Zaloguj się, aby obserwować  
Minsc_i_Boo

Monitory CRT vs. LCD. Co wybrać?

518 postów w tym temacie

Dnia 28.03.2006 o 16:04, KrzysztofT napisał:

A twoja ksywka to pewnie od znanego "efektu specjalnego" tech. LCD - efektu ducha? Hehe... :P


Hehehe, nie. Nie trafiłeś. Przejrzyj temat o nickach to bedziesz wiedział od czego. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porównanie CRT i LCD:

CRT pracują w wielu rozdzielczościach, a LCD są przystosowane tylko do jednej. CRT są wielkie i dużo ważą w przeciwieństwie do LCD (19 caloway CTR waży ok. 25 kg, a taki sam LCD tylko 5 kg). Układy elektroniczne w CTR pracują z bardzo wysokim napięciem - są prądożerne i generują dość silne promieniowanie elektromagnetyczne. Pobór mocy sięga od 60 do nawet 150 watów. LCD są bardziej energoszczęne - pobierają z sieci od 20 do 60 watów.

Monitor CRT wart uwagi:

- o przekatnej minimum 17 cali
- odświeżanie co najmniej 85 Hz przy rozdzielczośći w której pracujemy\gramy
- certyfikat normy przynajmniej TCO`99
- równomierne świecenie ekranu

Monitor LCD wart uwagi:

- kąt widzenia ekranu w pionie i poziomie nie mniejszy niż 150 stopni
- czas reakcji matrycy poniżej 25ms
- równomierne podświetlanie ekranu
- kontrast minimum 250:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 16:09, HumanGhost napisał:

> A twoja ksywka to pewnie od znanego "efektu specjalnego" tech. LCD - efektu ducha? Hehe...
:P

Hehehe, nie. Nie trafiłeś. Przejrzyj temat o nickach to bedziesz wiedział od czego. :-)


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2006 o 16:05, KrzysztofT napisał:

Nie. Stare monitory spełniały inne normy. TCO 92 to już baaardzo stara norma - a takie monitorki
nadal można spotkać na rynku.



kłócic się nie będe bo w zasadzie się nie znam, a sam posiłkowałem się zasłyszana opinią.

Co do zakupu monitora- owszem mogę wygenerować więcej kasy na monitor ale z bardzo ciężkim sercem...

Używka nie wchodzi w grę - chcę normalną gwrancję

Samsung 19'''' SyncMaster 959NF- pomyslę nad nim - chociaż wolałbym troszkę zminimalizować koszty....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem kompa 2 lata temu.Wtedy mój monitorek Iiyama ProLite E430 kosztował ok. 1000 zł. Ostatnio widziałem go za ok. 1/2 ceny.Polecam ten monitor ponieważ zajmuje mało miejsca jest piękny przejżysty odbiór.Wad nie ma ani jednej.Po prostu monitor EXTRA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2006 o 16:13, Minsc i Boo napisał:

Co do zakupu monitora- owszem mogę wygenerować więcej kasy na monitor ale z bardzo ciężkim
sercem...


Jeśli masz koło tysiaka, to polecam 19, albo 17 LG CRT, z tymże te wyższe modele (nie pamiętam oznaczeń dokładnie- sa droższe o jakieś 100-200 zł, ale warto). Jeśli zaś zadowolisz sie roczna gwarancją, to gorąco polecam
http://www.gvctax.pl/?m=91&id=213&product=599
Mam ten monitor i zapewniam że nic lepszego za tą cenę nie znajdziesz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 15:46, SwenG napisał:

Hmm, a masz jakieś wsparcie ?


Tak, własne doświadczenie. Kiedyś jak miałem CRT to granie po kilkanaście dni przez kilka dni można było odczuć. Ból głowy i oczy przecierałem. Od ponad roku mam LCD 17'' Zdarzały się też sytuacje kilkanaście godzin grania i wcale tego nie odczuwałem, może lekkie znużenie ale to nie przez monitor. A nie jestem do tak długich przesiadywań przywzwyczajony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zacytuje text z najnowszego CD-Action o NAJWIĘKSZYCH PORAŻKACH w których właśnie znajdują się monitory LCD:

" O tym mogliście poczytać, w wielu artykułach z cyklu "nie daj się nabrać", dlatego tu w skrócie: technologia, która prawie już zastąpiła standardowe CRT, jest czołowym przykładem na to, że gorsze wypiera lepsze. LCD-ki mają właściwie dwie zalety: nie mają wielkiego "tyłka" i są lekkie. Jednak jeśli idzie o obraz, awaryjność (martwe piksele!), odwzorowanie barw, elastyczność (tylko standardowa rozdzielczość jest wyświetlana poprawnie i ostro), technologia jest daleko w tyle za poczciwymi płaskimi CRT. Również między bajki można włożyć mówienie o tym, że LCD jest zdrowsze dla oczu - przy lepszych kineskopach różnica jest niezauważalna."

Tak więc ja też chyba oświeciłem kogoś może :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Długo też się zastanawiałem nad wyborem jaki monitor qpić. Cena nie grała roli. Mam małą szafkę i potrzebowałem monitorka na styk, zastanawiałem się nad LCD i... Qpiłem go choć bardzo się wachałem bo słyszałem o smużeniu, złych kolorach, świecącej czerni ?, rozdzielczości nominalnej, pixelach co umierają i innych horrorach. Kupieł Samsunga 173P+ LCD. Parametry kontrast 1500:1, jasność 280:1, czas reakcji 8ms (producenta) i to co stwierdziłem: Jakość kolorów to fałsz, może kiedyś były z tym problemy ale technologia idzie do przodu. KOLORY na LCD są żywe (tak jak bym zmienił karte graficzną na jakieś cudo co wynajdą za 5 lat :P), smużenie - tak jest zauważalne ale nie przeszkadza nie widzialne jest na filmach i nigdzie tylko w grach fpp (pewnie też w wyścigach ale nie wiem bo nie gram). Są teraz LCD o czasie reakcji 2ms ... Już pewnie smużenia widać nie będzie, ja jak chce zobaczyć smużenie na grze FPP to musze taką sytuacje wymusić ruszając myszą extremalnie szybko, patrząc na jakieś rzeczy o zupełnie różnych kolorach... Czerń nie świeci - przynajmniej na moim, rozdzielczość nominalna daje tej jakości obraz (chodzi o ostrość) jakiego się nie uzyska na CTR, po zmianie rozdzielczości na inną obraz traci na jakości sporo.. wygląda jak na CTR :P (no sorki troszke gorzej), z tego względy nie oglądam innej rozdzielczości jak 1280:1024. Przez to musze zmienić karte grafiki n mocniejszą i będzie ok bo detale w grach musiałem zmienić. Co do pixeli martwych czy sub czy jak im tam, one się nie pojawiają codziennie :) teraz są dobre LCD zresztą prawie zawsze masz 2-3 tygodnie na zwrot towaru nawet jak się pojawią martwe pixele, ale się lepiej upewnić. Pixele z tego co słyszałem żyją koło 10 lat (przez tyle lat to mój 3 monitor).
Mały kąt widzenia to jest nieporozumienie - na matrycy PVA mam 178 stopni i mi wystarcza bo patrze na niego z przodu a nie z boq hehe.
Jak ktoś chce kupić nowy monitor to najlepiej LCD i trzeba podnieść poprzeczke wysoko by nie narzekać (moja propozycja):
Kontrast conajmniej 1000:1
Jasność większa niż 250cd/m i mniejsza niż 300cd/m
Czas reakcji mniejszy niż lub równy 8ms

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 17:13, Keroth napisał:

Wg mnie tekst w CD-a jest troszkę przesadzony...

Też tak myśle, przynajmniej mi protony w oczy nie walą :P, ale są inne technologie które się z czasem rozwina i wyprą LCD które będzie przestarzałe :). Wtedy przyjdzie czas na kolejną zmianę. Z chęcią bym zrobił screena jak wygląda obraz na LCD ale ci co mają CTR i tak by nie wiedzieli o co chodzi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 22:09, iro1979 napisał:

> Wg mnie tekst w CD-a jest troszkę przesadzony...
Też tak myśle, przynajmniej mi protony w oczy nie walą :P, ale są inne technologie które się
z czasem rozwina i wyprą LCD które będzie przestarzałe :). Wtedy przyjdzie czas na kolejną
zmianę. Z chęcią bym zrobił screena jak wygląda obraz na LCD ale ci co mają CTR i tak by nie
wiedzieli o co chodzi :P


BTW to zamierzam kupić dokładnie ten sam monitor co ty. Strasznie mi się podoba. Nie wiem tylko, czy czarny czy srebrny. Wiem, że srebrny spełnia jedną norme więcej, ale czarny bardziej pasuje.

Ta norma to duża różnica :)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 22:14, Keroth napisał:

Ta norma to duża różnica :)?

To jest swgo rodzaju gwarancja, że monitor nie będzie się zbyt szybko zużywał. Ale, jak udowadnia KS, róźnica duża nie jest, ponieważ może się zdażyć, że monitor nie ma oznaczonego spełniania normy, ponieważ procedura ubiegania się o certyfikat jest dość kosztowna dla producenta. Ale ja bym wybrał i tak ten srebrny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w sklepie gdzie kupowałem kompa porównanie :albo ten monitor co mam lub tego samsunaga.Według mnie leiej odbierał ten monitor co ja mam (boska Iiyama).Iiyama jest The best

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować