Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Matematyka

1442 postów w tym temacie

Dnia 25.07.2012 o 13:57, rob006 napisał:

Hmm, co jest bardziej wiarygodne strona o matematyce w domenie edu.pl, czy artykuł w
serwisie, gdzie każdy może wrzucić swoją definicję? Kurcze, trudny wybór :/


A to tylko podane jako przykład.
Prawdziwym pytaniem jest, co jest bardziej wiarygodne: książka o matematyce z którą miałem do czynienia w 2006, czy ta w 2012, którą pożyczyłem i zobaczyłem, że w tej jednej kwestii wzajemnie się wykluczają. :3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2012 o 15:19, Przedlack napisał:

A to tylko podane jako przykład.

Ja bym poprosił jakiś inny, tylko bardziej poważny niż serwis gdzie każdy może sobie coś opublikować. Bo jesteś już kolejnym gościem ze swoją odkrywczą teorią, której nie potrafi poprzeć niczym konkretnym.

Dnia 25.07.2012 o 15:19, Przedlack napisał:

Prawdziwym pytaniem jest, co jest bardziej wiarygodne: książka o matematyce z którą miałem
do czynienia w 2006, czy ta w 2012, którą pożyczyłem i zobaczyłem, że w tej jednej kwestii
wzajemnie się wykluczają. :3

Moja książka z 1999 mówi że dzielenie i mnożenie są równoważne. Co mówi ta z 2012? :)

Zresztą sama dyskusja jest jałowa. Tu nie ma jednej słusznej prawdy, zapis i jego interpretacja zależy od przyjętej notacji, którą wymyślił człowiek. Równie dobrze moglibyśmy za znak mnożenia przyjąć serduszko i nic by to w matematyce nie zmieniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2012 o 18:09, rob006 napisał:

Zresztą sama dyskusja jest jałowa. Tu nie ma jednej słusznej prawdy, zapis i jego interpretacja
zależy od przyjętej notacji, którą wymyślił człowiek. Równie dobrze moglibyśmy za znak
mnożenia przyjąć serduszko i nic by to w matematyce nie zmieniło.

Jak nie? Znaczek by się zmienił!! ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2012 o 18:09, rob006 napisał:

Ja bym poprosił jakiś inny, tylko bardziej poważny niż serwis gdzie każdy może sobie
coś opublikować. Bo jesteś już kolejnym gościem ze swoją odkrywczą teorią, której nie
potrafi poprzeć niczym konkretnym.


Albo jestem po prostu hipsterem, który chce sobie ten moment oprawić w ramkę i powiesić, ku uciesze, że ma inne zdanie niż większość. :>
Ale prawdę mówiąc, nie mogłoby mnie mniej obchodzić który zapis, jeśli już ktoś do tego dojdzie, jest prawidłowy. Mi wychodzi 2. Sąsiadowi wychodzi 2. Wujkowi wychodzi co innego. Ludziom na internecie też wychodzi co innego. Ale co z tego, poza oczywistym faktem, że jednak można mieć rację, a jednocześnie jej nie mieć, nawet w królowej nauk.

Dnia 25.07.2012 o 18:09, rob006 napisał:

Moja książka z 1999 mówi że dzielenie i mnożenie są równoważne. Co mówi ta z 2012? :)


"A rób pan wszystko jak leci!"

Dnia 25.07.2012 o 18:09, rob006 napisał:

Zresztą sama dyskusja jest jałowa.


I jednocześnie niesamowicie wdzięczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Która książka jest lepsza dla niedoszłego studenta informatyki?
"Analiza matematyczna" Mariana Gewerta i Zbigniewa Skoczylasa czy może ta od Krysickiego i Włodarskiego?
Czy może całkiem coś innego?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Czy ktoś pomógłby mi z dwoma zadaniami z majcy na maturę??

1/
Reszta z dzielenia wielomianu W(x) przez dwumian x + 2 wynosi 5, z dzielenia przez dwumian x - 2 wynosi 1, a z dzielenia przez dwumian x - 1 wynosi -3. Wyznacz resztę z dzielenia wielomianu W(x) orzez (x-2)(x+2)(x-1)
2/
Wielonian W(x)=-4x^3+mx^2+nx+k przyjmuje wartości uejmne tylko dla x należące od (-3,1)u(2, nieskończoność). Wyznacz wartości parametrów m,n,k.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2012 o 11:26, Dotson napisał:

Witam
Która książka jest lepsza dla niedoszłego studenta informatyki?
"Analiza matematyczna" Mariana Gewerta i Zbigniewa Skoczylasa czy może ta od Krysickiego
i Włodarskiego?
Czy może całkiem coś innego?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Witaj! Ja korzystałem z Krysickiego i Włodarskiego (z obydwu części) i muszę powiedzieć, że są całkiem dobre. Jedynie co może odstraszać to ten druk maszynowy (wznowienia to tylko przez ksero przechodzą :D) i żadnej oprawy graficznej, ale da się przyzwyczaić, bo w sumie po co tam jakieś wodotryski, skoro wszystko to rekompensują całeczki? :) W podręcznikach tych nie znajdziesz geometrii analitycznej, która akurat byłaby tam potrzebna. Polecam również Grzymkowskiego - "Matematyka. Zadania i odpowiedzi." ale jako zbiór zadań - od bardzo prostych po mocno skomplikowane. Tu trzeba się liczyć z błędami w odpowiedziach, ale ogólnie zbiorek godny polecenia. Jeżeli ktoś na prawdę kocha matematykę to może zasięgnąć po pozycję, której autorem jest Franciszek Leja - a dlaczego kocha? - bo jest to dosyć trudny podręcznik, którego zrozumienie utrudnia starodawny język. Mam nadzieję, że pomogłem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy. Jakbyś fizyki szukał to również możesz się zgłosić i na pewno pomożemy ;) Nawiasem - gdzie studiujesz/będziesz studiował? Trochę Ci współczuję, że dopiero zaczynasz przygodę z wyższą matematyką i sam cieszę się, że mam to już za sobą, chociaż do dnia dzisiejszego pozostało skrzywienie i nadal dużo codziennych rzeczy postrzegam w postaci liczb :D A wcale nie jestem informatykiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2012 o 18:20, Przedlack napisał:

Trolling time. Wieczna dysputa. Miliardy lat ewolucji a ludzie dalej nie mogą się co
do tego zgodzić.
----------------
48/2(9+3)=?
----------------
ROZWIĄŻMY TEN PROBLEM RAZ NA ZAWSZE!


Przepraszam że odkopuję, ale jak popatrzyłem na tę dyskusję pod spodem to nie mogłem powstrzymać się przed wtrąceniem swoich 3 groszy. Dzielenie jest tak właściwie mnożeniem przez odwrotność, tak więc można ten zapis przedstawić w postaci 48*0,5*(9+3) i teraz nie trzeba się już sprzeczać co jest pierwsze mnożenie czy dzielenie, bo mamy tu samo mnożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A skąd tam 0,5?
Cała dyskusja polegała na tym czy zatrzymać się na dwójce czy do dzielnika zaliczyć też nawias. Póki tego nie ustalimy, nie możemy napisać "*0,5"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2012 o 13:34, windows00 napisał:

A skąd tam 0,5?

1/2=0,5; po prostu wolę ten zapis ;)

Dnia 11.08.2012 o 13:34, windows00 napisał:

Cała dyskusja polegała na tym czy zatrzymać się na dwójce czy do dzielnika zaliczyć też
nawias. Póki tego nie ustalimy, nie możemy napisać "*0,5"...

Spór jest o to jaka jest kolejność wykonywanych działań. Przedlack sugerował, że najpierw wykonujemy monożenie a potem dzielenie. Zważywszy na to że dzielenie jest de facto mnożeniem przez odwrotność nie ma innej opcji jak wykonywanie tych operacji w jednakowej kolejności (bo wynik nie może zależeć od tego czy ktoś napisze x/2 czy x*0,5).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2012 o 14:25, dzej_bi napisał:

> A skąd tam 0,5?
1/2=0,5; po prostu wolę ten zapis ;)

Ja rozumiem co chciałeś przez to oznaczyć, ale mylisz przyczynę ze skutkiem. Oznaczasz 0,5, bo chcesz zastąpić 1/2, a dyskusja dotyczyła tego, czy bierzesz pod uwagę tylko 2 czy 2(9+3).
Dopasowujesz (może podświadomie) wynik do tego co chcesz dostać.
Mam na myśli, że nie wprowadziłeś do dyskusji żadnego nowego argumentu.

Pomijając oczywiście, że w tej dyskusji ja również obstaję za wynikiem 288. Chodzi mi o sposób argumentowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.08.2012 o 15:28, windows00 napisał:

Ja rozumiem co chciałeś przez to oznaczyć, ale mylisz przyczynę ze skutkiem. Oznaczasz
0,5, bo chcesz zastąpić 1/2, a dyskusja dotyczyła tego, czy bierzesz pod uwagę
tylko 2 czy 2(9+3).

1. Jeżeli bierzesz pod uwagę 1/2 tzn. że
a) dzielenie jest przed mnożeniem
b) dzielenie jest na równi z mnożeniem, wykonujemy w kolejności zapisu
2. Jeżeli bierzesz 1/2(9+3)
a) mnożenie jest przed dzieleniem
b) dzielenie jest na równi z mnożeniem, wykonujemy w kolejności odwrotnej do zapisu (?)

Udowadniając, że dzielenie musi mieć ten sam priorytet co mnożenie, bo jest to mnożenie przez odwrotność (tak samo jak odejmowanie to dodawanie liczby ujemnej), pozostaje tylko jedna możliwość -> 1/2

Jak ta argumentacja posiada błędy logiczne, to z góry przepraszam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2012 o 01:22, Dawid17 napisał:

gdzie studiujesz/będziesz studiował?


Wybieram się na Politechnikę Rzeszowską. Jakoś tak nie mam ambicji żeby wybrać jakąś lepszą uczelnię (na którą pewnie bym się dostał, bo maturę nawet nieźle napisałem).
A co do fizyki to na razie się wstrzymam, bo nie mam pojęcia czego się spodziewać, a o matmę zapytałem bo wiele legend na jej temat słyszałem (podobno dużo ludzi przez nią ze studiów wykopują), dlatego wolę się zabezpieczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2012 o 21:49, Dotson napisał:

a o matmę zapytałem bo wiele legend na jej temat słyszałem (podobno dużo ludzi przez nią
ze studiów wykopują), dlatego wolę się zabezpieczyć.

Oj tam od razu przez całą matematykę...
Tylko przez analizę matematyczną ;DDDD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

niby taka głupia odpowiedź , a mnie uświadomiłeś... Dzięki !
Nie wiem czemu nie zwróciłem uwagi wcześneij że przeciwprostokatna to a...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś poradzik jakąś dobrą książkę do LO z rozszerzoną majfą, abym mógł doczytywać na temat różnych rzeczy? Bo często umykają mi niektóre szczegóły w zadaniach, które robią.. Po prostu trzeba mi taki "tutorial papierowy" z ideami robienia zadań :)
Podkreślam, że potrzebuje KSIĄŻKE/PODRĘCZNIK, a nie ZBIÓR ZADAŃ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować