Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Sid Meier`s Civilization V - recenzja

36 postów w tym temacie

Przed momentem wyłączyłem "czwórkę", z recenzji wnioskuję, że Civ5 chyba nie jest dla mnie, gry z serii Civilization właśnie dlatego są fajne, bo są bardzo złożone. Boli mnie też brak trybu hot-seat, nieprzesypianie nocy z siostrą przy Civ4 było jeszcze lepszy niż nieprzesypianie nich samemu. Ogólnie jestem wrogiem upraszczania gier, ostatnio niewiele powstaje złożonych produkcji, za to pokochałem Dragon Age''a, jak na obecne standardy jest na prawdę oldschoolowym RPG. No cóż, na pewno znajdzie się wielu wielbicieli "piątki", ja w wolnym czasie sprawdzę demo, jeśli mnie nie przekona to pozostanę przy zawalistej "czwóreczce", na której korzyść przemawia jeszcze to, że powstała przed erą DLC, które są dla mnie oszustwem i zdzieraniem pieniędzy, ale to temat na osobną dyskusję. Pozdrowienia dla wszystkich władców!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to dziwne, że brak religii dodałeś do wad. Przecież twórcy to dodadzą w dodatku DLC. Nie chcieli implementować tego z podstawką, ponieważ jak wiadomo wielu graczy narzekało, że im przeszkadza bo psuje rozgrywke - pewnie nie chcieli wkurzać graczy i nie dodali.

Religia będzie jako DLC i będzie można go włączyć i wyłączyć w bardzo łatwy sposób. Super sprawa! :)

Grze się należy conajmniej 9.0/10, ja dałem 9.5/10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co prawda gralem tylko w demo ale... na moim kompie (c2d 3.6 GHz, 4GB ram, radeon 4870) gra wcale nie dziala jak powinna, tzn przy przesuwaniu mapy widac czasami male zaciecia. To chyba lekka przesada, bo gra nie wyglada wcale tak rewelacyjnie (rzeki wygladaja np. DUZO gorzej niz w civ4), czesc osob na civfanatics uwaza nawet, ze jest gorsza(!) niz poprzednio. Muzyka o ktorej tyle sie naczytalem, tez srednio mi podpasowala. Interfejs - tutaj nie moge sie opedzic od mysli, ze jest on robiony pod konsole. Na plus na pewno moge zaliczyc zmiane kwadratow na hexy. Generalnie gra pewnie ma potencjal, ale integracja ze steamem i pazernosc 2k nie wroza tej grze najlepiej IMO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2010 o 08:27, Garett napisał:

Co prawda gralem tylko w demo ale... na moim kompie (c2d 3.6 GHz, 4GB ram, radeon 4870)
gra wcale nie dziala jak powinna, tzn przy przesuwaniu mapy widac czasami male zaciecia.


To dziwne, bo ja grałem w demo na wysokich detalach (IIRC, praktycznie wszystko na High, bez AA) i nie miałem żadnych problemów, a mam C2D 2.66, 3.4GB RAMu (32-bitowy XP) i GF 9800 GT.


Brak religii to IMO plus, strasznie mnie ona w Civ 4 irytowała.
Hot-seat _jeszcze_ w grze nie jest, będzie natomiast zaimplementowany w patchu (darmowym oczywiście).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie zgadzam sie z myszastym, chociaz pogralem tylko w demko to po kilku minutach grania poczulem sie jak w domu;)
Nie jestem graczem ktory dzisiaj zaczal gre z ciwka bo w latach 90-tych civilization 2 to byla gra przez ktora czesto ogladalem swit dnia nastepnego :)
Choc ta czesc ma sporo zmian to nadal jest stara dobra ciwka. A zmiany powoduja ze niektore rzeczy trzeba odkrywac na nowo i planowac na nowo. Grajac w demko znow mialem syndrom kolejnej tury az gra demo sama nie przerwala mi gry. Na poczatku wydaje sie ubozsza niz poprzedniczka by po chwili grania pokazala ze wcale nie jest taka prosta i uboga. Wymaga dobrego planowania, wydaje mi sie ze jeszcze lepszego niz poprzednie czesci.
Nie rozumialem tez o co chodzi w kupowaniu pol do miasta, a okazalo sie to banalnie proste i zarazem skuteczne.
Sama walka jest ciekawsza i bardziej strategiczna niz kiedykolwiek. Choc przyznam ze przez cale demko ktore zagralem 2x razy nikt mi bez sensu nie wypowiadal wojny i choc demo pozwala na krotka gre to w poprzednich czesciach nie raz na samym poczatku jakas cywilizacja wypowiadala wojne bo tak. Tutaj jedyna wojne wypowiedzialem ja panstwu-miastu by przekonac sie ze teraz obrona miasta jest zrobiona bardzo sprytnie i musialem zrezygnowac z wojowania ;)
Samo budowanie jednostek, budynkow jest taki sam, technologie tez praktycznie identyczne. Zmiany w np. polityce wewnetrznej sa bardzo ciekawe i daja duzo mozliwosci.

Bardzo obawialem sie co zrobili z ta gra tworcy po zapowiedziach z roznych stron. Balem sie ze to juz nie bedzie ta sama piekna gra, ze nagrzebali tak ze trufno bedzie nazwac ta gre cywilizacja. Na szczescie sciaglem demko i wiem ze nic zlego sie nie stalo, ba zmiany wyszly na dobre odswierzajac gre tak ze mam ja ochote odkrywac na nowo, a jako stary wyjadacz czuje sie jak w domu.

Z racji tego ze pisze z komorki przepraszam za brak polskich znakow, ale nie moglem powstrzymac sie by podzielic sie wrazeniami:) bo pewnie wiele osob jak ja obawialo sie ze gre zmienili nam z duzym nastawieniem na walke, a nic takiego strasznego sie nie stalo :)

Swoja droga gra wyglada jak dla mnie sporo ladniej i schludniej niz poprzedniczka, przy okazja dziala na maksymalnych detalach z AAx2 w rozdzielczosci 1650x1050 az milo, plynnie bez zaciec na kompie phenom x4 945, 4gb ramu i karcie gts 8800 512mb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2010 o 08:59, WoytaZ napisał:

Hot-seat _jeszcze_ w grze nie jest, będzie natomiast zaimplementowany w patchu (darmowym
oczywiście).

Ciekawe skąd to "oczywiście" skoro nawet przedstawiciel 2K nie był w stanie nas zapewnić, że hotseat będzie za darmo, a nie w płatnym pakiecie DLC...
Zresztą nawet jeśli za miech dadzą to za darmo, to i tak wydanie gry niepełnej, niedokończonej, zakrawa na kpinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja również podzielę się swoimi wrażeniami z dema. Ogólnie ogromy plus za hexy, jedną jednostkę na pole i jednostki dystansowe - nareszcie pojawiają się jakieś elementy taktyki wojskowej, a nie SOTD. Pozytywyną zmianą jest również to, że zasięg miasta został powiększony, a więc można szybciej i lepiej się rozwijać - to powoduje, że taki micro managment jest istotniejszy niż wcześniej i spamowanie miast nie jest już tak opłacalne.
Ogólnie gra się przyjemnie i znacznie łatwiej zacząć niż w czwórce z dwoma dodatkami, sama czwórka była ok. ale dodatki w mojej opinii tylko wszystko niepotrzebnie pokomplikowały. Niestety, ale dostrzegam pewne wady tej produkcji, a mianowicie: kiepska czytelność mapy, długi czas tur od początku (!), wielki interfejs o słabej szybkość odpowiedzi. Tak więc można powiedzieć, że tym razem odrobinę spaprano technikalia. Trzeba się będzie jeszcze zastanowić nad kupnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie religii - ja nie krytykuję jej braku w takiej formie, jak w CIV, bo tutaj nie miałoby to racji bytu. Ja krytykuję jedynie całkowty brak jakichkolwiek tego typu aspektów. Religia w CIV, odpowiednio rozegrana, była (jak w rzeczywistości) wielką potęgą. Tutaj w zasadzie wystarczy się nauczyć mnożyć kasę i ma się zwycięstwo w garści. Po prostu odczuwam trochę brak alternatywy dla tej metody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2010 o 09:49, Lucas_the_Great napisał:

Ciekawe skąd to "oczywiście" skoro nawet przedstawiciel 2K nie był w stanie nas zapewnić,
że hotseat będzie za darmo, a nie w płatnym pakiecie DLC...


"Hot seat is not available in the game right now. We plan on expanding the multiplayer options after release, and hot seat is one of the modes we will be implementing. When it is ready it''ll be a free update." -- 2K Greg, 2K Games Community Manager
( http://forums.2kgames.com/forums/showthread.php?t=87525)

Dnia 22.09.2010 o 09:49, Lucas_the_Great napisał:

Zresztą nawet jeśli za miech dadzą to za darmo, to i tak wydanie gry niepełnej, niedokończonej,
zakrawa na kpinę.


W sumie tak. Zresztą czytałem w jakimś wywiadzie/zapowiedzi/whatever, że w ogóle nie planowali hot-seata, bo nie sądzili, że ten tryb jest tak popularny i dopiero fani ich przekonali. Zielonego pojęcia nie mam, skąd im się taki pomysł wziął...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2010 o 11:20, WoytaZ napisał:


W sumie tak. Zresztą czytałem w jakimś wywiadzie/zapowiedzi/whatever, że w ogóle nie
planowali hot-seata, bo nie sądzili, że ten tryb jest tak popularny i dopiero fani ich
przekonali. Zielonego pojęcia nie mam, skąd im się taki pomysł wziął...


Pewnie jakiś geniusz wykoncypował sobie, że grający w Cywkę, to wyłącznie odludki i dziwacy, którzy siedzą w domach, nigdy nie śpią, żrą zamawianą przez internet pizzę, a ostatniego kolegę widzieli kilkadziesiąt lat temu, w przedszkolu... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież Hot Seat będzie darmowy w najbliższym patchu. Sam 2K Greg o tym pisał. Teraz próbowałem to znaleźć ale jak na zlość nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2010 o 11:31, Myszasty napisał:

Pewnie jakiś geniusz wykoncypował sobie, że grający w Cywkę, to wyłącznie odludki i dziwacy,
którzy siedzą w domach, nigdy nie śpią, żrą zamawianą przez internet pizzę, a ostatniego
kolegę widzieli kilkadziesiąt lat temu, w przedszkolu... :P


A nie jest tak...? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2010 o 11:35, Azazell napisał:

Przecież Hot Seat będzie darmowy w najbliższym patchu. Sam 2K Greg o tym pisał. Teraz
próbowałem to znaleźć ale jak na zlość nie widzę.


OK, Czyli PR od community tak twierdzi. Pozostaje mieć nadzieję, że tak będzie. Myśmy od niech otrzymali odpowiedź, że będzie miesiąc po premierze, ale nie byli w stanie dać gwarancji, że darmowo. Może coś się zmieniło na lepsze i już miesiąc po premierze dodadzą tryb rozgrywki, który istniał od początku serii i dla wielu był kluczowy. Mam nadzieję, ze kiedy będę kupował amerykańskiego vana, to w ciągu roku dorzucą mi do niego suwane drzwi boczne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2010 o 12:45, Lucas_the_Great napisał:

[ciach] Może coś się zmieniło na lepsze i już miesiąc po premierze dodadzą
tryb rozgrywki, który istniał od początku serii i dla wielu był kluczowy.


Civilization 1: brak multi (dodane w Sid Meier''s CivNet z 1995, czyli 4 lata po premierze)
Civilization 2: brak multi (dodane w Civilization 2: Multiplayer Gold Edition z 1997, czyli rok po premierze; dodane też w third-party patchu)
Civilization 3: brak multi (dodane w dodatku Play the World z 2002, czyli rok po premierze podstawki)
Civilization 4: multi (hot-seat, lan, internet, Pitboss, pbem)
Civilization 5: multi (nie wiem, nie mam pełnej wersji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, użyłem nieprecyzyjnego określenia, bo jestem zagoniony. Nie chodziło mi o rok ukazania się jedynki, a o to, że kolejne odsłony efektywnie to uzyskiwały, bo było to konieczne. Trójka na starcie została przez część osób zignorowana, bo coś koniecznego znowu się spóźniło. Przy czwórce już sobie nie robili żartów i dali produkt kompletny. Piątka znowu jest okrojona na starcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2010 o 08:59, WoytaZ napisał:

To dziwne, bo ja grałem w demo na wysokich detalach (IIRC, praktycznie wszystko na High,
bez AA) i nie miałem żadnych problemów, a mam C2D 2.66, 3.4GB RAMu (32-bitowy XP) i GF
9800 GT.


Moze problemem jest Ati(Radeon), w koncu Nvidia reklamuje sie wraz z Civ5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2010 o 13:37, WoytaZ napisał:

> [ciach] Może coś się zmieniło na lepsze i już miesiąc po premierze dodadzą
> tryb rozgrywki, który istniał od początku serii i dla wielu był kluczowy.

Civilization 1: brak multi (dodane w Sid Meier''s CivNet z 1995, czyli 4 lata po premierze)
Civilization 2: brak multi (dodane w Civilization 2: Multiplayer Gold Edition z 1997,
czyli rok po premierze; dodane też w third-party patchu)
Civilization 3: brak multi (dodane w dodatku Play the World z 2002, czyli rok po premierze
podstawki)
Civilization 4: multi (hot-seat, lan, internet, Pitboss, pbem)
Civilization 5: multi (nie wiem, nie mam pełnej wersji)


Trójka na pewno nie miała multi na starcie? Wydaje mi się, że w którejś z części dwójki (ToT?) już było. Ale mogę się mylić, te gry nie trafiały do mnie wtedy dokładnie w dniu premiery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pograłem w demko i spodobało mi się... ciary jednak przechodzą mnie na myśl, gdy słyszę słowa DLC pod adresem Civki. Ja chcę normalne dodatki. ;(

Koniec ze stackowaniem jednostek, walka jak we wszelkiej maści Generałach... WOO-HOO!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2010 o 13:59, Myszasty napisał:

Trójka na pewno nie miała multi na starcie? Wydaje mi się, że w którejś z części dwójki
(ToT?) już było. Ale mogę się mylić, te gry nie trafiały do mnie wtedy dokładnie w dniu
premiery.


Trójka na starcie nie miała, dopiero dodatki pozwalały na grę wieloosobową.
Test of Time zdaje się, że miał - nigdy nie grałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować