Zaloguj się, aby obserwować  
Tomi_323

UFO - Czy istnieje?

2239 postów w tym temacie

Dnia 27.02.2009 o 22:02, jcl99 napisał:

Jeśli ktoś chciałby i miałby czas to warto zapoznać się z przypadkiem Andrzeja Domały:
http://www.angelus-silesius.pl/domala.html
Trochę sceptycyzmu, ale nie wydaje mi się aby mógł kłamać... chociaż pewnie w większości
takie teorie się pojawią.


Może i troszkę prawdy w tym jest, ale specjalnie w to nie wierze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ufo nieee, ale w końcu ktoś tam w kosmosie musi być nie?? Jest dużo filmów o ufo -większość wymyślona- nie wiem co myśleć o ufo ... :) a wy wiecie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2009 o 23:24, Mateusz Matys I napisał:

ufo nieee, ale w końcu ktoś tam w kosmosie musi być nie?? Jest dużo filmów o ufo -większość
wymyślona- nie wiem co myśleć o ufo ... :) a wy wiecie??


No szczerze mówiąc to ja nie wiem na pewno jest jakieś inne życie jeszcze ale nie od razu jakie Ufo ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ufo :) wszystkim odrazu na mysl przychodzi zielony człowieczek z głowa w kształcie dyni wielkie oczy itp. a moze Ci co tam zyja sa zupełnie podobni do nas ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy tak:

Nie wierzę żeby inteligentne, co tam! jakiekolwiek życie rozwinęło się tylko na tym globie. Czy to szaraki w latających talerzach? Uwierzę jak zobaczę na własne oczy ^^

Polecam też książki Denikena, fajnie się czyta, a teorie nawet logiczne, ale czy prawdziwe? ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2009 o 19:52, Alamut napisał:

Polecam też książki Denikena, fajnie się czyta, a teorie nawet logiczne, ale czy prawdziwe?
^^


Też czytałem Dankena. Być moze nawet jak czasami się myli to wg mnie nic nie podwarzy teorii bogowie=kosmici. Póki co z własnych przemyśleć i z jego tekstów ta teoria wydaje mi się najbardziej prawdopodobną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2009 o 19:56, Ceteris Paribus napisał:

Też czytałem Dankena. Być moze nawet jak czasami się myli to wg mnie nic nie podwarzy
teorii bogowie=kosmici. Póki co z własnych przemyśleć i z jego tekstów ta teoria wydaje
mi się najbardziej prawdopodobną.


A jak inaczej wytłumaczyć te wszystkie hieroglify przynoszące na myśl pojazdy (no w nadchodzącym Transformers: Revenge of the fallen jest inna wersja, ale to w końcu też obcy xD) oraz autostrady na Jukatanie? Ja osobiście skłaniam się do tej tezy z brakującą planetą pomiędzy Jowiszem i Marsem w miejscu obecnego pasa asteroid. Nastąpił kosmiczny kataklizm, a to co zostało z tamtej cywilizacji uciekło na ziemię.

Może się to wydać głupie, ale podobną problematykę i tematykę porusza kreskówka, a właściwie anime z lat 70.80 pt. "Captain Future" - w Niemczech swego czasu kultowa. Jeśli ktoś ma dostęp polecam, dużo rzeczy i pomysłów jest już mocno przestarzałych i nieaktualnych, ale jeśli ktoś ma do tego dostęp to polecam ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2009 o 20:05, Alamut napisał:

A jak inaczej wytłumaczyć te wszystkie hieroglify przynoszące na myśl pojazdy (no w nadchodzącym
Transformers: Revenge of the fallen jest inna wersja, ale to w końcu też obcy
xD) oraz autostrady na Jukatanie? Ja osobiście skłaniam się do tej tezy z brakującą planetą
pomiędzy Jowiszem i Marsem w miejscu obecnego pasa asteroid. Nastąpił kosmiczny kataklizm,
a to co zostało z tamtej cywilizacji uciekło na ziemię.


Owszem mogło być i tak. Ja już dokładnie tych wszystkich teorii nie pamietam, a to o czym piszesz to widze jak przez mgłę ;) Dla mnie najlepszym dowodem są te różne pozostałości "bogów" jakie mamy na ziemi. Niestety dla nie ktorych to nie sa dowody i wola wierzyc w to co dowiedzieli sie na religi ;) Tak ciezko jest nam doskonalym ludzia cywilizacji zachodniej przyznac się do tego samego błędu jaki popełnili indianie biorac hiszapnow za bogow...

Dnia 02.03.2009 o 20:05, Alamut napisał:

Może się to wydać głupie, ale podobną problematykę i tematykę porusza kreskówka, a właściwie
anime z lat 70.80 pt. "Captain Future" - w Niemczech swego czasu kultowa. Jeśli ktoś
ma dostęp polecam, dużo rzeczy i pomysłów jest już mocno przestarzałych i nieaktualnych,
ale jeśli ktoś ma do tego dostęp to polecam ^^


Jak znajde po Polsku i chwile to obczaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiemy, że morze istnieje, ale jest to temat o UFO :). I po co piszesz, skoro się tym nie interesujesz?

Na serio. UFO istnieje, to jest niemal pewne. Wszechświat jest zbyt wielki, abyśmy byli sami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2009 o 18:52, Baluk25 napisał:

Wiemy, że morze istnieje, ale jest to temat o UFO :). I po co piszesz, skoro się tym
nie interesujesz?

Na serio. UFO istnieje, to jest niemal pewne. Wszechświat jest zbyt wielki, abyśmy byli
sami


Co do tego że UFO istnieje tego jestem też raczej pewny ale może to być wytwór ludzki, bez pomocy zielonych ludzików. A czemu jest zbyt wielki to chyba dobrze mamy więcej miejsca dla siebie. xD.

Ja bym tak coś wyjaśnił mówimy po polsku więc fajnie jakbyśmy mówili NOL xD.

Wbrew pozorom przestawianie
szaraczków w taki a nie inny sposób jest bardziej humanoidalne niż się wydaje chyba nie myślicie że będą wyglądać jak my ludziki, to jest mało prawdopodobne, nie musimy szukać daleko spójrzmy chociaż na życie na ziemi jak jest zróżnicowane a co dopiero na innych planetach gdzie klimat, atmosfera są całkiem inna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak kto rozumie pojęcie UFO. Są tacy, co jako spodek kosmiczny, są też tacy co widzą w tym słowie małych zielonych ludzików, z blasterami, których główną ambicją jest zniszczyć naszą planetę.

I to niezbyt dobrze, jakbyśmy mieli tego miejsca aż tyle, bo po pierwsze nie byśmy byli w stanie sami tego odkryć, a po drugie, fajnie tak skleić piątkę z zielonym ^^.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2009 o 18:06, Baluk25 napisał:

Zależy jak kto rozumie pojęcie UFO. Są tacy, co jako spodek kosmiczny, są też tacy co
widzą w tym słowie małych zielonych ludzików, z blasterami, których główną ambicją jest
zniszczyć naszą planetę.

I to niezbyt dobrze, jakbyśmy mieli tego miejsca aż tyle, bo po pierwsze nie byśmy byli
w stanie sami tego odkryć, a po drugie, fajnie tak skleić piątkę z zielonym ^^.

O ile to była piątka... O ile miałby palce... O ile miałby rękę...^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To taka przenośnia :P. Chodziło mi tu, o swego rodzaju zakumplowanie, sojusze itp. Wspólne odkrywanie całego wszechświata, zero wojen...Ehh, marzenia :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2009 o 17:53, 6Kris napisał:

Co do tego że UFO istnieje tego jestem też raczej pewny ale może to być wytwór ludzki,
bez pomocy zielonych ludzików. A czemu jest zbyt wielki to chyba dobrze mamy więcej miejsca
dla siebie. xD.


Zgadzam się, w wielu przesłankach dotyczących NOLi i ich pilotów mowa jest o tym, że są to ludzie, zazwyczaj ascendenci.

Dnia 08.03.2009 o 17:53, 6Kris napisał:

Ja bym tak coś wyjaśnił mówimy po polsku więc fajnie jakbyśmy mówili NOL xD.


W końcu ktoś zwrócił na to uwagę :P

Dnia 08.03.2009 o 17:53, 6Kris napisał:

Wbrew pozorom przestawianie
szaraczków w taki a nie inny sposób jest bardziej humanoidalne niż się wydaje chyba nie
myślicie że będą wyglądać jak my ludziki, to jest mało prawdopodobne, nie musimy szukać
daleko spójrzmy chociaż na życie na ziemi jak jest zróżnicowane a co dopiero na innych
planetach gdzie klimat, atmosfera są całkiem inna.


Jest jedna sprawa, jeśli (podkreślam, że jest to czysto hipotetyczne) istniałoby życie poza Ziemią i wyewoluowałoby do poziomu podobnego lub przewyższającego nas mogłoby ono upodobnić "obce" istoty do nas, a raczej nas do nich - dlaczego? Ponieważ ewolucja sprawia, że każdy gatunek przystosowuje się do zastanych warunków a najlepszy możliwy sposób. Jeśli więc chcesz zbudować skomplikowane urządzenie potrzebujesz palców, by móc posługiwać się narzędziami, kończyny dolne również są potrzebne, bo one ułatwiają poruszanie się po ziemi. Możliwe jest, że we wszechświecie jest planeta niemal identyczna naszej i w ten sposób ewolucja sprawia, że stamtąd istoty są podobne do nas.
Możliwe jest również, że życie na Ziemi nie powstało samo z siebie, a zostało stworzone, bądź ulepszone, bądź umieszczone z innego świata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2009 o 20:11, audioslave2000 napisał:

Zgadzam się, w wielu przesłankach dotyczących NOLi i ich pilotów mowa jest o tym, że
są to ludzie, zazwyczaj ascendenci.

He? Że kto?

Dnia 08.03.2009 o 20:11, audioslave2000 napisał:

Ponieważ ewolucja sprawia, że każdy gatunek przystosowuje się do zastanych warunków a najlepszy możliwy
sposób.

A nie ma dwóch takich samych planet, zawsze znajdzie sie jakaś różnica, coś co wpłynie na tamtejsze życie i jego
rozwój potoczy sie zupełnie inaczej. Wystarczy że w planetę uderzy jedna asteroida więcej, albo nie uderzy żadna i życie tamtejsze nie będzie przypominać Ziemskiego w ogóle.

>Jeśli więc chcesz zbudować skomplikowane urządzenie potrzebujesz palców, by móc

Dnia 08.03.2009 o 20:11, audioslave2000 napisał:

posługiwać się narzędziami,

Jeśli chcesz stworzyć urządzenie takie jak mamy na Ziemi, tak są ci potrzebne. Ale technologia obcych może być całkowicie inna i nie wymagać użycia rąk czy palców.

Dnia 08.03.2009 o 20:11, audioslave2000 napisał:

kończyny dolne również są potrzebne, bo one ułatwiają poruszanie się po ziemi.

Generalnie tak ale musimy też założyć że na innej planecie ewolucja stworzyła coś lepszego niż nogi.

>Możliwe jest, że we wszechświecie jest planeta niemal identyczna naszej i w ten sposób ewolucja sprawia, że stamtąd istoty są podobne do nas.
Taka możliwość istnieje, owszem ale jest cholernie niska. Jak już mówiłem +/- jedna asteroida, i życie potoczy sie całkowicie inaczej. Poza tym głupio zakładasz że rasa obcych będzie żyła na ziemi, może żyć w wodzie lub powietrzu, nie wiadomo co wyewoluuje tam w inteligentne formy życia, w każdym razie na pewno nie małpy bo ich tam zwyczajnie nie ma.

Dnia 08.03.2009 o 20:11, audioslave2000 napisał:

Możliwe jest również, że życie na Ziemi nie powstało samo z siebie, a zostało stworzone,
bądź ulepszone, bądź umieszczone z innego świata.

Teoretycznie tak ale jak na razie nie ma na to żadnych realnych dowodów czy przesłanek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zalezy co rozumiemy przez spodki. Poniewaz pojawilo sie juz pare zdjec odnosnie sfotografowania ufo a dokladnie tych wlasnie "zielonych ludzikow" przez obiektywy aparatow. Problemem jest wlasnie to o czym mowa gdy mowimy o spodkach latajacych. W mojej opinii, spodki to zwykla ziemska technologia. W latach 30`tych i 40tych podczas 2 wojny swiatowej trzecia rzesza bazujac na projektach i badanich austriackiego lesnika Victor`a Schauberger`a opracowala pierwszy latajacy spodek. Miala to byc bron ostateczna trzeciej rzeszy z racji tego ze pozwalal na przyspieszenie w ciagu ulamka sekundy do predkosci rzedu 7-8 machow. Mogl bez problemow zawisnac w powietrzu by po sekundzie znalezc sie kilkaset metrow dalej. Niestety jak wszyscy wiemy(przynajmniej tak podaje oficjalna historia, nieoficjalna juz zupelnie inaczej...) 3 rzesza nie wykorzystala tych projektow i prototypow w wojnie. Po wojnie dokladniej po jej zakonczeniu i wycofaniu sie wojsk alianckich z Berlina(oficjalna historia podaje inaczej, nieoficjalna tak jak pisze) "Nagle" w Stanach Zjednoczonych zaczelo dochodzic do kilku katastrof takich wlasnie spodkow. Dziwna analogia? Nie sadze.

Odrebna sprawa jest to skad UFO mialoby pochodzic. Wedlug mnie, historia egipcjan juz nam to "powiedziala". Na jednym z hieroglifow jest przedstawiony rysunek: Slownce przedstawione w formie czlowieka przez ktorego przechodza orbity 12(!) planet, z jego fallusa kapie nasienie na glowe czlowieka(jakie skojarzenia w was budzi ten rysunek?) ktory jest przedstawiony na trzeciej orbicie(dla niekumatych: Ziemia jest 3 planeta od slonca). Problem w tym wszystkim ze na tym hieroglifie na 3 orbicie jest usytuowiona jeszcze jedna planeta po drugiej stronie slonca. BYC MOZE wlasnie stamtad pochadzi UFO ktore my opisujemy.

A to skad my mielibysmy pochodzic? Posluchajcie tej teorii. Wlasnie na tej planecie "po drugiej stronie slonca", ktora teraz bede umownie nazywal Nibiru, przed miliardami lat powstaje zycie. Na Marsie rowniez od wielu miliardow lat toczy sie zycie, a na ziemi dopiero raczkuje w postaci najbardziej prymitywnych stworzen jednokomorkowych. Obie cywilizacje wpadaja na pomysl by zaczac wydobywac na ziemi ktora jest kopalnia mineralow i energetycznych paliw(Zloto i Ropa - cos jak Krysztaly i gaz ze starcrafta:P). Chcac nie chcac tworza rase niewolnikow - Homo erectus. Problem jest w tym ze ci z Marsa - Annunaki podchodza do nas jak rodzice do swoich dzieci chca dla nas jak najlepiej, natomiast rasa z Nibiru - Szaraki chca nas dalej traktowac jak niewolnikow, tania sile robocza ktora jest w stanie wydobywac dla nich mineraly, poniewaz ich planecie grozi zaglada z powodu tego ze slonce pali ich atmosfere, ratunkiem mialby byc eliksir z izotopow ropy i zlota "rozsypany" wokol planety Nibiru. "Mars" chce jednak dla nas jak najlepiej i daje naszemu gatunkowi wolna wole - powstaje homo erectus. Nastepuje wojna pomiedzi Enkim a Enilem w ktorym "zolnierzami" jestemy my Homo Sapiens. Enil chcac zniszczyc Enkiego podrzuca nam pomysly na zlamanie slowa - zjedzenie "zakazanego owocu". Prawdopodobnie chodzi o seks lub zwyczajne w swiecie jedzenie i picie bo jest potwierdzenie ze czlowiek nie jedzac i nie pijac a zywiac sie tylko "energia sloneczna"(pozostalosc po genach Enkiego - marsjan) mozna zyc wiele lat. Jak to mozliwe? Naukowcy w ciagu ostatnich 5 lat badan nie sa w stanie wyjasnic tego tradycyjna wiedza naukowa. Wrocmy do rzeczy. Reszte historii mniej wiecej znamy z biblii tylko ze jej historia wcale nam nie mowi o rzeczach ktore dzialy sie przed 4-6 tys lat tylko rzeczach o wiele wiele starszych. Bo radiodatowanie na miejscu odkrycia Sodomy wskazuje nam na to ze spadla tam bomba jadrowa tylko ze przed nie 3 tys lat(co i tak przeczy naszej obecnej wiedzy), tylko przed 20 tys lat - 25 tys lat.

Zeby nie bylo, to tylko moje hipotezy ktore powstaly w mojej glowie w przeciagu ostatnich 1,5 roku wertowania tekstow, ksiazek i raportow. Jak bylo naprawde? Dowiemy sie wtedy gdy opracujemy wehikul czasu choc to raczej temat na inne rozwazania:P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2009 o 20:34, goomis74 napisał:

To zalezy co rozumiemy przez spodki. Poniewaz pojawilo sie juz pare zdjec odnosnie sfotografowania
ufo a dokladnie tych wlasnie "zielonych ludzikow" przez obiektywy aparatow. Problemem
jest wlasnie to o czym mowa gdy mowimy o spodkach latajacych. W mojej opinii, spodki
to zwykla ziemska technologia. W latach 30`tych i 40tych podczas 2 wojny swiatowej trzecia
rzesza bazujac na projektach i badanich austriackiego lesnika Victor`a Schauberger`a
opracowala pierwszy latajacy spodek. Miala to byc bron ostateczna trzeciej rzeszy z racji
tego ze pozwalal na przyspieszenie w ciagu ulamka sekundy do predkosci rzedu 7-8 machow.
Mogl bez problemow zawisnac w powietrzu by po sekundzie znalezc sie kilkaset metrow dalej.
Niestety jak wszyscy wiemy(przynajmniej tak podaje oficjalna historia, nieoficjalna juz
zupelnie inaczej...) 3 rzesza nie wykorzystala tych projektow i prototypow w wojnie.
Po wojnie dokladniej po jej zakonczeniu i wycofaniu sie wojsk alianckich z Berlina(oficjalna
historia podaje inaczej, nieoficjalna tak jak pisze) "Nagle" w Stanach Zjednoczonych
zaczelo dochodzic do kilku katastrof takich wlasnie spodkow. Dziwna analogia? Nie sadze.


Akurat to mnie też irytuje. Zauważyliście, że większość pobytów UFO jest akurat nad USA? Porywania krów, kręgi na ziemi? 90% to właśnie USA, a reszta to jakieś fotomontaże... Co do historii nieoficjalnej, to chyba lepiej trzymać się oficjalnej, bo zawsze ma jakieś potwierdzenie, a taka nieoficjalna, to tylko przypuszczenia, swego rodzaju wnioski.

Dnia 08.03.2009 o 20:34, goomis74 napisał:


Odrebna sprawa jest to skad UFO mialoby pochodzic. Wedlug mnie, historia egipcjan juz
nam to "powiedziala". Na jednym z hieroglifow jest przedstawiony rysunek: Slownce przedstawione
w formie czlowieka przez ktorego przechodza orbity 12(!) planet, z jego fallusa kapie
nasienie na glowe czlowieka(jakie skojarzenia w was budzi ten rysunek?) ktory jest przedstawiony
na trzeciej orbicie(dla niekumatych: Ziemia jest 3 planeta od slonca). Problem w tym
wszystkim ze na tym hieroglifie na 3 orbicie jest usytuowiona jeszcze jedna planeta po
drugiej stronie slonca. BYC MOZE wlasnie stamtad pochadzi UFO ktore my opisujemy.


A tego nie znałem...Masz jakieś źródło, skąd czerpiesz informacje?

Dnia 08.03.2009 o 20:34, goomis74 napisał:


A to skad my mielibysmy pochodzic? Posluchajcie tej teorii. Wlasnie na tej planecie "po
drugiej stronie slonca", ktora teraz bede umownie nazywal Nibiru, przed miliardami lat
powstaje zycie. Na Marsie rowniez od wielu miliardow lat toczy sie zycie, a na ziemi
dopiero raczkuje w postaci najbardziej prymitywnych stworzen jednokomorkowych. Obie cywilizacje
wpadaja na pomysl by zaczac wydobywac na ziemi ktora jest kopalnia mineralow i energetycznych
paliw(Zloto i Ropa - cos jak Krysztaly i gaz ze starcrafta:P). Chcac nie chcac tworza
rase niewolnikow - Homo erectus. Problem jest w tym ze ci z Marsa - Annunaki podchodza
do nas jak rodzice do swoich dzieci chca dla nas jak najlepiej, natomiast rasa z Nibiru
- Szaraki chca nas dalej traktowac jak niewolnikow, tania sile robocza ktora jest w stanie
wydobywac dla nich mineraly, poniewaz ich planecie grozi zaglada z powodu tego ze slonce
pali ich atmosfere, ratunkiem mialby byc eliksir z izotopow ropy i zlota "rozsypany"
wokol planety Nibiru. "Mars" chce jednak dla nas jak najlepiej i daje naszemu gatunkowi
wolna wole - powstaje homo erectus. Nastepuje wojna pomiedzi Enkim a Enilem w ktorym
"zolnierzami" jestemy my Homo Sapiens. Enil chcac zniszczyc Enkiego podrzuca nam pomysly
na zlamanie slowa - zjedzenie "zakazanego owocu". Prawdopodobnie chodzi o seks lub zwyczajne
w swiecie jedzenie i picie bo jest potwierdzenie ze czlowiek nie jedzac i nie pijac a
zywiac sie tylko "energia sloneczna"(pozostalosc po genach Enkiego - marsjan) mozna zyc
wiele lat. Jak to mozliwe? Naukowcy w ciagu ostatnich 5 lat badan nie sa w stanie wyjasnic
tego tradycyjna wiedza naukowa. Wrocmy do rzeczy. Reszte historii mniej wiecej znamy
z biblii tylko ze jej historia wcale nam nie mowi o rzeczach ktore dzialy sie przed 4-6
tys lat tylko rzeczach o wiele wiele starszych. Bo radiodatowanie na miejscu odkrycia
Sodomy wskazuje nam na to ze spadla tam bomba jadrowa tylko ze przed nie 3 tys lat(co
i tak przeczy naszej obecnej wiedzy), tylko przed 20 tys lat - 25 tys lat.


Tego akurat nie rozumiem kompletnie. W takim razie, dlaczego nie ma teraz życia na Marsie? Dlaczego ,,Nibiru" dalej nie traktowali nas jako tanią siłę roboczą? Jak z Homo Erectusa przeszliśmy do Homo Sapiens? Wydobywając złoto? I skąd by się wzięła bomba jądrowa 20 tysięcy lat temu? Egipcjanin znalazł w trakcie budowania piramidy?

Dnia 08.03.2009 o 20:34, goomis74 napisał:


Zeby nie bylo, to tylko moje hipotezy ktore powstaly w mojej glowie w przeciagu ostatnich
1,5 roku wertowania tekstow, ksiazek i raportow. Jak bylo naprawde? Dowiemy sie wtedy
gdy opracujemy wehikul czasu choc to raczej temat na inne rozwazania:P.


Co do książek...Jakieś konkretne tytuły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować