Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Matematyka

1442 postów w tym temacie

Witam. Mam problem z zadaniem dodanym w załączniu. Robię to ze wzoru na bieżącą wartość netto - NPV i nie wychodzi. Wie ktoś jaki wzór trzeba na to wykorzystać?

20140802154831

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2014 o 15:49, Pile napisał:

Witam. Mam problem z zadaniem dodanym w załączniu. Robię to ze wzoru na bieżącą wartość
netto - NPV i nie wychodzi. Wie ktoś jaki wzór trzeba na to wykorzystać?

NPV = Sum_{t=1 do n} CF_t / (1 + r)^t - I_0,
gdzie
CF_t - przepływ gotòwki w okresie rozliczeniowym (tu 11000),
r - stopa zwrotu (tu 14%, czyli 0.14),
n - liczba okresòw rozliczeniowych (ru 17)
I_0 - nakład początkowy (tu 73350).

Wyszło mi: -3248, ale widziałem ten wzòr pierwszy raz w życiu o 16:30 i miałem do dyspozycji tylko prosty kalkulator, więc nie dam sobie nic obciąć za poprawność tego rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź!

Od razu zamieszczam drugie pytanie. Znam odpowiedź ale nie wychodzi mi to z moich obliczeń. Zakładam że chodzi w tym zadaniu o kapitalizację prostą skoro nie napisano inaczej? Stosuję wzór

K=Kn / (n + r*(n(n+1)/2m))

K - wielkość wpłaty
Kn - końcowa zgromadzona kwota
m-ilość wpłat na rok
n -długość w latach
r-roczna stopa %

czyli przekształcenie wzoru z tej strony
http://www.matematykafinansowa.pl/platnosci-systematyczne-oprocentowanie-proste/

20140805200625

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.08.2014 o 17:28, windows00 napisał:

Wyszło mi: -3248, ale widziałem ten wzòr pierwszy raz w życiu o 16:30 i miałem do
dyspozycji tylko prosty kalkulator, więc nie dam sobie nic obciąć za poprawność tego
rozwiązania.



Próbuję zrobić to zadanie tak jak mówisz i wynik mam inny. Pewnie robię jakiś idiotyczny błąd, bo z matematyką u mnie bardzo słabo. Czy mógłbyś mi podać ten wzór już po podstawieniu liczb z zadania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2014 o 17:28, windows00 napisał:

Wyszło mi: -3248, ale widziałem ten wzòr pierwszy raz w życiu o 16:30 i miałem do
dyspozycji tylko prosty kalkulator, więc nie dam sobie nic obciąć za poprawność tego
rozwiązania.



Nie rozumiem po prostu zastosowania tego znaku E. Wiem że to suma ale czy mam liczyć ten wzór 17 razy? Za kazdym razem podstawiając inne t? A potem mam dodać tych 17 wyników i będzie to co ma być? I czy w każdym okresie t mam stosować to samo 11000 czy kolejne , czyli dla 1=1 11000, dla t=2, 22000.... itd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2014 o 21:42, Pile napisał:

Nie rozumiem po prostu zastosowania tego znaku E. Wiem że to suma ale czy mam liczyć
ten wzór 17 razy? Za kazdym razem podstawiając inne t?

Tak, 17 razy
Jak nie robiles wczesniej zadan z znakiem sumy to moze byc problem jak go "odczytac"

moze ta wzoru wersja bedzie czytelniejsza http://kamilgemra.blox.pl/resource/NPV.png
Tak, 11000 bedzie caly czas bo tak jest w tresci - masz dyskontowac przyszle wplywy do czasow obecnych, czyli wplywy z roku 1 zdyskotunesz o 1 roku, z roku 2 o 2 lata itd.
nakład początkowy sa ujemne czyli -73350

A potem mam dodać tych 17 wyników - tak

po podstawieniu liczb
-73350 + (11000/((1 + 0,14)^1) + (11000/((1 + 0,14)^2) + (11000/((1 + 0,14)^3) i tak do 17
suma mi wyszla tez -3248 (w zaokragleniu)

dlatego dobry kalkulator lub arkusz kalkulkacyjny w kompie sa przydatne.


Drugie zadanie mysle, ze ten pierwszy wzor z http://www.matematykafinansowa.pl/platnosci-systematyczne-%E2%80%93-oprocentowanie-zlozone-cz-2/ trzeba uzyc
Jak zaznaczone D jest prawidlowe to mi taki wynik wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2014 o 22:04, Sarinew napisał:

dlatego dobry kalkulator lub arkusz kalkulkacyjny w kompie sa przydatne.


Dziękuję za pomoc. Problem w tym że mogę używać tylko małego podstawowego kalkulatora gdzie w zasadzie nic nie ma i daltego to zadanie wydawało mi się zbyt długie. Skoro jednak tak ma być to ok.

Dnia 05.08.2014 o 22:04, Sarinew napisał:

Drugie zadanie mysle, ze ten pierwszy wzor z http://www.matematykafinansowa.pl/platnosci-systematyczne-%E2%80%93-oprocentowanie-zlozone-cz-2/
trzeba uzyc
Jak zaznaczone D jest prawidlowe to mi taki wynik wychodzi.


Jeszcze raz dzękuję za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2014 o 21:42, Pile napisał:

Nie rozumiem po prostu zastosowania tego znaku E. Wiem że to suma ale czy mam liczyć
ten wzór 17 razy? Za kazdym razem podstawiając inne t? A potem mam dodać tych 17 wyników
i będzie to co ma być? I czy w każdym okresie t mam stosować to samo 11000 czy kolejne
, czyli dla 1=1 11000, dla t=2, 22000.... itd?

Sarinew już Ci to wyjaśnił, ale ja też dodam swoje trzy grosze.
W tym zadaniu inwestujesz jakąś kwotę (73350 zł) i chcesz na tym zarobić. Co roku w wyniku inwestycji dostajesz 11000 zł, ale oprócz kosztów początkowych inwestycja wymaga dodatkowych kosztów operacyjnych (stopa zwrotu: 14%).
Skoro tak jest, to musisz oddzielnie policzyć zysk osiągnięty w każdym roku. Po zsumowaniu (znak sumy pozwala skrócić zapis) masz całkowity zysk z inwestycji. Jeśli jest większy niż początkowy wkład - interes jest opłacalny.

A co do "matematyczny znaczków" to niestety musisz się z nimi oswoić jeśli Twój związek z ekonomią ma być poważniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam kolejne pytanie. Zrobiłem podane poniżej zadanie, wszystko wyszło pięknie tworząc równanie przy pomocy wzoru na % składany. Przy procencie prostym wychodzi inny wynik, siłą rzeczy błędny. Skąd niby mam wiedzieć patrząc na to zadanie jaki wzór stosować od samego początku skoro nie jest podane o jaki rodzaj oprocentowania chodzi?

20140806185929

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2014 o 19:02, Pile napisał:

Witam, mam kolejne pytanie. Zrobiłem podane poniżej zadanie, wszystko wyszło pięknie
tworząc równanie przy pomocy wzoru na % składany. Przy procencie prostym wychodzi inny
wynik, siłą rzeczy błędny. Skąd niby mam wiedzieć patrząc na to zadanie jaki wzór stosować
od samego początku skoro nie jest podane o jaki rodzaj oprocentowania chodzi?

Hm...
Z jakiego wzoru na procent składany korzystałeś i jak to obliczyłeś?
Z moich wyliczeń wynika, że odpowiedzią jest 3% i otrzymałem go ze wzoru na procent prosty.

A co do Twojego pytania:
w zadaniu nie ma mowy o kapitalizacji odsetek. Skoro nie ma takiej informacji to znaczy, że inwestycja nie podlega kapitalizacji, a więc zysk nie jest dopisywany do zainwestowanej kwoty.
Użycie zwrotu "roczna stopa procentowa" nie uprawnia Cię do uznania, że okres kapitalizacji to 1 rok, bo jest to tylko oznaczenie jaki zysk przynosi inwestycja w ciągu roku. Tak samo można by wyliczyć stopę dzienną czy nawet godzinną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2014 o 20:33, windows00 napisał:

Hm...
Z jakiego wzoru na procent składany korzystałeś i jak to obliczyłeś?
Z moich wyliczeń wynika, że odpowiedzią jest 3% i otrzymałem go ze wzoru na procent prosty.

A co do Twojego pytania:
w zadaniu nie ma mowy o kapitalizacji odsetek. Skoro nie ma takiej informacji to znaczy,
że inwestycja nie podlega kapitalizacji, a więc zysk nie jest dopisywany do zainwestowanej
kwoty.
Użycie zwrotu "roczna stopa procentowa" nie uprawnia Cię do uznania, że okres kapitalizacji
to 1 rok, bo jest to tylko oznaczenie jaki zysk przynosi inwestycja w ciągu roku. Tak
samo można by wyliczyć stopę dzienną czy nawet godzinną.



Te pytania co zadaję pochodzą z egzaminów maklerskich. Po prostu obecnie przygotowuję się do zdania takiego egzaminu i część matematyczna sprawia mi największe trudnosci jak widać :-)

http://www.knf.gov.pl/Images/test_mpw_7_11_10_tcm75-24961.pdf

Tu link do egzaminu z tym zadaniem, chodzi o zadanie 12. Na końcu są odpowiedzi, jest to arkusz 1 więc odpowiedzi są pod 1/1.

PS. Mi w zaokrągleniu też wychodzi 3% stosując procent prosty ale jak widać nie jest to dobra odpowiedź, nie wiem dlaczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2014 o 21:04, Pile napisał:

Te pytania co zadaję pochodzą z egzaminów maklerskich.

O to nie pytałem.

Dnia 06.08.2014 o 21:04, Pile napisał:

Po prostu obecnie przygotowuję
się do zdania takiego egzaminu i część matematyczna sprawia mi największe trudnosci
jak widać :-)

Cóż... Ten rodzaj zajęcia jest ściśle związany z matematyką i możesz sobie zrobić więcej krzywdy niż pożytku na siłę się tam pchając.

Dnia 06.08.2014 o 21:04, Pile napisał:

PS. Mi w zaokrągleniu też wychodzi 3% stosując procent prosty ale jak widać nie jest
to dobra odpowiedź, nie wiem dlaczego.

Chwila, chwila. Sam napisałeś wcześniej: "Zrobiłem podane poniżej zadanie, wszystko wyszło pięknie tworząc równanie przy pomocy wzoru na % składany."
To w takim razie zrobiłeś to zadanie czy nie? I ponawiam pytanie o wzór z jakiego to wyliczyłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 06.08.2014 o 22:14, windows00 napisał:

Chwila, chwila. Sam napisałeś wcześniej: "Zrobiłem podane poniżej zadanie, wszystko
wyszło pięknie tworząc równanie przy pomocy wzoru na % składany."

To w takim razie zrobiłeś to zadanie czy nie? I ponawiam pytanie o wzór z jakiego to
wyliczyłeś.



Zrobiłem i procentem składanym i procentem prostym - nie wiedząc o który chodzi. W składanym wyszło dobrze a w prostym około 3% więc źle według odpowiedzi. Tu jest wzór na składany (ten pierwszy - kapitalizacja roczna):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Procent_sk%C5%82adany

Najpierw podstawiłem dane i miałem dwa równania a potem je przyrównałem z związku z tym że wartość końcowa ma być równa. Wyszło że (1+r)^25 = 1,6406002, więc wpisałem najpierw najniższą stopę procentową czyli 0,02 i spotęgowałem to. Wyszło że to ta stopa, 2%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czeski błąd w zapisie i miałem błędne wyniki.

Jak dla mnie zadanie nie jest poprawnie sformułowane i może prowadzić do błędnych wyników z racji braku dostatecznych informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2014 o 23:50, windows00 napisał:

Czeski błąd w zapisie i miałem błędne wyniki.

Jak dla mnie zadanie nie jest poprawnie sformułowane i może prowadzić do błędnych wyników
z racji braku dostatecznych informacji.



Czyli ostatecznie z jakiego wzoru mam to liczyć, z tego na opr. proste skoro nie ma innych wytycznych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2014 o 00:02, Pile napisał:

Czyli ostatecznie z jakiego wzoru mam to liczyć, z tego na opr. proste skoro nie ma innych
wytycznych?

Pytanie do autora pytania, nie do mnie.
Ja policzyłbym procent prosty i potem ewentualnie się kłócił z racji nieścisłości pytania. Chyba, że jest jakiś kurs powiązany z tym egzaminem i tam wyjaśniono dlaczego stosować taki, a nie inny wzór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2014 o 02:26, nightfaler napisał:

argh budzę i się nic nie pamiętam.
w całkach krzywoliniowych domnażam jakobiana czy nie?

1) Do całki możemy "domnożyć" wyznacznik jakobianu (liczbę), a nie jakobian (macierz).
2) Jakobian "domnażamy" do całek wielokrotnych (np. podwójnych, potrójnych) przy zamianie współrzędnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2014 o 08:25, windows00 napisał:

> argh budzę i się nic nie pamiętam.
> w całkach krzywoliniowych domnażam jakobiana czy nie?
[TO JEST GŁUPOTA] 1) Do całki możemy "domnożyć" wyznacznik jakobianu (liczbę), a nie jakobian (macierz).[\TO JEST GŁUPOTA]
2) Jakobian "domnażamy" do całek wielokrotnych (np. podwójnych, potrójnych) przy zamianie
współrzędnych.

Pomyłka, zapomnij o punkcie pierwszym, braindead.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.11.2014 o 08:25, windows00 napisał:

2) Jakobian "domnażamy" do całek wielokrotnych (np. podwójnych, potrójnych) przy zamianie
współrzędnych.

Czyli zakładając, że liczę całkę krzywoliniową skierowaną (obszaru zamkniętego), którą mogę rozwiązać wzorem Greena i obszar jest kołem. To przechodząc na współrzędne biegunowe przemnażam przez jakobiana tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować