Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Pierwszy skazany za wirtualną kradzież

84 postów w tym temacie

Dnia 14.10.2010 o 12:56, golic napisał:

Nom, szczególnie że pozywający ''wycenił się'' na dziewięć stów a sąd orzekł karę dwóch.
Chyba za powaznie do tego podchodzisz. Wedle Twojego toku rozumowania zrobiona kupa w
parku podchodzi pod paragraf. Nie chciałbym żyć w takim kraju jaki Ty sobie malujesz.


Po pierwsze, widać, jak bardzo jesteś zorientowany w temacie działania sądów w tym kraju. W 90% spraw jest tak, że ofiara wycenia swoje szkody na ileśtam, a sąd przyznaje 1/3-1/4 tej kwoty. Po drugie, nie myl odszkodowania z grzywną. Sąd nałożył na oskarżonego karę GRZYWNY, o odszkodowaniu w wyroku nie ma ani słowa. Po trzecie, owa kupa właśnie podchodzi pod paragraf - chcesz się przekonać, zrób to kiedyś przy Straży Miejskiej. Po czwarte - tak właśnie wygląda sprawiedliwość: jeśli prawo zostało złamane (a zostało, użyto keyloggera celem wykradzenia hasła), należy spodziewać się kary. I tyle.

Dnia 14.10.2010 o 12:56, golic napisał:

Nie róbcie z g...a olimpiady proszę Was... Ja juz wyraziłem swoje zdanie. Dziękuje za
czas i życzę naszemu rodzynkowi równie udanych spraw sądowych. Może zacznie dzięki temu
zarabiać na swój wirtualny, arcyważny świat.


Widzę, że jesteś tak zaślepiony swoim zacietrzewieniem w tym temacie, że nie jesteś w stanie dopuścić do siebie najprostszych informacji. Wirtualny świat nie ma tu nic do rzeczy, nikt nikogo nie pozywa do sądu za to, że osoba A napadła osobę B w grze Diablo i, po zabiciu postaci osoby B, zabrała mu sprzęt (uprzedzając fakty: to był tylko przykład). W tej sprawie chodziło o dwie kwestie:

1) naruszenie prywatności - wykorzystano nielegalne oprogramowanie (keylogger), zainstalowane na komputerze ofiary bez jej wiedzy, celem pozyskania hasła do jej konta (a zapewne wyciągnięto więcej informacji - przecież mógł się logować do swojego konta w banku, na swoją pocztę itp). Już sam ten fakt jest w naszym kraju karalny, poczytaj sobie kodeks.

2) przywłaszczenie cudzej własności - jeśli ofiara kupiła sprzęt za prawdziwe (a nie wirtualne) pieniądze, to jest to mienie w takim samym stopniu chronione prawem, jak komórka, samochód czy cokolwiek innego. Kradzież takich przedmiotów, mających realną wartość, jest taką samą kradzieżą, jak wyciągnięcie komuś portfela z kieszeni.

W bardziej prosty, zrozumiały i przejrzysty sposób wytłumaczyć tego się chyba nie da.

Naprawdę nie rozumiem, czemu z taką agresją podchodzisz do całej sprawy (i, szczerze mówiąc, mało mnie to interesuje). Szkoda tylko, że formułujesz wnioski, wykazując jednocześnie brak zorientowania zarówno w danej sprawie, jak i w przepisach polskiego prawa. Oczywiście masz do tego święte prawo, w końcu żyjemy w wolnym kraju, gdzie każdy może mówić to, co mu się podoba, tyle że... może zastanów się na przyszłość, jakie świadectwo wystawiasz samemu sobie w ten sposób. Bo na pewno nie specjalisty w danej dziedzinie.

Z mojej strony to tyle w dyskusji z tobą. Chcesz to zrozumieć - zrozumiesz, nie chcesz - nadal będziesz pluł jadem na prawo i lewo. Życzę miłego dnia, więcej spokoju i odrobiny rozsądku.

EOT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 12:56, golic napisał:

Nie róbcie z g...a olimpiady proszę Was... Ja juz wyraziłem swoje zdanie. Dziękuje za
czas i życzę naszemu rodzynkowi równie udanych spraw sądowych. Może zacznie dzięki temu
zarabiać na swój wirtualny, arcyważny świat.


Nie za bardzo rozumiem, dlaczego twoja niechęć do tzw. "no-life''ów" miałaby być
brana pod uwagę przez wymiar sprawiedliwości? Jeśli sądzisz, że nielegalne przejęcie
czyjegoś konta w danej usłudze nie powinno być ścigane - gratuluję. Po mijając już
fakt, że w wiele gier MMO posiada system mikrotranzakcji, a o zawartości na kontach
Steam/XBL/PSN nie wspominając.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 11:55, golic napisał:

Co za bzdura... K..a do roboty zap...lac a nie bawic sie w sprawy sądowe. Dawno nie widzialem
takiego idiotyzmu.

Do pozywajacego: mam nadzieje, ze ten pseudopozew wart byl znajomosci z tą rodziną złodziejską.Na
przyszlosc zajmij sie czyms bardziej odpowiedzialnym spolecznie i moze wyjdz do spoleczenstwa?
Skoro to byli bliscy znajomi to nie mozna byloby zalatwic tego po sasiedzku tylko tworzyc
takie idiotyzmy w zawalonych sądach?

Niektorzy ludzie to naprawde za duzo w d...e maja, tak samo jak z wolnym czasem.


Jesteś głupcem i jakbyś grał w gry MMO i nie miał np również za wiele czasu, i zdobył jakieś super itemy. To na pewno byś się ucieszył że Twoje konto zostało okradzione. Uważam że dobrze się stało bo czas i nerwy poświęcone żeby zdobyć dobry ekwipunek na pewno zdrowo go kosztowały, ale nie ma co robić z 27 latka no life. Sam znam gościa który po pracy gra sobie w WoW-a bo tak się relaksuje i tyle. I Ty myślisz że odzyskał by przedmioty rozmową? Powodzenia, ludzie uważają że są w sieci bez karni i doskonale wiedział co robi okradając go. I śmiem wątpić że to byli jacyś bliscy znajomi, poznali się w grze i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 13:11, Ring5 napisał:

> Nom, szczególnie że pozywający ''wycenił się'' na dziewięć stów a sąd orzekł karę
dwóch.
> Chyba za powaznie do tego podchodzisz. Wedle Twojego toku rozumowania zrobiona kupa
w
> parku podchodzi pod paragraf. Nie chciałbym żyć w takim kraju jaki Ty sobie malujesz.


Po pierwsze, widać, jak bardzo jesteś zorientowany w temacie działania sądów w tym kraju.
W 90% spraw jest tak, że ofiara wycenia swoje szkody na ileśtam, a sąd przyznaje 1/3-1/4
tej kwoty. Po drugie, nie myl odszkodowania z grzywną. Sąd nałożył na oskarżonego karę
GRZYWNY, o odszkodowaniu w wyroku nie ma ani słowa. Po trzecie, owa kupa właśnie podchodzi
pod paragraf - chcesz się przekonać, zrób to kiedyś przy Straży Miejskiej. Po czwarte
- tak właśnie wygląda sprawiedliwość: jeśli prawo zostało złamane (a zostało, użyto keyloggera
celem wykradzenia hasła), należy spodziewać się kary. I tyle.

> Nie róbcie z g...a olimpiady proszę Was... Ja juz wyraziłem swoje zdanie. Dziękuje
za
> czas i życzę naszemu rodzynkowi równie udanych spraw sądowych. Może zacznie dzięki
temu
> zarabiać na swój wirtualny, arcyważny świat.

Widzę, że jesteś tak zaślepiony swoim zacietrzewieniem w tym temacie, że nie jesteś w
stanie dopuścić do siebie najprostszych informacji. Wirtualny świat nie ma tu nic do
rzeczy, nikt nikogo nie pozywa do sądu za to, że osoba A napadła osobę B w grze Diablo
i, po zabiciu postaci osoby B, zabrała mu sprzęt (uprzedzając fakty: to był tylko przykład).
W tej sprawie chodziło o dwie kwestie:

1) naruszenie prywatności - wykorzystano nielegalne oprogramowanie (keylogger), zainstalowane
na komputerze ofiary bez jej wiedzy, celem pozyskania hasła do jej konta (a zapewne wyciągnięto
więcej informacji - przecież mógł się logować do swojego konta w banku, na swoją pocztę
itp). Już sam ten fakt jest w naszym kraju karalny, poczytaj sobie kodeks.

2) przywłaszczenie cudzej własności - jeśli ofiara kupiła sprzęt za prawdziwe (a nie
wirtualne) pieniądze, to jest to mienie w takim samym stopniu chronione prawem, jak komórka,
samochód czy cokolwiek innego. Kradzież takich przedmiotów, mających realną wartość,
jest taką samą kradzieżą, jak wyciągnięcie komuś portfela z kieszeni.

W bardziej prosty, zrozumiały i przejrzysty sposób wytłumaczyć tego się chyba nie da.

Naprawdę nie rozumiem, czemu z taką agresją podchodzisz do całej sprawy (i, szczerze
mówiąc, mało mnie to interesuje). Szkoda tylko, że formułujesz wnioski, wykazując jednocześnie
brak zorientowania zarówno w danej sprawie, jak i w przepisach polskiego prawa. Oczywiście
masz do tego święte prawo, w końcu żyjemy w wolnym kraju, gdzie każdy może mówić to,
co mu się podoba, tyle że... może zastanów się na przyszłość, jakie świadectwo wystawiasz
samemu sobie w ten sposób. Bo na pewno nie specjalisty w danej dziedzinie.

Z mojej strony to tyle w dyskusji z tobą. Chcesz to zrozumieć - zrozumiesz, nie chcesz
- nadal będziesz pluł jadem na prawo i lewo. Życzę miłego dnia, więcej spokoju i odrobiny
rozsądku.

EOT


Nie przeinaczaj tego co pisze... Wiem, ze nalozyl kare, owe slowo widnieje jak BYK w moim poprzednim poscie. Jestem swiadom tego, ze sąd nie zadośćuczynił i nie wypłacił mu rekompensaty za stratę czy jak to tam zwał tylko nałożył grzywnę. Przeczytaj dwa razy to co pisze, bo ja w jednym zdaniu:

Dnia 14.10.2010 o 13:11, Ring5 napisał:

Nom, szczególnie że pozywający ''wycenił się'' na dziewięć stów a sąd orzekł karę dwóch.


Opisałem problem, który Ty uzewnętrzniłeś w swoim wyniosłym wywodzie jak krowie na granicy jakbym pluł tu żółcią na lewo i prawo.

Ujmę to po blokowiskowemu. Koleś jest frajerem i ofermą. Nawet jak nie wiedział kto mu to podj... to drogą dedukcji mógł rozkminić, że to ktoś z najblizszego otoczenia tej gry. Po co targać z czymś takim do sądu? Jego prawo? Co drugą Amerykę chcesz z Polski robić gdzie wypłacane są odszkodowania za kubki McDonald z gorącym napojem?

A anonimowo kradzione zdjęcia, nieautoryzowane teksty, torrenty... To tez wszystko podchodzi pod paragrafy prawda? Najlepiej niech wszyscy nagle zwalą się na głowe sądom.

Mam nadzieje, ze to wydarzenie zostanie ominięte szerokim łukiem, bo jeszcze troche i nieudolna dzieciarnia będzie zasypywać sądy równie żałosnymi pozwami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa w więzieniu...

- Za co siedzisz?

- Za kradzież miecza +16 do str, zbroi +15 do dex i tarczy +20 do stam...

- ..... (tu śmiech)

Typ na całe życie będzie miał przyczepioną etykietkę skazańca. Bye bye z jakąś odpowiedzialną pracą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 13:31, R4venger napisał:

Typ na całe życie będzie miał przyczepioną etykietkę skazańca. Bye bye z jakąś odpowiedzialną
pracą.


Czy ktoś mu kazał instalować keyloggera? Kraść hasło? Przystawił mu pistolet do łba? Nie. Sam wpadł na ten "genialny" pomysł. Może wreszcie nauczy się, że za swoje czyny ponosi się odpowiedzialność. Oczywiście gdyby Tobie ktoś ukradł portfel, w którym byłoby 10 zł, to byś sprawę kompletnie olał, prawda? A może nie, może poszedłbyś na policję zgłosić KRADZIEŻ?

Naprawdę rozwala mnie relatywizm niektórych... Kradzież komórki ma być karalna, ale nic, co ma jakikolwiek związek z rzeczywistością wirtualną, jako przestępstwo postrzegane już nie jest. Bo przecież ciągnięcie filmów czy muzyki z netu to norma, nie ma w tym nic nagannego. Łamanie haseł to nic innego, jak taki koleżeński dowcip, po co się tym przejmować.

A potem ludzie się dziwią, że ten kraj wygląda tak, jak wygląda, że wszyscy traktują nas jak państwo Trzeciego Świata i mają nas w poważaniu... Widzę, że mentalność "Kali ukraść krowę - dobrze; Kalemu ukraść krowę - źle" nadal funkcjonuje. I nadal ludzie trzymają stronę przestępcy, a nie ofiary. Bo ofiara sobie coś ubzdurała, a przestępca... cóż, padł ofiarą systemu, miał trudne dzieciństwo i nikt go nie lubił.

Nie wiadomo tylko, czy śmiać się, czy płakać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


>Czy ktoś mu kazał instalować keyloggera? Kraść hasło? Przystawił mu pistolet do łba?

Dnia 14.10.2010 o 13:44, Ring5 napisał:

Nie. Sam wpadł na ten "genialny" pomysł. Może wreszcie nauczy się, że za swoje czyny
ponosi się odpowiedzialność. Oczywiście gdyby Tobie ktoś ukradł portfel, w którym byłoby
10 zł, to byś sprawę kompletnie olał, prawda? A może nie, może poszedłbyś na policję
zgłosić KRADZIEŻ?


gościu CHILL OUT....

Pokaż mi palcem gdzie pisze że to zła kara? :D

IMO lepszej kary dąć już nie mogli, bo być może ktoś kto jeszcze nie ma wyżartego mózgu przez dupne mangi, plastiki, głupie gierki, czy kategorie PG-13 i ciotowate wampiry z high schoola to może... MOŻE włączy światełko w mózgu, odkurzy zwoje pajęczyn siądzie i pomyśli....

Co prawda proces myślenia u takiej osoby przebiega z szybkością lokomotywy parowej, ale ważne aby POMYŚLAŁ, że może sobie spieprzyć REAL life a tu nie ma opcji SAVE i LOAD lub backupu danych serwera w grach MMO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 13:55, R4venger napisał:

IMO lepszej kary dąć już nie mogli,


A akurat z tym fragmentem się nie zgodzę. Mogli. Moim zdaniem akurat w tym konkretnym przypadku lepszą karą byłaby np. praca społeczna. Jak sam napisałeś, ma w papierach, że był skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Po kilku latach informacja ta zostanie wymazana z KRK i znowu będzie miał czystą kartotekę (nie pamiętam, ile teraz jest - z urzędu chyba po 5 latach, na wniosek skazanego może być zatarta już po 3 bodajże - ale to info z pamięci, a ta, jak wiadomo, bywa zawodną). A takie prace społeczne nie dość, że by się komuś przydały, to może jeszcze by go czegoś nauczyły.

No, ale nic to, Baśka. Ważne, że jest precedens (tak, wiem - nasze prawo nie działa na zasadzie precedensów) i że udowodniono, że przestępstwa komputerowe (tak to nazwijmy) są traktowane poważnie.

Zresztą nie wydaje mi się, by akurat w tym przypadku sąd mógł wydać inny wyrok. W końcu sprawa jest dość głośna (pierwsza tego typu w Polsce) i dopiero by się krzyk podniósł, gdyby to zignorowano ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja w GTA okradłem bank, ups przyznałem się do winy. Wtedy policja mnie nie złapała. :D I zabijałem wózkiem golfowym. :D To jest naprawdę chore.

historia:
Przyszedł do mnie kolega z laptopem, podłączył zasilanie do gniazdka w moim domu. Oskarże go o kradziesz prądu. :D (gościu w artykule, powinien dostać karę grzywną a nie rok więzienia [tak przynajmniej powinno być])

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 14:04, jedrzejb napisał:

(gościu w artykule, powinien dostać karę grzywną a nie rok więzienia
[tak przynajmniej powinno być])


Karę GRZYWNY, nie GRZYWNĄ. I dostał. 200 złotych. Do więzienia również nie pójdzie. Dostał wyrok w ZAWIESZENIU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 13:31, golic napisał:

A anonimowo kradzione zdjęcia, nieautoryzowane teksty, torrenty... To tez wszystko podchodzi
pod paragrafy prawda? Najlepiej niech wszyscy nagle zwalą się na głowe sądom.


Zwalą się na głowę sądom? To niby po co one są Twoim zdaniem? Żeby odstraszać jak powarkujący pies na łańcuchu? Tę rolę pełnią już środki karne które się stosują w przypadku złamania prawa, które w tej sytuacji miało miejsce.

Dnia 14.10.2010 o 13:31, golic napisał:


Mam nadzieje, ze to wydarzenie zostanie ominięte szerokim łukiem, bo jeszcze troche i
nieudolna dzieciarnia będzie zasypywać sądy równie żałosnymi pozwami.

Nieudolna dzieciarnia? Powód miał tutaj 27 lat. Zresztą prawo nie stoi na straży tylko 40latków albo 50 latków.
Żałosnymi pozwami? Jak masz podstawę prawną, to sąd jest logicznym podjęciem działań.
Z Twoich postów zalatuje samosądami, które na szczęście skończyły się w średniowieczu z nielicznymi, chorymi przypadkami które z rzadka występują jeszcze w Polsce w małych społecznościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 14:03, Ring5 napisał:

> IMO lepszej kary dąć już nie mogli,

A akurat z tym fragmentem się nie zgodzę. Mogli. Moim zdaniem akurat w tym konkretnym
przypadku lepszą karą byłaby np. praca społeczna. Jak sam napisałeś, ma w papierach,
że był skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Po kilku latach informacja ta zostanie wymazana
z KRK i znowu będzie miał czystą kartotekę (nie pamiętam, ile teraz jest - z urzędu chyba
po 5 latach, na wniosek skazanego może być zatarta już po 3 bodajże - ale to info z pamięci,
a ta, jak wiadomo, bywa zawodną). A takie prace społeczne nie dość, że by się komuś przydały,
to może jeszcze by go czegoś nauczyły.

No, ale nic to, Baśka. Ważne, że jest precedens (tak, wiem - nasze prawo nie działa na
zasadzie precedensów) i że udowodniono, że przestępstwa komputerowe (tak to nazwijmy)
są traktowane poważnie.

Zresztą nie wydaje mi się, by akurat w tym przypadku sąd mógł wydać inny wyrok. W końcu
sprawa jest dość głośna (pierwsza tego typu w Polsce) i dopiero by się krzyk podniósł,
gdyby to zignorowano ;)


Cieżki z niego przestępca bez kitu. Ja bym mu przynajmniej trzy miechy kamieniołomów dop..lił. Na takiego degenerata społecznego to nie ma innego wyjscia. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tnij posty.

Ogólnie to zgadzam się z Ring5. Poszkodowany miał PEŁNE prawo złożyć sprawę do sądu - a niektórzy nie mogą się jakoś pogodzić z myślą, że można zostać posądzonym o kradzież wirtualnego mienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 14:25, Henrar napisał:

Ogólnie to zgadzam się z Ring5. Poszkodowany miał PEŁNE prawo złożyć sprawę do sądu -
a niektórzy nie mogą się jakoś pogodzić z myślą, że można zostać posądzonym o kradzież
wirtualnego mienia.


Ale niektórych nie przekonasz. Uważają, że nie liczy się fakt, iż facetowi skradziono coś, na co wyłożył prawdziwe, zapewne własnoręcznie zarobione, pieniądze. Ważne jest, że chodzi o coś, co skradziono mu w grze. A to, że grał, robi z niego no-life''a. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że o bycie no-lifem oskarżają go ludzie na forum poświęconym GROM! Ironia tej sytuacji jednoznacznie wskazuje, że jednak życie ma niesamowite poczucie humoru...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 14:27, nolif3r napisał:

"Jak kraść, to miliony". Na rok do więzienia z powodu głupiej gry, świetny pomysl ;D.


Ja pier... ludzie, jak rany, NAUCZCIE SIĘ CZYTAĆ:

Rok więzienia w ZAWIESZENIU na trzy lata. Do jakiego więzienia, jak rany?!

Załamać się można... Pisać niby potrafią, ale czytanie to już ewidentnie wyższa szkoła jazdy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 14:31, Ring5 napisał:

> "Jak kraść, to miliony". Na rok do więzienia z powodu głupiej gry, świetny pomysl
;D.

Ja pier... ludzie, jak rany, NAUCZCIE SIĘ CZYTAĆ:

Rok więzienia w ZAWIESZENIU na trzy lata. Do jakiego więzienia, jak rany?!

Załamać się można... Pisać niby potrafią, ale czytanie to już ewidentnie wyższa szkoła
jazdy...


Dobrze, że mamy takiego dyplomowanego, wykształconego, prawego samozwańca z jego niezaprzeczalnymi poglądami życiowymi podpartymi niezawistnym kodeksem karnym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 14:41, golic napisał:

Dobrze, że mamy takiego dyplomowanego, wykształconego, prawego samozwańca z jego niezaprzeczalnymi
poglądami życiowymi podpartymi niezawistnym kodeksem karnym...


"Ignorantia legis neminem excusat" - a juz na pewno nie od dysmózgowia, ani głupoty. Bo faktycznie ręce opadają, jak po raz kolejny ktoś pisze, że wyrok w zawiasach na 3 lata równoznaczny jest z pójściem do więzienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.10.2010 o 13:31, golic napisał:

A anonimowo kradzione zdjęcia, nieautoryzowane teksty, torrenty... To tez wszystko podchodzi
pod paragrafy prawda? Najlepiej niech wszyscy nagle zwalą się na głowe sądom.

Prosze sobie w słowniku poszukać różnicy między słowami kradzież a powielenie
Nie rozumiem skąd w Pańskiej osobie tyle zacietrzewienia? Też nie życzyłbym sobie by ktoś wykradł mi dane do konta w mmo w które gram bo włożyłem w nie sporo czasu i pieniędzy (abonament)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować