoną numerem
V :)


Wiesz, czwórka też miała od groma bugów z początku - nie pamiętam tylko, czy dotyczyły one stabilności działania. W piątkę gra się świetnie, pewne rzeczy uproszczono, ale pojawiło się coś, co bardzo doceniam - płynność rozgrywki, flow. Świetnie przemodelowano walkę - element, który w Civ od zawsze kulał - w czwórce komputer wyraźnie oszukiwał, podawane wyniki często się nie sprawdzały albo dochodziło do kuriozów typu "rydwan wygrywa z czołgiem". To, co potrzebuje jeszcze zmian, to SI oraz statystyki - muszą dołożyć więcej informacji dotyczących m.in. dyplomacji - w tej chwili to jest po prostu jedna wielka niewiadoma. W Civ IV wszystko było wyłuszczone tak bardzo, że bardziej się już nie dało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2010 o 15:00, Net_com napisał:

Punkty nauki wpływają na rozwój technologi tyle wiem , ale w jaki sposób ? I jak je szybko
zdobyć. Ostatnio grając cezarem Augustem zauważyłem , że w okolicach 350 tury Anglia
miała o wiele lepsze technologie niż ja i zjechała mnie razem z egiptem do zera ...

O ilości punktów nauki decyduje populacja miast. Najlepiej w najbardziej ludnych miastach budować budynki zwiększając naukę: bibliotekę, uniwerek, szkołę publiczną, obserwatorium i labolatorium. W tych budynkach mogę też pracować eksperci którzy dają +3 do nauki i +3 do wielkiego naukowca (który też potrafi się nauce przysłużyć).
Do zwiększania populacji przydają się budynki dające żywność jak: spichlerz, młyn wodny i latarnia. I nie zapominaj o budowaniu farm ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2010 o 12:33, Azazell napisał:

Chcecie lepsze AI?

To warto pobrać ten modpack --> http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=8508


Zainstalowałem mod i mam mieszane uczucia. Ciągle dostaję nowe technologie. Rozumiem ideę darmowej technologii przy spotkaniu innej cywilizacji, ale żeby dostawać dwie gratisowe bez żadnej okazji... ? Czytałem na forum, że niektórzy otrzymują technologie za wypatrzenie starożytnych ruin, ale ja zwyczajnie puszczam kolejkę i czasem coś dostaję bonusowego :/
Poza tym, w następnej turze po spotkaniu rosjan i amerykanów, obydwie nacje wypowiedziały mi wojnę. Byłem daleko od ich miasta, oni daleko od mojego. Wszyscy mieliśmy potężną armię w postaci jednego wojaka (sam początek gry). Tak więc wypowiedzili mi wojnę, pobiegli gdzieś w swoją stronę i od 20 kolejek nie chcą ze mną rozmawiać. Nie jestem pewien czy jest to ulepszenie w stosunku do zwykłej wersji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2010 o 12:33, Azazell napisał:

Chcecie lepsze AI?

To warto pobrać ten modpack --> http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=8508

Czytałem opis tej paczko modów i akurat o AI jest tam najmniej. Zmiany w interface są spoko, ale cała reszta to w zasadzie takie mieszanie w statystykach "bo mi się tak wydaje". Tłumaczenia niektórych zmian są tak nieprzemyślane...

Przede wszystkim trzeba lepszego AI do prowadzenia wojen. Jak na moje oko AI największy problem ma z wycofywaniem jednostek nadgryzionych oraz brakuje mu zdolności wstrzymania ofensywy na chwilę by wylizać rany na ciężkim ternie gry jednostki dystansowe mogły nadal strzelać. W aktualnej partii straciłem 3 miasta, niebronione, ale przynajmniej mogłem sobie zobaczyć jak AI je zdobywa - robi to pięknie - 1,2 tury na podejście i zdobycie w 3 turze w przypadku dwóch pierwszych. Trzecie - nie wiem dlaczego wycofał się na 2 tury i zrobił jeszcze jedno podejścei. Potem zabrał się za czwarte ale tu już miałem jedną jednostkę, co pozwoliło mi na aktywną obronę, potem dosłałem kolejną, jedną z nich straciłem, gdy doszła jeszcze jedna to dzięki ciężkiemu terenowi i przewadze technologicznej byłem w stanie odeprzeć atak. A potem standardowo zmieść kilka jego miast w odwecie.
Kolejnym problemem jest wysyłanie armii na samobójcze ataki na jednostki, którym nawet słusznych obrażeń nie są w stanie zadać. Powinien w takie sytuacji utworzyć front na sprzyjającym terenie i tam czekać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Astropath --> bo był błąd w modmodzie - Tech Fussion. Wywal go albo dziś pobierz aktualizację która poprawia go ;)

hallas --> będzie dobrze.. AI nie jest takie złe. W Civ 4 było podobne a nawet momentami gorsze :). Jak mnie dobijało brak podbijania całych civek przez kompa. Robił to ale raz na parę rozgrywek :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować