Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Mafia II - recenzja

53 postów w tym temacie

daje grze max 6/10... po genialnej mafii1 i obiecujacym demku spodziewalem sie czegos dobrego pod kazdym wzgledem, ale rozczarowalem sie.

minusy:

1. gra jest krotka ~10h i calosc skonczona - nie ma co robic wiecej bo gra jest kompletnie liniowa
2. przeskoki fabularne - czyli uproszczenia i skrocenia fabularne. Wg mnie za duzo rzeczy przegapiamy, nie widac relacji z szefami z rodzina (ktora jest niby dla nas wazna) - skaczemy po lebkach od akcji do akcji.
3. budowa misji: 70% prowadzimy auto, 20% akcji i 10% przerywnikow filmowych... czyli zdecydowanie za duzo jezdzenia. Jezdzenie z kumplami na misje ma sens - bo cala droge leci dialog, ale samemu jezdzic to nudy na pudy... ze tez taxy nie mozna wezwac (jezdzi ich od groma po mapie)
4. atak klonow na ulicach, bardzo widoczny.
5. brak sandboxa - gra to jakies 9-12 godzin gry i NIC PONAD TO. Zadnych questow pobocznych, zadnego dorabiania na boku - nic, zero, null...
6. bron i system walki - z kazdego automatu strzelalo mi sie tak samo, prawie kazdy pistolet (a tych jest sporo) jednakowo skuteczny, brak sensu istnienia sklepow z bronia. Podczas walki kazdy przeciwnik upuszcza bron i duuuzo ammunicji. Jedna potyczka mamy wyposazenie na cala armie.
7. granaty i koktajle molotowa - system rzucania/celowania tym dranstwem na PC lezy i kwiczy...
8. kazda strzelanina to zabicie kilkunastu-kilkudziesieciu przeciwnikow... w zestawieniu z system "zaslona, wychlic sie, strzelic heada, schowac" zabijanie baaaaardzo szybko robi sie nudne, meczace i frustrujace - bo mimo wszytko 1 strzal z shotguna na normalu potrafi nas sprzatnac. A wtedy zabijamy od nowa, bo checkpointy sa rzadko podczas przebijania sie przez przeciwnikow.

plusy:

1. fabula sama w sobie (ale mozna bylo ja rozwinac o kolejne 10godzin i nikt nie odczulby zapychania na sile - stworzone mase ciekawych postaci i relacji miedzy nimi - ale nie rozwinieto tego)
2. zakonczenie - usatysfakcjonowalo mnie, pewno i tak je rozszerza w DLC albo w dodatku ale to mnie akurat cieszy.
3. DIALOGI! rewelacja!
4. grafika i wydajnosc - na moim juz leciwym sprzecie na srednich detalach gra wyglada przepieknie
5. muzyka - duzo i zroznicowana, tak ma byc.

podsumowanie: warto zagrac dla scenariusza (daje rade), swietnych postaci i rewelacyjnych dialogow. Cala reszta ledwo znosna i z zeszlej epoki... wielkie rozczarowanie. Fabula troche gorsza jest w GTA4, ale dialogi i orginalnosc postaci na zblizonym poziomie - no i tam jest sandbox gdzie naprawde jest co porobic... Mafia1 9/10, Mafia 2 6/10, GTA4 8/10 w moim prywatnym rankingu dla porownania.

i apeluje o rzeczowe komentarze, a nie "ze sie nie znam" czy cos takiego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2010 o 21:45, Zinop napisał:

Maggit dojrzałe to nie znaczy że nie nudne... :)

Ktoś nie wyczuł ironii. ;) Mogłem dodać cudzysłów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Kupił bym wersje PC ale moje 8800GT już czasy świetności ma za sobą więc pewnie skuszę

Dnia 26.08.2010 o 21:48, cHICEK napisał:

się na X360.


Co Ty za smuty walisz? :P Grałem w demo na tej karcie (jak we wszystko co wychodzi) i maxa (chodzi o Physx) nie ustawię, ale gram spokojnie. 8800GT to mój najlepszy zakup od czasu Radeona 9800Pro. Pewnie niebawem będzie trzeba zmienić, ale jak na razie we wszystkich nowych gierkach, w które gram daje radę (niekręcona :) ).

A na premierę było jedno rozwiązanie:

Steam://install/50130

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maffia 2 wszystko super graficzka dobra z PhysX niezłe fajerwerki, podobno tylko coś z tym światem nie tak, trzeba wykonywać poszczególne zadania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem zawiedziony.

Fabuła rzeczywiście jest super, trochę tylko scenariusz przegadali, ale wciąga od początku do końca.

Potwornie razi mnie brak wszelakich misji pobocznych. Przecież w starej dobrej Mafii były misje poboczne. Była też wolna jazda i jazda ekstremalna. Było sprzęgło i dużo takich małych pierdułek, które moim zdaniem dodawały grze potwornie dużo klimatu.
Widać, że wycieli część misji, dla przykładu : Po cholerę nas zapoznawali z gościem ze śmietniska? Przecież nic się z nim nie da zrobić później, a jego znacznik na mapie jest, jakby był po coś potrzebny (bo był, tylko tyle, że wycieli te misje i sprzedadzą nam w DLC). Tak samo jest z Derekiem w dokach.

Przeszedłem Mafię 2 w 9 godzin na najtrudniejszym poziomie... a potem nie miałem co robić. Nie jestem fanem zbierania flag, naklejek, plakatów, zabijania gołębi, zdobywania achievmentów czy robienia innych podobnych pierdół, które wstawione są na siłę by wydłużyć rozgrywkę ale tak na prawdę nic nie wnoszą, więc brak Wolnej Jazdy bardzo mnie zdenerwował.

Mimo wszystko Mafia 2 zasługuję na 8.5, ale pozostawia wielki nie dosyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

EmperorKaligula, nie to żebym mówił że się nie znasz, ale niektóre minusy, które wymieniłeś są również w Mafii 1 i z niektórymi nie mogę się zgodzić, ale to moja opinia :)

1. Gra jest krótka ~10h... - Ja na średnim poziomie grałem pierwszym raz i rozpykałem ja w coś koło 13 godzin, miało miałem śmierci, najbardziej się zacinałem w 14 i 15 rozdziale, a tak to poszło gładko :)
2. Tutaj muszę się zgodzić, ale tylko jeśli chodzi o rodzinę... Za mało jej. Wystarczyła by jedna misja, ale tak zrobiona, żebyśmy się popłakali! :D A co do tego że nie ma kontaktu z "organizacja" to tutaj był nacisk przedstawienia życia mafiosy, który nie jest jakoś wysoko postawiony. W pierwszej Mafii pokazywano działalność całej mafii tj. haracze, zabójstwa, dbanie o interesy etc. etc. :)
3. Zauważ że w Mafii 1 pierwsze misje to:
1. Ucieczka samochodem
2. Taksa
3. Krótka ucieczka na pieszo
4. Jazda (80%) i zniszczenie aut (20%)
5. To była Sara? Akurat tutaj te 10 minut się nie jeździło.
6. Rutynowe zadanie. Jazda, jazda, jazda, 5 minut strzelania, hmmm... jazda? :D
7. "Naprawa" wyścigowego autka, czyli 100 procent jazdy.
8. Wyścig, czyli chyba nie strzelanie.
9. Dalej chyba była Omerta... Ale i tak trzeba było wszędzie dojeżdżać.
Jedyne co nas trzymało i nie nudziło to wyśmienita fabuła :) Mi jeżdżenie w M2 w tak pięknej oprawie audio-video nie przeszkadza :D
5. Racja kuźwaaaa!
6. W M1 też się miało cały arsenał, ale jak powiedziałem tam pokazywano cała mafijna działalność dlatego co misję trzeba było iść po broń do Vincenzo :)
8. 1 strzał z "szotgana" potrafi sprzątnąć każdego :D

Co do GTA 4 to jak dla mnie jest sandbox - fajnie! Ale nudzi się szybko :/ Wolę poszukać w szafie i zagrać w San Andreas :P

To była moja opinia, każdy ma prawo do swojej, po prostu przypomniałem jak wyglądała pierwsza Mafia i że tam też były te punkty co EmperorKaligula wymienił :)

JEST PATCH DODAJĄCY FREE RIDE :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2010 o 11:52, Zinop napisał:

EmperorKaligula, nie to żebym mówił że się nie znasz, ale niektóre minusy, które wymieniłeś
są również w Mafii 1 i z niektórymi nie mogę się zgodzić, ale to moja opinia :)


stary... mafia 1 wyszla 8 (OSIEM!) lat temu... mowisz ze brak rozwoju w ciagu 8 lat to nic takiego ? GTA, RDR, Jast Cause poszly do przodu o lata swietlne... tylko mafia stoi w miejscu ;)

Dnia 31.08.2010 o 11:52, Zinop napisał:

6. W M1 też się miało cały arsenał, ale jak powiedziałem tam pokazywano cała mafijna
działalność dlatego co misję trzeba było iść po broń do Vincenzo :)


i tak powinno to dzialac, ewentualnie jakos budowac relacje z gosciem od broni i on Cie zapatruje w bron na misje. Zwykle pukawki, a lepsze pukawki po znajomosci (za misje dodatkowe) + ulepszenia broni (magazynek, odrzut) itp - mozliwosci masa, w mafii 2 nic nie zrobiono... a nawet spartolono system broni...

Dnia 31.08.2010 o 11:52, Zinop napisał:

JEST PATCH DODAJĄCY FREE RIDE :D


suuuuper - mozna pojezdzic sobie po pustym miescie - ale zabawa :)

jak mowilem wczesniej mafia1 9/10, gta4 8/10, mafia2 6/10... gra spozniona o pare ladnych lat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tutaj grę porównał do GTA 4 :D. Moim zdaniem nie ma co porównywać bo Mafia to niebo dla GTA. JAko minusy odczuwam jedynie nierozwiniętego potencjału gry. Każdy to przyzna bo sam silnik może wiele. Można byłoby powiedzieć że przydałoby im się więcej czasu ale przecież ile można. Trochę smutne że śmierdzi konsolą na odległość no ale cóż... stąd te 7,8/10 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Imho w kwestii całokształtu nowa mafia wypada jednak gorzej od GTA4, pomijając kwestie techniczne, bo wiadomo gta4 ma mio wszystkich patchy lipna optymalizację a w dniu premiery zasysało na tym polu niemiłosiernie, mafia2 z kolei ma źle zoptymalizowane doczytywania obszaru bo co 2h grania gra zaczyna dostawać czkawek przy wczytywaniu kolejnych terenów [zwłaszcza przy jeździe samochodem]

Ale fabularnie - ok mafia prowadzi aż do rozdziału 15stego gdzie zakończenie to ewidentna naginka pod DLC.
Systemem - model jazdy lepszy jak dla mnie niż gta ale reszta leży, od strzelania które niczym rewelacyjnym nie jest, po arsenał dostępny, brak motorów, brak karetek itp itd, a zapomniał bym - system walki w mafii imho bardzo fajny [choć i w gta jest dobrze]
Długość grania też przemawia niestety na korzyść dziecka R*.

A i fabularnie GTA w sumie też wymiata, choć to inne klimaty bo R* podchodzi mocno humorystycznie do fabuły, parodiując do potęgi życie gangstera

Ogółem R* dało nam w gta produkt pełny do potęgi, wydane DLC dali na poziomie najwyższym z możliwych [wydane potem jako Epizody z LC]

Mimo tego, że kocham pierwsza mafię, dwójka też mi się w sumie cholernie spodobała - to oceniając obiektywnie, niestety leciwe już lekko GTA4 palmy pierwszeństwa nie oddało jeśli już mamy je do M2 porównywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja specjalnie nie czekałem na mafie II ale jak sie pojawiła pomyślałem że kupie.
I nie zawiodłem sie ponieważ gra jest ładnie zrobiona grafika bardzo dobra i super sie w nią gra ale jest jeden według mnie największy problem że gra jest strasznie krótka poza tym nie mam sie do czego przyczepić jeśli gra była by dwa razy dłuższa było by świetnie ale musimy sie zadowolić tym co jest.
Moja ocena gry to 8,5/10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odkop roku, ale właśnie skończyłem grę. Zacytuję swoje pw:
Przypomniałem sobie, czemu zrezygnowałem z premierowego wydania Mafii 2. Straszne uwstecznienie względem jedynki. Jednak gra ma swoje momenty (ogólnie linia fabularna jest ciekawa - samo miasto ma fajny klimat). Vito vs Tommy przegrywa po całości (taki chłopiec na posyłki), za to razem z Joe tworzą fajny duet. Pogłoski o kastracji gry są faktem. Pamiętam filmiki przed premierą samej gry, gdzie było więcej elementów i rozwiązań, niż w samej grze zawarto. Gdzie są misje poboczne? Co można w tym mieście robić? Plakaty, świerszczyki to wszystko? Pff. Poza ciekawą fabułą i dość niezłym modelem jazdy, wyraźnie wybija się zacny soundtrack, chociaż miałem banana na twarzy, gdy w 51 w radio leciały kawałki nagrane x lat po okresie w grze. Zakończenie też jest dość nijakie - widać, że poszli na łatwiznę. Ale free, to narzekać specjalnie nie będę. Tylko jest pewna obawa, czy czasem trójki tak nie potraktują. To by było przegięcie na całego.
Martwią też pewne niedoróbki graficzne. AA wydaje się, że praktycznie nie działa. Cienie są tragiczne. Mowa o ustawieniach absolutnie maksymalnych w fhd.
Gra trudna do oceny. Jestem fanem gangsterskich klimatów, więc temat jak najbardziej mnie robi, ale boli mnie podejście 2k cech, a może take-two do tej gry. Niewiele trzeba było, by M2 była naprawdę genialna, jednak nikt nie pokwapił się by zrobić grę jak należy.
Zasadnicza rozgrywka - 6+/10, ale ostatecznie 8/10 ze względu na soundtrack.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować