Zaloguj się, aby obserwować  
Jakli

Civilization V - Temat ogólny

721 postów w tym temacie

Mam pytanie co trzeba zrobic zeby mozliwe bylo wybranie pola o ktore rozrosnie sie nasze miasto, bo mi automatycznie sie rozrasta o pole ktore wybierze komputer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2010 o 08:30, Korgan84 napisał:

Mam pytanie co trzeba zrobic zeby mozliwe bylo wybranie pola o ktore rozrosnie sie nasze
miasto, bo mi automatycznie sie rozrasta o pole ktore wybierze komputer.

No właśnie chodzi o to, że nie można wybrać. Możesz jedynie kupić takie pole, klikając na miasto i przycisk "buy tilte"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2010 o 12:47, Azazell napisał:

Nie wiem czy dawałem, ale napisałem też własną recenzję z preview http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=8204&page=0&temp=1


A jak jest rozwiązana kwestia zanieczyszczeń, radioaktywności po użyciu atomówek, i wszystkiego co jest z tym związane? Bo o tym nie pisałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 10:10, jadhtiger napisał:

Czy ktoś orientuje się kiedy pojawi się łatka polonizująca ?
I czy instrukcja dostępna przez Steam jest tylko po angielsku (taka mi się otwiera) ?


Wygląda na to że tylko po angielsku. Szczerze mówiąc aż żal patrzeć jak Cenega wydała tą grę - kpina z klientów i tyle. Współczuję tym którzy teraz zaczynają przygodę z serią a nie do końca pewnie się czuja z angielskim językiem. Cenega tak ładnie wszystko obiecywała a jak ktos już zapłacił to mają go w nosie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2010 o 23:17, Dark-Wolf napisał:

ogółem mam pytanie... czy tylko ja nie mogę ustawić polskiego języka??
jadę według instrukcji .... lista języków a tam... brak polskiego....???

Jeszcze nie ma. Ma być wkrótce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 00:17, Astropath napisał:

Wcześniej prawdę mówiąc wcale nie było taktyki, bo walka ograniczała się jedynie do uformowania
różnorodnego zgrupowania, tak by jednostki mogły kontrować określone jednostki przeciwnika
- np warto mieć pikiniera, by przeciwstawił się rycerzom.

Troszkę było o tyle że wprowadzili bombardowanie, awanse jednostek i "colateral damage".

Dnia 25.09.2010 o 00:17, Astropath napisał:

Obecna zabawa w piątce przypomina mi panzer general - heksy, jedna jednostka na pole,
ostrzał z odległości kilku pól, ograniczona liczba jednostek. Panzer general, steel panthers
i pochodne trochę bokiem mi już wychodzą, bo nie umywają się taktyką do gier paradoxu,
ale zaimplementowanie takiego systemu do cywilizacji, z jej całym zapleczem, uważam za
strzał w dziesiątkę :)

Ale póki co widzę, że walka jest trochę za łatwa. W czwórce znacznie trudniej było sklepać wrogie jednostki niż tutaj. Musze spróbować wyższy poziom trudności (choć rzeczą która mnie najbardziej irytuje to gdy komp cheatuje.... dlaczego oni nie potrafią napisać AI, która bez tego sobie poradzi?).

Dnia 25.09.2010 o 00:17, Astropath napisał:

> A religia w mojej opinii od początku była pomyłką...
IMHO była świetnym pomysłem, dodającym ciekawy element do rozgrywki, ale nie rozpaczam
nad jej usunięciem.

E tam wojny z takiego powodu wybuchały, a poza tym to miała ona tylko wpływ na zadowolenie... Wg. mnie taki zbędny ozdobnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2010 o 16:08, Namaru napisał:

E tam wojny z takiego powodu wybuchały, a poza tym to miała ona tylko wpływ na zadowolenie...
Wg. mnie taki zbędny ozdobnik.


No nie wiem, mając zbudowaną świątynie danej religii (wielki prorok) dostawało się 1 gold/turę, za każde miasto w którym dana religia była obecna. Jakie to były sumy w późniejszych turach, na dużych mapach, przy odpowiedniej pracy misjonarzy, łatwo sobie wyobrazić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2010 o 16:08, Namaru napisał:

E tam wojny z takiego powodu wybuchały, a poza tym to miała ona tylko wpływ na zadowolenie...
Wg. mnie taki zbędny ozdobnik.

To chyba dobrze, że wybuchały wojny z jej powodu. Znaczy, realistycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Większości strategii nie trawię, ale nudziło mi się i ściągnąłem demko Civ 5.
Zagrałem pierwszy raz- nawet spoko.
Zagrałem drugi raz- Toż to genialne! =D
Wciąga jak nic innego. Chyba kupię pełną wersję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2010 o 16:33, filip29 napisał:

Wciąga jak nic innego. Chyba kupię pełną wersję.

HE HE HE HE

Szatański plan działa! Wystarczy, że raz się spróbuje darmowej działki a potem już nie można przestać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2010 o 17:23, Net_com napisał:

dlaczego nie mogę włączyć w grze AA mam windowsa
XP z dx9 ?

Mam ten sam problem. Niestety, pogoogle''owałem trochę i wygląda na to, że w CiV tryb AA wymaga... DX 10. No comments.

Jeśli się mylę, bardzo będę wdzięczny, jeśli mnie ktoś wyprowadzi z błędu - bez AA gra nie wygląda lepiej od Civ IV...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2010 o 18:20, Elwro napisał:

> dlaczego nie mogę włączyć w grze AA mam windowsa
> XP z dx9 ?
Mam ten sam problem. Niestety, pogoogle''owałem trochę i wygląda na to, że w CiV tryb
AA wymaga... DX 10. No comments.

Jeśli się mylę, bardzo będę wdzięczny, jeśli mnie ktoś wyprowadzi z błędu - bez AA gra
nie wygląda lepiej od Civ IV...

Zaczynam mieć mieszane uczucia dotyczące tej gry , niby wszystko jest ok , ale wydawca w Polsce dał dupy na całej linii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2010 o 18:30, Net_com napisał:

Zaczynam mieć mieszane uczucia dotyczące tej gry , niby wszystko jest ok , ale wydawca
w Polsce dał dupy na całej linii.

Powiem tak: gra się znakomicie. Dziś grałem 5 godzin, nie mogąc się oderwać.

Ale mam trochę uczucie niesmaku, bo gra jest po prostu nieukończona. Przykład: podpisałem "Pact of Cooperation" z Aleksandrem. Ani Civilopedia, ani instrukcja (PDF) nie zawierają słowa "cooperation". Jak niby mam się zorientować, co zyskuję / do czego jestem zobowiązany z powodu podpisania takiego paktu?

AI odpowiedzialna za automatyzację robotników uważa, że najstosowniej jest budować wszędzie farmy. No trudno, będę nimi sterował sam, ale nie tego oczekiwałem. Jak mam budować dużą cywilizację, jeśli muszę ręcznie wydawać rozkazy robotnikom?

Co do AA: udało mi się je wymusić w panelu sterowania Nvidii (Ustawienia 3d); gra wygląda znacznie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2010 o 15:51, Madoc napisał:

> E tam wojny z takiego powodu wybuchały, a poza tym to miała ona tylko wpływ na zadowolenie...

> Wg. mnie taki zbędny ozdobnik.
To chyba dobrze, że wybuchały wojny z jej powodu. Znaczy, realistycznie.

Ja tam w takie bajki nie wierzę. Religia zawsze była tylko pretekstem, do walki o wpływy i władzę, ale AI często strzela focha na religię i zaczyna wojnę której nie ma szans wygrać... Wg. mnie taka civ2 byłą genialna właśnie dlatego, że była prosta i bez udziwnień ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to rozegrałem dwie gry ... i chyba się starzeje. Fajnie się w to gra pierwsze 100 tur, ale później już robi się męcząco - ciągły loading i co gorsze 3 kolejki w turze (brzmi to dziwnie ale niekiedy trzeba 5 razy nacisnąć nextturn w tej samej turze :/). Na razie grałem na Princie i dobrze, że gra skończyła się po 200 turach bo już naprawdę mi się nudziło... Pamiętam te czasy kiedy w civ2 tworzyło się cywilizacje po 100 miast, ale w tej części to by oznaczało, że dużej widzisz loading niż grasz ;) W ogóle nie wyobrażam sobie mapy większej niż standard i tempa większego niż normal... za stary na to jestem chyba ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2010 o 22:16, Namaru napisał:

(brzmi to dziwnie ale niekiedy trzeba 5 razy nacisnąć nextturn w tej samej turze :/).

Właśnie. Zdarzyło mi się już nieraz, że gra nie wyświetlała napisu "A unit awaits orders", tylko "Next turn"... by pokliknięciu na ten przycisk poinformować mnie, że jednak jeszcze jest jednostka, której trzeba powiedzieć, co ma robić. Wygląda na kolejny babol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też to zauważyłem - głównie jak jednostki poruszają się w większej grupie trasami zaplanowanymi kilka tur wcześniej i okazuje się, ze jest ona zablokowana. Ale to mimo wszystko mały pikuś. Gorzej, że teraz wojna będzie naprawdę męcząca. Aktualnie do jej prowadzenia wystarcza mi 5 jednostek, ale to mały rozmiar mapy. Dziś zaatakuję Rzym - oni mają trochę terenu i może będę musiał wystawić drugą armię ofensywną.

Podoba mi się polityczna strona prowadzenia wojny - możliwość ustanawiania marionetkowych rządów, sojusze z małymi państwami, które naprawdę ciekawie wyglądają, odzyskiwanie miast i jednostek cywilnych. Co mnie jednak niepokoi to handlowanie - na naszą ofertę komputer często daję ofertę jeszcze korzystniejszą... trochę to dziwne ale w sumie lepiej, że łatwo się targuje niż gdy takie wymiany są dokonywane raz w trakcie gry.

Podoba mi się też, co na początku było wielkim znakiem zapytania (pisał o tym ktoś na forum) możliwość dogadywania się "ustnego" z innymi cywilizacjami bez konkretnych obietnic. Mocno mnie też zdziwiło jak cywilizacja, z którą miałem pakt o otwartych granicach, zapytała mnie czy moja armia idzie na nich czy też tylko sobie przechodzi. Ale było to pozytywne zdziwienie. Ogólnie tak jak w CIV nie czułem możliwości prowadzenia świadomej polityki zewnętrznej tak w CivV w zasadzie na tym głównie się skupiam.

Na razie wiele pozytywnych obserwacji... no i pierwsza gra na PC od końca 2008 roku, którą kupiłem w premierowej edycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie natomiast męczą drobiazgi takie jak:
- brak wyświetlenia trasy jednostki. Przy większej ilości czasem się zapomina, gdzie dokładnie kogoś wysłaliśmy.
- jednostki, które wybierają trasę przez miasta-państwa, przez co tracimy u nich punkty. Z tego samego powodu automatyczna eksploracja jest nieużyteczna
- jednostki, które nie mogąc wejść na dane pole (bo jest zajęte), szukają obejścia, które zajmuje często 3 kolejki dłużej. Wystarczyłoby zaprogramowanie jednostek, by zwyczajnie się zatrzymały i czekały na polecenia.
- automatyczni robotnicy... /facepalm... stawiam farmę, przychodzi robol i stawia trading post, choć obok ma dokładnie takie samo, puste pole, które jest wykorzystywane przez miasto... odpuściłem mu. Skończył budowę i po kilku kolejkach przyleciał inny robol i na trading post zaczął stawiać na nowo farmę... /doublefacepalm
Podobno w pliku .ini można ustawić, by robotnicy zostawiali już wybudowane ulepszenia. Czemu nie ma tego w opcjach?
- nie widać ile czasu pozostało do ukończenia budowy ulepszenia
- funkcja cofnij ruch w ogóle nie działa (albo może nie umiem jej wykorzystywać)

I ogólnie gra strasznie się wlecze. Czwarty raz gram i ani razu nie skończyłem, ani nawet nie doszedłem dalej niż do renesansu. Zwyczajnie nie chciało mi się dalej grać. Nie miałem czegoś takiego w żadnej innej Cywilizacji.
Trzeba ustawiać małą mapę i dodawać kilku dodatkowych graczy. Wtedy coś się dzieje.

Drobne babole, zmiana zasad/mechaniki, usunięcie ciekawych elementów, dodanie nieprzemyślanych elementów, casualizacja rozgrywki, słabe AI nie jest dla mnie powodem by kompletnie przekreślić grę. Trzeba się dostosować do zmian a wyraźne uchybienia zostaną załatane patchami i modami. Ale gdy gra jest zwyczajnie nużąca, to już dobrze nie rokuje na przyszłość :/

Sporo narzekania było, ale zapomniałem wspomnieć, że nadal mam ochotę zaczynać grę i znaleźć optymalne ustawienia, które zapewnią dobrą zabawę. Wiele zmian bardzo mi się podoba, prawdę mówiąc nie chcę wracać do wcześniejszych części z ich rozdmuchanym micro i niesamowicie nużącą erą współczesną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować