Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Matematyka

1442 postów w tym temacie

Dnia 15.12.2006 o 20:40, Solstheim napisał:

ok odpuszcze sobie myslenie nad tym zadaniem bo dłuuugo mi jeszcze zanim bede sie tymi "silniami"
bawił.

Bardzo prosto wyjaśnić silnię. To chyba jeden z najłatwiejszych elementów matmy ;)
Widzę, że na przykładzie nie zrozumiałeś. Spróbuję wyjaśnić słowami ---> 4!. Takie wyrażenie odczytujemy cztery silnia. I tyle. Liczy się to bardzo prosto.

4!=1*2*3*4

Jak widać dałem przykład :]. Tak juz ze mna bywa. :P W każdym razie silnia to iloczyn wszystkich liczb od 1 do n. n!=1*2*3*...*n.

Z silniami łączy się jeszcze trójkat pascala i liczba newtona, ale tego juz nie bedę tłumaczył bo już się kompletnie zdeoriwntujesz. No chyba, że chcesz... ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2006 o 21:26, Kael'thas napisał:

szerszeń dawaj dalej ja chodze w lo do klasy matematyczno-informatycznej i to o czym piszesz
jest ciekawe. dawaj dalej!

To moze juz jutro, albo jakos tak w tym weekendzie, o ile mnie ktos nie ubiegnie. Nie mam juz dziś czasu, musze mykać z forum, a poza tym przydałby się napisać te wzory na symbol newtona itd. a na forum ciężko takie znaki dawać. Zrobie po prostu screen w jakims programie i zrzucę na forum i wyjaśnię co i jak. Niestety nie dzisiaj już. Nie dam po prostu rady. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja zrozumiałem silnie bo z tego co widac to naprawde ejst prosta. ale teoretycznie silni jeszcze nie brałem i nie mam zielonego pojecia jak zrobic to zadanie moze jak dojde z materiałem(tylko czy to jestt wliceum czy kiedy) do silni na lekcjach to wtedy i zadanie wyda mi sie proste a tak to leze i kwicze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Ostatnio myślałem troche o funkcjach w 3d i stwierdziłem, że można za pomocą takowych ciekawe wykresy tworzyć, weźmy taką na przykład:

f: R -> RxR

f(x)=<log(x+1)*sinx ; log(x+1)*cosx> D=[0,+nieskończoność)

Zna ktoś dobry program do wklepywania tego typu wykresów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy ktos tutaj jest na takim poziomie ze np. rozumie wyprowadzenie e=mc2, tzn. slynnego wzoru Einsteina?
(tylko tak sie pytam, bo ja osobiscie nie jestem ;)

kiedys wyporzyczylem taka dosyc cienka ksiazke o ogolnej (chyba?) teorii wzglednosci i to wyprowadzenie tam bylo. dalem sobie spokoj ze zrozumieniem juz po kilku pierwszych stronach... LOL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z takim zadaniem:

Dany jest punkt P (3,4) oraz wektor AB= [-1,2]. Znajdź równanie prostej k, prostopadłej do wektora AB i przechodzącej przez punkt P. Przedstaw to równanie w postaci kierunkowej.

Chodzi mi o wyprowadzenie równania prostej k. Jak do tego dojśc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.01.2007 o 16:21, gloody napisał:

Mam problem z takim zadaniem:

Dany jest punkt P (3,4) oraz wektor AB= [-1,2]. Znajdź równanie prostej k, prostopadłej do
wektora AB i przechodzącej przez punkt P. Przedstaw to równanie w postaci kierunkowej.

Chodzi mi o wyprowadzenie równania prostej k. Jak do tego dojśc?

Znajdź punkt wyznaczony przez wektor po przesunięciu punktu P. Potem z wzoru na prostą przechodzacą przez dwa punkty wyznacz tą prostą. Prosta prostopadła będzie miała współczynnik "a" (nachylenia prostej) o odwrotnej i przeciwnej wartości niż współczynnik znalezionej prostej. By znaleźć współczynnik b musisz podstawić współrzędne punktu P pod "x" i "y" oraz nowy współczynnik "a" (ten odwrotny i przeciwny) do rownania y=ax+b i tak oto wyznaczyłeś wspołczynnik b prostej przechodzącej przez punkt P normalnej do tego wektora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2007 o 06:34, Buzzard napisał:

czy ktos tutaj jest na takim poziomie ze np. rozumie wyprowadzenie e=mc2, tzn. slynnego wzoru
Einsteina?
(tylko tak sie pytam, bo ja osobiscie nie jestem ;)

kiedys wyporzyczylem taka dosyc cienka ksiazke o ogolnej (chyba?) teorii wzglednosci i to wyprowadzenie
tam bylo. dalem sobie spokoj ze zrozumieniem juz po kilku pierwszych stronach... LOL

Tak na prawę w historii było tylko kilka osób, ktore to obczaiły i nawet znalazły błędy ale wynik końcowy był taki jak miał być (tzn. Einstein wiedział co będzie na końcu ale nie do końca sam siebie rozumiał :D). E=mc^2 jest jedynie uproszczeniem OTW. Natomiast wyprowadzenie OTW operuje na rachunku różniczek tensorów, a to jest niezły kosmos. Moja profesorka od fizyki (jedna z lepszych w Polsce) powiedziała, że nie śmialaby nam nawet probować tego tlumaczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Potem z wzoru na prostą przechodzacą

Dnia 07.01.2007 o 16:47, hans olo napisał:

przez dwa punkty wyznacz tą prostą.


Chodzi o punkt P i punkt powstały po przesunięciu tego punktu? I jaki to wzór?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.01.2007 o 17:09, gloody napisał:

/ciach/

Jest wzór na prostą prostopadłą do wektora, przechodzącą przez punkt. Taka prosta ma równanie:
Ax+Bx+C=0, gdzie C=-Ax0-By0 oraz A^2+B^2 =/= 0
A i B to współrzędne wektora => AB=[A, B], a x0 i y0 to współrzędne punktu => P (x0, y0).
Dzięki temu masz wzór ogólny. Żeby zrobić z tego postać kierunkową, przenieś y na drugą stronę i podziel wszystko przez B.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Matematyka jak to skromnie ujme jest ... NUDNA JAK CH** ;)
Dla mnie to są białe hieroglify, pisane białą kredą, na ciemno zielonej tablicy
Zauważyliście że nauczyciele od maty są zawsze najgorsi... przynajmniej tak myśle ja!!!

Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.01.2007 o 18:27, mroczny mrok napisał:

U mnie najgorszą nauczycielką jest pani od geografii, a pani od matematyki jest całkiem fajna.
I mógłbyś nie bluźnić- nieletni też tu chyba są....


Najmocniej przepraszam jeśli kogoś uraziłem... poprostu nieumiem inaczej wyrazić wkurzenia na ten przedmiot ;/
Jeszcze raz sorry ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.01.2007 o 18:31, mroczny mrok napisał:

Nic nie szkodzi, ale nie jest to dobrze traktowane na tym forum. Też tak zaczynałem:D


no to dzieki za opomnienie... od teraz bede uwazał z moim "językiem" w końcu kłapie nim non-stop ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie dzięki temu wzorowi udało mi się zrobic to zadanie :)

>>>>hans olo

Tobie też dziękuje mimo tego, że z Twojego tłumaczenia mało zrozumiałem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować