Zaloguj się, aby obserwować  
Piterixos

Jak utrzymać kompa w pełnej sprawności?

4 posty w tym temacie

Macie jakieś porady dotyczące tego co należy zrobić by komputer działał sprawnie i szybko? Sformatowałem niedawno oba dyski, po czym zainstalowałem program do defragmentacji oraz tuneup utilities i CCleaner do czyszczenia dysków ale zastanawia mnie czy mogę zrobić coś jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A komp do czego używany głównie ?
Można poprawić sprawność i wydajność systemu optymalizując plik stronicowania poprzez jego ustawienie na sztywno, na oddzielnej dla niego partycji [rozmiar zależny od posiadanego ramu, przy sporych ilościach nie opłaca się ustawiać nic ponad 1024, no chyba, że korzystasz z wielu zaawansowanych edytorów graficznych które potrzebują od groma wolnej pamięci wirtualnej do ładowania w nią tekstur]
Możesz też wyłączyć indeksowanie na dyskach, zastanów się jak często czegoś szukasz na swoich hdd poprzez wyszukiwarkę windowsową, wyłączenie indeksowania spowolni bowiem czas wyszukiwania plików, za to poprawi wydajność dysków [wbrew pozorom i przy nowoczesnych dużych dyskach, jeśli mamy na nich dużo danych wyłączenie indeksowania może zauważalnie poprawić wydajność]

Generalnie to - CCleaner przynajmniej raz w tygodniu [czyszczenie temp i rejestru], defraggler tak samo, do tego skan antywirem + antyspyware.
Osobiście średnio co tydzień-dwa u siebie robię zabieg "konserwacyjny" no i już od prawie 2.5 roku nie robiłem formatowania [a komp chodzi ciągle tak samo, czas startu systemu jak przy świeżym formacie, osiągi w benchach nawet lepsze jak wcześniej]

Sprawdź też co siedzi w autostarcie, często gęsto jest tam masa niepotrzebnego śmiecia, dla przykładu u siebie przy starcie systemu startuje z nim 7 aplikacji [z czego dwie to mało zasobożerne pierdoły bo to RocketDock i Riva Tuner]

Nie zasysaj syfu, nie lataj po podejrzanych stronach, jak się umiejętnie gospodaruje własnym sprzętem to można żyć bez formatowania od zmiany jednego pc na drugi nowy =)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jesli mam 2 partycje i na dysku C mam plik stronnicowy to czy na dysku D też moge go stworzyc by razem było ich dwa to czy przyspieszy mi prace na dysku D ? zwłaszacza jak gry mam na nim wgrane by poprawic wydajnosc bo lepsze gry mi sie chacza mam 1gb ramu dual.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żeby to cokolwiek przyspieszyło.
Jak już się upierać na optymalizację pliku stronicowania to najlepiej stworzyć mu oddzielną mała partycję przy formacie, najlepiej jako pierwszą partycję ze wszystkich tworzonych czyli np :

Partycja C [1sza] nie więcej niż 10 gb na plik stronicowania
Partycja D - system
Partycja E - dodatkowa np na gry, multimedia etc.

Tworzenie dwóch plików stronicowania nie ma raczej wielkiego sensu, ewentualnie u siebie na systemowej możesz zrobić mały plik np 128mb [do poprawnego działania systemu, niektóre aplikacje wymagają obecności pliku stronicowania na dysku systemowym], a na D utworzyć drugi o "normalnym" rozmiarze do twojego ramu, przy 1gb ustawiając na sztywno to powinno być bodajże 3072mb]

Generalnie też główny plik stronicowania w teorii nie powinien być na partycji systemowej bo taka lokalizacja zmniejsza jego wydajność.

Z plikiem stronicowania jest tez wiele mitów związanych. U siebie pracowałem bardzo długo na pliku o rozmiarze 4096 [graniczny maks dla windy] bo zajmowałem się robieniem grafiki reklamowej i programy takie jak PS przy tworzeniu grafik o rozmiarze kilkunastu megapikseli wymagały od groma pamięci do ładowania tekstur. A w międzyczasie sobie pogrywałem i gry działały poprawnie. Teraz mam zupełnie inaczej zoptymalizowany plik stronicowania ale różnicy w zasadzie nie widzę [ani w doczytywaniu, ani w wydajności]
Więc tez nie ma co tego traktować jak jakiegoś mega złotego środka na kopa wydajności w grach czy w działaniu systemu. Do wszystkiego z dystansem [w czasach win98 przy słabych HDD to takie kombinacje miały ogromne znaczenie dla działania windy i gier, ale na dziś dzień technologia się znacznie rozwinęła]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować