Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Sonda #159: Ati czy nVidia - które karty graficzne wybierasz przy zakupie?

52 postów w tym temacie

Dnia 11.06.2010 o 15:32, Byl napisał:

I ja też się z Tobą zgodzę :) Tylko, że zauważ, że HD5890 to dwie karty, a jeśli weźmiemy
dwa GTXy 480, to już - z tego co mi wiadomo - mamy wydajność wystarczającą do grania
na full (lub prawie full) w DX11.

Przy porównaniu tych kart patrzyłem na cenę - GTX480 nie jest jakoś znacząco (jeśli w ogóle) tańszy od HD5970 (na gral.pl widzę model Sapphire za 2200 zł od Sapphire). 2xGTX480 to już 4.5 tysiąca złotych, troszkę za dużo dla typowego zjadacza chleba ;)

Dnia 11.06.2010 o 15:32, Byl napisał:

A poza tym, kiedy mamy kartę, która na DX10/9 osiąga 40-70FPS, i na DX11 - dajmy na to
- 25, i kartę, która na DX10/9 osiąga 55-100, i na DX11 - też dajmy na to :D - 18, to
chyba wybór jest oczywisty.

No, starcie w DX9 i 10 to akurat Radeony wygrywają na wszystkich frontach. Rzecz nie bez znaczenia dla osób (takich jak ja), które grają na kilku monitorach (na razie tylko 2, ale planuję sobie w okolicach września dokupić trzeci). Bo w rozdzielczościach rzędu 3360*1050 to (podejrzewam), że na GeForce podobnym cenowo do mojego HD5850 (hmm...to chyba byłby GTX465) to już bym widział ścinki, jak ilość klatek spada mi czasem do 35 klatek.
A w DX11, jak pisałem - ani GTX4xx, ani HD58xx nie starczają. Więc i tak czeka nas wymiana na coś mocniejszego, żeby cieszyć się płynną grą w tym trybie.

Dnia 11.06.2010 o 15:32, Byl napisał:

Wszyscy mówią, że Fermi to badziewie - nie wiedzą, co tak naprawdę mówią. Nieskromnie
powiem - już troszeczkę się na tym znam, interesuję od bardzo wielu lat. Przez rosnące
od dawna uprzedzenie do nVidii, ludzie szukają minusów. Tak naprawdę minusów nie ma.

Uprzedzenie do Nvidii? Chyba na odwrót, co druga osoba w temacie "Kart graficznych kącik" pisze, że nie chce Radeona. Nawet jeśli miałby być 2x lepszy od GeForce''a w swojej klasie cenowej.

Dnia 11.06.2010 o 15:32, Byl napisał:

Fermi to jest przyszość, i Radeon wymięka, przynajmniej do pewnego czasu. I tak nikt
mnie nie posłucha - OK. Nie mam pretensji. Tylko, jak na tym Waszym "cudownym" Radeonie
Metro 2033 Wam nie pójdzie płynnie nawet na średnich (w DX11), to się nie dziwcie.

Średnie + DX11 = brzydsza grafika od max w DX10. A, jak pisałem, i tak na żadnym sprzęcie nie zagrasz w max i DX11 (no, nie licząc tego, co zapewne zobaczę dopiero na najbliższym Games Convention, jakiś Tripple SLI, czy CrossfireX powinny dać sobie radę)

Dnia 11.06.2010 o 15:32, Byl napisał:

A w DX10/9 różnicy już i tak byście nie zauważyli (jeśli ktoś chce grać tylko w DX10/9,
to każda nowsza karta z wyższej półki mu do tego wystarczy. Moc obliczeniowa jest już
tak olbrzymia, że nawet Crysis często już wymięka) pomiedzy nVidią i ATI (patrz nawias).
Oczywiście nie mam racji absolutnej, we wszystkim. Może się trochę zmienić, może jakaś
gra będzie zoptymalizowana pod Radeona. Ale DX11 to przyszłość tak, czy siak. I dlatego
- jesli macie kasę - lepiej brać (aktualnie rzecz jasna!) nVidię. Najnowszą.

Ja się osobiście zgodzę, że GTX470>HD5870. I chyba tylko tu przewaga Nvidii jest zdecydowana. GTX465 - kupa szmelcu - wydajność HD5830, cena HD5850. GTX480 - szybki potwór, ale tak naprawdę nie wyprzedza HD5970. Tutaj to już zależy, czy bardziej interesuje nas multi screen (ATI roxx :D), czy CUDA (Nvidia i jej zdecydowana przewaga...jak używam stosunkowo wolnego 9600GT do konwertowania filmów na PSP, to potrafi mi półtorej godzinny film w czasie poniżej 10 minut załatwić).

Oczywiście, jak każdy porządny fanboy ATI (za którego się, wbrew pozorom i temu co inni o mnie mówią, nie uważam) powinienem wspomnieć o olbrzymim poborze mocy i wyciu wentylatorów nowej serii Nvidii. Tylko że byłby to chwyt poniżej pasa, bo jak ktoś kupuje kartę za 1400-2000 zł, to raczej nie interesują go takie szczegóły jak konieczność posiadania 550W zasilacza. A niereferencyjne chłodzenie już nie wyje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ankiety dotyczące sprzętu są jakieś bez sensu najpierw pytanie na jaki element przy kupowaniu komputera zwracasz najbardziej uwagę a teraz to... Czemu niema odpowiedzi w stylu nie patrze na firmę kupuje to co w danym czasie uważam za dobre?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2010 o 19:45, ziptofaf napisał:

> /ciachnąć trzeba ;)/

Mądrze prawisz :D
Bardzo cenne uwagi :) Bardzo fajny post :) Nareszcie jakieś porządne argumenty za ATI, a nie "bo nVidia to badziewie". I to mi się podoba :)) Bardzo :)
A jeśli chodzi o obliczenia, to faktycznie CUDA czyni cuda, i to caps lockiem ;) A GTX4xx mają jeszcze parę innych technologii.
Cieszę się, że "rozmawiam" z kimś bardzo, bardzo rozsądnym, i widzę, że mam do czynienia z mądrym człowiekiem. W epoce "ludzi" dodaje mi to otuchy. (Za bardzo się wzruszam xDD).
Dobra, faktycznie nie będę z Tobą nic już dyskutować, bo pokazałeś mi ewidentne zalety ATI, a jeśli chodzi o nVidię, to się z Tobą zgadzam w 480% (może być w 470 ;) ).
Tylko jedno zakwestionuję: wbrew pozorom DX10 i max vs. DX11 i średnie, nie jest takie oczywiste, jak się może wydawać, i nie zawsze to pierwsze wygrywa... ale zazwyczaj tak, więc i tu się wykłócać nie będę.
Pozdrowienia dla Ciebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.06.2010 o 14:18, Byl napisał:

Tylko jedno zakwestionuję: wbrew pozorom DX10 i max vs. DX11 i średnie, nie jest takie
oczywiste, jak się może wydawać, i nie zawsze to pierwsze wygrywa... ale zazwyczaj tak

tekstur w niskiej rozdzielczości nie naprawisz lepszym cieniowaniem czy czymś innym, bo o ile się nie myle, to teselacja jeszcze na dobrą sprawę nie jest wykorzystana w żadnej grze ( troche tak, ale nie w ''pełnym'' znaczeniu słowa teselacja'').

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2010 o 14:49, Pernia napisał:

bo o ile się nie myle, to teselacja jeszcze na dobrą sprawę nie jest wykorzystana w żadnej
grze ( troche tak, ale nie w ''pełnym'' znaczeniu słowa teselacja'').


Z tego co mi wiadomo, nie mylisz się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na nVidia zawiodłem się już dawno temu przy zakupie GF5200, gdzie jednostki PixelShader 2.0 były tak mało wydajne, że nie nadawały się do użycia. Niedawno zawiodłem się na nowych GeForce z seri 9500/9600 - raz z powodu niskiej wydajności (chociaż podkręcone i z modowanym BIOSem dają radę!), a drugi raz z tego powodu, że nie chodzi mi Gothic II na Windows 7 (podobno z powodu sterowników) :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować