Zaloguj się, aby obserwować  
Minsc_i_Boo

Monitory CRT vs. LCD. Co wybrać?

518 postów w tym temacie

Dnia 15.04.2006 o 09:20, T34 napisał:

Wiem, sam mam CRT i jestem zadowolony ale chce kupic LCd ze wzgledu na gabaryty.
Nie za bardzo sie jednak orientuje we wlasciwosciach LCD, dlatego pytam na co zwrocic szczegolna
uwage?

Kontrast conajmniej 1000:1
Jasność większa niż 250cd/m i mniejsza niż 300cd/m
Czas reakcji mniejszy niż lub równy 8ms
Więc tylko matryca PVA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jezeli odpale gre w innej rozdzielczosci niz "zalecana" przez producenta panelu LCD?
czy rzeczywiscie odbije sie to tak strasznie na obrazie?
odpalac np. Obliviona w rozdzielczosci 1280 x 1024 srednio mi sie usmiecha na moim sprzecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2006 o 17:56, scooby01 napisał:

a jezeli odpale gre w innej rozdzielczosci niz "zalecana" przez producenta panelu LCD?
czy rzeczywiscie odbije sie to tak strasznie na obrazie?
odpalac np. Obliviona w rozdzielczosci 1280 x 1024 srednio mi sie usmiecha na moim sprzecie.


Wtedy obraz zostanie "przeskalowany" i baaardzo pogorszy się jakość wyświetlanego obrazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2006 o 17:56, scooby01 napisał:

a jezeli odpale gre w innej rozdzielczosci niz "zalecana" przez producenta panelu LCD?
czy rzeczywiscie odbije sie to tak strasznie na obrazie?
odpalac np. Obliviona w rozdzielczosci 1280 x 1024 srednio mi sie usmiecha na moim sprzecie.


Tak, obraz staje się rozmyty :/ Traci sporo na jakości. To tez zależy podobno od panelu LCD, jaki uszczerbek odnowsie w skutek przeskalowania. Jesteś skazany na tę rozdzielczość. Możesz jedynie manipulować z detalami lub w ostateczności kupić GF7900GT tak jak ja to zrobie za 2 tygodnie :D kupie firmy Galaxy bo jest względnie tania (1100zł)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2006 o 09:20, T34 napisał:

> Jesli ktos chce kupic monitor do grania - jedyny sluszny wybor to CRT dobrej klasy

Wiem, sam mam CRT i jestem zadowolony ale chce kupic LCd ze wzgledu na gabaryty.
Nie za bardzo sie jednak orientuje we wlasciwosciach LCD, dlatego pytam na co zwrocic szczegolna
uwage?


Zwroc uwage na: jasnosc (im wyzej tym lepiej), kontrast (im wyzej tym lepiej, czesto moniyor ma nizsza jasnosc i wyzszy kontrast, jednak to szybciej wypali matryce, lepsza wysoka jasnosc), katy widzenia (im szerzej tym lepiej, pod wiekszym katem obraz nie bedzie zaciemniony i znieksztalcony kolorystycznie) oraz czas reakcji matrycy (dla matryc TN 4 ms lub nizej, dla matryc PVA/SPVA nawet 12 ms jest dobrym wynikiem, bo smuzenia nie widac). Oraz oczywiscie wielkosc monitora - od tego uzalezniona jest nominalna rozdziałka --> jak masz mocny sprzet, dobrą grafę itd. kupuj duzy monitor z wysoka rozdzielczoscia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wg mnie wszystko zależy od przeznaczenia.
jesli monitor ma być do gier,filmów - tylko crt
jeśli do pracy biurowej - może być lcd

ogólnie rzecz biorąc wadą monitorów lcd jest ich mała uniwersalność. zależnie od wyboru matrycy zyskujesz,albo lepszy czas reakcji,a tracisz na jakości wyświetlania kolorów i kątach widzenia(TN), albo zyskujesz nienajgorsze kolorki,ale za cenę słabszych czasów reakcji (PVA).
Podobno matryce S-IPS godzą to jakoś,ale nie próbowałem jeszcze tych monitorów. Wg mnie jak ktoś decyduje się na lcd to powinien patrzyć przede wszystkim na rodzaj matrycy,a nie na firmę.
problemem przy lcd jest jeszcze słaba dostępność ciekawych modelów niektórych firm np. iiyama

acha jeszcze jedno - nigdy nie naczytałem się tylu kłamstw ile przy reklamach monitorów lcd.to jakby sprzedawano ci starą krowę wmawiając,że to ognisty rumak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2006 o 09:17, Quatre napisał:

Jesli ktos chce kupic monitor do grania - jedyny sluszny wybor to CRT dobrej klasy i o jak
najwiekszej przekatnej ekranu, najelpiej 21 cali, ewentualnie 19. Polecam modele firmy Samsung,
bardzo dobre "osiągi" za niezbyt wygorowana cene.
CRT - piekne kolorki, ladna grafa na roznych rozdzielczosciach (żadne tam skalowanie), promieniowanie
wcale nie wieksze niz w LCD, zadnego smużenia
LCD - wiekszy fizyczny rozmiar matrycy (19'' LCD i 19" CRT to nie to samo), płytki, leciutki,
bajerancki wygląd

Osobiscie uwazam, ze ze nie warto kupowac najtanszych LCD - są bardzo słabe. Jesli ktos chce
LCD koniecznie - to tylko te z wyzszej półki, najlepiej z matrycą typu PVA (lub SPVA), a nie
TN. Sam kupilem ostatnio Samsung SyncMaster 940Fn i jestem z niego zadowolony. A obok niego
stoi na biurku kineskopowy SyncMaster 950p plus ^^ Oba sa fajne:)


A jaką szybkość mają matryce PVA? Ja mam Samsunga 940B 8ms. z matrycą TN i jest zadowolony z jakości obrazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

warto pamiętać,że podawana przez producentów szybkość matrycy jest mierzona "grey to grey",co zdecydowanie zafałszowuje rzeczywiste parametry.tak więc, jak podają 8 ms,to może mieć ok 20-25 ms ("black to black")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 18:05, jaceloth napisał:

warto pamiętać,że podawana przez producentów szybkość matrycy jest mierzona "grey to grey",co
zdecydowanie zafałszowuje rzeczywiste parametry.tak więc, jak podają 8 ms,to może mieć ok 20-25
ms ("black to black")

Warto też pamiętać że jeśli oglądamy filmy to sceny mają zazwyczaj ciemne tło lub jasne (np. akcja się dzieje w piwnicy lub na słonecznej plaży). Trzeba doadać że 8ms to 0,008 sekundy i nawet jak bym oglądał galop zeber (czy zebr :P) to przy 20-25ms dużo by mi to nie przeszkadzało. Ja gram w gry Fps na ściemnionych przez producenta 8ms

Dnia 20.04.2006 o 18:05, jaceloth napisał:

jesli monitor ma być do gier,filmów - tylko crt
jeśli do pracy biurowej - może być lcd

Jesteś w błędzie LCD nadaje siedo filmów i do gier, na upartego jeśli się doczepisz tego smużenia to rzeczywiście CRT jets lepszy, jednak ostrość, siła światła i kolory przemawiają na kożyść LCD. Wiem że odzwierciedlenie kolorów jest podobno gorsze od CRT jednak sa one żywsze przez co lepiej się gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 22:53, iro1979 napisał:

Jesteś w błędzie LCD nadaje siedo filmów i do gier, na upartego jeśli się doczepisz tego smużenia
to rzeczywiście CRT jets lepszy, jednak ostrość, siła światła i kolory przemawiają na kożyść
LCD.

zwłaszcza jak zmienisz rozdzielczość z natywnej:-),a gry często do tego zmuszają.

Wiem że odzwierciedlenie kolorów jest podobno gorsze od CRT jednak sa one żywsze przez
co lepiej się gra.
>proponuję przejrzeć odpowiednie testy i rozwiać swoje wątpliwości

acha, nie zaszkodzi też popracować nad ortografią;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...

Dnia 22.04.2006 o 13:59, jaceloth napisał:

zwłaszcza jak zmienisz rozdzielczość z natywnej:-),a gry często do tego zmuszają.

Nie zmuszają wcale - monitor LCD zmusił mnie jedynie do wymiany karty graficznej na lepszą, żebym mógł grać w pełnych detalach

Dnia 22.04.2006 o 13:59, jaceloth napisał:

Wiem że odzwierciedlenie kolorów jest podobno gorsze od CRT jednak sa one żywsze przez
co lepiej się gra.
>proponuję przejrzeć odpowiednie testy i rozwiać swoje wątpliwości

Testy testami, miałem 2 CRT w domu, jeden mam w pracy, zresztą na CRT patrze od 15 lat więc wiem o czym mówie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma co sie kłócic co jest lepsze bo wiadomo ze LCD nadal są daleko w tyle za CRT i nic tego nie zmieni pokażcie mi LCD który wyświetla czarną barwę he?? nie ma, pokażcie mi LCD który nie smuży he?? nie ma, pokażcie mi LCD który wyświetla taka samą jakość obrazu przy różnych rozdzielczościach he?? nie ma. Jakies plusy LCD ?? Małe rozmiary ??? A co ja go kur.. nosze na spacer on ma stać na biurku a na moim biurku CRT mieści sie bez najmniejszego problemu :D Mam w domu 3 CRt jeden IBM 6 Letni który w dniu zapkupu w sklepei kosztował 2550 zł( kupiłem za 500 bo miał pękniecie na obudowei Chodzi jak żyleta co to sa wypalone piksele to nie wiem:D odświeżanie mimo wieku nadal niezłe 100Hz przy 1024 768 czy 75Hz przy 1280 1024 :D Drugi to jakis stary Relisys ale mimo wieku ciagle smiga dobrze Trzeci to nowiutki Samsung 787B neisamowita jakość obrazu rozdziałka nawet do 2048 na 1960 (czy jakos tak jest 2 w nocy a to monitor młodszego brata) odświerzanie 160Hz przy 1280 na 1024 pokażcie mi LCD który może sie pochwalic takimi osiagam he ?? Nie ma ?? Że co że bedą ?? to jak bedą, jak dorównaja CRT to wtedy możemy zaczać dyskusje, na temat który z nich jest lepszy, a dopóki to nie nastepi( a szybko nie nastąpi) to dyskusje można uznać za zamkniętą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 02:12, Piter Fersin napisał:

Panowie nie ma co sie kłócic co jest lepsze bo wiadomo ze LCD nadal są daleko w tyle za CRT
i nic tego nie zmieni pokażcie mi LCD który wyświetla czarną barwę he?? nie ma, pokażcie mi
LCD który nie smuży he?? nie ma, pokażcie mi LCD który wyświetla taka samą jakość obrazu przy
różnych rozdzielczościach he?? nie ma. Jakies plusy LCD ?? Małe rozmiary ??? A co ja go kur..
nosze na spacer on ma stać na biurku a na moim biurku CRT mieści sie bez najmniejszego problemu
:D Mam w domu 3 CRt jeden IBM 6 Letni który w dniu zapkupu w sklepei kosztował 2550 zł( kupiłem
za 500 bo miał pękniecie na obudowei Chodzi jak żyleta co to sa wypalone piksele to nie wiem:D
odświeżanie mimo wieku nadal niezłe 100Hz przy 1024 768 czy 75Hz przy 1280 1024 :D Drugi to
jakis stary Relisys ale mimo wieku ciagle smiga dobrze Trzeci to nowiutki Samsung 787B neisamowita
jakość obrazu rozdziałka nawet do 2048 na 1960 (czy jakos tak jest 2 w nocy a to monitor młodszego
brata) odświerzanie 160Hz przy 1280 na 1024 pokażcie mi LCD który może sie pochwalic takimi
osiagam he ?? Nie ma ?? Że co że bedą ?? to jak bedą, jak dorównaja CRT to wtedy możemy zaczać
dyskusje, na temat który z nich jest lepszy, a dopóki to nie nastepi( a szybko nie nastąpi)
to dyskusje można uznać za zamkniętą


Poprawka monitor Brata to Samsung 797MB

I taki ci Błażej Polecma ewentualnie z tamtego sklepu samsung Syncmaster 997DF lub Nec FE991SB tyle ze pisze ze ich brak :( ale poszukaj w inych sklepach np Komputronik i znajdz dobry monitor CRT dobra 17 kupisz juz za 500 600 złotych za 19 od 1000 wzwyż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.04.2006 o 17:40, iro1979 napisał:

...
> zwłaszcza jak zmienisz rozdzielczość z natywnej:-),a gry często do tego zmuszają.
Nie zmuszają wcale - monitor LCD zmusił mnie jedynie do wymiany karty graficznej na lepszą,
żebym mógł grać w pełnych detalach

Owszem zmuszają. Pierwszy przykład z brzegu - Kroniki Riddicka Ucieczka z Butcher Bay, nie chciałbym w to grać na LCD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 02:12, Piter Fersin napisał:

Jakies plusy LCD ??

No mało ich, ale są. ;)
Po pierwsze 4-5 razy niższe zużycie prądu. Jak się uprzeć, to nawet mniejsze.
Po drugie waga - fakt, nie ma to znaczenia dla wytrzymałości biurka, ale już do notebooka kineskopu nie wsadzimy. :)
Po trzecie - nieruchomy obraz. LCD może taki wyświetlać tygodniami. CRT po tygodniu będzie miał wypalony luminofor.
Po czwarte - bezpieczeństwo. Jak wsadzimy kineskop do wozu i rąbniemy nim w ścianę przy 70 km/h, to LCD się połamie i najwyżej coś z niego wycieknie ;), a kineskop wybuchowo rozpierniczy się i jak nie zabije wszystkich pasażerów, to będzie fuks.
Ale poza tym masz nieco racji. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować