Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Matematyka

1442 postów w tym temacie

Dnia 23.01.2007 o 23:02, Silveren napisał:

Tego nie rozwiążecie ! Mogę się założyć o GTA : SA !


Zaklad nadal aktualny? Dobrze, ze glowy nie dajesz. :-)

[ciach]

Dnia 23.01.2007 o 23:02, Silveren napisał:

Delivery boy (czyli "chlopak") zatrzymał sobie $2,00 napiwku. $27,00 plus $2,00 równa się $29,00.

Gdzie do jasnej jest jeszcze jeden dolar?


To sie nazywa kreatywna ksiegowosc i za cos takiego sie do wiezienia idzie.
Kazdy z klientow dal w sumie po $9 czyli razem $27 - w tym $25 za pizze i $2 "napiwku". Kolejne trzy dolary (po jednym na kazdemu) wydali na poczatku, ale zostaly im zwrocone. Saldo sie zgadza.

Dnia 23.01.2007 o 23:02, Silveren napisał:

No właśnie gdzie ten dolar :)


U mnie w kieszeni, za konsultacje ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie, jak rozwiązać to zadanie?

Pogotowie ratunkowe dysponuje pewną liczbą karetek. W ciągu kilku miesięcy pracy stwierdzono, że w ciągu doby dana karetka będzie na miejscu w bazie z prawdopodobieństwem 0,4 jednakowym dla każdej karetki. Oblicz ile karetek musi mieć do dyspozycji pogotowie, aby w razie wypadku prawdopodobieństwo tego, że co najmniej jedna karetka była na miejscy w bazie, było większe od 0,9?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2007 o 21:23, rob006 napisał:

Ktoś wie, jak rozwiązać to zadanie?

Pogotowie ratunkowe dysponuje pewną liczbą karetek. W ciągu kilku miesięcy pracy stwierdzono,
że w ciągu doby dana karetka będzie na miejscu w bazie z prawdopodobieństwem 0,4 jednakowym
dla każdej karetki. Oblicz ile karetek musi mieć do dyspozycji pogotowie, aby w razie wypadku
prawdopodobieństwo tego, że co najmniej jedna karetka była na miejscy w bazie, było większe
od 0,9?


liczysz to ze schematu bernouliego i prawdopodobieństwa przeciwnego (czyli nie ma karetki w bazie):
0,4 -prawd ze karetka w bazie
0,6 -prawd ze karetka nie w bazie

(n nad 0) * (0,6^n)*(0,4^0)<0,1
czyli 0,6^n<0,1
no i musisz znaleźć najmniejsze n

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2007 o 22:16, Nufiko napisał:

liczysz to ze schematu bernouliego i prawdopodobieństwa przeciwnego


To nic dziwnego, że nie mogłem tego obliczyć. Pierwszy raz o czymś takim słyszę... Chyba muszę nadrobić zaległości. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można też ''po prostu'' metodą drzewka ;)

Prawdopodobieństwo ''bycia'' karetki w bazie ma być >0,9, czyli prawdopodobieństwo ''niebycia'' ani jednej ma być <0,1

Prawd. niebycia (N) dla każdej karetki = 0,6.

Liczymy prawdopodobieństwo tego, że żadnej karetki nie ma w bazie.
PN = 0,6 * 0,6 * 0,6 * ... * 0,6 [n razy] = (0,6)^n, gdzie n - ilość karetek

Z treści wiemy, że PN<0,1
Czyli (0,6)^n<0,1

Niby to samo, a chyba łatwiej zrozumieć o co chodzi, no i nie trzeba pamiętać specjalnych wzorów. (które i tak się jednak przydają czasem, nie mówię że nie warto się ich nauczyć ;)

Rysunek dołączam.

20070214013812

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z takim zadaniem:
Nazwijmy opisem wielościanu trójkę (w,k,s) określającą liczbę jego wierzchołków, krawędzi i ścian - np. dla sześcianu mamy (8,12,6). Naroże sześcianu ścinamy płaszczyzną przechodzącą przez środki krawędzi wychodzących z jednego wierzchołka i odzucamy część zawierającą ten wierzchołek. Podaj opis otrzymanej bryły. Powtarzając tę operację otrzymujemy kolejne bryły. Podaj opis bryły powstałej po n-tym wykonaniu takiej operacji (n-liczba naturalna).
Proszę o pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś powiedzieć jak skleić stożek i walec? MOże to kiedyś robiliście. JA muszę, tylko nie wiem jak wyznaczyć kąty itp. Proszę o pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe zadanko:

Uzasadnij, że dla każdego n należącego do zbioru liczb naturalnych, liczba pierwiastek kwadratowy z 8n+3 nie jest liczbą naturalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2007 o 14:52, amster22 napisał:

Może mi ktoś powiedzieć jak skleić stożek i walec? MOże to kiedyś robiliście. JA muszę, tylko
nie wiem jak wyznaczyć kąty itp. Proszę o pomoc!

Nie iwem, czy ci to jeszcze potrzebne. Ale najprościej to chyba podstaami skleić :) Pod warunkiem, oczywiście, że podstawy są identyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie udalo mi sie w kaciku pracy domowej, wiec moze tutaj mi ktos pomoze ;)


moj post

URLODPOWIEDZ

Hej. Mam pytanie do matematykow. Sam zdaje matme na maturze, ale kurde to zadanie mnie przerasta mimo, ze wydaje sie byc proste.

w pewnej klasie jest 10 chlopcow i 20 dziewczat. liczba biletow do kina ktore beda rozlosowane wsrod uczniow tej klasy, jest rowna liczbie orlow otrzymanych w rzucie dwiema monetami. oblicz proadowpodobienstwo tego,, ze buletu nie otrzyma zaden chlopiec.

Wynik z tlyu ksiazki to 0,6925 w przyblizeniu. Juz siedze nad tym z godzine, ale kurde nijak nie moge uzyskac takiegoz rezultatu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OO: 1/2 * 1/2 * 20/30 * 19/29 = 0,1092 [liczysz prawdopodobieństwo wylosowania 2 dziewczyn]
OR: 1/2 * 1/2 * 20/30 = 0,1(6) [1 dziewczyna]
RO: 1/2 * 1/2 * 20/30 = 0,1(6) [1 dziewczyna]
RR: 1/2 * 1/2 * 1 = 0,2500 [tu 1, bo gdy wykonujemy zero losowań, to jest pewne, że nie wylosujemy chłopaka]

SUMA = ok. 0,6925

PS. Nie jestem matematykiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nie jest temat fizyczny... ale nie chce zakładac nowego,, gdyz matematyka jest jakos powiazana z fizyką mam pytania jak zrobic zadania: (bilans cieplny)

1. Szklankę o pojemności 200cm sześciennych napełniono do 3/4 pojemności zimna wodą o temperaturze 10*C i dopełniono wrzątkiem o temp. 100*C. Nie biorąc pod uwagę strat energii na ogrzewanie samej szklanki i powietrza w otoczeniu wyznacz końcową temperaturę ciała.

2. Kowal wrzucił do wiadra z zimną wodą rozżarzoną żelazna podkowę w celu zahartowania. Masa podkowy wynosiła 0,8 kg, masa wody po wrzuceniu podkowy wzrosła od 20*C do 30*C. Jaka była w przyblizemiu temperatura wnetrza paleniska, w którym ogrzewano podkowę?

3.Stalowe ostrze siekiery o masie 400g narzano do temp. 800*C i w celu zahartowania zanurzono do wody o masie 10 kg i temp. 20*C. Do jakiej temp. ochłodzi się ostrze?

4. W aluminiowym rondlu o masie 500g znajduje sie woda o masie 1 kg. Temp. wody i rondla wynosi 20*C. Jaką masę o temp. 100*C należy dolać, aby temp. wody wzrosła do 60*C?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie oto zadanie:
Punkt A=(-3;0) jest jednym z punktów wspólnych wykresu funkcji w(x)=x^3 + 5x^2 + 5x -3 z osią OX.
Znajdź pozostałe punkty wspólne wkresu funkcji w z osią OX

Generalnie mam prośbę, o pokazanie krok po kroku jak zrobić to zadanko i jak narsować wykres wielomianu trzeciego stopnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, napisałem tego posta w temacie o pracach domowych ale chyba to był błąd, więc tutaj proszę o pomoc:

mógłby mi ktoś wyjaśnić jak rozwiązać takie oto zadanie, ewentualnie zrobić, z powodu grypy niestety opuściłem praktycznie większość tego działu i nie bardzo wiem jak to się robi.

20070314181951

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 18:16, PsychoMan napisał:

Znajdź pozostałe punkty wspólne wkresu funkcji w z osią OX

Masz podaną wartość x[=-3], dla którego w(x)=0. Podziel w(x) przez x+3. To umożliwi Ci zapisanie go w postaci w(x)=(x+3)(funkcja_kwadratowa). Wówczas szukasz miejsc zerowych owej funkcji i otrzymujesz punkty B (1 miejsce zerowe;0) i C (2 miejsce zerowe;0).

Dnia 14.03.2007 o 18:16, PsychoMan napisał:

[..] jak narsować wykres wielomianu trzeciego stopnia.

Potraktuj go jako funkcję i wyznacz: miejsca zerowe (to już będziesz miał zrobione - punkty A, B i C), wartość funkcji dla x=0, granice funkcji w plus i minus nieskończoności. Chyba potrafisz przebieg zmienności funkcji zbadać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 18:20, Dard napisał:

mógłby mi ktoś wyjaśnić jak rozwiązać takie oto zadanie, ewentualnie zrobić, z powodu grypy
niestety opuściłem praktycznie większość tego działu i nie bardzo wiem jak to się robi.

Widzę, ze maturzysta :) Powodzenia życzę dla ciebie i dla mnie :)

Musisz skożystać z takich wzorów:
a= lim (x->niesk) f(x)/x
b= lim (x->niesk) [f(x)-ax] <- gdzie "a" jest wynikiem poprzedniego działania.
Potem podstawiasz wyniki do wzoru:
y=ax+b
Używasz tych wzorów dla obu funkcji. I już. Przyanjmniej ja nie mam więcej w moich notatkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz dostęp do wiedzy: wpisujesz w google.pl asymptota ukośna i dostajesz odnośniki do stron poruszających ten temat. Tam dowiesz się wszystkiego, co będzie Ci potrzebne do rozwiązania zadania, a polega ono zaledwie na obliczeniu paru granic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie dziękuje:), tobie również życzę powodzenia;)

dzięki za wzorki, a powiedz mi- to (x->niesk) to jest do +niesk. czy - ? z matmy słaby jestem, więc jej nie zdaje ale zadanka trzeba robić:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2007 o 19:15, Dard napisał:

dzięki za wzorki, a powiedz mi- to (x->niesk) to jest do +niesk. czy - ? z matmy słaby jestem,
więc jej nie zdaje ale zadanka trzeba robić:)

Ja mam w zeszycie napisane nad sobą + i -. Tzn:
+
x -> - niesk.

Mam nadzieję, ze łapiesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować