Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Zmiana skali ocen w recenzjach na gram.pl

85 postów w tym temacie

Dnia 18.03.2010 o 01:19, Kadaj napisał:

A ja oceniam gry w systemie binarnym:
fajna - gram, niefajna - nie gram. xP


taaaak, ja mam identycznie :-). Wszystko zależy czy gra przypadnie do gustu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam podział 1-10 to niezły pomysł, ale już bawienie się w liczby po przecinku to bezsens. W takim wypadku rzeczywiście lepiej skale 1-100. Samo czytanie tej skali opisowej jest niewygodne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To teraz jeszcze rzetelne przyporządkowanie skali fajności/nubskości produkcji, bo z tego co widzę jest trend na zawyżanie. (ocena przypuśćmy 80% a jęki w recenzji straszliwe). Może wytatuować redaktorom tę rozpiskę na czole i sadzać do roboty przed lusterkiem? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Samo przejście na skalę 0-10 jak najbardziej pochwalam, jednak, podobnie jak poprzednicy, radziłbym jednak zrezygnować z wartości po przecinku. Tym bardziej, że jak rozróżnić, czy gra jest na 4,7 czy na 4,9? Jeśli już, to ewentualnie zostawić "połówki" (3,5 ; 4,5 itd), ale nie wartości pośrednie.

No i kwestia oceniania. Mam wrażenie, że zbyt duży jest zakres początkowy (fatalnie) i zakres końcowy (bardzo dobrze). Należałoby w opisach pomyśleć bardziej o fazie środkowej, w ktorej najpewniej powinno się mieścić tak z 60-70% gier (rozkład normalny się kłania :P ).

Jak tak patrzę na te przeliczone oceny, to aż nazbyt wiele gier dostaje 8-9 - gier, które na taką ocenę w takiej skali raczej nie zasługują. Avatar jako hicior, który kupuje się od ręki?! No bez przesady...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi za to bardzo podoba się taki pomysł, ale przydałoby się, że to cyfry po przecinku są z powodu Średniej ocen za to co się oceniło grę, np. Grafika 6 Grywalność 9 Fabuła 7 Zadania poboczne 8
Średnia 7,5 "Solidna, grywalna produkcja, choć parę wad się znajdzie."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak bedzie porzadna argumetacja np: dlaczego 7,5, a nie 8 - to ok. A ze takiej nie bedzie... o kant pupy nowy system oceniania. 1-6 sie lepiej sprwadza bo jest bardziej czytelne. Mogliscie zrobic oceny czastkowe (grafika, dzwiek, itp) ale zostac przy szkolnej skali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2010 o 02:44, Lucas_the_Great napisał:

> A ja oceniam gry w systemie binarnym:
> fajna - gram, niefajna - nie gram. xP
I to jest jeden z najlepszych systemów... ale recenzent gra, nawet jeśli nie jest fajna,
bo taka praca, więc wymyślamy bardziej rozbudowane :)


Dlatego dla mnie znacznie ważniejszy jest sam tekst recenzji plus obrazki/filmiki niż te cyferki w zakończeniu. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na swój prywatny użytek mam bardzo prostą skalę ocen:
- "must have" (w tą grę trzeba zagrać, bo jest świetna)
- średniak (można zagrać z braku laku i przy nadmiarze wolnego czasu)
- crap (nie warto tracić czasu i pieniędzy na tego gniota)

Ale rozumiem że w serwisie takim jak gram taka skala ocen by nie przeszła ;-) Co do samego pomysłu nowej skali - poszerzenie jej uważam za dobry pomysł, ale mam dwie uwagi:

1) przemyślcie jeszcze czy na pewno chcecie się bawić w ułamki ? Debaty redakcyjne czy dana gra powinna dostać 8,7 czy 8,8 nie brzmią szczególnie poważnie ;-) Naprawdę oceny 1 -10, z ewenualnie "+" lub "-" są bardziej czytelne, a Wy będziecie mieli mniej roboty

2) skoro skala 1-10 tu używajcie jej w całej rozciągłości :) Żeby się nie skończyło na 7-10 ;-) Nie zeby gnoić porządne produkcje, ale podciąganie średniaków czy crapów w górę skali "bo wydawca obiecał patcha, a bete wydali bo terminy goniły" a marka uznana to głupio dać niżej niż 7... Wcale nie głupio - bo głupio to powinno być wydawcy za wypuszczenie technicznego bubla, a nie recenzentowi za napiętnowanie tego. Tutaj od razu "gratki" dla Lucasa, za to że ocenił SH 5 dokładnie takiego jakim jest, a nie zawyżał ocenę (jak np. recenzent na GOL-u), bo "przecież wyjdą patche i mody"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2010 o 00:23, hans_olo napisał:

5.0 ma chody u profesora


A nie że jest profesorem? Przecież wychodzimy z założenia a priori, że na 5 to profesor "umi", a to by skalę uczyniło bardzo wiarygodną w oczach wielu gramowiczów, którzy wiedzą najlepiej jak ta gra powinna wyglądać i sami zrobiliby lepszą :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie no, ja się ze skalą 1-10 zgadzam... bo sam jej uzywam, ale te opisy obok w przedziałach z przecinkami? Bez przesadyzmu :) Z resztą, ja zawsze i tak sobie liczyłem procenty z waszych ocen, bo te szkolne to do mnie w ogóle nie przemawiały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Kadaj, @Lordpilot: Wasze skale ocen wcale nie są złe dla serwisów growych. Powiem więcej - są świetne. No bo jaka jest różnica przy grze, która dostaje 7 a taką, która dostaje 8? Wszystko poniżej 7 uznawane jest za słabe, powyżej 7 za dobre a poniżej 5 Za szajs. Więc po co skala 1-10? Lepsza byłaby właśnie crap, średniak i hit. I wszystko jasne. Nikt by się o cyferki nie kłócił, byłoby to jasne. Przynajmniej, jeśli chodzi o ocenę końcową. Poszczególne elementy jak oprawa av niech będą sobie w skali punktowej, ale ocena podsumowująca? Mi by wystarczyły te 3 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szanowna redakcjo, czym sie rozni 9,9 od 99/100? Jestescie fanami przecinkow czy lubicie robic rzeczy, ktore nie maja sensu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok ale ulamki to przesada. przeciez te ulamki mozna zawrzec w polowce. Jesli z recenzji wyszlo 9,2 to niech bedzie 9, jak 9,3 to niech bedzie 9,5 bo ulamki to naprawde przesada. Jak ktos napisal czym sie rozni wlasnie 9,2 od 9,3? A 9 od 9,5 to juz jest roznica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2010 o 10:15, Dexter_McAaron napisał:

A nie że jest profesorem? Przecież wychodzimy z założenia a priori, że na 5 to profesor
"umi", a to by skalę uczyniło bardzo wiarygodną w oczach wielu gramowiczów, którzy wiedzą
najlepiej jak ta gra powinna wyglądać i sami zrobiliby lepszą :>

Obecnie nie liczyłbym na gry będące "profesorami".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować