Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Matematyka

1442 postów w tym temacie

Dnia 24.05.2009 o 14:09, Madok1 napisał:

Obliczyłem w głowie wyszło mi 5 zobaczymy jak się skończy konkurs.

Człowieku, w głowie to ty sobie możesz obliczyć 2+2. Pokaż mi sposób rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

x - ilość taboretów
y - ilość krzeseł

Liczba wszystkich nóg to 39 więc:

3x + 4y +2(x+y) = 39
5x +6y = 39

Ponieważ mamy nieparzystą ilość wszystkich nóg to oznacza, że mamy nieparzystą ilość taboretów a zatem:

x = 2n+1

Po podstawieniu:

5(2n+1) + 6y = 39
10n + 5 + 6y = 39

Jeśli n = 1 to mamy:

15 + 6y = 39
6y = 24
y = 4 (i to jest poprawna odpowiedź)

Przy n = 2 mamy 6y = 14, przy n =3 mamy, że 6y = 4, większe n dają ujemne y.

Co wygrałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

byli dzisiaj u mnie świadkowie jehowy i powiedzieli cos takiego "wszyscu w grobowcach pamięci(...) wyjdą" . Czy bóg wskrzesi każdego kto już umarł, co oznacza że gdyby wskrzesił umarłym (ok. 100 miliardów ludzi) na ziemi zyło by 106 miliardów ludzi. Potem usłyszałem że mimo takieko przeludnienia każdy by miał bardzo dużo miejsca na własność. Powierzchnia lądów na ziemi wynosi 148.6 ,ale przybliżmy do 149 mln. km kwadratowych. Podzieliłem 149 000 000 przez 106 000 000 000 co dało mi wynik 0,000140566038. Czy te 0,00014 km kwadratowego jest równe 1,4 m kwadratowego ? Jeśli tak no to zajebioza. NO i jeszcze dinozaury ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2009 o 12:49, RaV47 napisał:

Czy te 0,00014 km
kwadratowego jest równe 1,4 m kwadratowego ? Jeśli tak no to zajebioza. NO i jeszcze
dinozaury ...

To jest 140 m^2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś pomóc w obliczeniu tego zadania?

Oblicz długość promienia okręgu opisanego na trójkącie równoramiennym, w którym podstawa i odpowiadająca jej wysokość mają po 8cm.

Siedzę nad tym już drugi dzień i sobie nie radzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2009 o 18:30, Mychaa napisał:

Mógłby mi ktoś pomóc w obliczeniu tego zadania?

Oblicz długość promienia okręgu opisanego na trójkącie równoramiennym, w którym podstawa
i odpowiadająca jej wysokość mają po 8cm.

Siedzę nad tym już drugi dzień i sobie nie radzę.

No cóż, wiele już pozapominałem z licealnej matematyki (ta uczelniana ma z nią niewiele wspólnego- żeby przez 2 wykłady ani jedna cyferka nie pojawiła się na tablicy), ale to zadanie wygląda na banalne. Przyjmijmy oznaczenia z mego fikuśnego rysunku. Przyjmujemy że kąt CDG jest prosty (no nie wyszedł mi na rysunku :)). Promień okręgu opisanego na trójkącie znajduje się w punkcie przecięcia symetralnych, który ja oznaczyłem jako G. Skoro mamy dane tak dużo informacji, to nie ma najmniejszego problemu z policzeniem boku tegoż trójkąta równoramiennego z twierdzenia Pitagorasa. Długość tego boku jest równa 4pierwz5. Następnie zauważamy podobieństwo trójkątów CFB i CDG (na podstawie k,k,k, bo kąty CFB i CDG są proste z założenia, a kąt FCB jest wspólny dla obu trójkątów, czyli trzeci kąt muszą też mieć taki sam). I wykorzystujemy prostą zależność, że stosunek CB do CF ma się nasz szukany x do CD. Czyli CB/CF=x/CD. Długość odcinka CD znamy gdyż jest to połowa długości boku, czyli 2pierwz5, czyli x=CB*CD/CF=4pierwz5*2pierwz5/8=40/8=5

20091119184710

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2009 o 21:05, Mychaa napisał:

Dzięki, ale i tak nic z tego nie zrozumiałem ;).

Ludzie, co za naród. Dobrze, to może powolutki, acz z przytupem:
Najpierw to co wiemy:
a)żeby znaleźć promień, tak naprawdę musimy znaleźć środek okręgu opisanego
b)środek ten znajduje się w punkcie przecięcia symetralnych ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Symetralna_odcinka)
c)Jak będziemy mieli środek, to naszym celem jest znalezienie odległości tego środka od wierzchołka (czyli to będzie, niespodzianka, nasz szukany promień)
Tyle wiemy. Teraz liczymy (przy każdym punkcie patrz na rysunek czy ogarniasz o co chodzi i patrz tak długo, aż ogarniesz)
1. Mamy trójkąt równoramienny i poprowadzoną symetralną na podstawę. Prowadzimy teraz drugą symetralną, dowolnie z której chcesz strony.


2.Potrzebujemy znać długość boku trójkąta. Nic prostszego- mamy połowę podstawy i wysokość, czyli z twierdzenia Pitagorasa dostajemy, że CB^2 = FB^2 +CF^2 = (1/2AB)^2 + CF^2= 4^2 + 8^2 = 16+64=80, czyli CB =pierwiastek z 80, czyli 4pierwiastkiz5, dla ułatwienia będę pisał 4p5.
3. Zauważamy od razu, że CD jest równe połowie długości CB, czyli jest równe 2p5.

4.No i teraz potrzebujemy znaleźć CG. Od razu rzuca się w oczy (to znaczy mi, jeśli Tobie nie, to Twa edukacji droga różami usłana nie będzie) podobieństwo trójkątów CFB i CDG ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jk%C4%85ty_podobne). A dlaczegóż to?? Bo zarówno kąt CDG jest prosty (wynika to z definicji symetralnej) jak i CFB jest prosty (no bo to kur**a widać). Dodatkowo kąt FCB jest wspólny dla obu trójkątów. Zatem skoro 2 kąty mają takie same, to trzeci kąt też muszą mieć taki sam (bo suma kątów w trójkącie jest 180 stopni)

5.No i jak to wiemy to jesteśmy w domu. Porównujemy odpowiadające sobie długości, szukany promień oznaczamy jako x=CG. I mamy CG/CD=CB/CF. Stąd bierzemy CG=(CD*CB)/CF i cieszymy się, bo wszystkie potrzebne dane już mamy. Czyli CG= 2p5*4p5/8=40/8=5. Kuniec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosilbym kogos madrego o pomoc :) Zadanie niby latwe z funkcji kwadratowej ale nikt z klasy nie potrafi zrobic..

Wyznacz wspoczynniki a,b,c trojmianu kwadratowego y=ax2(ta 2 to do kwadratu)+bx+c
jesli do wykresu naleza punkty

1.A(1,1) B(2,4) C(-3,9)
2.A(1,0) B(2,-1) C(3,-4)

Dzieki z gory za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2010 o 18:40, Kizami napisał:

Wyznacz wspoczynniki a,b,c trojmianu kwadratowego y=ax2(ta 2 to do kwadratu)+bx+c
jesli do wykresu naleza punkty

1.A(1,1) B(2,4) C(-3,9)

Wszystkie trzy punkty należą do wykresu, więc ich współrzędne spełniają równanie funkcji. Podstawiając pierwsze wspórzędne za x i drugie za y, otrzymamy układ równań:

1=a+b+c
4=4a+2b+c
9=9a-3b+c

Wystarczy tylko rozwiązać ten układ, chyba sobie poradzisz? Nudne i proste rachunki oraz podstawianie ;)
Tak samo robisz z drugim podpunktem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam małą pytanie. Cena czegoś najpierw została obniżona o 10% a potem o 15%. Ile w sumie obniżyła się cena. Niby banał, ale nie mogę rokzminić;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować