Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Crytek nie sądzi, aby w przyszłości było miejsce dla darmowych demek gier

85 postów w tym temacie

Crytek z tym swoim EA mogą sobie uważać co chcą. Fakt jest taki, że jeśli dema zostaną wycofane, sprzedaż pełniaków spadnie, a zwiększy się piractwo, bo jakoś przecież grę sprawdzić trzeba.

Co do filmów, muzyki, itd: tutaj dema nie są potrzebne, bo film kupujesz, wkładasz do DVD i działa - proste. Natomiast jeśli kupię grę i się okaże, że ledwo działa i jest pokaz slajdów pomimo tego, że mój sprzęt spełnia wymagania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Płacić za dema?! No chyba coś kogoś porąbało, koniec świata! Grosza nie dam. A wtedy ulubiony tekst antypiratów byłby nic nie wart: "przecież masz demo!", hehe.

A co do filmów - halo, są trailery! Niech trwa 3 minuty na 90-minutowy film, a demo gry to często 15 minut na 8-10 godzin. Więc nie ma się czym chwalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie ma w filmowym? A trailer to co to niby jest?
Pomysł jest kompletnie bezsensowny. I mam nadzieję, że nie znajdą się osoby popierające taką akcję...Już lepszy jest pomysł Sony z ''rozkładającymi się demami'' aka trialami ;>.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ok duże koszty itd. No ale jak ludzie mają sprawdzić czy dana gra jest dobra i warta kupna ? To pozostaje tak : albo żeby robili bardzo dobre i długie gry, no albo ludzie będą ściągać żeby je sprawdzić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeraza mnie gdzie to wszystko zmierza


Ile tego bylo? 5mapek do multi w mw2 za kupe kasiory

Starcraft2 w rosji z abonamentem, w przyszlosci ten pomysl napewno w innych grach bezie jeszcze bardziej exponowany

Blizz wczoraj w swoim sklepie udosnepnil mounta do jezdzenia w WOWIE za 20euro (ogolnei jest sporo szumu teraz oto w niektorych kregach)

Teraz nagle dema gier powinny byc odplatne


Szczerze, boje sie pomyslec co to bedzie za pare lat, bo gdzie newsa nie przeczytam tam mam wrazenie ze wydawcy szukaja coraz Czesciej coraz wiekszych mozliwosci by wycisnac ile sie da...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, żeby zagrać ok 30 minut w kawałek gry przed premierą trzeba będzie wybulić 10-15$?... To byłaby już zdecydowana przesada.

Btw, założę się, że ten pomysł najpierw wejdzie na XBoxa;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2010 o 16:45, Katsper napisał:

/ciach/

Płatne dema ? dobra to już tylko czekać na gry, w których trzeba będzie płacić za single player mode.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W filmowym świecie są trailery, w żywieniówce są próbki rozdawane przez piękne hostessy, a kosmetyki mają testery. Świetny argument, panie Yerli. Płatne dema to jest to!
A poza tym płaćmy jeszcze za możliwość zobaczenia zakończenia czy przejścia środkowego etapu jakieś gry albo w ogóle sejwowania.
----
W każdym ostatnim temacie z serii "Wydawcy i developerzy cudują" mówię, że szacunek dla klienta i dobry support to podstawa, żeby zmniejszyć piractwo i utrzymać dobre relacje na linii klient - wydawca. Ale kto by się przejmował szacunkiem, skoro dodatkowego worka dolarów on nie przyniesie*
Jak nie Ubi albo jakiś nawiedzony analityk (ceny map dla MW2), to Yerli musiał wyskoczyć. Debili nigdy nie zabraknie.

* Jeśli się nie zna mechanizmów rynkowych, to rzeczywiście nie przyniesie. Ale długofalowo bardziej opłaca się utrzymywać dobre relacje z klientem. Zresztą, co ja tam będę się produkował...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Płacić 10 zł (jakby miałbyć to normalny przelicznik walut... wiem, ale pomarzyć zawsze można) za demo... hmm za dziesięć złoty mogę sobie kupić 1/3 książki, albo kilka batoników i picie. Nieee, tylko Amerkanie są na tyle popitoleni, że kupią demo.

Oj, czas uciekać z tej planety, miałeś racje Moher.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2010 o 16:37, mcnitrox napisał:

Crytek z tym swoim EA mogą sobie uważać co chcą. Fakt jest taki, że jeśli dema zostaną
wycofane, sprzedaż pełniaków spadnie, a zwiększy się piractwo, bo jakoś przecież grę
sprawdzić trzeba.

Co do filmów, muzyki, itd: tutaj dema nie są potrzebne, bo film kupujesz, wkładasz do
DVD i działa - proste. Natomiast jeśli kupię grę i się okaże, że ledwo działa i jest
pokaz slajdów pomimo tego, że mój sprzęt spełnia wymagania...


Wymagania? W jakim Ty świecie żyjesz? EA uderza przede wszystkim w najbardziej dochodowy rynek i zapewne kwestia wymagan lata im koło dupy. Nie ośmieszaj się takimi argumentami...

Całe szczęście są również recenzje i kampanie promocyjne, które promują dany tytuł. Chyba nie bedziemy musieli za to placic prawda?

Zreszta jesli macie łeb na karku to raczej rzadko kiedy jestescie zawiedzeni nad swoim zakupem. Mi moze pare razy w zyciu sie to zdarzylo, jednak nie sprawilo to ze nagle rzucilem gre w kąt. Po prostu grałem z duzo mniejszym zapalem i entuzjazmem (Killzone 2).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Buahaha. Równie dobrze to producenci wszelkiego rodzaju rzeczy dostępnych na rynku powinni wymagać opłat za możliwość obejrzenia reklamy ich produktu!
Przecież demo to nie żaden "luksus", jak raczył ująć to w swej wypowiedzi ten pan, ale zwykła reklama tego, co chcą sprzedać. Musiałbym na głowę upaść, żeby płacić za możliwość zapoznania się z reklamą prodkutu.

Tak naprawdę to producenci powinni po rękach całować wszystkich graczy, którzy decydują się na pobieranie demek i udział w programach beta - bo dzięki temu nie muszą płacić ogromnej kasy grupie testerów, których musieli by w przeciwnym razie zatrudnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pomysł jest naprawdę nietrafiony. Co prawda, dla niektórych gier ciężko jest stworzyć demo, ale bez przesady, wymagać tak wysokich opłat za obejrzenie małego wycinka kodu, to rozbój w biały dzień. Kotickowy ten pomysł :P
Swoją droga, nie kupiłbym nowego battlefielda, gdyby nie beta, w która grałem przed premierą. Pełniła ona rolę dema i dzięki niej mogłem zapoznać się z podstawowymi mechanizmami rozgrywki w multi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam czasy kiedy niewypuszczenie wersji demonstracyjnej jakiejś gry było traktowane jako branżowe foux pas. Doczekałem się czasów kiedy za coś co powinno być w 100% za darmo muszę zapłacić. Przypuszczam także, że szef Cryteku wypowiedział się w ten sposobów w całej sprawie tylko po to, aby przypodobać się szefostwu. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2010 o 16:45, Katsper napisał:

Szczerze, boje sie pomyslec co to bedzie za pare lat, bo gdzie newsa nie przeczytam tam
mam wrazenie ze wydawcy szukaja coraz Czesciej coraz wiekszych mozliwosci by wycisnac
ile sie da...

Może się okazać że płatne newsy, co poniektórzy już postulują wprowadzenie odpłatności za przeglądanie stron.

ps co do tematu tego (póki co jeszcze darmowego ;) newsa, to równie dobrze mogli by całkiem zrezygnować z dem (takie pomysły też już były). Za gry się płaci bo demo było ciekawe, pytanie jak przekonać kogoś do zapłacenia za demo w "ciemno"? (inna sprawa że gry takiej np betshy (która tak boi się opinii graczy że dem nie wypuszcza) jakoś się sprzedają, więc może ten model sprawdzi się na rynku ale na pewno zdecydowanie zmniejszy jego legalną część).

pps recenzje są subiektywne (mniej lub bardziej ale jednak) zaś wszelakiej maści trailery, informacje od producentów itp mocno przesadzone na + (no chyba że chodzi o fallouta 3, tam co się człowiek nie dowiedział to chciał natychmiast o tym zapomnieć).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2010 o 16:57, golic napisał:

Całe szczęście są również recenzje i kampanie promocyjne, które promują dany tytuł. Chyba
nie bedziemy musieli za to placic prawda?

przez te "recenzje i kampanie promocyjne" kupilem sobie DMoM&M, GoW, SF4, BF2 i jeszcze kilka innych tytulow, ktore pomimo genialnych zapowiedzi, wysokich ocen i pozytywnych opinii uznalem za niewarte wydanych pieniedzy. czuje sie przez to oszukany przez tworcow, recenzentow i ludzi na necie.
teraz maja w planach pobierac oplaty za niepelny produkt (co, gdyby przeniesc to na swiat muzyki czy filmow - plac polowe biletu, obejrzyj polowe filmu?), a my jeszcze mamy za to podziekowac?
przeciez demo to nic innego, jak REKLAMA. reklamy wlicza sie w koszty dystrybucji, wiec czemu jeszcze mamy placic za to, ze probuja nas skusic do zakupu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za kampanie reklamowe akurat płacisz w cenie każdego kupowanego tytułu, a zresztą o kant ***** je potłuc, bo nie ma w nich zadnych obiektywnych informacji. Dobrą recenzję też zresztą ciężko znaleźć. Zresztą, każdy towar wg mnie powinien być oceniany na bazie tego, do czego służy. Jeśli chcę ocenić czy jakiś film może mi się spodobać, być może wystarczy mi trailer. Jeśli chce sprawdzić kosmetyk, przyda mi się próbka. Jeśli chcę sprawdzić grę, to chcę w nią zagrać a nie obejrzeć promocyjną papkę zachwalającą ją w niebiosa.

Tego typu decyzje w prosty i dość bezpośredni sposób przełożą się na wzrost piractwa, bo ludzie głupi nie są i kota w worku kupować nie mają ochoty, szczególnie że wielokrotnie kot okazuje się mieć trzy łapy jak się go już z worka wypuści, pomimo że wszyscy wszędzie zachwalali jak ładnie biega...

A koszta? Koszt dema powinien być od początku wliczony w produkcję gry. Koniec kropka. Ale nie, bo po co. Lepiej zarobić więcej, a zresztą komu by się chciało pracować nad demem? Lepiej sklecić parę nowych mapek i sprzedawać je po 15$ albo i więcej. Po co komu sensowny stosunek jakości i zawartości do ceny, po co komu szacunek do klienta skoro można sprzedać byleco za bezcen a masy i tak polecą do sklepu/ zrobią przelew...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować