Zaloguj się, aby obserwować  
Dark_SMG

LCD vs. CRT które lepsze i wydajniejsze

367 postów w tym temacie

To z tym rozmyciem to też ściema. Mam LCD 17 cali, czas reakcji 16ms i żeby zaobserwować efekt rozmycia to nie wiem co bym musiał robić. Starałem się nawet przyspieszać płynność niektórych gier, by to zaobserwować i nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 19:32, Abdorion napisał:

jesli chodzi o zuzycie energii i o to ze LCD zuzywaja jej mniej to sciema. Aby zwrocil sie
koszt zakupu plaskiego monitora, musialby dzialac przez 10 lat bez przerwy.

Czytałeś ten text w jakiejś gazetce. Chyba cda o ile dobrze pamiętam, jakieś wydanie z przed 2-3 lat. Tylko zwróć uwagę na to że lcd dużo staniły od tego czasu (nie kosztują powyżej 2000zł) a prąd drożeje :P. Zresztą nie o to chodzi w lcd, chodzi o to że obraz jest baaardzo ostry. Linia to jest linia a nie linia i jej cienie po brzegach. Musiał bys zobaczyć na lcd o co mi chodzi. Kiedyś się spodkłem z dużą krytyką bo mówiłem że lcd są lepsze. Te czasy mijają. Mało kto się jeszcze nie przekonał do lcd. Argumenty typu: świecąca czerń, smużenie, bad/subpixele, małe kąty widzenia, słabe odwzorowanie kolorów do mnie nie docierają bo tego nie widzę. Konkretne argumenty przeciw LCD to słaba jakość obrazu przy rozdzielczości innrj niż nominalna i cena w porównaniu do CRT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 20:06, iro1979 napisał:

> jesli chodzi o zuzycie energii i o to ze LCD zuzywaja jej mniej to sciema. Aby zwrocil
sie
> koszt zakupu plaskiego monitora, musialby dzialac przez 10 lat bez przerwy.
Czytałeś ten text w jakiejś gazetce. Chyba cda o ile dobrze pamiętam, jakieś wydanie z przed
2-3 lat. Tylko zwróć uwagę na to że lcd dużo staniły od tego czasu (nie kosztują powyżej 2000zł)
a prąd drożeje :P. Zresztą nie o to chodzi w lcd, chodzi o to że obraz jest baaardzo ostry.
Linia to jest linia a nie linia i jej cienie po brzegach. Musiał bys zobaczyć na lcd o co mi
chodzi. Kiedyś się spodkłem z dużą krytyką bo mówiłem że lcd są lepsze. Te czasy mijają. Mało
kto się jeszcze nie przekonał do lcd. Argumenty typu: świecąca czerń, smużenie, bad/subpixele,
małe kąty widzenia, słabe odwzorowanie kolorów do mnie nie docierają bo tego nie widzę. Konkretne
argumenty przeciw LCD to słaba jakość obrazu przy rozdzielczości innrj niż nominalna i cena
w porównaniu do CRT.

zgadzam sie z Toba co do tej kwestii. sam mam monitor LCD. on po prostu lepiej wyglada na biurku i jest wygodniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2007 o 20:06, iro1979 napisał:

Argumenty typu: świecąca czerń, smużenie, bad/subpixele,
małe kąty widzenia, słabe odwzorowanie kolorów do mnie nie docierają bo tego nie widzę.

No to nie mam pytań ;) Dla ciebie po prostu LCD wystarczy i już. Ja widzę.

Dnia 18.02.2007 o 20:06, iro1979 napisał:

Konkretne argumenty przeciw LCD to słaba jakość obrazu przy rozdzielczości innrj niż nominalna i cena
w porównaniu do CRT.

Też tylko dla ciebie. Dla mnie argumentem jest w tej chwili tylko wielkość i pobierany prąd - te dwie rzeczy są na plus dla LCD. Pozostałe jednak poza nienaruszalną geometrią jeszcze odstają od CRT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2007 o 13:27, SwenG napisał:

> Argumenty typu: świecąca czerń, smużenie, bad/subpixele,
> małe kąty widzenia, słabe odwzorowanie kolorów do mnie nie docierają bo tego nie widzę.
No to nie mam pytań ;) Dla ciebie po prostu LCD wystarczy i już. Ja widzę.

Eee to nie tak, CRT może i są lepsze w tym co napisałem bo są i już, jednak tego nie widać. Mam samsunga 173P+ pewnie testy laboratoryjne wykazały by że czerń świeci. Smużenie potrafie wywołać :) mam dobrą mysz i dużo miejsca na biurq by zobaczyć to zjawisko. Trik polega na tym by w grze fpp machać myszą szybko we wszystkie strony, tak się jednak nie gra - w normalnych warunkach smużenia nie widać. Bad i subpixeli nie mam napewno się kiedyś pokażą jednak mam monitorek już 2 lata (staniał o 250zł od tego czasu :P) na pierwsze licze że się pokażą gdzieś za 8 lat (I LICZĘ ŻE TO BĘDZIE BAD NIE SUBPIXEL lol). Kąty widzenia 178 stopni wystarczą, patrzę na monitor pod kątem 0 stopni, jak siedzę bliżej i patrze na boki ekranu to jest to gdzieś 45 stopni więc mam duży zapas jakby mnie naszło stanąć z brzegu i patrzeć na prostokąt 0,5cm na 30cm wysokości. Mało ludzi tak robi ale widać są ;P

Dnia 19.02.2007 o 13:27, SwenG napisał:

> Konkretne argumenty przeciw LCD to słaba jakość obrazu przy rozdzielczości innej niż nominalna
i cena
> w porównaniu do CRT.
Też tylko dla ciebie. Dla mnie argumentem jest w tej chwili tylko wielkość i pobierany prąd
- te dwie rzeczy są na plus dla LCD. Pozostałe jednak poza nienaruszalną geometrią jeszcze
odstają od CRT.

Prawda jednak nie do końca :) odstają monitory za 700zł robione na matrycy TN, inna sprawa z matrycą PVA one już nie odstają bo to za mocne słowo. Pod niektórymi względami są słabsze o ułamki procent od CRT lepiej brzmi i oddaje rzeczywistość.
PS: LCD nie jest pierwszym typem monitora jaki posiadam, beczki miałem juz dwie. Kontakt z CRT mam w pracy (pracuję na monitorze HP) więc dobrze wiem o czym mówię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2007 o 15:03, iro1979 napisał:

Prawda jednak nie do końca :) odstają monitory za 700zł robione na matrycy TN, inna sprawa
z matrycą PVA one już nie odstają bo to za mocne słowo. Pod niektórymi względami są słabsze
o ułamki procent od CRT lepiej brzmi i oddaje rzeczywistość.

W moim przypadku bardzo. Nie da się ustawić dokładnie kolorystyki monitora LCD pod maszynę drukującą. Nie ma dla LCD specjalnych urządzeń kalibrujących. W momencie jakieś większej regulacji w LCD po prostu tracisz kolory. W CRT przy przyciemnieniu dalej jest wyświetlane tyle odcieni ile karta graficzna da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...
ok. Masz rację pod tym względem CRT jest lepsze :). Sry nie wiedziałem, mało jest osób zajmujących się grafiką w sposób profesjonalny, do tego trzeba profesjonalnego sprzętu więc zwykłe CRT też odpadają w twoim wypadku. Na taki sprzęt pewnie trzeba dużo pieniędzy nie mówiąc już o maszynach drukujących (drukarka może się źle skojarzyć :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2007 o 16:00, iro1979 napisał:

...
ok. Masz rację pod tym względem CRT jest lepsze :). Sry nie wiedziałem, mało jest osób zajmujących
się grafiką w sposób profesjonalny, do tego trzeba profesjonalnego sprzętu więc zwykłe CRT
też odpadają w twoim wypadku.

Już powiedzmy te ze środkowej półki się nadają :D

Dnia 19.02.2007 o 16:00, iro1979 napisał:

Na taki sprzęt pewnie trzeba dużo pieniędzy nie mówiąc już o
maszynach drukujących (drukarka może się źle skojarzyć :P).

Mam na myśli drukarnię. Nic domowego :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Długo miałem CRT....
Aż jakiś miesiąc temu przyszło niespodziewane XD Przychodzę do domu z budy a tam na biurku stoi nowiutki NEC LCD190V :)
I otóż ja widzę same plusy:
-50% więcej miejsca na biurku
-19'' :)
-idealny obraz (na moim starym Compaqu był już jakiś dziwny ;] )

(ze względu na wielkie zmęczenie dzisiejszym dniem napisałem tylko 3 plusy )

Tak więc uznałem że nigdy więcej CRT :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2007 o 18:17, Krzaczek 1 napisał:

Tak więc uznałem że nigdy więcej CRT :P

ale najwiwkszym plusem jet mniejsze zmeczenie oczu :)
muze namowi matke na 20" panorame w ratach, macie jakies propozycje na taki monotor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.tigerdirect.com/applications/SearchTools/item-details.asp?EdpNo=2782586&CatId=1410

Mam niemalże taki sam tylko 20". Świetny do gier i do filmów. Jeżeli się zajmujesz grafiką bardzo amatorsko (stronki internetowe, itp.) to na pewno wystarczy. W grach smużenia jeszcze nie zauważyłem ani żadnych problemów z monitorem nie miałem. Mam go od czerwca zeszłego roku. Duży kąt widzenia, estetyczny wygląd i można przyczepić na ściane bez problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

LCD ma lepszy obraz niż CRT przekonałem się po tym jak zmieniłem tego wielkiego grzmota na chudego nie wiem jeszcze jak można grać na tych beznadziejnych CRT komentujcie jak chcecie LCD lepszy jest a przekonacie się o tym dopiero po zmianie co to za różnica 1024x768 a 1600x1800 (taka że tylko kartę obciąża lepjej) wogule temat do niczego ponieważ i tak LCD wygrają poczekajcie jeszcze 1 rok a będziecie mieli LCD z 1600x1800 (-_-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2007 o 21:31, Flaku napisał:

LCD ma lepszy obraz niż CRT /.../


To jest mądrość w stylu samochody są szybsze od motorów... A jak porównasz jakiegoś wypasionego ścigacza z maluchem to teoria idzie w łeb... Ja Ci bez problemu znajdę taki monitor CRT, który ma o wiele lepszy obraz niż LCD z dolnej półki z MM... Więc zdecydowaną wyższość LCD nad CRT można uznać dopiero przy matrycach S-IPS...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2007 o 06:00, Dark SMG napisał:

/.../


Z góry sorki za dwa posty koło siebie ;)

Najlepszy monitor jaki możesz sobie wyobrazić za w miarę przystępną cenę... Obraz jest genialny!! Kąty, ostrość, kontrast, odświeżanie, matryca!, powłoka OptiClear, która powoduje, że obraz jest jeszcze bardziej ostry a kolory soczyste, głęboka czerń (a nie jakieś odcienie szarości...), ostra biel (dzięki dodatkowym białym pixelom matrycy S-IPS). Zgarnął mnóstwo nagród! Z resztą... idź do jakiegoś sklepu, gdzie możesz go obejrzeć... niech Ci go postawią obok innych monitorów - jak zobaczysz ten obraz to nie będziesz chciał wyjść ze sklepu bez tego monitora!! Serio!! Ja używam LCD z taką samą matrycą lecz bez powłoki OptiClear - niestety nie było mnie na ten monitor, o którym piszę stać... i chyba jednak wolałem standardowy 3:4 ;)

A cudeńko, o którym piszę to... Nec MultiSync® LCD20WGX2 http://www.nec-display-solutions.pl/index.php?c=15&l=1&id=218&sec=main POLECAM!! :)

PS. Monitor ma jeszcze jako bonus HUBa USB ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie zgodze sie mam 32" Lg HDTV (max rozdziałka z pc 1360x768) i dystansuje o całe lata świetlne moj stary 17" monitor eizo (1920x1080), zero bólu oczu, wyrazny obraz, mozliwosci. jedynie jesli komus potrzebne sa wysokie rozdzielczosci to nadal opłacalny wydaje sie crt(chociaz co po dużej rozdzielczosci przy małym ekranie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się poradzic w sprawie monitora, co sądzicie o Acer Ferrari F-20 ? Bardzo mi zależy na rzetelnej opinii kogoś kto się na tym zna. Sprzęt ma służyc do grafiki i gier. I jeszcze jedno, czy jest kompatybilny z komputerami klasy Mac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i przychodzi taki czas w życiu każdego PR0 PL4Y3R4 że dotychczasowy monitor CRT przestaje nas zadowalać.
Co wtedy robi każdy PR0 PL4Y3R? Otóż Powoli wysuwa swój PR0 PL4Y3R0W5K1 nos i zaczyna niuchać, niucha tak i niucha aż nie wyniucha następcy Ogromniastego ciężkiego kineskopa.
I tak ja zacny PR0 PL4Y3R staję przed momętem wyboru, który z pięknych, lśniących i seksownych paneli LCD stanie się następcą wysłużonego CRT-ka :P
więc z racji cienkich nakładów finansowych i dość wygórowanych wymagań mam jednego kandydata a jest nim... tam ta ta ta tam....Benq FP91GX ( http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/BenQ/19_/19_BenQ_FP91GX_srebrno_czarny/pelny,id,29734/)
co sądzicie o ten machinie? a może coś innego?
wymagania to cena do 1000 zł) kolor ( nie czarny) oraz wielkość (19"+)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko. Otóż posiadam świetne głośniki Geniusa, które mają jednak niestety istotny brak - nie są wyposażone w ekrany elektromagnetyczne, tak więc stojąc blisko monitora CRT (który mam obecnie) są narażone na rychłe zepsucie. Planuję zakup 21 calowego LCD-ka i chciałbym go umocować na ścianie za biurkiem. Jednak w takim ułożeniu monitor od ustawionych 5 cm nad nim na półce przednich głośników dzieliłaby tylko cienka deseczka. I chciałbym się Was zapytać, czy LCD może również uszkodzić głośniki bez ekranów elektromagnetycznych tak jak CRT, czy bez obaw mógłbym sobie go umieścić tuż pod nimi? Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować