Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

The First Templar ma termin wydania

11 postów w tym temacie

Dnia 22.12.2010 o 10:34, Feanor napisał:

/ciach/


Ale widowiskowe i się sprzedaje więc rachunek dla twórców jest prosty :)

A co do gry, to mam nadzieję, że będzie tam więcej tego cRPG niż akcji. Choć jak znam życie to wyjdzie z tego kolejny H&S.
Choć klima Templariuszy jak zawsze będzie ciekawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Phobos_s naprawdę myślisz, że jakby te sztaby normalnie nosili to tysiące potencjalnych graczy zrezygnowałoby z zakupu ;) ? Dla mnie to tak jakbyś miał w grze rewolwer, z którego dało by się strzelać 50 razy bez przeładowania ;) Zwyczajna głupota ;) Ale trzeba będzie to jakoś przeżyć, bo tak poza tym zapowiada się interesująco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2010 o 11:14, Feanor napisał:

Phobos_s naprawdę myślisz, że jakby te sztaby normalnie nosili to tysiące potencjalnych
graczy zrezygnowałoby z zakupu ;) ?


Nie o to mi chodziło. To kwestia mody i tego, że tak noszony miecz jest cool :) Teraz każdy producent chce żeby jego bohaterowie trafiali do jak najszerszego grona odbiorców. A wiadomo, że najłatwiej jest trafić mając ciekawego bohatera także z wyglądu :)

Pamiętasz może stary serial Robin z Sherwood? Kto był najbardziej charakterystyczną postacią? Oczywiście Saracen Nasir, który miał na plecach dwie saraceńskie szable :)
O to właśnie chodzi, nie tak zwyczajnie i nudnie u pasa, tylko "WOW na plecach" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra hans_solo, trafiłeś mnie z historycznością, poniekąd... W artykule nie ma jednak za bardzo mowy o zastosowaniu tego "gadżetu" w średniowieczu. Jest za to takie zdanie:
"[...]The use of baldrics is traditionally military, but may fill a ceremonial role rather than a practical one.[...]"
Z tego co się zorientowałem w grze mamy walczyć w realiach średniowiecza a nie występować podczas różnego rodzaju ceremonii. Interesuję się i odtwarzam późne średniowiecze i z praktycznym zastosowaniem czegoś takiego się nie spotkałem. Nie widziałem tego również na żadnej z wielu ikonografii, które miałem okazję oglądać ani w żadnym muzeum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Phobos_s: Kumam o co chodzi ;) Mnie z kolei chodzi o to, że skoro już ktoś sobie zadaje trud z odtwarzaniem historycznych lokacji to trochę psuje efekt dodając miecze na plecach bo są trendi. A że są, to wiem ;) W Wiedźminie mi już to absolutnie nie przeszkadza :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2010 o 11:54, Feanor napisał:

Dobra hans_solo, trafiłeś mnie z historycznością, poniekąd... W artykule nie ma jednak
za bardzo mowy o zastosowaniu tego "gadżetu" w średniowieczu.

Nie ma?? "Baldrics have been used since ancient times. "

Dnia 22.12.2010 o 11:54, Feanor napisał:

Jest za to takie zdanie:
"[...]The use of baldrics is traditionally military, but may fill a ceremonial role rather
than a practical one.[...]"

To oznacza prawdopodobnie, że obecnie się już ich nie używa w celach militarnych.

Dnia 22.12.2010 o 11:54, Feanor napisał:

Interesuję się i odtwarzam późne średniowiecze i z
praktycznym zastosowaniem czegoś takiego się nie spotkałem. Nie widziałem tego również
na żadnej z wielu ikonografii, które miałem okazję oglądać ani w żadnym muzeum.

To powiedz mi. bo jestem ciekawe, jak oni nosili 1,5-2m miecze? U pasa? Noszenie na plecach wydaje się być całkiem wygodne i praktyczne, szczególnie gdy się maszeruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Namaru

1) "Baldrics have been used since ancient times." Zdanie ogólne i ciężko powiedzieć co autor miał na myśli. Zresztą w ogóle ten artykuł jest bardzo po łebkach. Wystarczy, że używano ich w antyku i współcześnie na jakichś ceremoniach i zdanie jest już de facto prawdziwe. Nie ma też żadnych informacji w jakim charakterze baldric''ów używano w określonych okresach. Zakładam, że my cały czas mówimy o charakterze bojowym i XII wieku.

2) Moim zdaniem to prawdopodobnie nie oznacza tego co według Ciebie prawdopodobnie oznacza :P Nie jest napisane, że obecnie pełnią rolę bardziej ceremonialną niż praktyczną, tylko że mają zastosowanie militarne lecz pełnią raczej rolę ceremonialną niż praktyczną. Dla mnie to zastrzeżenie w jednym i tym samym zdaniu oznacza raczej, że taki charakter miały zawsze.

3) Tutaj pojawia się problem w dyskusji. Po pierwsze - o której "części" średniowiecza chcemy mówić? Miecz się zmieniał i inaczej wyglądał w X w. a inaczej w XV. Ramy czasowe samej epoki też są płynne, ale odwołując się do gry chyba nie ma co wybiegać poza wiek XIII. Żeby wiedzieć o jakim mniej więcej mieczu rozmawiamy warto powołać się na (chyba) najbardziej uznaną typologię mieczy pana Ewarta Oakeshott''a. Miecze pasujące na wiek XIII to typy XII - XIIIb ( http://www.albion-swords.com/articles/oakeshott-typology.htm). Mieczy długich nie używa się z tarczą, ale ten szczegół pominiemy... Biorąc pod uwagę wymiary z typologii najdłuższy miecz na ten okres powinien mierzyć 50 cali. Cal międzynarodowy to 2,54 cm (angielski jest tyćkę mniejszy). Prosty rachunek i wychodzi nam, że najdłuższy miecz nie powinien przekraczać 127cm. Do 2m to jeszcze kawał drogi. Miecz noszono u pasa, ale nie zwisał w dół jak smutna pyta lecz pod pewnym kątem. Pochwa była połączona ze specjalnym pasem, tzw. mieczowym, przeznaczonym do tego celu. Widocznie tak im było wygodniej niż na plecach skoro taki obraz utrwalił się w źródłach, wykopaliskach i na średniowiecznej ikonografii. Miecze zbliżające się długością do 2m (o dwumetrowych nie słyszałem) to miecze dwuręczne stosowane przez landsknechtów, ale tu już wchodzimy lekko w renesans ( http://en.wikipedia.org/wiki/Zweihänder). Jak widzisz nie są oni przedstawiani z mieczami na plecach, a obrazki są z epoki. Na koniec odniosę się do tego maszerowania - rycerz nie maszeruje i nie walczy spieszony, chyba że go sytuacja zmusi. W większości przypadków rycerz walczy konno i tak też podróżuje i przemieszcza się po polu walki.
Na pewno nie wiem wszystkiego, ale jak na mój stan wiedzy to templariusz z baldriciem to bujda na resorach. Mimo to fajnie, że hans_solo wyciągnął tą informacje bo będę miał temat do dogłębnego zbadania. Niestety to co jest na wiki nie zasługuje nawet na miano strzępu informacji, a i źródła słabe bo słowniki a nie pozycje bronioznawcze.

Trochę tutaj pojechaliśmy w komentarzach, więc jak chcesz kontynuować dyskusję to może przestawimy się na jakiś priv?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2010 o 22:58, Feanor napisał:

@Namaru

1) "Baldrics have been used since ancient times." Zdanie ogólne i ciężko powiedzieć
co autor miał na myśli. Zresztą w ogóle ten artykuł jest bardzo po łebkach. Wystarczy,
że używano ich w antyku i współcześnie na jakichś ceremoniach i zdanie jest już de facto
prawdziwe. Nie ma też żadnych informacji w jakim charakterze baldric''ów używano w określonych
okresach. Zakładam, że my cały czas mówimy o charakterze bojowym i XII wieku.

2) Moim zdaniem to prawdopodobnie nie oznacza tego co według Ciebie prawdopodobnie oznacza
:P Nie jest napisane, że obecnie pełnią rolę bardziej ceremonialną niż praktyczną, tylko
że mają zastosowanie militarne lecz pełnią raczej rolę ceremonialną niż praktyczną. Dla
mnie to zastrzeżenie w jednym i tym samym zdaniu oznacza raczej, że taki charakter miały
zawsze.

3) Tutaj pojawia się problem w dyskusji. Po pierwsze - o której "części" średniowiecza
chcemy mówić? Miecz się zmieniał i inaczej wyglądał w X w. a inaczej w XV. Ramy czasowe
samej epoki też są płynne, ale odwołując się do gry chyba nie ma co wybiegać poza wiek
XIII. Żeby wiedzieć o jakim mniej więcej mieczu rozmawiamy warto powołać się na (chyba)
najbardziej uznaną typologię mieczy pana Ewarta Oakeshott''a. Miecze pasujące na wiek
XIII to typy XII - XIIIb ( http://www.albion-swords.com/articles/oakeshott-typology.htm).
Mieczy długich nie używa się z tarczą, ale ten szczegół pominiemy... Biorąc pod uwagę
wymiary z typologii najdłuższy miecz na ten okres powinien mierzyć 50 cali. Cal międzynarodowy
to 2,54 cm (angielski jest tyćkę mniejszy). Prosty rachunek i wychodzi nam, że najdłuższy
miecz nie powinien przekraczać 127cm. Do 2m to jeszcze kawał drogi. Miecz noszono u pasa,
ale nie zwisał w dół jak smutna pyta lecz pod pewnym kątem. Pochwa była połączona ze
specjalnym pasem, tzw. mieczowym, przeznaczonym do tego celu. Widocznie tak im było wygodniej
niż na plecach skoro taki obraz utrwalił się w źródłach, wykopaliskach i na średniowiecznej
ikonografii. Miecze zbliżające się długością do 2m (o dwumetrowych nie słyszałem) to
miecze dwuręczne stosowane przez landsknechtów, ale tu już wchodzimy lekko w renesans
( http://en.wikipedia.org/wiki/Zweihänder). Jak widzisz nie są oni przedstawiani z mieczami
na plecach, a obrazki są z epoki. Na koniec odniosę się do tego maszerowania - rycerz
nie maszeruje i nie walczy spieszony, chyba że go sytuacja zmusi. W większości przypadków
rycerz walczy konno i tak też podróżuje i przemieszcza się po polu walki.
Na pewno nie wiem wszystkiego, ale jak na mój stan wiedzy to templariusz z baldriciem
to bujda na resorach. Mimo to fajnie, że hans_solo wyciągnął tą informacje bo będę miał
temat do dogłębnego zbadania. Niestety to co jest na wiki nie zasługuje nawet na miano
strzępu informacji, a i źródła słabe bo słowniki a nie pozycje bronioznawcze.

Trochę tutaj pojechaliśmy w komentarzach, więc jak chcesz kontynuować dyskusję to może
przestawimy się na jakiś priv?


nie kontynujcie tutaj bo ciekawe rzeczy mówisz :p

a gra nie wygląda mi na jakiś hit a raczej na zapychacz wolnego czasu, chociaż kto wie co to wyjdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować