Zaloguj się, aby obserwować  
Minsc_i_Boo

Monitory CRT vs. LCD. Co wybrać?

518 postów w tym temacie

Otóż od dłuższego czasu zastanawiam się nad zmianą monitora gdyż mój Hihscreen MS 1770PII jest już niestety zabytkiem i jakość obrazu zostawia wiele do życzenia.

I stoję przed delematem. Co wybrać? Czy jakiś LCD czy monitor CRT. Podobno jedynymi zaletami monitorów LCD są ich gabaryty i ciężar, co dla mnie zadną wielką zaletą nie jest.

Zaznaczam że szukam sprzętu niedrogiego i wydajnego- a pod tym względem podobno CRT wygrywają

A co wy na ten temat sądzicie i radzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 15:40, Minsc i Boo napisał:

A co wy na ten temat sądzicie i radzicie?

Podobnie, jak masz miejsce to CRT. Ale jaki model, nie wiem, teraz dostać wogóle CRT w sklepie to święto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 15:44, Modest-Vermin napisał:

Najlepiej inwestować w przyszłość, czyli w tym wypadku CRT odpadają. LCD są "wygodniejsze"
dla naszych oczu.

Hmm, a masz jakieś wsparcie ? Np. wypowiedź jakiegoś lekarza okulisty etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Samsung SyncMaster 959NF
Kineskop "Mitsubishi® Diamondtron®" - żaden LCD nie jest w stanie wyświetlić 70% kolorów.
Do tego bardzo dobra geometria, duże częstotliwości odswieżania ekranu, 3 lata gwarancji i obraz jak żyleta.
Trudno go dostać (nowego, bo używki na allegro są), ale jak gdzieś go trafisz to kup :

http://w2.sirius.pl/towar_karta.php?TowarId=3667&PubKategorieId=61

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli jesteś graczem, nawet nie patrz na LCD. LCD nie jest stworzony do gier i poki co ta technologia nie sprzyja grom.
1. LCD ma jedną przypisana rodzielczość i wszelkie jej zmiany, to rozciaganie obrazu. Wiesz jak przydko wyglada rozciagnieta pixel? :|
Jako gracz, czesto skaczesz po rozdziałkach, takie są gry.
2. Jakość kolorów na CRT jest nadal lepsza.
3. CRT są długowieczne.
4. LCD nie mają odświezania, to jest super ale przy obecnych CRT+dobra karta graficzna to odświeżanie przestaje być problemem.
5. Przy tych samych cenach, otrzymasz duuuużo wyższej klasy produnkt CRT niż LCD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2006 o 15:42, SwenG napisał:

...wogóle CRT w sklepie
to święto.


Niestety masz rację. W Szczecinie znalazłem tylko jeden sklep(Logos) oferujący monitory CRT. Owszem w kilku sklepach mówli że mogą coś dla mnie sprowadzić...w takim razie zostaje mi wertowanie ofert na allegro(chociaż mam bardzo złe doświadczenia dotyczące zakupu sprzętu elektronicznego)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz używał kompa do grania to koniecznie kup CRT. Jeśli nie do grania też CRT :)
Generalnie wygląda to tak:
Zalety LCD :
- Mniejsze gabaryty
- Mniejsza waga
KONIEC

Wady LCD:
- nie można zmieniać rozdzielczości (tzn. można ale niewiele zobaczysz :)
- zdarzają się wypaolne piksele (gwarancja ich nie obejmuje)

Zwykłe nowe CRT są tak samo "zdrowe" dla oczu jak LCD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2006 o 15:46, SwenG napisał:

Hmm, a masz jakieś wsparcie ? Np. wypowiedź jakiegoś lekarza okulisty etc.

Bujda na resorach. Tak przynajmniej mówił okulista u którego była moja dziewczyna

Nie ma jak to marketing;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 15:52, Minsc i Boo napisał:


> Hmm, a masz jakieś wsparcie ? Np. wypowiedź jakiegoś lekarza okulisty etc.
>
Bujda na resorach. Tak przynajmniej mówił okulista u którego była moja dziewczyna

Nie ma jak to marketing;D

To nie mi odpowiadaj tylko Modestowi ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 15:52, Minsc i Boo napisał:


> Hmm, a masz jakieś wsparcie ? Np. wypowiedź jakiegoś lekarza okulisty etc.
>
Bujda na resorach. Tak przynajmniej mówił okulista u którego była moja dziewczyna

Nie ma jak to marketing;D


Akurat nie bardzo. Jeżeli by porównywać CRT z 1995 roku i LCD z 2005 roku, to faktycznie taki LCD nie będzie wpływał na wzrok (szkodliwie), tak jak CRT z 1995 roku. Przy nowych, lub nawet 5 letnich CRT to już jest mit. Ale marketing działa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NIe bójda. Z tym, że są lepsze dla oczu to jest akurat prawda. Tyle, że nowe CRT też już nie niszczą oczu. Ot - taka różnica, która przestała być różnicą :P.


Ja osobiście kupuje LCD, bo chce się zmieścić na biurko w pokoju z kompem :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 15:58, Minsc i Boo napisał:


> http://w2.sirius.pl/towar_karta.php?TowarId=3667&PubKategorieId=61


Znalazłem to na allegro. Troszkę drogi(jak na używkę) bo 700zł.

To jest górna granica jaką chciałbym przeznaczyć na monitor.


Dobra rada. Na wzroku nie oszczędzaj. Jeżeli nie masz całej sumy, to kup na raty. Kiedyś popełniłem podobny błąd i skutki tego były opłakane. A używane monitorki z allegro, to zwykły szajs. Kineskop wyeksploatowany (tak to się pisze? :) ) na maxa, zero gwarancji i niestety, ale na allegro (zwłaszcza ten Samsung) są starsze wersje monitorów. Nowe mają już BNC i sązgodne z TCO 03. Ale zrobisz jak będziesz chciał.
Bynajmniej za 700zł nawet średniej jakości LCD nie dostaniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


LCD to gówno- wyprodukowanie takiego sprżetu to grosze, a chodzą nie wiadomo jak drogo. Badziewna kwadratowa plamka, martwe piksele, mały kąt widzenia (już teraz mniej), słaba częstotliwość, lipne czasy reakcji, w dodatku fałszowane przez producentów, zrąbane kolory i ogólna lipa! Jedyny argument to taki że zajmują mniej miejsca resztę o kant tyłka ;]
CRT za to to same zalety, tym bardziej wysokiej jakości. Mam iiyamę ma 203 DT i ten monitor nie ma wad oprócz rozmiarów i wagi. Niech dowodem będzie że w profesjonalni graficy i projektanci pracują tylko na najlepszych crt bo nic nie zastąpi takiej jakości. Nawet za ok 1000 zł można kupić fajnego crtka LG i to jest dobry wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam LCD 17" Benq. Nie narzekam i ne pamiętam abym narzekał. Monitorek na juz dwa lata i jak na razie działa bez problemu. Zastosowany do wszystkiego - gry, filmy, aplikacje biurowe i graficzne. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 15:58, Keroth napisał:

NIe bójda. Z tym, że są lepsze dla oczu to jest akurat prawda. Tyle, że nowe CRT też już nie
niszczą oczu. Ot - taka różnica, która przestała być różnicą :P.



Czyli wychodzi że stare monitory sprzed kilku(nastu) lat oczy niszczyły a nowe nie niszczą. Bynajmniej podział CRT niszczący wzrok i LCD który jest zdrowy dla oczu jest chwytem marketingowym- a podział taki jest szuczny


Ps: w zasadzie to chyba monitory dalej niszczą wzrok- tylko w mniejszym stopniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 16:02, HumanGhost napisał:

Osobiście mam LCD 17" Benq. Nie narzekam i ne pamiętam abym narzekał. Monitorek na juz dwa
lata i jak na razie działa bez problemu. Zastosowany do wszystkiego - gry, filmy, aplikacje
biurowe i graficzne. :-)


A twoja ksywka to pewnie od znanego "efektu specjalnego" tech. LCD - efektu ducha? Hehe... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 15:58, Keroth napisał:

NIe bójda. Z tym, że są lepsze dla oczu to jest akurat prawda. Tyle, że nowe CRT też już nie
niszczą oczu. Ot - taka różnica, która przestała być różnicą :P.


Jeśli chcesz kupić lcd który nie będzie Ci tyrał wzroku, musisz sie liczyć ze sporym wydatkiem, niestety. Fałszowanie danych jest na porządku dziennym (np czasy reakcji- właściwy czas reakcji to chyba zapalenie sie od czarnego do białego i z powrotem a teraz podaje sie tylko w jedną stronę- i myslisz sobie łoo jaki super czas reakcji a tu dupa zbita).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2006 o 16:03, Minsc i Boo napisał:

> NIe bójda. Z tym, że są lepsze dla oczu to jest akurat prawda. Tyle, że nowe CRT też już
nie
> niszczą oczu. Ot - taka różnica, która przestała być różnicą :P.


Czyli wychodzi że stare monitory sprzed kilku(nastu) lat oczy niszczyły a nowe nie niszczą.
Bynajmniej podział CRT niszczący wzrok i LCD który jest zdrowy dla oczu jest chwytem marketingowym-
a podział taki jest szuczny


Ps: w zasadzie to chyba monitory dalej niszczą wzrok- tylko w mniejszym stopniu


Nie. Stare monitory spełniały inne normy. TCO 92 to już baaardzo stara norma - a takie monitorki nadal można spotkać na rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować