Zaloguj się, aby obserwować  
Minsc_i_Boo

Monitory CRT vs. LCD. Co wybrać?

518 postów w tym temacie

Czemu nie LCD.Monitory CRT powoli odchodzą do lamusa.Rynek LCD wciąż się rozwija i udoskonala.Ceny spadają, jakość obrazy też jest coraz lepsza.Takie monitorki (LCD) mniej męczą oczy przez co możemy grać dłużej.Zajmują mniej miejsca.Naprawdę warto wymienić monitor CRT na LCD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 10:12, Peter951 napisał:

Czemu nie LCD.Monitory CRT powoli odchodzą do lamusa.Rynek LCD wciąż się rozwija i udoskonala.Ceny
spadają, jakość obrazy też jest coraz lepsza.Takie monitorki (LCD) mniej męczą oczy przez co
możemy grać dłużej.Zajmują mniej miejsca.Naprawdę warto wymienić monitor CRT na LCD.


Ale póki co dobry monitor LCD kosztuje powyżej 1000zł chyba. Ostatnio inwestowałem w kompa, nie pracuje (jeszcze sie ucze) a od rodziców nie będę wyciągał kasy na coś co nie jest mi koniecznie potrzebne. Póki działa mi obecny monitor i póki nie mam kasy nad zmianą monitora nie myślę...
W pierwszej kolejności musze dokupić RAM ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 10:12, Peter951 napisał:

Takie monitorki (LCD) mniej męczą oczy przez co możemy grać dłużej.


Jeśli ktoś na CRT ustawia odświeżanie 60 Hz to nic dziwnego, że oczy się męczą. Przy 85 Hz można grać bardzo długo ~20 godzin bez oznak zmęczenia oczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dobrego CRT 17" ale chciałbym zamienić na LCD... Między innymi dlatego, zę mam mało miejsca na biurku ;/ Ale chyba się wstrzymam póki co....wolę kupić jakaś kartę graf. pokroju 6800, albo poczekać czy na AGP wskoczy jakieś 7300...bo nie mam zamiaru zmieniać płyty głównej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym moim monitorem do PC był analogowy monitor CRT marki Philips, czarno-biały, modelu nie pamiętam. Działał od zawsze i działa do dziś w magazynie pewnej firmy, której to monitor ten sprzedałem...

Miałem kiedyś 15-calowy cyfrowy monitor CRT Hyundai, modelu nie pamiętam. Po 3 latach pracy wyświetlanie barw pozostawiało wiele do życzenia, zamiast koloru białego był biało-różowy itd a jasność i kontrast trzeba było ustawiać prawie na 100%. Sprzedałem go za grosze komuś, kto po prostu składał swój pierwszy komputer i chciał mieć wogóle obraz z PC... To była moja porażka.

Od tamtej pory mam 17-calowy monitor CRT niemieckiej firmy Belinea model 103040. Pracuje bezawaryjnie już 7 lat i jestem z niego zadowolony. Liczę się jednak z tym, że wiecznie działał nie będzie i jego czas na moim biurku może się niedługo zakończyć. Stąd zacząłem się rozglądać od jakiegoś czasu za nowym monitorem.

Przeczytałem wiele materiałów na temat CRT vs LCD i szczerze mówiąc nadal nie jestem zdecydowany.

Dla mnie osobiście...

największą zaletą LCD są:
- małe gabaryty, szczególnie głębokość - nie zajmnie mi połowy biurka
- mała waga, około 5-krotnie niższa niż CRT - a więc większa mobilność i swoboda ustawienia
- mały pobór prądu, przynajmniej 5-krotnie niższy niż CRT - a za rachunki za prąd płacę ja ;)
- walory estetyczne - pięknie prezentują się w pomieszczeniu ;)

największą wadą LCD są:
- nierównomierne podświetlenie matrycy
- brak złącza DVI w niektórych modelach
- martwe piksele
- niedopracowane skalowanie obrazu przy innej rozdzielczości niż robocza
- fałszowanie danych przez producentów
- blokują wejście na rynek technologii OLED ;)

największą zaletą CRT są:
- brak wad LCD :)

największą wadą CRT są:
- duże gabaryty, szczególnie głębokość - to zmniejsza odległość ekranu od moich oczu...
- duża waga, 19 calówki potrafią ważyć 25kg... postawić w dowolnym miejscu się nie da
- duży pobór prądu, 19 calówki potrafią jeść 140W i więcej

Wybór łatwy nie jest. Myślę, że muszę wybrać między 19 calowym CRT dobrej firmy np. Samsung, LG a 17 lub 19 calowym LCD również dobrej firmy np. iiyama, Samsung.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście wolę LCD, bo:
1. Zajmuje mniej miejsca.
2. Mniejsza szkodliwość dla wzroku.
3.Ogólny wygląd.

Chociaż też ma wady. Wcześniej miałem CRT, ale był jak dla mnie gorszy. Za duży, w skutek czego stal bliżej oczu. No i bardziej szkoldliwy dla wzroku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście wolę LCD, ponieważ sam posiadam taki monitor: Samsung SyncMaster 570S TFT(w swoim czasie był bardzo drogi, bo jak go kupywałem to kosztował 2599zł), który ma wbudowane głośniki i mikrofon oraz posiada funkcję PIVOT czyli możliwość obrotu ekranu o 90 stopni (przydatna funkcja w edytorach tekstu). Ten monitor mam już 5lat i nie zamieniłbym go na inny nawet 19 calowy, ponieważ się do niego przywiązałem a poza tym, który monitor ma wbudowane głośniki, mikrofon i ma funkcje PIVOT i jego cena nie przekroczy 1700zł???
Podsumowując minotory LCD 5 lat temu mieli najbogatsi, a teraz prawie każdy wybiera tylko LCD bo są tanie i lepsze od CRT i zajmują mniej miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 12:00, Michał Raven napisał:

Podsumowując minotory LCD 5 lat temu mieli najbogatsi,

prawda
>a teraz prawie każdy wybiera tylko LCD
nieprawda

Dnia 18.06.2006 o 12:00, Michał Raven napisał:

bo są tanie

nieprawda
>i lepsze od CRT
nieprawda
>i zajmują mniej miejsca.
prawda

:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 12:08, SwenG napisał:

>a teraz prawie każdy wybiera tylko LCD
nieprawda

......CRT odchodzi do lamusa, tak samo jak sukcesy polskiej piłki nożnej...

Dnia 18.06.2006 o 12:08, SwenG napisał:

> bo są tanie
nieprawda

Przecież LCD są tanie w porównaniu do cen gdy ja kupywałem kompa.:)

Dnia 18.06.2006 o 12:08, SwenG napisał:

>i lepsze od CRT
nieprawda

LCD zajmują mniej miejsca od CRT, są zdrowsze dla oczu, mają (niektóre) wbudowane głóśniki, mniej promieniują i mniej ważą. Coś jeszcze???:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 12:12, Michał Raven napisał:

> >a teraz prawie każdy wybiera tylko LCD
> nieprawda
......CRT odchodzi do lamusa, tak samo jak sukcesy polskiej piłki nożnej...

Masz jakieś dane statystyczne ? Jeśli nie, to nie wyciągaj pochopnych wniosków. 90% graczy, których znam używa monitorów CRT.

Dnia 18.06.2006 o 12:12, Michał Raven napisał:

> > bo są tanie
> nieprawda
Przecież LCD są tanie w porównaniu do cen gdy ja kupywałem kompa.:)

O widzisz. Kluczowe wyrażenie - ''w porównaniu''. Wybudowanie mostu też jest tanie w porównianiu do wybudowania bazy na marsie. Tyle, że my porównujemy monitory LCD i CRT. LCD są drogie.

Dnia 18.06.2006 o 12:12, Michał Raven napisał:

> >i lepsze od CRT
> nieprawda
LCD zajmują mniej miejsca od CRT,

to już w poprzednim poście napisałem że prawda, po co się powtarzać ;)
>są zdrowsze dla oczu,
nieprawda, może byś się tak powołał na jakieś badania okulistów co ?
>mają (niektóre) wbudowane głóśniki,
no tu sobie raczysz żartować, to zdanie dotyczy obu typów monitorów

Dnia 18.06.2006 o 12:12, Michał Raven napisał:

mniej promieniują

to jest za przeproszeniem gówno prawda
>i mniej ważą.
prawda
>Coś jeszcze???:D
Tak, przeczytaj ten watek, nie chce mi się wypisywać wszystkich wad LCD.
Pograj na LCD w Kroniki Riddicka i pograj później na CRT. - to tylko jeden z argumentów (wręcz paskudny obraz na nie-natywnej rozdzielczości).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 12:12, Michał Raven napisał:

> >a teraz prawie każdy wybiera tylko LCD
> nieprawda
......CRT odchodzi do lamusa, tak samo jak sukcesy polskiej piłki nożnej...

> > bo są tanie
> nieprawda
Przecież LCD są tanie w porównaniu do cen gdy ja kupywałem kompa.:)

> >i lepsze od CRT
> nieprawda
LCD zajmują mniej miejsca od CRT, są zdrowsze dla oczu, mają (niektóre) wbudowane głóśniki,
mniej promieniują i mniej ważą. Coś jeszcze???:D



Cały twoj post to jedna wielka bzdura

1 CRt odchodzi do Lamusa nei dlatego ze jest gorszy tylko dlatego ze produceni zainwetowai miliony w LCD i teraz nie chca stracic wciskajac nam gorszy sprzet moiac ze jest lepszy

2 LCD sa tanie buahaha chyba tylko najprostsze LCD o słabej matrycy małym kącie widzenia iszybko wypalających sie pixelach dobry lCD jest 2 3 razy droższy od lepszego od niego CRT

3 Jedyny plus LCD to ze zajmuja mało miejsca ale reszta to bzdura sa zdrowsze dla oczu slogan marketingowy wy,yślony tylko po to by sprzedac LCD Dobry CRT z odświeżaniem ustawionym na 85 90 HZ i wiecej szkodzi oczom mniej niz kazdy praktycznie LCD, niektóre maja głośniki buahaha i co z tego w crt tez kiedys byly głośniki tylko po co komu głośniki które maja tragiczna jakośc skoro moze kupic dobry zestaw 5.1 za 400złalbo zwykłe głośniki 2.0 za 100 zł LCD z głosnikami sa droższe od tych bez głóśników wiec jaki w tym plus
Jeśli chodzi o promieniowanie to jest to samo z szkodliwośćia dla oczu jak nie chesz promieniowania to kup se plazme tam promieniowanie wynosi 0 mniej ważą a co chodzsz ze swoim lcd na spacer mowimy o monitorach do kompa a nie ekranach w laptopach vide 10 razy lepsze matrycy montuja w lapach niz w zwyłych panelach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2006 o 02:20, Piter Fersin napisał:

> Panowie nie ma co sie kłócic co jest lepsze bo wiadomo ze LCD nadal są daleko w tyle za
CRT
> i nic tego nie zmieni pokażcie mi LCD który wyświetla czarną barwę he?? nie ma, pokażcie
mi
> LCD który nie smuży he?? nie ma, pokażcie mi LCD który wyświetla taka samą jakość obrazu
przy
> różnych rozdzielczościach he?? nie ma. Jakies plusy LCD ?? Małe rozmiary ??? A co ja go
kur..
> nosze na spacer on ma stać na biurku a na moim biurku CRT mieści sie bez najmniejszego
problemu
> :D Mam w domu 3 CRt jeden IBM 6 Letni który w dniu zapkupu w sklepei kosztował 2550 zł(
kupiłem
> za 500 bo miał pękniecie na obudowei Chodzi jak żyleta co to sa wypalone piksele to nie
wiem:D
> odświeżanie mimo wieku nadal niezłe 100Hz przy 1024 768 czy 75Hz przy 1280 1024 :D Drugi
to
> jakis stary Relisys ale mimo wieku ciagle smiga dobrze Trzeci to nowiutki Samsung 787B
neisamowita
> jakość obrazu rozdziałka nawet do 2048 na 1960 (czy jakos tak jest 2 w nocy a to monitor
młodszego
> brata) odświerzanie 160Hz przy 1280 na 1024 pokażcie mi LCD który może sie pochwalic takimi

> osiagam he ?? Nie ma ?? Że co że bedą ?? to jak bedą, jak dorównaja CRT to wtedy możemy
zaczać
> dyskusje, na temat który z nich jest lepszy, a dopóki to nie nastepi( a szybko nie nastąpi)

> to dyskusje można uznać za zamkniętą

Poprawka monitor Brata to Samsung 797MB

I taki ci Błażej Polecma ewentualnie z tamtego sklepu samsung Syncmaster 997DF lub Nec FE991SB
tyle ze pisze ze ich brak :( ale poszukaj w inych sklepach np Komputronik i znajdz dobry monitor
CRT dobra 17 kupisz juz za 500 600 złotych za 19 od 1000 wzwyż

ale ja chce LCD a nie CRT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.06.2006 o 22:34, Błażej M. napisał:

ale ja chce LCD a nie CRT


Ja tylko informuje cie o głupocie zakupu LCD co ty zrobisz to nie moja sprawa a nie polece ci zakupu Konkretnego LCD bo dla mnie każdy LCD to ***** i nie warto ich kupowac dopki nie dorówanja w możliwościach CRT a szybko to nie nastapi dlatego już zbieram kase na dobra plazme :D:D:P:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cholera jakie to smieszne jest :D
Z LCD i CRT jest jak z MP3 (nie ipodem) a ipodem.
Najwiecej wad wytykaja monitora LCD i iPoda Ci ktorych najczesciej na nie niestac.

BTW : Skad mozna demo Kronik sciagnac :D Chce zobaczyc jak paskudnie wyglada w natywnej rozdzielczosci :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2006 o 00:24, Piter Fersin napisał:


> ale ja chce LCD a nie CRT

Ja tylko informuje cie o głupocie zakupu LCD co ty zrobisz to nie moja sprawa a nie polece
ci zakupu Konkretnego LCD bo dla mnie każdy LCD to ***** i nie warto ich kupowac dopki nie
dorówanja w możliwościach CRT a szybko to nie nastapi dlatego już zbieram kase na dobra plazme
:D:D:P:P


zdecydowanie popieram!
co do zakupu CRT - kto chetny lepiej robic to jak najszybciej, bo gorsze wypiera lepsze i na rzynku CRT coraz mniej. a kto zabulil za LCD to i tak bedzie bronic swego zakupu do upadlego, bo mu glupio bedzie sie przyznac do pomylki, nwet jesli ja widzi.

LCD to monitory dobre do pracy w Excelu a nie do grania i ogladania filmow. i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2006 o 00:50, libero85 napisał:

Cholera jakie to smieszne jest :D
Z LCD i CRT jest jak z MP3 (nie ipodem) a ipodem.
Najwiecej wad wytykaja monitora LCD i iPoda Ci ktorych najczesciej na nie niestac.

BTW : Skad mozna demo Kronik sciagnac :D Chce zobaczyc jak paskudnie wyglada w natywnej rozdzielczosci
:D


Libero Ciekawy pogląd zwłaszcza gdy mam w domu monitor CRT za 2550zł :Di drugi za 850 :D za to możesz kupic 5 **** LCD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2006 o 00:50, libero85 napisał:

BTW : Skad mozna demo Kronik sciagnac :D Chce zobaczyc jak paskudnie wyglada w natywnej rozdzielczosci
:D

Nie musisz. Weź sobie cokolwiek i pograj w 800x600 :D Więcej się nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować