Zaloguj się, aby obserwować  
Minsc_i_Boo

Monitory CRT vs. LCD. Co wybrać?

518 postów w tym temacie

wiesz jak to jest : chcesz wydac mniej to musisz sie bardziej narozgladac. bo w swiecie taniochy jest wiele szmelcu. wydajesz wiecej prawdopodobienstwo wpadki jest mniejsze.
Wejdz na mva.pl tam jest forum a ludzie ktorzy doradzaja sa naprawde konkretni i maja fachowa wiedze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2006 o 20:52, libero85 napisał:

wiesz jak to jest : chcesz wydac mniej to musisz sie bardziej narozgladac. bo w swiecie taniochy
jest wiele szmelcu. wydajesz wiecej prawdopodobienstwo wpadki jest mniejsze.
Wejdz na mva.pl tam jest forum a ludzie ktorzy doradzaja sa naprawde konkretni i maja fachowa
wiedze :)

Dziękuję temat zamknięty ( oczywiscie ten krotki a nie głowny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam monitory CRT.Co z tego,że w sklepach nie ma dobrych CRT''ków,a jeśli są,to ich kontrast,jasność jest ustawiana na minimum.Tradycyjny zabieg sprzedawców umożliwiając większą sprzedaż LCD.
Monitory CRT sa dużych gabarytów(Mam CRT IJyama Vision Master 24 cale)jak trafisz na dobry model,to będziesz zachwycony.LCD mają smużenie(Według producentów te najlepsze mają czas reakcji poniżej 3 milisekund,ale to marketingowy chwyt)i na razie sa dosyc drogie.Co prawda sa małe i niewiele ważą,ale kogo to będzie obchodzić,jeśli ma sie duże biurko:)
Jednym słowem:::CRT RULEZ!!!!

(((Do przeczytania o monitorach CRT i LCD zajrzyjcie w któryjs z numerów CDA)))(((Teraz niechcę mi się szukać,ale potem podam numer)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam duze biurko i bym sobie na nim CRT juz nie postawil. Esteta jestem :D

Dnia 19.06.2006 o 21:11, NyGgA MiLy napisał:

Jednym słowem:::CRT RULEZ!!!!

To bylo 2 slowami :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2006 o 21:15, libero85 napisał:

Ja mam duze biurko i bym sobie na nim CRT juz nie postawil. Esteta jestem :D

> Jednym słowem:::CRT RULEZ!!!!
To bylo 2 slowami :D




To zmień status ''''estety'''' i przejdż na status ''''jakościonalisty'''' :P
Zartowałem:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...

Dnia 19.06.2006 o 21:11, NyGgA MiLy napisał:

(((Do przeczytania o monitorach CRT i LCD zajrzyjcie w któryjs z numerów CDA)))(((Teraz niechcę
mi się szukać,ale potem podam numer)))

To było w tym CDA na któreś urodzinki tego pisma. Wydaje mi sięnawet że to była opinia "archiwalna" przepisana z któregoś duuuużo wcześniejszego numeru (tuż po narodzinach LCD). Czytałem to co tam było napisane "gorsze wypiera lepsze" itd., lae jeśli tak cały czas redakcja myśli to się grubo mylą...
http://www.gram.pl/news.asp?id=1384
I kto ma więcej kolorów? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2006 o 20:40, bonbon napisał:

To tak, jak Ty, tez masz troche racji :)

Nie chciałbym być przemądrzały (fuj), ale tutaj mam nieco więcej niż trochę. :)

Dnia 19.06.2006 o 20:40, bonbon napisał:

Mylisz implozje z eksplozja.

Nie napisałem ani przecinka o eksplozji. :) Implozja w kabinie pasażerów czyli przestrzeni
2 x 1,5 x 0,5 m, nie rózni sie od ekplozji niczym poza milisekundowym opóźnieniem. Nie ma znaczenia czy odłamki najpierw uderzą w siebie, a potem rozlecą się we wszystkie strony czy od razu się rozlecą. Implozja jest o tyle gorsza, że najpierw odłamki połamią się na jeszcze drobniejsze, a rozrzut jest jeszcze bardziej nieprzewidywalny (chociaz ma sporo mniejszy promień). Na przykład programy symulujące fizykę mają wiecej obliczeń i problemów obliczeniowych z implozją niż z eksplozją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2006 o 20:52, libero85 napisał:

Wejdz na mva.pl tam jest forum a ludzie ktorzy doradzaja sa naprawde konkretni i maja fachowa
wiedze :)


To taki mały fragment z tego forum - odpowiedź admina p. Marka Konopki
* W tym momencie uzywam LG L1720B (bodaj 16 ms) i przyznaje ze krew mnie zalewa kiedy
* uruchamiam jakas gre FPP, poniewaz przy szybkich ruchach myszka rozmycie/smuzenie
* jest zbyt duze i moje oko nie rejestruje ostrosci obrazu. Musze zatrzymac myszke albo
* ruszac nia bardzo powoli zeby obraz byl czytelny i ostry.
*> Mam dla Pana złą wiadomość - jeśli dostrzegał Pan na tym monitorze z matrycą
*>TN "16 ms" smużenie, to w tej materi prawie nic sie nie zmieniło na rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2006 o 21:34, Olamagato napisał:

> To tak, jak Ty, tez masz troche racji :)
Nie chciałbym być przemądrzały (fuj), ale tutaj mam nieco więcej niż trochę. :)

> Mylisz implozje z eksplozja.
Nie napisałem ani przecinka o eksplozji. :) Implozja w kabinie pasażerów czyli przestrzeni
2 x 1,5 x 0,5 m, nie rózni sie od ekplozji niczym poza milisekundowym opóźnieniem. Nie ma znaczenia
czy odłamki najpierw uderzą w siebie, a potem rozlecą się we wszystkie strony czy od razu się
rozlecą. Implozja jest o tyle gorsza, że najpierw odłamki połamią się na jeszcze drobniejsze,
a rozrzut jest jeszcze bardziej nieprzewidywalny (chociaz ma sporo mniejszy promień). Na przykład
programy symulujące fizykę mają wiecej obliczeń i problemów obliczeniowych z implozją niż z
eksplozją.


No coz, zawsze bylem przekonany, ze odlamki leca w tym kierunku, w jakim skieruje je roznica cisnien. I w przypadku banki prozniowej po prostu wpadna do srodka. Zwlaszcza w kineskopie do monitora, ktory na ogol ma nie wiecej niz 19cali i w dodatku zapada sie glownie od strony ekranu. Co oznacza, ze na przyklad rozbicie glowa kineskopu spowoduje najwyzej wessanie twarzy do srodka. ;) Moze w kineskopie pod napieciem szkody bylyby wieksze... Ale oczywiscie, nigdy nie badalem tego problemu na poziomie programow symulujacych fizyke ;)
Tylko przez autopsje - oczywiscie nie w samochodzie. Moze po prostu nie rozumiem, co oznacza "sporo mniejszy promien" rozrzutu...
No coz, telewizor- zabojca: az strach sie bac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2006 o 00:25, bonbon napisał:

No coz, zawsze bylem przekonany, ze odlamki leca w tym kierunku, w jakim skieruje je roznica
cisnien. I w przypadku banki prozniowej po prostu wpadna do srodka.

Oczywiście, ale z jaką szybkością? Powinieneś zobaczyć jak wygląda implozja kineskopu na zwolnionych zdjęciach wykonanych szybką kamerą. Jakiś czas temu bywało pokazywane w różnych programach (w tym na Discovery). Po krótkiej rzeczywistej implozji następowała wtórna eksplozja tego, co sie zapadło na siebie.
Dla implozji bańki próżniowej różnica ciśnień wynosi jedną atmosferę. Odpowiednia dla niej eksplozja musi zaczynać się dla bańki o ciśnieniu bezwględnym dwóch atmosfer (żeby zredukować ciśnienie atmosferyczne). W pierwszym wypadku promień strefy rażenia odłamków wynosi ok. póltora metra, a w drugim prawie 5 razy tyle. Można to sobie również obliczyć z powszechnie znanych wzorów fizycznych (pęd, opóźnienie, prędkość itd.).
W przypadku monitora czy tv ograniczeniem implozji jest obudowa, która pochłania praktycznie całą energię, więc odłamki rażą tylko od strony kineskopu. Z drugiej strony jak wygląda implozja w tv, który bedzie implodował w momencie całkowitego rozbicia obudowy przez uderzenie w przednią część samochodu, to chyba mało kto sprawdzał. A obliczenie lub symulacja czegoś takiego, to matematyczny koszmar. :) W każdym razie wymiary kabiny mieszczą się spokojnie w strefie rażenia kawałków szkła, których prędkośc jest wystarczająca do przecięcia skóry.
ps. Zdaje mi się, że również ostatnio kineskopy testowali w "Łowcach Mitów".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie masz racje. Ale...
1. wszystkie nowe kineskopy maja zabezpieczenie antyimplozyjne (stalowa opaske w miejscu, gdzie dzialaja najwieksze sily w kierunku na zewnatrz ban''ki). Chociaz jest to zabezpieczenie raczej przed implozja samoistna, a nie zainicjowana mechanicznie...
2. sily do wewnatrz dzialaja od strony ekranu i w czesci banki wokol szyjki kineskopu. W przypadku implozji kawalki szkla beda leciec z grubsza wzdluz tych wektorow, a ich wzajemne zderzenia spowoduja raczej rozbicie na mniejsze kawalki i niewielka zmiane tych wektorow, niz odbicie i zmiane kierunku na przeciwny. Poniewaz szklo od strony ekranu w kineskopie jest grubsze, stanowi raczej oslone przed drobniejszymi odlamkami z tylnich rejonow kineskopu. A obudowa oslania przed wiekszoscia pozostalych odlamkow.
3. Implozja to zjawisko, ktore powstaje, gdy sily powstale na skutek roznicy cisnienia wewnatrz i na zewnatrz zbiornika przekraczaja wytrzymalosc scianek tego zbiornika. My rozmawiamy nt. implozji zainicjowanej mechanicznie, a ta bedzie przebiegac roznie w zaleznosci od miejsca i sposbu naruszenia spojnosci ban''ki kineskopu. Przyjmujac, ze uszkodzenie przyjdzie od strony ekranu, faktycznie, moga wydostac sie drobne odlamki, ktore moga pokaleczyc. Ale w warunkach rzeczywistych bardziej prawdopodobnie jest raczej zmiazdzenie monitora wraz z czescia kabiny.
4. nikt nie przewozi samego kineskopu w kabinie. A gdyby nawet, to taki kineskop predzej urwie glowe kierowcy, wylatujac przez przednia szybe, niz zostanie rozbity. A odlamanie szyjki kineskopu powoduje znacznie mniesze szkody "implozyjne"
5. malo jest zjawisk fizycznych, ktore mozna w 100% wymodelowac matematycznie. Zawsze znajda sie jakies czynniki, ktorych nie da sie uwzglednic.

W kazdym razie rozumiem, ze zarzut do monitorow CRT, ze wybuchaja w samochodzie, mial byc zartem i tak tez go traktuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj stalem sie szczesliwym posiadzaczem monitora L1740PQ podlaczony przez DVI i powiem tak:
- smuzenia brak
- w ogole nie mam zamiaru pracowac w natywnej rozdzielczosci, poniewaz czcionki sa wtedy zbyt male a roznic w wyswietlaniu na oko nie widac
- mozna przyczepic sie do czerni ale trzeba byc naprawde upartym
- katy widzenia - przecietne jak to w lcd (do 2 - 3 osob przy monitorze) niby mozna w wiecej ale wtedy bialy robi sie jakby lekko zolty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Muszę sie z Tobą zgodzić, mam Iiyamę Vision Master Pro MA 203 DT i powiem że ten monitor oprócz rozmiarów ma same zalety. Nic nie zastąpi dobrego crt-ka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie poważnego zastanawiania się nad zmianą monitora CRT na LCD.
Mam bardzo dobry monitor 19" Samsung 959NF (przykładowe parametry: max. rozdz. 1920x16cośtam, odświeżanie 120Hz przy 1024x768 - więc parametry wysokiego HDTV). Czemu chcę go zmienić? Bo to potężny, ważący pewnie ze 25kg grzmot, który zajmuje mi mnóstwo miejsca na biurku. Poza tym w wyniku nie przemyślanych działań zniszczyłem częściowo płynem do szyb warstwę antycoś tam w tym monitorze i mam dość widoczne "łatki", które momentami (gdy ekran jest dość jasny) mogą naprawdę wkurzać.
Pomyślałem o LCD. Chociaż ze 20" (nie mam w domu TV tylko tuner w kompie - duży ekran byłby przydatny).
Ale w związku z tym mam pewne wątpliwości:
Monitory LCD mają tzw. rozdzielczość natywną, która przy takim rozmiarze monitora wynosi minimum 1600x1200. Pytanie: jaka grafa pociągnie taką rozdziałkę w grach (nie interesuje mnie poziom detali; low a taki będzie). Poza tym jestem krótkowidzem i na codzień w windowsie używam rozdzielczości 1024x768. To co, jestem skazany na 17"?
A może po prostu nie ma co pisać się na LCD i pozostać przy starym poczciwym CRT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować