Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Foris FS2331 - 23 calowy monitor EIZO dla graczy

18 postów w tym temacie

Powie mi ktoś, w czym te monitory z górnej półki do grania czy tam dla grafików są takie zajebiste? Bo teraz mam jakiś lipny LG 24 za 1000, a wcześniej miałem siedemnastkę, która kosztowała może 400 złotych, oprócz tego trochę grywałem na innych monitorach. I oprócz wielkości nie widzę żadnych różnic w ostrości obrazu czy czasie reakcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

biorąc pod uwagę to że 24 calowy Foris jest droższy od ''zwykłej'' 24 calówki o 1/3 to cena 23 powinna być nie niższa niż 3000zł. dorzucając do tego podatek od luksusu i pazerność polskiego rynku 3300zł jak obszył. chyba że eizo nas zaskoczy i za 23 cale nie będzie kazała sobie płacić takiego premium jak za 24.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1920x1080 a nie 1920x1200; 7ms GtG zamiast 2 czy max 3; 60Hz a nie 120Hz; wbudowane głośniki - i to jest monitor dla graczy? HAHAHA, niezły żart, naprawdę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że większość z was swoją wątpliwą znajomość monitorów opierają na kontraście, czasie reakcji, odświeżaniu, czy innych cyfrach. Panowie, to są tylko cyferki.
Mój ojciec pracuje na monitorach firmy Eizo. Gdy kupował jeden z nich, dał mi go na weekend. Gdy spojrzałem na jego parametry, pomyślałem sobie, że nie jest nic lepszy niż mój zwykły Samsung, który pewnie jest wart z 500zł. Co więcej, nie był nawet w panoramie. Dziwiłem się, za co ojciec dał tyle pieniędzy. Wszystko to się zmieniło, gdy tylko go podłączyłem i włączyłem grę. To nie był monitor do gier, ale byłem pod ogromnym wrażeniem. Po dwóch dniach nie chciałem go oddać. Przede wszystkim barwy, tam czarny naprawdę jest czarny, a wszystkie inne kolory są tysiące razy intensywniejsze. To w całości rekompensuje te kilka tysięcy mniej kontrastu, czy kilka milisekund więcej. To jest zupełnie inna technologia. Tego się nie da normalnie opisać, to trzeba zobaczyć.
Wierzcie mi, jak widzicie monitor Eizo lub Apple, to jesteście pewni wysokiej jakości. Nie przesadzam, naprawdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eizo tworzy profesjonalne monitory dla grafików i żaden monitor na TN ich nie przebije. Po pierwsze kontrast dynamiczny to zwykły marketing. Monitor na matrycy TN, nawet jeśli ma kontrast 1 000 000 : 1, nigdy nie dorówna jakiemukolwiek monitorowi na porządnej matrycy MVA czy IPS. Czas reakcji też jest mocno zaniżany. Widziałem monitory mające niby 2ms lub 5ms, które mocno smużyły i świetny monitor HP na znakomitej matrycy, który miał czas reakcji 20ms i nie smużył wcale nawet w najdynamiczniejszych grach. Ten Eizo ma odświeżanie 60Hz, bo puki co tylko monitory na tych shiciastych matrycach TN potrafią używać 120Hz. Wszystko na MVA czy IPS ma 60HZ. Jedyne co jest kiepskie w tym modelu to głośniki, których naprawdę mogłoby nie być. Do wszystkich "znawców" - przestańcie wymądrzać się podając jako argumenty parametry, których nawet do końca nie rozumiecie. Jeśli moglibyście przez jeden dzień pograć na porządnym monitorze z MVA czy IPS, to gwarantuje, że nie chcielibyście wracać do TN. I zanim wyzwiecie mnie od fanboyów Eizo - mam zwykłą Iiyamę 22'' na TN. Miałem okazje używać przez pare dni świetnego monitora Eizo, i mogę tylko pomarzyć o posiadaniu takiego na własność, z powodu jego ceny. Mimo teoretycznie bardzo wysokiego czasu reakcji, wcale nie smużył - nie widziałem żadnej różnicy w tej kwestii między 25ms Eizo a rzekomym (marketingowym) 2ms mojej iiyamy. Odwzorowanie barw - nie ma porównania. Kolory na matrycy MVA wyglądają na żywe i nasycone, te z TN są przy nich wyblakłe. Pewnie zaraz dostanę niezły flame, ale ktoś musiał to napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2010 o 17:16, ping-pong napisał:

Powie mi ktoś, w czym te monitory z górnej półki do grania czy tam dla grafików są takie
zajebiste?


Nie wiem, jak te do gry, ale w tych dla grafików świetna jest przede wszystkim wierność odwzorowania kolorów, nasycenie, kontrast, kąt widzenia i geometria obrazu. Ma to podstawowe znaczenie dla grafika, by kolor wyglądał na ekranie tak jak na wzorniku. Ja tymczasem korzystam z pięcioletniej iiyamy CRT (19") - fakt, nie jest może zbyt poręczna ;) ale nie muszę narzekać na kontrast i wierność kolorów, bo grafiką też się czasem bawię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2010 o 20:55, Vojtas napisał:

Nie wiem, jak te do gry, ale w tych dla grafików świetna jest przede wszystkim wierność
odwzorowania kolorów, nasycenie, kontrast, kąt widzenia i geometria obrazu.

Co za tym idzie mają hardwareowe kalibratory - żadnego porównywania do karteczki z barwą, wszystko leci z automatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2010 o 21:08, akodo_ryu napisał:

Co za tym idzie mają hardwareowe kalibratory - żadnego porównywania do karteczki z barwą,
wszystko leci z automatu.


No właśnie, ale kalibratory można dokupić oddzielnie - tyle że na takim zwykłym LCD to jest zupełnie bez sensu. Wystarczy, że się wyciągniesz na oparciu lub lekko pochylisz i już odcień jest nieco inny. ergo dla grafika albo takie cacko, albo CRT (obecnie niestety już używany).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowei kwaled i aTF-KUDLaTY666 ....naprawde prosi się o głośne STFU jako że wasza wiedza na temat monitorów i technologii matyc jest czysto "katalogowa ( znaczy nalezycie do grupy mocno podatnej na marketingowy bełkot )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyspieszona przez elektronikę? Czyli pewnie skusili się zniżyć trochę poziom jakości obrazu by go przyspieszyć, wprowadzając stabilne przeregulowanie za pomocą sygnałów sterujących. Czyli będzie względnie tanio, względnie dobrze, ale pojawią się przesterowania obrazu i obniży się trwałość. Oczywiście nie wiem czy mam rację, ale takie nasuwają sie wnioski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

główną zaletą lepszej matrycy jest lepszy kontrast (czarny w ciemności nie jest tak szary)- większy kont widzenia, jak ruszasz głową to nie robi ci się tęczowy obraz, przy większych monitorach przy gorszej jakości monitorach patrząc z bliska na wprost monitora jego boki już lekko zmieniają kolory - opinia mnie, grafika :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SimplyLucas - bot. Nie wiesz jaki mam monitor i co widziałem. Monitory dla grafików RÓŻNIĄ się od monitorów dla graczy - ogarnij. I zdejmij klapki. Eizo nie jest najlepsze we wszystkim, a zwłaszcza w szybkości matrycy. A jak ktoś nie widzi 20ms to jest naprawdę ślepy, albo wie tyle, co np. moja siostra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować