Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Matematyka

1442 postów w tym temacie

Aha. Pamiętaj, że coś takiego nie przejdzie, jeśli na zewnątrz jest potęga, a w środku pierwiastek. Bo dziedziną funkcji pierwiastkowej jest zbiór liczb nieujemnych. Tzn. zakładając, że nie operujemy na liczbach urojonych.

Także sam widzisz, że pierwiastki i potęgi w prosty sposób się nie skracają. Trzeba uważać co się robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mógłbym znaleźć dużo przykładów z samego liczenia? Wiecie, takie długie przykłady, połączone mnożenie, dzielenie, odejmowanie, dodawanie, nawiasy itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 19:51, Blackgoat napisał:

Witajcie. Mojej siostrze trafiło się takie zadanie w pracy domowej. Skonstruuj kwadrat
o polu 29 cm2. Ktoś wie, jak to ogarnąć?

Malujesz trójkąt prostokątny o bokach 5 i 2, przeciwprostokątna będzie równa sqrt(29) czyli bokowi Twojego kwadratu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 19:53, Erton napisał:

> Witajcie. Mojej siostrze trafiło się takie zadanie w pracy domowej. Skonstruuj kwadrat

> o polu 29 cm2. Ktoś wie, jak to ogarnąć?
Malujesz trójkąt prostokątny o bokach 5 i 2, przeciwprostokątna będzie równa sqrt(29)
czyli bokowi Twojego kwadratu.

A jak do tego dojdzie dziewczynka w gimnazjum? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 20:08, Blackgoat napisał:

A jak do tego dojdzie dziewczynka w gimnazjum? ;)


Ona jest w gimnazjum i zastanawia się nad takim zadaniem? Przecież wzór na pole kwadratu to
P=a*a => P=a^2
Wystarczy spierwiastkować to równanie i mamy a, czyli bok kwadratu.
a=sqrt(P) => a=sqrt(29)

Tu nie trzeba kombinować z żadnymi trójkątami i twierdzeniami Pitagorasa, wystarczy sobie wzór na pole kwadratu na kartce napisać i chwilę na niego popatrzeć.

A za moich czasów (nie tak odległych znowu) twierdzenie Pitagorasa było w podstawówce. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak potrafisz od ręki walnąć idealny odcinek o długości sqrt(29) to gratuluję ;) Treść zadania brzmi skonstruuj ! Metoda Ertona jest najprostsza i możliwa do zrozumienia dla kogoś kto zna twierdzenie Pitagorasa (a gimnazjalista powinien).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2011 o 12:49, dzej_bi napisał:

Jak potrafisz od ręki walnąć idealny odcinek o długości sqrt(29) to gratuluję ;) Treść
zadania brzmi skonstruuj !


A no fakt, mój błąd. :P Już zapomniałem że na matmie można rysować coś innego niż wykresy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie jest już zadanie, ale sprawdzian, który muszę jutro zaliczyć...
1. Wyznacz wartości pozostałych funkcji trygonometrycznych gdy tgx=-2/3 xE(2/3pi , 2pi)
2. Narysuj wykres funkcji y= - sinx , xE(-2pi , 2pi)
podaj: miejsca zerowe, przedziały monotoniczności, przedziały w których funkcja ma znak ujemny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.06.2011 o 12:53, Smileyer napisał:

To nie jest już zadanie, ale sprawdzian, który muszę jutro zaliczyć...
1. Wyznacz wartości pozostałych funkcji trygonometrycznych gdy tgx=-2/3 xE(2/3pi ,
2pi)

Podpowiedź:
W pierwszej wszystkie dodatnie
W drugiej tylko sinus
W trzeciej tangens i cotangens
A w czwartej cosinus

Czyli taki wierszyk który pozwala zapamiętać kiedy jaka funkcja jest dodatnia - w tym przypadku mówimy o ćwiartce w której cosinus będzie dodatni a sinus ujemny.

Czyli:
Tgx=-2/3
ctgx=-3/2
sin^2 x+cos^2 x=1
sinx=sqrt(1-cos^2)
tgx=sqrt(1-cos^2x)/cosx
podstawiamy pod tgx 2/3 i przekształcamy:
cosx=3*sqrt(13)/13
sin^2x+cos^2x=1 - a z tego sobie już wylicz sinus (będą dwa wyniki, jeden na plusie i jeden na minusie, ciebie obchodzi ten ujemny), cosx już masz.

Nie daję gwarancji co do poprawności tych obliczeń bo robiłem je na windowsowym kalkulatorze nie za bardzo się nad nimi zastanawiając.

Dnia 01.06.2011 o 12:53, Smileyer napisał:

2. Narysuj wykres funkcji y= - sinx , xE(-2pi , 2pi)
podaj: miejsca zerowe, przedziały monotoniczności, przedziały w których funkcja ma znak
ujemny.

Po prostu odwróć funkcję sinus, wszystko samo ci wyjdzie. Miejsca zerowe: te same co sinus, monotoniczność: taka sama co sinus tylko zamiast rosnąca będzie malejąca i na odwrót, przedziały: odwrotne niż sinus (-2pi, -pi), (0, pi). Na obrazku masz wykres który pokazuje co i jak (wybacz niską jakość ale przerabiałem jakiegoś sinusa znalezionego w necie).

20110601131818

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.06.2011 o 13:29, ziptofaf napisał:

Nie daję gwarancji co do poprawności tych obliczeń bo robiłem je na windowsowym kalkulatorze
nie za bardzo się nad nimi zastanawiając.


Z tego co liczyłem wyszło to samo, więc jest ok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może sprawdzić, czy dobrze wyszedł mi wynik działania:
(z - i)/sprzężenie z = i-1
?
Wyszło mi, że jest to równe -a+b + (a-b)i.
Oczywiście z to liczba zespolona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest może jakiś chat (prywatny), na którym można pisać pierwiastki, ułamki, macierze itp. tak, jak wyglądają?
Pomagam koledze z algebrą i na GG słabo się to pisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2011 o 00:34, Harrolfo napisał:

Jest może jakiś chat (prywatny), na którym można pisać pierwiastki, ułamki, macierze
itp. tak, jak wyglądają?
Pomagam koledze z algebrą i na GG słabo się to pisze.

Nie wydaje mi się, żeby jakiś był. Jeśli ktoś miałby go stworzyć to osoby, które często takie rozmowy prowadzą, lecz są zazwyczaj też zaznajomieni z chociażby TeXem i niepotrzebne są bajerki graficzne.
Ustalcie ze znajomym jakieś wspólne oznaczenie na operacje i bez problemu będziecie mogli całkiem wygodnie się dogadać, np.
sqrt{a} - pierwiastek kwadratowy z a
frac{a}{b} - ułamek a/b
[a,a,a,a | b,b,b,b | c,c,c,c] - macierz 3x4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2011 o 00:34, Harrolfo napisał:

Jest może jakiś chat (prywatny), na którym można pisać pierwiastki, ułamki, macierze
itp. tak, jak wyglądają?
Pomagam koledze z algebrą i na GG słabo się to pisze.


W Windows 7 istnieje takie narzędzie jak Panel zapisu matematycznego. Możesz pisać równania tak jak powinny wyglądać i potem kopiować je do edytora tekstu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować