Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Matematyka

1442 postów w tym temacie

Dnia 23.10.2005 o 22:09, GaNgStA napisał:

Kurcze... Jestem w klasie mat-inf, a mam problem z niby banalnym zadaniem:
Oblicz przybliżoną długość promienia koła o obwodzie
10 cm?

Ze wszystkim innym związanym z okręgami nie miałem żadnych problemów. A w tym coś mi wychodzi że 8 PI...

1,6 cm?
l=2*PI*r
r=l/2*PI
r=10/6,28
r=1,6
W przybliżeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2005 o 22:09, GaNgStA napisał:

Kurcze... Jestem w klasie mat-inf, a mam problem z niby banalnym zadaniem:
Oblicz przybliżoną długość promienia koła o obwodzie
10 cm?

Ze wszystkim innym związanym z okręgami nie miałem żadnych problemów. A w tym coś mi wychodzi że 8 PI...


Nie chce być niemiłym, ale ja to miałem w drugiej klasie gimnazjum :O)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2005 o 14:07, DEViANCE napisał:

> Kurcze... Jestem w klasie mat-inf, a mam problem z niby banalnym zadaniem:
> Oblicz przybliżoną długość promienia
koła o obwodzie
> 10 cm?
>
> Ze wszystkim innym związanym z okręgami nie miałem żadnych problemów. A w tym coś
mi wychodzi że 8 PI...

Nie chce być niemiłym, ale ja to miałem w drugiej klasie gimnazjum :O)


Wiesz ja też... Ale po 3 latach mam pustke w głowie. Jak juz napisałem, tylko z tym mi coś nie wychodziło. Może z powodu późnej godziny... [patrz godzina posta]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2005 o 19:39, Puszkin napisał:

Takie pytanko żeby się upewnić :]

15m kwadratowych to inaczej 150dm kwadratowych ?


Raczej nie
1m=10dm
1m^2=1m*1m=10dm*10dm=100dm^2
15*1m^2=1500dm^2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2005 o 19:39, Puszkin napisał:

Takie pytanko żeby się upewnić :]

15m kwadratowych to inaczej 150dm kwadratowych ?


Lord Ya ma rację:

1 m2 = 10dm x 10 dm = 100 dm 2
15 m2 = 1500 m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A takie pytanie ciekawostka, na jakiej zasadzie zostały dobrane symbole nieoznaczone? Dlaczego nie mogę dzielić przez 0, a już mnożyć mogę. Oba mają tyle samo sensu na chłopską logikę, a tylko jednego z nich mi się zabrania, dlaczegóż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2005 o 19:59, Todryk napisał:

A takie pytanie ciekawostka, na jakiej zasadzie zostały dobrane symbole nieoznaczone? Dlaczego nie mogę dzielić przez 0,
a już mnożyć mogę. Oba mają tyle samo sensu na chłopską logikę, a tylko jednego z nich mi się zabrania, dlaczegóż?


Wytłumaczyć to można tak: dzielenie jest odwrotnością mnożenia; jeśli więc mamy np. 6/3=2 to znaczy to że 2*3=6.
Jeśli mielibyśmy przypadek 6/0=x to takie równanie nie ma rozwiązania, bo nie ma takiej liczby, która pomnożona przez 0 da 6. Dlatego też dzielenie przez 0 jest działaniem nieokreślonym. Miałem to kiedyś na lekcji w liceum :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2005 o 20:11, Raylin napisał:

Wytłumaczyć to można tak: dzielenie jest odwrotnością mnożenia; jeśli więc mamy np. 6/3=2 to znaczy to że 2*3=6.
Jeśli
mielibyśmy przypadek 6/0=x to takie równanie nie ma rozwiązania, bo nie ma takiej liczby, która pomnożona przez 0 da 6.
Dlatego też dzielenie przez 0 jest działaniem nieokreślonym. Miałem to kiedyś na lekcji w liceum :)


Też to miałem, chodziło mi o inny rodzaj wytłumaczania. Wzory istnieją tylko w głowach ludzi. Weźmy ciastka. dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie łatwo na nich przedstawić. Problem pojawia się przy zerze. Kiedy dzielimy 0 ciastek na 10 osób to mamy 0 na ryj, czyli 0. Jeśli dzielimy 10 ciastek na 0 osób to mamy zależnie od interpretacji 0 ciastek albo bzdurę. W mnożeniu jest podbnie 10 ciastek razy 0 osób daje 0 albo bzdurę. Na jakiej zasadzie dwa identyczne toki myślenia zostały inaczej zinterpretowane? Tylko dlatego, że dobrze komponują się w wymyślone przez ludzi wzory?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2005 o 17:43, Unpredictable napisał:

> a w książce jest 47,90 ;p może to jest haczyk z tym Towar jest droższy niż przed pierwszą zmianą ceny czyli te obniżenie

> o 15%?


Dziwne zadanie. Więc dziwnie go zrobiłem:

x-15%x=0,85x

0,85x+40%0,85x=
=0,85x+0,34x=1,19x



do tego momentu bylo dobrze...

Dnia 22.10.2005 o 17:43, Unpredictable napisał:

1,19x=57
x=47,8999=47,90


ale tu powinno byc 1,19x = x + 57 |-x
0,19 x = 57 |/0,19
x = 300

sprawdzenie
300 - 300*0,15 = 255
255 + 255 * 0,4 = 357
357 - 300 = 57...

zaznaczam ze x znaczy cene przedmiotu przed obnizka i podwyzka, a nie po, potem wystarczy tylko dodac 57... albo napisze zeby nikt nie gadal :P :

x - cena przedmiotu na poczatku
140%^(100%x - 15%x) - cena przedmiotu po obnizce i podwyzce
x + 57 - cena przedmiotu po obnizce i podwyzce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2005 o 16:42, Szarik PL napisał:

Obw= 2 pi r
2 pi r=10 cm
r=10 cm:2 pi
r=5 cm pi
r= 5*3,14


najpierw piszesz ze / a pozniej ze *

l = 2πr |/2π
10/2π = r
5/π = r
5/3,14 = r
1,59... = r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

-- ciach! --

Dnia 26.10.2005 o 17:53, Todryk napisał:

0 na ryj, czyli 0. Jeśli dzielimy 10 ciastek na 0 osób to mamy zależnie od interpretacji 0 ciastek albo bzdurę. W mnożeniu
jest podbnie 10 ciastek razy 0 osób daje 0 albo bzdurę. Na jakiej zasadzie dwa identyczne toki myślenia zostały inaczej
zinterpretowane? Tylko dlatego, że dobrze komponują się w wymyślone przez ludzi wzory?


Nie bardzo rozumiem, dlaczego mnozenie 10 przez zero daje Ci bzdure. Gdzie tu zaleznosc od interpretacji?
10*0=0 i koniec.

Zeby tak naprawde zrozumiec, co to sa symbole nieoznaczone, trzeba najpierw nauczyc sie granic. Tam sie to pojawia naturalnie i zrozumiale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś będzie potrafił to rozwiązać, mi się wydaje że jest za mało danych...
Zad.
Krawędzie boczne prawidłowego ostrosłupa trójkątnego są równe a, wysokość zaś wynosi h. Oblicz sinus kąta dwuściennego pomiędzy ścianą boczną, a podstawą tego ostrosłupa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2005 o 19:00, LifaR napisał:

wysokość zaś wynosi h


Wysokość czego, boku czy sotrosłupa, jeżeli boku to zadanie proste jest, jeżeli ostrosłupa to nie myślałem jeszcze jak to zrobić (ale chyba się nie da). Chociaż ja onstawiam że boku, bo ostrosłupa by oznaczyli przez duże H

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../
---> Ja założylem że ostrosłupa, bo w tym roku zmienił nam się koleś od matmy i on wysokości brył oznaczna małym h. Mówi że duże litery są zarezerwowane dla punktów. (czym burzy całe moje nauczanie od podstawówki poprzez gimnazjum i 1/2 liceum dotyczące oznakowania wysokości brył - zawsze było to H, a nie h). Cóż może rzeczywiście chodzi o wys. ściany, ale że zadanie nie jest ze zbioru tylko do nauczyciela więc może być różnie :> Gdyby ktoś miał czas, proszę o spróbowanie rozwiązania zadania, zakładając że dane h to wysokość bryły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować