Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Dystrybucja cyfrowa na PC przegoniła tradycyjną

50 postów w tym temacie

Dnia 21.09.2010 o 09:57, Malcollm napisał:

Za takie herezje powinni Cię na stosie spalić. ;)


Ja wiem ;). Znam ten ból. Też miałem wiele sentymentu do swoich pudełek, instrukcji, kolorowych książeczek. Do czasu.

Na szybkość łącza nie narzekam. Mam teraz szóstkę i czaję się na dwunastkę, więc jak najbardziej oceniam wszystko z mojego punktu siedzenia :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jeśli kupię np. pudełkową edycję Audiosurf i mi ją doda do konta Steam to jak jest liczona, jak pudełko czy cyfrówka? A może oba na raz? Bo może liczą sobie liczbę gier zarejestrowanych na kontach użytkowników i wyniki się mnożą. A może ja po prostu nie chcę przyjąć wyników do wiadomości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 10:28, TobiAlex napisał:

SirYarpen Twój komentarz jest bardzo idiotyczny, bo idąc tokiem Twojego rozumowania ja
zapytam się Ciebie a co z grami, które wymagają aktywacji przez internet, czyli generalnie
jakieś i90% gier???

Wśród moich gier żadna nie ma aktywacji przez internet. Poza tymi na Steam.
>Jeżeli dana firma padnie to i tak już danej gry nie aktywujesz więc

Dnia 21.09.2010 o 10:28, TobiAlex napisał:

to swoje pudełeczko z płyteczką i tak będziesz mógł wywalić w kibel. Po drugie np. Steam
oferuje robienie kopii pobranej gry więc żaden problem z grą za 10 lat.

Odłącz komputer od internetu i spróbuj zainstalować kopię zapasową ze Steam. Powodzenia dziś i za 10 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie licząc szybkości łącza, drugi najistotniejszy problem to nasze przywiązanie do pudełek, tak sobie myślę.
W sumie nic dziwnego, dopiero wychodzimy z piractwa i jesteśmy dumni z naszej kolekcji pudełek na półce. Widać wprost, że cenimy sobie pracę innych i płacimy za nią, gardząc jednocześnie piractwem.

A ściągając wersje elektroniczne jesteśmy tej dumy pozbawiani i czujemy się tak, jak przy ściąganiu torrenta. Myślę, że nam to przejdzie :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.09.2010 o 09:03, palpatine napisał:

Szkoda miejsca w domu na pudełka, głupie instrukcje i inne takie. No i środowisko na
tym cierpi, a wersje elektroniczne z instrukcjami w PDF są tak samo czytelne i do tego
environment friendly :).

wiesz ile prądu zżera urządzenie z którego korzystasz, by tego PDFa móc przeczytać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszce nie tak dawno byłem wielkim przeciwnikiem dystrybucji cyfrowej, lecz ostatnio się do niej zaczynam nieco przekonywać. Najwspanialszą formą dystrybucji gier byłaby dystrybucja hybrydowa. Znaczy się kupuję grę w sklepie na płycie DVD, a jednocześnie dostaję możliwość na ściągnięcie jej z Internetu. Dzięki temu mógłbym zarówno w każdym miejscu na Ziemi pobrać zakupiony przeze mnie produkt i dać sobie spokój z obecnością płyty w napędzie (szczerze... CD chceck to naprawdę przeżytek i pieśń zamierzchłej przeszłości :/). Jednocześnie w przypadku nie działającej usług internetowej (wszystko się może zdarzyć przecież...) i tak otrzymuję dostęp do aplikacji, bo mam ją na płycie. Na szczęście istnieją tak wydane gry. Tytuły korzystające ze Steam można kupić w sklepie w "fizycznej" formie, a jednocześnie przypisać je do swojego konta, co daje możliwość ściągnięcia ich w dowolnej chwili (taki numer jest możliwy chociażby w przypadku Unreal Tournament III).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kocham kolekcjonować pudełka - ale czasem po prostu łatwiej i bardziej opłacalny jest zakup w ramach cyfrowej dystrybucji, a atrybuty kolekcjonerskie (pudełko, płyty itede) kiedyś przy okazji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 10:29, TobiAlex napisał:

krzym1 a tak po za tym wszyscy w domu zdrowi???


Oczywiście, tak trudno zaakceptować, że ktoś ma odmienne zdanie ?

Dla mnie przy ściąganiu nie ma różnicy czy ściągnę gry ze steam''a czy rapidshare itp itd W obu przypadkach mam jedynie pliki gry + czasem instrukcja. Dlatego wolę wersje pudełkowe.
Nie mówiąc, że od strony praktycznej piraty z grami z dystrybucji cyfrowej wygrywają (żadnych problemów z zabezpieczeniami, koniecznym stałym podłączeniem do internetu..).

Edit: myślę, że lepiej będzie jak sprostuje, że konieczność stałego podłączenia neta nie odnoszę do wszystkich gier lecz ostatnio wydanych "hitów" ubisoftu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 12:10, palpatine napisał:

A ściągając wersje elektroniczne jesteśmy tej dumy pozbawiani i czujemy się tak, jak
przy ściąganiu torrenta. Myślę, że nam to przejdzie :P.

Oby jak najszybciej. ;p

Mnie nie dziwi to, że są kolekcjonerzy, bo tacy wszędzie się zdarzają (znaczki, monety, puszki po piwie etc), lecz raczej skala tego zjawiska. Przeciętna osoba, wypijając takiego browara zwykle wyrzuca puszkę, a zbieracze to tylko jakiś malutki odsetek. Natomiast czytając to forum mam wrażenie, jakoby w przypadku gier stanowili większość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 12:47, krzym1 napisał:

Oczywiście, tak trudno zaakceptować, że ktoś ma odmienne zdanie ?


Odmienne zdanie jest odmiennym zdaniem i można je zaakceptować, chyba, że ktoś stawia znak równości między cyfrową dystrybucją, a piractwem. To nie jest odmienne zdanie, a zwykłe kłamstwo.

Dnia 21.09.2010 o 12:47, krzym1 napisał:

Dla mnie przy ściąganiu nie ma różnicy czy ściągnę gry ze steam''a czy rapidshare itp
itd W obu przypadkach mam jedynie pliki gry + czasem instrukcja. Dlatego wolę wersje
pudełkowe.
Nie mówiąc, że od strony praktycznej piraty z grami z dystrybucji cyfrowej wygrywają
(żadnych problemów z zabezpieczeniami, koniecznym stałym podłączeniem do internetu..).

Edit: myślę, że lepiej będzie jak sprostuje, że konieczność stałego podłączenia neta
nie odnoszę do wszystkich gier lecz ostatnio wydanych "hitów" ubisoftu



Zabezpieczenia są i to niezależnie, czy kupujesz grę w cyfrowej dystrybucji, czy w jeszcze "ciepłym" pudełku. Także nie widzę tu związku z rzekomą wyższością wersji pudełkowych nad tymi sprzedanymi cyfrowo.

btw. A co masz w wersji pudełkowej jak nie pliki gry+instrukcja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 12:10, palpatine napisał:

Nie licząc szybkości łącza, drugi najistotniejszy problem to nasze przywiązanie do pudełek,
tak sobie myślę.
W sumie nic dziwnego, dopiero wychodzimy z piractwa i jesteśmy dumni z naszej kolekcji
pudełek na półce. Widać wprost, że cenimy sobie pracę innych i płacimy za nią, gardząc
jednocześnie piractwem.

A ściągając wersje elektroniczne jesteśmy tej dumy pozbawiani i czujemy się tak, jak
przy ściąganiu torrenta. Myślę, że nam to przejdzie :P.


Jest dokładnie tak,jak piszesz z tym że ja mam nadzieję że nam to nie przejdzie ;)

Ja osobiście traktuję elektroniczną wersję gry jako produkt bezpłciowy,nijaki,niczym nie różniący się od pirata - poza tym że musiałem zań zapłacić - dlatego nie posiadam żadnej gry w wersji elektronicznej,tylko już 115 pudełek na półkach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, za zripostowanie tamtego khem "nieprzemyślanego" komentarza. Dodam od siebie, że aktywacja nie jest problemem. Nie będę pisał dlaczego. Wystarczy trochę wyobraźni albo dobrych umiejętności programistycznych. Ja się tym przejmować nie zamierzam (poza tym dużo firm wypuszcza patche, które to ściągają, trzeba tylko patche kolekcjonować na płytkach). Jeżeli chodzi o gry na steama(z pudełek, czy też te kopie zapasowe) to będzie właśnie problem z patchami (reszte powinna załatwić community... tak jak zawsze). Tak czy siak ja dystrybucji cyfrowej mówię NIE ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 12:47, krzym1 napisał:

Oczywiście, tak trudno zaakceptować, że ktoś ma odmienne zdanie ?

Prawo do posiadania własnego zdania to nie to samo co prawo do pisania bredni, bo jeszcze ktoś nieświadomy przeczyta i naprawdę uwierzy że cyfrowa dystrybucja = ściąganie piratów z torrenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 13:01, zawcia napisał:

Zabezpieczenia są i to niezależnie, czy kupujesz grę w cyfrowej dystrybucji, czy w jeszcze
"ciepłym" pudełku. Także nie widzę tu związku z rzekomą wyższością wersji pudełkowych
nad tymi sprzedanymi cyfrowo.

btw. A co masz w wersji pudełkowej jak nie pliki gry+instrukcja?


... Nie porównywałem wersji pudełkowych z elektronicznymi tylko wersje elektroniczne z piratam ("...od strony praktycznej piraty z grami z dystrybucji cyfrowej..."), czytanie ze zrozumieniem się kłania, polecam stronę OKE i arkusze z polskiego.

A różnicę pomiędzy pdf'em a drukowaną książeczką na eleganckim papierze chyba sam jesteś wstanie zaóważyć.

>Prawo do posiadania własnego zdania to nie to samo co prawo do pisania bredni, bo jeszcze ktoś nieświadomy >przeczyta i naprawdę uwierzy że cyfrowa dystrybucja = ściąganie piratów z torrenta.

Napisałem, że jest to moja osobista opinia. Pozatym nie wiem jak niedoinformowany musiał by być ktoś żeby tak pomyśleć (taki laik zapewne nie sprawdza newsów na gram.pl, a już tym bardziej jedynym źródłem gier dla takiej osoby jest "tradycyjny" sklep).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 13:54, krzym1 napisał:

... Nie porównywałem wersji pudełkowych z elektronicznymi tylko wersje elektroniczne
z piratam ("...od strony praktycznej piraty z grami z dystrybucji cyfrowej..."),
czytanie ze zrozumieniem się kłania, polecam stronę OKE i arkusze z polskiego.


Wydaje mi się, że sam nie wiesz co piszesz:

"Dla mnie przy ściąganiu nie ma różnicy czy ściągnę gry ze steam''a czy rapidshare itp itd W obu przypadkach mam jedynie pliki gry + czasem instrukcja. Dlatego wolę wersje pudełkowe."

Także, uważam, że moje pytanie po twoim stwierdzeniu, było jak najbardziej prawidłowe i adekwatne do kontekstu.


Anywayz, to nie było miłe...

Dnia 21.09.2010 o 13:54, krzym1 napisał:

A różnicę pomiędzy pdf''em a drukowaną książeczką na eleganckim papierze chyba sam jesteś
wstanie zaóważyć.


...w związku z czym proponuję powrót do...gdzie uczyli ortografii? Aaa, podstawówka!

Zazwyczaj nie robię takich tanich i niskich zagrywek, ale wybacz - sam się o to prosisz.

Dnia 21.09.2010 o 13:54, krzym1 napisał:

Napisałem, że jest to moja osobista opinia. Pozatym nie wiem jak niedoinformowany musiał
by być ktoś żeby tak pomyśleć (taki laik zapewne nie sprawdza newsów na gram.pl, a już
tym bardziej jedynym źródłem gier dla takiej osoby jest "tradycyjny" sklep).


Jak już wspomniałem, ja i parę innych osób - własne zdanie, to nie to samo co zwykła nieprawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 13:54, krzym1 napisał:

Napisałem, że jest to moja osobista opinia.

Ja patrząc na słonia teoretycznie mogę powiedzieć "Moim zdaniem to żyrafa". Jaki to wywoła efekt wśród wszystkich to słyszących chyba się domyślasz.

Dnia 21.09.2010 o 13:54, krzym1 napisał:

Pozatym nie wiem jak niedoinformowany musiał by być ktoś żeby tak pomyśleć.

Nie doceniasz ludzi. xD

Dnia 21.09.2010 o 13:54, krzym1 napisał:

a już tym bardziej jedynym źródłem gier dla takiej osoby jest "tradycyjny" sklep

Tu bym polemizował, bo IMO osoby nowe w jakiejś dziedzinie mają mniej skostniałe poglądy są bardziej otwarte na nowości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 14:08, zawcia napisał:

Także, uważam, że moje pytanie po twoim stwierdzeniu, było jak najbardziej prawidłowe
i adekwatne do kontekstu.


Anywayz, to nie było miłe...


W tym co teraz zacytowałeś, tak napisałem, że wolę wersje pudełkowe od cyfrowych, zaś w pierwszej odpowiedzi na mój post napisałeś:
>Zabezpieczenia są i to niezależnie, czy kupujesz grę w cyfrowej dystrybucji, czy w jeszcze "ciepłym" pudełku. >Także nie widzę tu związku z rzekomą wyższością wersji pudełkowych nad tymi sprzedanymi cyfrowo.
A kwestię zabezpieczeń rozpatrywałem miedzy, jak jeszcze raz powtórzę, między piratami a dystrybucją cyfrową - wyraźnie oddzieliłem tę myśl od poprzedniej zaczynając ją od nowej linijki, no chyba że teraz to się robi pisząc nowego posta jednego pod drugim.

PS. Tej literówki pewnie specjalnie szukałeś w całym poście, co :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 14:22, krzym1 napisał:

A kwestię zabezpieczeń rozpatrywałem miedzy, jak jeszcze raz powtórzę, między piratami
a dystrybucją cyfrową - wyraźnie oddzieliłem tę myśl od poprzedniej zaczynając ją od
nowej linijki, no chyba że teraz to się robi pisząc nowego posta jednego pod drugim.


Wszytko okej, tylko, wersja w cyfrowej dystrybucji = wersji pudełkowej (pomijając pudełko i ew. gadżety). Co za tym idzie analogicznie można by powiedzieć, że piraty są lepsze niż oryginały, bo nie mają tych zabezpieczeń.
Także twoje rozpatrywania pokrywają się z moimi z tym, że ja zauważam, że co to za różnica skoro taką samą, hm..."przewagę" piraty mają nad wszystkimi grami.
Co za tym idzie, to co napisałeś bezpośrednio się łączy z tym co ja napisałem.

Dnia 21.09.2010 o 14:22, krzym1 napisał:

PS. Tej literówki pewnie specjalnie szukałeś w całym poście, co :P


Nawet niespecjalnie musiałem się wysilać - ktoś miał dobre wyczucie narracji jak pisałeś swojego posta :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2010 o 14:36, zawcia napisał:

Wszytko okej, tylko, wersja w cyfrowej dystrybucji = wersji pudełkowej (pomijając pudełko
i ew. gadżety). Co za tym idzie analogicznie można by powiedzieć, że piraty są lepsze
niż oryginały, bo nie mają tych zabezpieczeń.


Problem w tym, że cała sprawa się rozchodzi ze cyfrowy egz. =/= pudełkowy. Mi w oryginałach ewentualnie upierdliwe zabezpieczenia wynagradzają właśnie "gadżety", dlatego nie napisałem, że piraty przewyższają ze względu na brak zabezpieczeń również wydania "fizyczne"

Myślę, że jest jasność w sprawie, wątpliwe, żeby ktoś zmienił swoje zdanie, więc lepiej nie robić tu drugiego Krakowskiego Przedmieścia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować