Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Fable III - recenzja

48 postów w tym temacie

Dnia 02.11.2010 o 21:00, TobiAlex napisał:

a crap


"Nie oceniaj innych podług siebie" ;) Zarowno wyniki sprzedazy jak i recenzje (czesto skrajne, ale to sie zdarza) mowia cos zupelnie innego niz Ty... i komu tu wierzyc... rynkowi ? Czy jednemu zaplutemu jadem haterowi ? Trudny wybor. I oczywiscie ocena dla shootera nie przeklada sie na ocene dla gry akcji/rpg. Zupelne inne standardy fabularne, graficzne, gameplayowe panuja w tych gatunkach. Na sama mysl ze ktos chce porownywac kompletnie rozne gatunkowo gry ogarnia mnie szalenczy smiech... idz moze przeprowadzac sobie analize porownawcza curlingu i baletu ? wynik bedzie rownie wiarygodny jak dysputy "shootery czy strategie - co lepsze?"

idac dalej i wgryzajac sie w Twoj poroniony tok myslenia... taki baldur''s gate2 ma na metacritic 95/100, czyli kazdy shooter w historii, dla fana FPSow z wynikem ~85 to gowno ? tak ? Bo gra ktora kompletnie fanatyka FPSow nie interesuje ma wiecej punktow i wyznacza standard jakosciowy w jego ulubionym gatunku ? Czlowieku, Ty bredzisz. Widzisz to ?

A i Metacritic samo w sobie to jakas wyrocznia madrosci ? nie mozna miec nieco (15-20%) innego zdania ? Sa tam recenzje z wyzsza ocena niz ta na gramie, ale tez se z nizsza - no i jest wiele takich ktore niewiele sie roznia... wniosek ? "Wszyscy to sprzedawczyki, idioci i kompletni amatorzy bo mieli czelnosc oceniac inaczej niz Ty" - trafilem w dziesiatke, co ?

i tak, cena ma wplyw na ocene (nie duzy, ale zawsze) - bo dlaczego by nie ? rozumiem ze jestes rozkapryszonym dzieciakiem ktory ma wszytko oplacone, ale niektorzy lubia zaplacic cene adekwatna do produktu. Albo inaczej: drogra i krotka gra "minus", przyzwoita dlugosc i atrakcyjna cena "plus".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie skoro BG ma 95% to proszę powiedz ile powinien mieć Mass Effect - 30%? W końcu to cRPG... A, i nigdy nie pisz tekstów w stylu "rozumiem ze jestes rozkapryszonym dzieciakiem ktory ma wszytko oplacone", bo gówno o mnie wiesz. A skoro cena ma wpływ na ocenę to tym bardziej GW powinien mieć z 50%, w końcu ta gra to jak każdy inny crap od CI, tyle że z lepszą grafą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 01:59, TobiAlex napisał:

Ok, w takim razie skoro BG ma 95% to proszę powiedz ile powinien mieć Mass Effect - 30%?


nie potrafie porownac bo inne gatunki - jedno oldschool pelna geba, ktorego moge tylko porownac do ostatnio wydanego Eschalon Book II czy serii Avernum , a drugie to FPS+rpg... nie idzie porownac. BG traktuje jako klasyka d''n''d crpg pod kazdym katem, a ME jako strzelanke z dialogami. Z drugiej strony jeszcze lepsze strzelanie i filmowe dialogi oferuje mi BiA: Hells Highway, a lepsze (pelniejsze) "crpg" BG. Rozumiesz ? To sa kompletnie inne mieszanki - w duzej czesci (gameplay) nie idzie tego porownac aby wynik takiego zestawienia mial sens... kumasz ? Czy moze dalej checesz fpsa do action tpp rpga porownywac ?

i dalej ciagnac watek ME + moja osobista opinia: slaaaaby i prymitywny shooter + znosne dialogi + ciakwe postaci i swiat + liczne typowe schematy (w dialogach, scenariuszu) - daje jakies 7/10 i 7,5/10 odpowiednio ME1 i ME2. Ja to tak widze.

Dnia 03.11.2010 o 01:59, TobiAlex napisał:

W końcu to cRPG...


jedno to klasnyczne d''n''d oparte na systemie ksiazkowym, a drugie to cos plytszego niz diablo... no moze na tym samym poziomie co diablo jesli o system rozwoju/sprzet - czyli PRZEPASC ;)

w telegraficznym skrocie: kazda gra to cRPG - czyli odegranie narzuconego schematu + podejmowanie jakis tam wyborow - czy tak nie wygladaja "crpgi" ostatnich lat ? pod ten schemat mozna wpisac prawie wszytko... roznica jest mechanika czy skala zastosowanych uproszczen - oldschool i tabelki, ablo malpia zrecznosciowka i uproszczenia^2 ;)

Dnia 03.11.2010 o 01:59, TobiAlex napisał:

A, i nigdy nie pisz tekstów w stylu "rozumiem ze jestes rozkapryszonym
dzieciakiem ktory ma wszytko oplacone", bo gówno o mnie wiesz.


to przestan jak rozkapryszone dziecko niwelowac tak znaczacy parametr jakim jest cena danego produktu. Gra to produkt i gracz tez kieruje sie cena.

Dnia 03.11.2010 o 01:59, TobiAlex napisał:

A skoro cena ma wpływ
na ocenę to tym bardziej GW powinien mieć z 50%, w końcu ta gra to jak każdy inny crap
od CI, tyle że z lepszą grafą.


(nie duzy, ale zawsze)

popierajam posta Lucas_the_Great (ktory to, przeczytaj sobie ze zrozumieniem bo jest tam jasno wyjasnione dlaczego ocena i o ile w gore za niska cene produktu). Zauwazyles pogrubienie w mojej wypowiedz (4 linijki w gore patrz!), ktore powinno dac Ci do myslenia ? Oczywiscie ze nie... rece opadaja... Jakby cena miala decydujacy wplyw to na ocene koncowa to darmowe flashowki mialby 11/10. I jeszcze raz przytocze pewien fragment:

Dnia 03.11.2010 o 01:59, TobiAlex napisał:

crap


"Nie oceniaj innych podług siebie" ;)

bo nie jestes zadna piiiiiiiiiiii wyrocznia i recenzent gramu nie jest osamotniony w swojej pozytywnej ocenie (powolujac sie na przytoczone przez Ciebie metacritics) Jakby byla to jedna z baaaaaaaaaaaaaaaaardzo niewielu skrajnie pozytywnych recenzji to mialbys sie czego czepiac - a tak? tylko sie kompromitujesz i hejtujesz probujac niezaleznemu recenzentowi narzucic wlasne "lepsze" zdanie - w moich oczach wygadasz zalosnie. Zamiast rzeczowo wypunktowac gre i jakies odwolania do obecnych standardow w roznych gatunkach (action rpg, action tpp, crpg, brak zmian w stosunku do fable 1/2) wyskakujesz z porownaniem do shootera, ktory byl oceniany zupelnie inaczej... zalosne i kompletnie nie zwiazane z tematem.

co do samego Snipera - graficznie mocno przyzowicie, tematyka nie poruszana od dawna (jako "symulator") i niezle przedstawiona, gameplay + pare patchy tez daje rade. 7,5 tez spokojnie dam, jakies 6,5 za sama gre, ale ze gra jest naprawde w przystepnej cenie 7,5. Lapiesz "myk" z wplywem ceny na werdykt ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 01:59, TobiAlex napisał:

Ok, w takim razie skoro BG ma 95% to proszę powiedz ile powinien mieć Mass Effect - 30%?
W końcu to cRPG...


Miałem nadzieję, że tego nie napiszesz.

Z ME taki cRPG jak z takiego choćby STALKERA - czyli praktycznie żaden. Owszem są pewne elementy, ale np. dialogi, wybory i ich konsekwencje, interakcja ze światem w ME są po prostu słabe. Nawet fabuła jest żałosna - ot, kolejna historyjka w stylu Bioware (już nie chce mi się pisać ani dodawać tabelki). ME to TPS z elelmentami RPG (jaki FPS, EmperorKaligula?) i prawdopodobnie dlatego dostawał dobre oceny - gdyby ME klasyfikowano jako czystego cRPGa to jego oceny oscylowały by w okolicach 60-70%.
Zaraz się tu zjawi TheAbsurd lub crpgfan (teraz chyba znany jako Tyrax99?) i odpowie mi na tego posta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeny, no dobra. Może ME to nie był dobry przykład (aczkolwiek i tak miałem na myśli część pierwszą). W takim razie - BG konta Drakensang - oba oldschoolowe cRPG. Nadal ten drugi miałby niską ocenę gdyby go porównywać tylko jako cRPG a nie ogólnie jako gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

" Najnowsza odsłona serii jest tytułem, który poznawałem z największą przyjemnością przez kilkanaście godzin. " początek recenzji , a na końcu ocena 7. Jak można dać tak niską ocenę gdy grało się z największą przyjemnością.Obniżanie oceny bo Peter nie spełnił obietnic ? Każda gra jest wychwalana przed premierą a później się okazuje że nic z tego co twórcy zapowiadali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te całe Fable dla mnie to dno straszne - w 1 część nie grałem. Ale naczytalem się sporo o zachwytach i rewolucyjności w tym co robi ten pan Peter i kupiłem F2 na x-a - cóż przyzwyczajony do Rpg - ów z PC i to takich dobrych ( nie mówie o Oblivionach i F3 ale grach pokroju Baldursy czy Gothici itd.) - podziękowałem panu Peterowi za casualowa sieczke. Może te kilka godzin wymęczonych na tę grę to mało ale tam nie ma co zachwycić. Nie rozumiem czemu takie halo się robi wogół tego tytułu. O F III nawet nie myśle bo "wspomnieniach" z części poprzedniej. O koszmarnym sterowaniu padem i interface nie wspominając - cóż nie potrafię grać w gry ala'' epg na konsoli. W takie cosie powinno się grać na Pc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegos czasu firmy wmawiaja mnóstwo dobrych rzeczy w grach przed premiera a zawód po premierze jest i boli i połowa gier nie jest warta ceny jaka sie ząda , niektóre powinny byc dodatkami bo są krótkie , albo gre sie dzieli przed premierą a po premierze wychodzi mnóstwo dodatków niepotrzebnych , które powinny byc w grze .
Od jakiegos czasu gracze są naciagani na koszty , wyciskają z graczy kasy ile sie da a nie jest to warte połowy pieniedzy co otrzymujemy za produkt , nieskonczony , wyciete kawałki z gier po tem z nich robione są dodatki.
Kiedy to sie skonczy i dostane za wydane pieniadze produkt jaki powinien być , wpełni skonczony i kiedy przestana robic niepotrzebnie dodatków ?

Czekam co przyniesie wersja PC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2010 o 21:10, Lucas_the_Great napisał:

> No tak, Fable III 7.0 a crap pokroju Ghost Warrior 7.5. Schodzicie na psy tak samo
jak
> gry-online. Tylko nie piszcie, że to dwie różne gry, bo nie w tym rzecz.
Crap, który bez nachalnej kampanii reklamowej sprzedał się w 800k egzemplarzy. Z czego
duża część rozeszła się w USA. Sure. Przypomnę też "delikatną" różnicę cenową w naszym
kraju w momencie premiery. Cena łagodzi czasem werdykt...


ŻAL! Najlepiej niech wszystkie crapy sprzedaja po max 100zł (wersje na konsole) to na gram.pl będzie rewolucja - - same ''hiciory'' według was będą wychodzić xD
A tak btw. Sniper Ghost Warior po premierze w mojej opinii zasługuje na 3! ....po patchu na 5+ ;P

Pomijając ocenę końcową recka całkiem spoko ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2010 o 23:03, Lucas_the_Great napisał:

<ciach> Tak, cena może mieć wpływ. Na przykład Quantum Theory 10x tańsze dostałoby
3 a nie 2 najprawdopodobniej.


Oceniać macie JAKOŚĆ, a wtedy użytkownik sam podejmie decyzję czy gra jest warta swojej ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 18:21, Kretoszczur napisał:

> <ciach> Tak, cena może mieć wpływ. Na przykład Quantum Theory 10x tańsze dostałoby

> 3 a nie 2 najprawdopodobniej.

Oceniać macie JAKOŚĆ, a wtedy użytkownik sam podejmie decyzję czy gra jest warta swojej
ceny.

Ale przeczytałeś, jak duży jest to wpływ w moim poście, który komentujesz? Pamiętasz, że mamy skalę 1-10? :D
EDIT: Czyli wszystkie gry indie z PSN, mające ograniczoną zawartość, słabawą grafikę, ale taniutkie lub pół-darmowe, mamy oceniać tak samo, jak wysokobudżetowe produkcje za 200 zyla? Czyli żadna nie dostanie nigdy więcej niż 6 a większość 3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że oceniając tort bierzemy pod uwagę to jak smakuje, a nie to jak smakuje względem swojej poprzedniej wersji. Tak przynajmniej oceniałby zawodowiec, a nie ktoś, kto przyszedł się nażreć do restauracji, a potem opierdzielić kucharza za złą jakość jedzenia

Ale cóż, gram.pl ma własne zasady i będzie wlepiać minusy za to, że gra ma za mało/zbyt nieciekawe nowości. Bo przecież każda kolejna część danej gry ma mieć co najmniej 10 bardzo dobrych rozszerzeń względem oryginału. Inaczej dostanie -5 do oceny. Bo tak i już. I nie ważne, że ciężko tutaj cokolwiek dodać, bo gra jest genialna, ważne jest to, że poziom 10 modyfikacji i rozszerzeń nie został osiągnięty.

Dziękuję, dobranoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2010 o 21:26, maXan napisał:

Na moje 8.0 -8.5 ... ocena znowu z dupy wzięta... gram.pl żal xD


No tak, ocena z czterech liter bo różni się o CAŁY punkt w skali dziesięciopunktowej! No toż to normalnie skandal, jak może recenzent mieć inną opinię niż ty!

No ale, czego można oczekiwać po "źal xD". Te dwa magiczne słowa wiele wyjaśniają.

***
A jeśli chodzi o czepianie się tej ceny... No nie wiem, jeśli gra ma jakiś tam - nie wybitny, nie tragiczny - poziom, to dla mnie będzie różnica, czy kosztuje 10, czy 100 zł. Szczególnie, jeśli do wyboru będę miał dwie gry, które są w miarę podobne.

@Mercuror - jeśli dostajemy odgrzewanego kotleta, który zmienia się względem n-tego poprzednika tak, że inni większe zmiany dostają w patchu, to rozumiem że jest to ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 10:12, TobiAlex napisał:

W takim razie - BG konta Drakensang - oba oldschoolowe cRPG. Nadal ten drugi
miałby niską ocenę gdyby go porównywać tylko jako cRPG a nie ogólnie jako gra.

Przecież Drakensang dobrą grą cRPG jest. Historia jest ciekawa i bardzo dobrze opowiedziana (wg mnie).
A to, że nie ma mhroku i innego syfu to zaleta tej produkcji, ponieważ niewiele jest takich "lekkich" gier cRPG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2010 o 18:23, Lucas_the_Great napisał:

Ale przeczytałeś, jak duży jest to wpływ w moim poście, który komentujesz? Pamiętasz,
że mamy skalę 1-10? :D

No Ok, ok... ;)

Dnia 03.11.2010 o 18:23, Lucas_the_Great napisał:

EDIT: Czyli wszystkie gry indie z PSN, mające ograniczoną zawartość, słabawą grafikę,
ale taniutkie lub pół-darmowe, mamy oceniać tak samo, jak wysokobudżetowe produkcje za
200 zyla? Czyli żadna nie dostanie nigdy więcej niż 6 a większość 3?

Uważam, że indie powinny mieć zawyżane oceny za oryginalność, a nie cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze, że odłożyłem Fable III na półkę "jak stanieje" na rzecz Fallout: New Vegas. Dziwne nastały czasy - co do Fable III miałem tyle wiary i nadziei, a w New Vegas cały czas wątpiłem i nie liczyłem na nic interesującego. Okazało się, że Fallout przykuł mnie skutecznie, a Fable III mogę sobie podarować przez jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przesadnie niska ocena. Grałem, dla mnie 8,5 a jak na "standardy" gram.pl powinno być 9.0.
Dla mnie już tylko "cd action" zostało z polskich źródeł jako miarodajny recenzent.
Inne źródła:
- metacritic 80/100
- Hardcore Gamer Magazine 100/100
- RealGamer 95/100
- Extreme Gamer 93/100
- Official Xbox Magazine 90/100
- GameTrailers 89/100
- IGN 85/100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2010 o 14:17, Kryku2 napisał:

Przesadnie niska ocena. Grałem, dla mnie 8,5 a jak na "standardy" gram.pl powinno być
9.0.
Dla mnie już tylko "cd action" zostało z polskich źródeł jako miarodajny recenzent.
Inne źródła: [ciach]


Recenzja to rzecz subiektywna. O zaburzeniu odbioru skali ocen napisze szerzej Mejste w swoim felietonie, a z tego co wiem, będę tam w stanie całkowicie się podpisać. Ale idąc Twoim tokiem myślenia:

- Destructoid 55/100
- Giant Bomb 60/100
- GameSpy 60/100
- Eurogamer (hiszpański) 60/100
- Edge Magazine 70/100
- Worth Playing 70/100
- GameSpot 75/100

Nie czuję się odosobniony w swojej opinii ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować