Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Uproszczony system dialogowy w Dragon Age II

159 postów w tym temacie

Miłośnicy zaawansowanych RPG-ów, wyjmujcie chusteczki. - tzn. że każdy kto chce zagrać w normalne cRPG jest już zaliczany do "zaawansowanych" czy nawet "hard core"? Wg mnie określenie chybione, raczej Bioware zjechało poniżej normy.
System dialogowy z DA2 to nic innego jak (nie)sławne kółko z Mass Effect. To duży ukłon dla graczy, którzy narzekali na "niemego" bohatera i mają problemy z zapomnianą sztuką składania literek - czyli czytaniem ze zrozumieniem. Wg rankingów prawie 40% Polaków nie jest w stanie przyswoić nawet najprostszego tekstu a 30% ma z tym duże problemy, strach pomyśleć jak to wygląda w USA. Dostaną za to kolorowe ikonki by się nie pogubić. :->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem, to dziennikarz IGN grał w fragment stawiający na akcję, w którym był tylko jeden dialog...
Nie rozumiem uznawania gry za chłam tylko dlatego, że ktoś na podstawie jednego dialogu pomyślał że tak będzie wyglądała cała produkcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2010 o 10:48, Adasek14 napisał:

Z tego co ja wiem, to dziennikarz IGN grał w fragment stawiający na akcję, w którym był
tylko jeden dialog...

Tylko, że Bio powiedziało, że będzie 5 wyborów. Czyli niewiele lepiej niż było.

Dnia 24.07.2010 o 10:48, Adasek14 napisał:

Nie rozumiem uznawania gry za chłam tylko dlatego, że ktoś na podstawie jednego dialogu
pomyślał że tak będzie wyglądała cała produkcja.

Bo RPG-i to również dialogi, a to co od lat robi Bioware coraz mniej ten gatunek przypomina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bzdura wyjęta z kontekstu, gość z Bio powiedział o aktualnej sytuacji pokazywanej. Nie zmienia to faktu że nie będzie lepiej, maksymalnie pięć -.-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tak na dobrą sprawę to ile opcji do wyboru mieliśmy w pierwszym DA? Cztery, maks. pięć, więc jakąś szczególną degradacją bym tego nie nazwał. Ale ikonki to faktycznie idiotyczny pomysł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego twórcy , zmieniają coś co sprawdzało się świetnie (przynajmniej dla mnie) w jedynce...

W każdym razie jeszcze wszystko może się zmienić , więc nie ma co płakać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie szalejmy. Przecierz w ME też były oznaczenia wzpowiedzi, może nie były to ikonki, ale jeśli chcielibyśmy być idealistą to można było na ślepo klikać górne, lewe opcje dialogowe. Poza tym, może będzie opcja wyłączenia ikonek, a wybór dialogów będzie ograniczony czasowo, jak w Alpha Protocol i podobno w nowym Wiedźminie. Przecież w DA 1 jak rozmawialiśmy z umierającym gościem (prolog człowieka) to w czasie dialogu mogliśmy iść zjeść obiad, a on i tak umierał jak rozmowę skończyliśmy, nieważne, czy trwała 2 minuty, czy 2 godziny. Co do przerywania dialogów to przypominam, że wszyscy podniecali się możliwością wyrzucenia kolesia przez okno w ME 2 i sam sprawdziłem takie rozwiązania pozytywnie wpływają na klimat gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ech, tak to jest jak się nie sprawdza dokładnie newsów tylko przepisuje jak leci z zapowiedzi IGN.

Na forach twórcy powiedzieli, że kółeczko obsłuży maks do 10 różnych odpowiedzi(po 5 na stronę) a w tym dialogu akurat były tylko 3. (fragment prezentowany skupiał się na pokazaniu zmian w systemie walki na X360 i była tam jedna rozmowa tylko i wyłącznie)

Poza tym panowie z IGN wymyślili, że się w DA tłucze z orkami...

(sam mam mieszane uczucia do DA2, ale łajać grę za coś, czego w sumie winna nie jest to przesada)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

coraz bardziej zaczynam obawiać się co oni zrobią z TOR, teraz już można być pewnym że aby pograć w jakieś prawdziwe RPG trzeba będzie odkurzyć półkę z grami bo w sklepie pawie nic się ciekawego nie znajdzie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak, po pierwsze opcji nie będzie jedynie 3 więc uaktualnienie i sprostowanie tego newsa byłoby na miejscu (źródło już chyba podawane: http://social.bioware.com/forum/1/topic/141/index/3209421&lf=8)

poza tym nie rozumiem co złego jest w ikonkach? jak pisali na oficjalnym forum pisarze DA zabieg taki został wprowadzony w związku z tym, że kwestie głównego bohatera będą udźwiękowione - zatem bezsensowna byłaby sytuacja w której gracz najpierw czyta wszystkie kwestie a potem odsłuchuje jak ich bohater wypowiada to samo na głos. wprowadzono więc skrót podobny do Mass Effecta, gdzie ogólna intencja jest zapisana, ale TO NIE JEST ten sam system - po pierwsze, opcji będzie o wiele więcej, np. twój bohater będzie mógł wybrać w różnych sytuacjach np. opcję sarkazmu, flirtu, chytrą, ironiczną, "badass", pokojową. Ikonki są dodatkiem, bo czasem ciężko byłoby stwierdzić czy odpowiedź jest ironiczna czy nie bez kontekstu. Więc jeszcze raz, co w tym złego? Jak dla mnie to wszystko co słyszę o grze brzmi naprawdę świetnie - w końcu moja bohaterka nie będzie patrzyła tępym spojrzeniem w przestrzeń, i w końcu nie będzie jedynie potakiwaczem w cutscenkach. Poza tym bioware odchodzi od przemaglowanego w nieskończoność motywu wielkiego zła i typowej narracji (liniowy początek, główny wątek składający się z questów które można wykonać w dowolnej kolejności, liniowy koniec).
Uważam że to świetnie że bioware nie odcina kuponów od DA i stara się wprowadzać nowości. Osobiście jestem bardzo ciekawa ramowej narracji w ciągu dekady. Może wyjść kaszana, może wyjść diament ale to nie temat na ten komentarz.

W każdym razie radzę poprawić ten news bo faktycznie w taki sposób ujęty problem (3 opcje omg koniec rpg apokalipsa) wprowadza graczy w błąd. W rzeczywistości opcji będzie tyle samo, zmieni się jedynie sposób ich przedstawienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kurcze tak miałem nadzieję że coś zmienią w dialogach..., ale nie myślałem że zrobią z tego taką dużą zmianę. Nie wiem co o tym myśleć, jedynie co mi przychodzi to jedno słówko "żal"!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2010 o 12:31, Erine napisał:

Poza
tym bioware odchodzi od przemaglowanego w nieskończoność motywu wielkiego zła i typowej
narracji (liniowy początek, główny wątek składający się z questów które można wykonać
w dowolnej kolejności, liniowy koniec)

A DA1 było dark fantasy.

Ale łudź się dalej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

heh pisałem tak długo komentarz ąż komp mi się zrestartował a więc w skrócie


Nie rozumiem was .

ja z tego rozwiązania bardzo się ciesze przynajmniej mi pozwoli to określić swoją ścieżkę - nie martwcie się - będzie to można ustawić w opcjach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2010 o 12:34, kiczka116 napisał:

kurcze tak miałem nadzieję że coś zmienią w dialogach..., ale nie myślałem że zrobią
z tego taką dużą zmianę. Nie wiem co o tym myśleć, jedynie co mi przychodzi to jedno
słówko "żal"!?



Zamiast słowa "żal" użyłbym "Casual". Oni pewnie myślą coś w stylu : "Ci co grali w 1 kupią bo są ciekawscy co się dalej wydarzyło, czy będą jakieś odniesienia do szarego strażnika z jedynki. A z tym rozwiązaniem dialogów to celujemy w dzieci (bo przecież ikonki są fajniusie i milusie), które namówią rodziców do kupna gry. Wleci więcej kasy hehe "

Wydaje mi się, że powoli każdy leci na kasę, nie ważny jaki zrobimy chłam, byleby wpadło coś do kielni. Nie mówię, że DA2 będzie chłamem bo na ocenianie za wcześnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2010 o 12:31, Erine napisał:

Poza tym bioware odchodzi od przemaglowanego w nieskończoność motywu wielkiego zła i typowej
narracji (liniowy początek, główny wątek składający się z questów które można wykonać
w dowolnej kolejności, liniowy koniec).

Ta, jasne.
System dialogowy w DA2 byłby OK, gdyby:
a) nie traktowano mnie jak debila i dawano obrazki
b) odpowiedzi byłyby dawane w sposób losowy a nie "dobre na górze, "złe" na dole"
c) i gdyby tekst mówiony przez bohatera zgadzał się z wybraną opcją dialogową (w ME wychodziło to czasami tragicznie)
Anyways, w grach RPG jest coraz mniej tego R.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O czyli w kolejnych RPGach można się spodziewać takiej konwersacji?
- Ja Cię zabić, czy ty zapłacić?
- <chwila namysłu> Tak!

Mniejsza o krótsze wypowiedzi, które zabijają to co w erpegach najfajniejsze, ale IKONKI? No bez przesady. Widać, że dzisiejszym targetem są 14-letnie Amerykańskie dzieci z analfabetyzmem.

Liczba dobrych firm skurczyła się. Ta liczba to jeden.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2010 o 12:40, dark_master napisał:

> Poza
> tym bioware odchodzi od przemaglowanego w nieskończoność motywu wielkiego zła i
typowej
> narracji (liniowy początek, główny wątek składający się z questów które można wykonać

> w dowolnej kolejności, liniowy koniec)
A DA1 było dark fantasy.

Ale łudź się dalej ;)


Nie rozumiem? Oczywiście do momentu przejścia gry nie będę wiedziała czy to wszystko nie był tylko marketingowy bełkot, ale w jakim celu twórcy mieliby twierdzić, że wielkiego zła nie będzie i narracja będzie prowadzona w inny sposób? Niektórzy mieli okazję zobaczyć wstępne demo na bodajże Comic-conie i potwierdzają, że narracja jest prowadzona inaczej - tzn. na początku gry nasz bohater już jest "Czempionem Kirkwall", a wszystkie jego/jej działania które doprowadziły go/ją do tej pozycji przedstawione są w formie opowieści pewnego krasnoluda Varrica przesłuchiwanego przez inkwizytorkę. Wygląda to więc w stylu: "to chyba zaczęło się wtedy, gdy..." i wtedy przejmujemy kontrolę nad naszym bohaterem. Po konkluzji danego etapu Varric znowu coś mówi i przenosimy się do kolejnego wielkiego etapu życia naszego bohatera. Jak dla mnie brzmi to jak odejście od ich typowych narracji? Nie wiem jak to się sprawdzi w rzeczywistości, ale to odejście jest faktem.

Także bardzo dziękuję ci za pozwolenie i powracam do swojego łudzenia się.

(naprawdę muszę popracować nad przekazywaniem swoich myśli w kilku słowach ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2010 o 12:50, Henrar napisał:

> Poza tym bioware odchodzi od przemaglowanego w nieskończoność motywu wielkiego zła
i typowej
> narracji (liniowy początek, główny wątek składający się z questów które można wykonać

> w dowolnej kolejności, liniowy koniec).
Ta, jasne.
System dialogowy w DA2 byłby OK, gdyby:
a) nie traktowano mnie jak debila i dawano obrazki
b) odpowiedzi byłyby dawane w sposób losowy a nie "dobre na górze, "złe" na dole"
c) i gdyby tekst mówiony przez bohatera zgadzał się z wybraną opcją dialogową (w ME wychodziło
to czasami tragicznie)
Anyways, w grach RPG jest coraz mniej tego R.


Szczerze mówiąc nie wiem w jaki sposób twoja odpowiedź odnosi się do mojej, ponieważ udało ci się zignorować wszystko to, co napisałam ;)

a) ikonki są dla tego, aby nie było wątpliwości czy twój bohater wyznaje miłość czy robi sarkastyczną uwagę - wierz czy nie, słowo pisane mogłoby nieść oba znaczenia; ułatwiają zrozumienie kontekstu i wcale nie uważam że to jest opcja dla debili; oczywiście ty masz prawo to odbierać inaczej
b) nie ma opcji złych czy dobrych, jak już powyżej wymieniłam opcje zmieniają się od kontekstu i jest ich rodzajów znacznie więcej niż 3
c) właśnie żeby uniknąć podobnego problemu powstały "obrazki dla debili"

I czuję, że gdybym odpisała na ostatnią uwagę mogłaby się wywiązać długa, może i interesująca ale całkowicie pozbawiona sensu dyskusja, dlatego swoją opinię na ten temat pozostawię dla siebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2010 o 13:15, Erine napisał:


Nie rozumiem?

mówiąc w skrócie, ich zapowiedzi można sobie w buty wsadzić, bo nie potrafią się z nich wywiązać. DA1 byłlo typowym high heroic fantasy, a fabuła odklepana z dobrze znanej tabelki. A skoro tto się sprzedaje, nie sądzę by chciało im się wysilać.

a co do tego co pisałaś Henrarowi - jakoś mam wrażenie, że to jednak będzie podział na dobre, złe i nic nie wnoszące ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować