Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Matematyka

1442 postów w tym temacie

Dnia 04.11.2008 o 21:23, GANGSTERR napisał:

> Sqrt(cośtam^2) = |cośtam|
tu nie wiem o co ci chodzi

Pierwiastek z wyrażenia do kwadratu jest równy modułowi (tzn. wartości bezwzględnej) tego wyrażenia.

Dnia 04.11.2008 o 21:23, GANGSTERR napisał:

wzróz skroconego mnozenia, fajnie, tylko powiedz mi gdzie mam go zastować ?

Pod pierwiastkiem. Masz tam rozpisany wzór, wystarczy zwinąć i wykorzystać to co napisałem wyżej.

Dnia 04.11.2008 o 21:23, GANGSTERR napisał:

moze jestem tępy, ale nic mi to nie pomogło bo niby jak mam za pomoza tego rozwiązać
mp. x<|x-2|. Problemem dla mnie jest ten x w wartosci bezwzglednej. Wiec jesli moglbys
mnie raczyc oswietlić.

x<|x-2| -> x-2 > x lub x-2 < -x
Pierwsze to sprzeczność (nigdy nie jest prawdą), z drugiego wyliczysz wynik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2008 o 20:22, GANGSTERR napisał:

krótko ;)

1. 2|x-3|=x

Przecież to proste :) 2x-6=x lub 2x-6=-6 (wartość bezwzględna daje dwie możliwości).
PS Uwaga, mogę się mylić. Niedawno miałem z tego pracę klasową :)

Dnia 04.11.2008 o 20:22, GANGSTERR napisał:

3. x<|x-2|

x<x-2 i x>-x+2
Będziesz musiał pododawać zakresy obu tych obliczeń.

Dnia 04.11.2008 o 20:22, GANGSTERR napisał:

poprosiłbym o to na dzisiaj ;) z góry dzieki

A na to nie licz ;)

A przykładu drugiego ci nie podam, bo nie jestem pewien wyniku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2008 o 03:10, Matteos napisał:

Ale cóż to, historia zatoczyła krąg. Czyż nie takie zagadnienie było poruszane niecałe
trzy lata temu, gdy pierwszy raz wpadłem do pewnego-tematu-co-jakby-trochę podupadł-ostatnimi-czasy?
TYHE chyba nie dała sie wtedy przekonać, hehe. Muszę otrzeć łezkę [ociera]. A teraz do
rzeczy.


Wybacz, ale 0 podzielone przez 0 musi dać 1 i już ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2008 o 21:54, GANGSTERR napisał:

jesli tak to dzieki.

Z małym zastrzeżeniem.
Jeśli |x-5|<=3, to oba założenia muszą być spełnione (bo dzięki temu dostajemy jeden przedział), dlatego zamiast lub, używamy i.
Jeśli |x-5|>=3 (odwrotna sytuacja), to dostajemy dwa niezależne przedziały i łączymy je spójnikiem lub.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2008 o 21:43, ziptofaf napisał:

> krótko ;)
>
> 1. 2|x-3|=x
Przecież to proste :) 2x-6=x lub 2x-6=-6 (wartość bezwzględna daje dwie możliwości).

hm, z tego co widze to pomnożyłeś. I pomnożyłeś źle. Mnożenie liczb ujemnych przez 2 daje liczby dodatnie

windows00

jeszcze raz dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2008 o 22:14, GANGSTERR napisał:

hm, z tego co widze to pomnożyłeś. I pomnożyłeś źle. Mnożenie liczb ujemnych przez 2
daje liczby dodatnie

Że co? Chyba potęgowanie. Ile jest -2*2? -4, a nie 4. Co nieco z matmy jeszcze wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.11.2008 o 22:28, ziptofaf napisał:

Że co? Chyba potęgowanie. Ile jest -2*2? -4, a nie 4. Co nieco z matmy jeszcze wiem.

moj blad, cos mi sie pokrecilo, nie wazne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2008 o 22:14, GANGSTERR napisał:

>/.../ Mnożenie liczb ujemnych przez 2
daje liczby dodatnie /.../

Nie. Mnożenie liczb ujemnych przez dodatnie daje liczby ujemne. Natomiast przemnożenie dwóch liczb ujemnych prze siebie (ujemna x ujemna) daje liczbę dodatnią. Tyle jeszcze pamietam ;-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2008 o 21:47, TYHE napisał:

> TYHE chyba nie dała sie wtedy przekonać, hehe. Muszę otrzeć łezkę [ociera]. A teraz
do
> rzeczy.

Wybacz, ale 0 podzielone przez 0 musi dać 1 i już ;)


Wybaczam. Cóż, nikt nie jest doskonały... Ale kontynuować raczej mi się nie opłaca, bo to niezbyt mądre narażać się komuś, kto kiedyś może stać po tej bezpieczniejszej stronie igły...

Ale chwilkę, bój Ty się Bana, co robisz w takim heretyckim temacie? Widzę, że naoliwiłaś swój stary moderatorski osprzęt lokalizacyjny i za naciśnięciem czerwonego przycisku wyświetlają Ci się posty zawierające słowa „crack”, „pirat”, „TYHE”, etc. Bo chyba nie wpadłaś zgłębiać tajników Sztuki (w przerwach między pracami domowymi gramowiczów)?

Co do ekstrawagancji z zapisami działań, to różne dziwne rzeczy widziałem, ale moje ulubione jest to stare jak świat przekształcenie (finezyjne, choć wątpię by ktokolwiek w rzeczywistości tak policzył, chociaż niektórzy byli nader blisko...):
http://www.ratemyeverything.net/image/1388/0/Solving_equation_by_one_Blondie.ashx

No to może jeszcze takie cosik. Niezłe jak ktoś jeszcze nie widział, a chce coś interesujacego pooglądać o wpół do czwartej rano w Polce:
http://www.nitc.ac.in/nitc/maths_acds/index_files/Glass_tesseract_animation.gif
Obr acający się starszy brat zwykłej kostki, czyli hipersześcian czterowymiarowy (albo tesserakt) upchany do naszej trójwymiarowej przestrzeni. Ma 16 wierzchołków i 24 ściany (Nie patrzcie na to za długo).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2008 o 03:31, Matteos napisał:

/.../ > Co do ekstrawagancji z zapisami działań, to różne dziwne rzeczy widziałem, ale moje ulubione
jest to stare jak świat przekształcenie (finezyjne, choć wątpię by ktokolwiek w rzeczywistości
tak policzył, chociaż niektórzy byli nader blisko...):
http://www.ratemyeverything.net/image/1388/0/Solving_equation_by_one_Blondie.ashx

To było dobre. Naprawdę!

Dnia 05.11.2008 o 03:31, Matteos napisał:

/.../
Obr acający się starszy brat zwykłej kostki, czyli hipersześcian czterowymiarowy (albo
tesserakt) upchany do naszej trójwymiarowej przestrzeni. Ma 16 wierzchołków i 24 ściany
(Nie patrzcie na to za długo).

No nie, popatrzyłem sobie. A nie znasz czasem takiego naczynia, mającego jedna tylko stronę? Takiego lepszego jednostrońca? Chętnie bym sobie poogladał, bo dotąd tylko rysunek, dość kiepski, widziałem ;-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2008 o 21:47, TYHE napisał:

Wybacz, ale 0 podzielone przez 0 musi dać 1 i już ;)

Tak sobie przeglądam forum... i nie wiem skąd ten pomysł że 0/0 = 1. Można przecież łatwo udowodnić, że to nieprawda :)
0 * 1 = 0
0 * 666 = 0
0 * 1 = 0 * 666
Zakładając, że 0/0 = 1 dzielimy obie strony przez 0:
0/0 * 1 = 0/0 * 666
1 = 666
Co jest sprzecznością, więc jak widać 0/0 to nie jest 1 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Działania na wyrażeniach wymiernych:

1) x^2-25/x^2-4 : x^2-5x/x-2

2) 8/x^2-9 - 2-x/x^2-3x

3) (2/x - 1) (y-3/2-y + 1)

Jednym słowem - sprowadzić do najprostszej postaci. Jeżeli ktoś byłby tak miły rozpisać te przykłady - byłbym wdzięczny. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2008 o 21:47, TYHE napisał:

Wybacz, ale 0 podzielone przez 0 musi dać 1 i już ;)


Nie musi a może - wynik dzielenia zera przez zero może dać dowolną liczbę ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2008 o 00:40, rob006 napisał:

> Wybacz, ale 0 podzielone przez 0 musi dać 1 i już ;)

Nie musi a może - wynik dzielenia zera przez zero może dać dowolną liczbę ;]


wynik dzielenia zera przez zero to nie żadna liczba, to się nazywa "symbol nieoznaczony" i to tylko jeśli chodzi o granice funkcji, natomiast w normalnych obliczeniach takie działanie nie istnieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2008 o 11:52, jestemZdzichu napisał:

wynik dzielenia zera przez zero to nie żadna liczba, to się nazywa "symbol nieoznaczony"

A właśnie, symbol nieoznaczony, czyli nie posiada stałej wartości - może przyjąć każdą ;)

Dnia 06.11.2008 o 11:52, jestemZdzichu napisał:

i to tylko jeśli chodzi o granice funkcji, natomiast w normalnych obliczeniach takie
działanie nie istnieje.

A tak właściwie to czemu nie istnieje? Przy dzieleniu każdej innej liczby przez zero można prosto udowodnić że wychodzi sprzeczność, ale w przypadku dzielenie zera przez zero równanie 0/0=x zawsze jest prawdziwe, bez względu na wartość x.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2008 o 12:00, rob006 napisał:

> wynik dzielenia zera przez zero to nie żadna liczba, to się nazywa "symbol nieoznaczony"

A właśnie, symbol nieoznaczony, czyli nie posiada stałej wartości - może przyjąć każdą
;)

> i to tylko jeśli chodzi o granice funkcji, natomiast w normalnych obliczeniach takie

> działanie nie istnieje.
A tak właściwie to czemu nie istnieje? Przy dzieleniu każdej innej liczby przez zero
można prosto udowodnić że wychodzi sprzeczność, ale w przypadku dzielenie zera przez
zero równanie 0/0=x zawsze jest prawdziwe, bez względu na wartość x.


Na chłopski rozum: masz zero jabłek i rozdzielasz je pośród zero ludzi. Ile jabłek dostanie każda osoba???
No chyba mi nie powiesz że to jest logiczne!!!
Polecam książkę "Rachunek różniczkowy i całkowy" tom pierwszy, autor - Fichtenholtz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2008 o 12:50, jestemZdzichu napisał:

Na chłopski rozum: masz zero jabłek i rozdzielasz je pośród zero ludzi. Ile jabłek dostanie
każda osoba???
No chyba mi nie powiesz że to jest logiczne!!!

Na chłopski rozum, to matematyczna logika nie jest logiczna ;)

Dnia 06.11.2008 o 12:50, jestemZdzichu napisał:

No chyba mi nie powiesz że to jest logiczne!!!
Polecam książkę "Rachunek różniczkowy i całkowy" tom pierwszy, autor - Fichtenholtz

Pół tysiąca stron... Zapewne porywająca lektura, ale obawiam się że nie będę miał czasu aby ją choćby przejrzeć :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2008 o 03:31, Matteos napisał:

(...)
No to może jeszcze takie cosik. Niezłe jak ktoś jeszcze nie widział, a chce coś interesujacego
pooglądać o wpół do czwartej rano w Polce:
http://www.nitc.ac.in/nitc/maths_acds/index_files/Glass_tesseract_animation.gif
Obr acający się starszy brat zwykłej kostki, czyli hipersześcian czterowymiarowy (albo
tesserakt) upchany do naszej trójwymiarowej przestrzeni. Ma 16 wierzchołków i 24 ściany
(Nie patrzcie na to za długo).

A propos czterowymiarowych figur, to ich trójwymiarowe animacje naprawdę potrafią hipnotyzować. Kiedyś przez dobre pół godziny wpatrywałem się w hipersześcian, próbując wyobrazić sobie, jak mogłaby wyglądać przestrzeń czterowymiarowa. Niestety umyka to mojej percepcji. :) Kiedyś słyszałem anegdotę o takim jednym matematyku, który zajmował się przestrzeniami wielowymiarowymi. Zapytany jak wyobraża sobie obiekty w przestrzeni np. 100-wymiarowej odpowiedział: "Najpierw wyobrażam sobie to w przestrzeni n-wymiarowej, a dopiero potem przechodzę do konkretnego wymiaru." :D Cytat z pamięci, ale sens zachowany.
Znalazłem trochę innych figur czterowymiarowych do oglądania:
czterowymiarowy oktahedron (zwany też z angielska 16-cell): http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/16-cell.gif
24-cell: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/24-cell.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować