Zaloguj się, aby obserwować  
Dark_SMG

LCD vs. CRT które lepsze i wydajniejsze

367 postów w tym temacie

Dnia 08.12.2006 o 21:40, rob006 napisał:

Ostatnio mój wiekowy monitor CRT zaczął po prostu "nawalać".
W związku z tym postanowiłem kupic nowy monitor LCD. Dysponuje bardzo skromnym budżetem (700-750
zł) i zastanawiam sie czy za tą cenę można kupić przyzwoity monitor 17-calowy. Jesli tak, to
prosiłbym o jakies propozycje.


Jeżeli nadal potrzebujesz monitora, to dobra rada. Nie bierz LCD! W tej cenie dobrych nie ma. Za to na allegro za ok. 200-300 zł kupisz sobie Samsunga 19" CRT. Wierz mi, że jeszcze nie widziałem LCD, który się z nim równa.
PS Jeżeli sądzisz, że LCD są ogólnie lepsze to zapytaj zawodowych graczy (choćby Team Pentagram), oni zawsze używają CRT...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2006 o 22:24, ziptofaf napisał:

Jeżeli nadal potrzebujesz monitora, to dobra rada. Nie bierz LCD! W tej cenie dobrych nie ma.
Za to na allegro za ok. 200-300 zł kupisz sobie Samsunga 19" CRT. Wierz mi, że jeszcze nie
widziałem LCD, który się z nim równa.
PS Jeżeli sądzisz, że LCD są ogólnie lepsze to zapytaj zawodowych graczy (choćby Team Pentagram),
oni zawsze używają CRT...


Zastanawiałem się nad kupnem CRT, ale stwierdziłem, że kupię LDC głównie ze względu na mniejszą szkodliwość dla oczu. Ale teraz zastanawiam się, czy nie zmienić zdania.
Zawodowym graczem nie jestem, i wysoki kontrast nie jest dla mnie tak ważny. Bardziej martwię sie, że po zmianie rozdzielczości obraz będzie niewyraźny. Ale przemyśle twoją propozycję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakis czas temu moj wiekowy crt(15 cali, ledwo sie zarzyl)postanowilem zamienic na jakis porzadny lcd. przestraszyly mnie te wszystkie negatywne opinie ludzi wychwalajacych crt pod niebiosa, ale jednak postanowilem zaryzykowac. i nie zaluje ani jednej zlotowki z tych 1500plnow, albowiem tyle kosztowalo moje nowiutkie 20 calowe cacuszko:) nie mam zadnych zastrzezen co do jakosci obrazu. smuzenie? nie zauwazylem. martwe piksele? nie ma. czas reakcji? 8ms w pelni wystarczy. wyzszosc crt jest chyba widoczna tylko dla takich pro, jak ludzie z pentagramu...
btw. na nowym monitorze znacznie lepiej sie fraguje - przeciwnicy sa wieksi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2006 o 22:40, MarneusPL napisał:

jakis czas temu moj wiekowy crt(15 cali, ledwo sie zarzyl)postanowilem zamienic na jakis porzadny
lcd. przestraszyly mnie te wszystkie negatywne opinie ludzi wychwalajacych crt pod niebiosa,
ale jednak postanowilem zaryzykowac. i nie zaluje ani jednej zlotowki z tych 1500plnow, albowiem
tyle kosztowalo moje nowiutkie 20 calowe cacuszko:) nie mam zadnych zastrzezen co do jakosci
obrazu. smuzenie? nie zauwazylem. martwe piksele? nie ma. czas reakcji? 8ms w pelni wystarczy.
wyzszosc crt jest chyba widoczna tylko dla takich pro, jak ludzie z pentagramu...
btw. na nowym monitorze znacznie lepiej sie fraguje - przeciwnicy sa wieksi:)


Nie zauważyłeś jednej rzeczy. Prawdopodobnie masz rozdzielczość 1600*1200 bez możliwości zmiany (niby zmniejszyć możesz, ale jakość obrazu będzie dnem...). O ile teraz wszystkie gry działają ci w niej płynnie, o tyle za rok albo brak płynności, albo 800*600 gorsze niż kiedykolwiek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja monitor CRT Samsung SyncMaster 950p plus. Też jestem z niego bardzo zadowolony. Może i ma jednąl ub nawet dwie wady (wielkość i rozgrzewanie się), ale mogę na nim dowoli zmieniać rozdzielczość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2006 o 22:36, rob006 napisał:

Zastanawiałem się nad kupnem CRT, ale stwierdziłem, że kupię LDC głównie ze względu na mniejszą
szkodliwość dla oczu.

To jest akurat bzdura + bełkot marketingowy. Przy tanim LCD to oczy ci się zmęczą dużo szybciej niż przy nowym CRT. Jak jest dla ciebie ważna przede wszystkim ochrona oczu to szukaj monitora z dobrą regulacją jasności lamp.

Dnia 17.12.2006 o 22:36, rob006 napisał:

Ale teraz zastanawiam się, czy nie zmienić zdania.
Zawodowym graczem nie jestem, i wysoki kontrast nie jest dla mnie tak ważny. Bardziej martwię
sie, że po zmianie rozdzielczości obraz będzie niewyraźny. Ale przemyśle twoją propozycję...

Skoro nie grasz to po co się martwisz zmianą rozdzielczości ? W windowsie używasz rozdzielczości natywnej i tyle. Przy filmach nie zauważysz zmian. Więc w czym problem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

LCD a CRT. W moim przypadku, mam bardzo czułe oczy i czasami pracuje np. nawet 5 godzin z małymi przerwami na monitorach typu CRT i wszystko jest mniej wiecej ok. Siostra niedawno sobie kupiła monitor LCD i chciałem przetestować (zapłaciła coś ponad 1200 zł) no i... po jakiś 50 minutach roboty oczy mnie bolały jak .... jak najszybciej przeszedłem sie na swojego CRT.

PS. chyba o czymś to świadczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2006 o 08:54, Konrad162 napisał:

LCD a CRT. W moim przypadku, mam bardzo czułe oczy i czasami pracuje np. nawet 5 godzin z małymi
przerwami na monitorach typu CRT i wszystko jest mniej wiecej ok. Siostra niedawno sobie kupiła
monitor LCD i chciałem przetestować (zapłaciła coś ponad 1200 zł) no i... po jakiś 50 minutach
roboty oczy mnie bolały jak .... jak najszybciej przeszedłem sie na swojego CRT.

PS. chyba o czymś to świadczy

Zmniejsz jasność lamp. Jak ci monitor świeci za mocno to i oczy nie wyrabiają. Niestety w większości LCD nawet przy maksymalnym zmniejszeniu mocy lamp podświetlających obraz i tak jest za jasny. Dalszą zmianę uzyskuje się przez zmianę w samej matrycy i co za tym idzie na stracie kolorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w CDA był artykuł LCD vs. CRT. Autor zauważył dość ciekawy trend w marketach typu MediaMarkt. Obraz na monitorach LCD jest ustawiony idealnie, a na CRT w 90% przypadków ciemny i niewyraźny. Gdy spróbował na jednym poprawić jasność i kontrast przyszedł pracownik i spowrotem ustawił na taki jak był. Jak się później okazało celowo żeby LCD schodziły lepiej niż CRT bo zalegają na magazynie, a trzeba to opchnąć. I jak sie przyjżeć to rzeczywiście tak jest.


Sam posiadam 17" IIyamę VisionMasterPro 413. I nie zamieniłbym jej na LCD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2006 o 09:28, VuLgAtUs napisał:

Kiedyś w CDA był artykuł LCD vs. CRT. Autor zauważył dość ciekawy trend w marketach typu MediaMarkt.
Obraz na monitorach LCD jest ustawiony idealnie, a na CRT w 90% przypadków ciemny i niewyraźny.
Gdy spróbował na jednym poprawić jasność i kontrast przyszedł pracownik i spowrotem ustawił
na taki jak był. Jak się później okazało celowo żeby LCD schodziły lepiej niż CRT bo zalegają
na magazynie, a trzeba to opchnąć. I jak sie przyjżeć to rzeczywiście tak jest.

...
Widać mieli hipermarketowe LCD za 600zł i chcieli je sprzedać, co do jakości takich lcd nie trzeba się wypowiadać. Czytałem ten artyqł w CDA i powiem ci jedno, 0 dobrego słowa o LCD, tyle oszczerstw było w tym artykule że się w głowie nie mieści. Wynikało z niego że martwe/sub -pixele wyskakują dzień za dniem, opóźnienie wyświetlanego obrazu jest tak duże że uniemożliwia grę (szczególnie w FPS), kolory są skopane, a czerń jest ciemno-szara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2006 o 08:25, SwenG napisał:

To jest akurat bzdura + bełkot marketingowy. Przy tanim LCD to oczy ci się zmęczą dużo szybciej
niż przy nowym CRT. Jak jest dla ciebie ważna przede wszystkim ochrona oczu to szukaj monitora
z dobrą regulacją jasności lamp.


Sugerowałem się opiniami kolegów, którzy wymienili swoje CRT-ki na LCD. Pod niebiosy zachwalali, jak to teraz oczy im się nie męczą, i mogą cały dzień siedzieć przed kompem i nic. Na monitor nie wydali dużo więcej pieniędzy, niz ja zamierzam, ale z kolei ich poprzednie monitory to były "dinozaury" z poprzedniej epoki (podobnie jak mój obecny), więc gdyby wymienili monitory na jakiś nowszy CRT pewnie efekt byłby taki sam.
Mam pytanie co do certyfikatów: czy TCO’03 jest dużo lepszy od TCO''99 i czy w ogóle warto zawracać sobie tym głowę?

Dnia 18.12.2006 o 08:25, SwenG napisał:

Skoro nie grasz to po co się martwisz zmianą rozdzielczości ? W windowsie używasz rozdzielczości
natywnej i tyle. Przy filmach nie zauważysz zmian. Więc w czym problem ?


Problem w tym, że nie wyobrażam sobie pracy przy rozdzielczości 1280x1024. Przyzwyczajony jestem do rozdzielczości 1024x768, ewentualnie 1152x864. Praca w wyższych rozdzielczościach po prosty mnie męczy. A nie chciałbym, aby podczas pracy nawet na Windowsie obraz był niewyraźny.
A to, że nie jestem zawodowym graczem nie znaczy, że nie lubię sobie czasami pograć ;)

-------------------------------------

Trochę poszperałem w ofertach w internecie i znalazłem dwa interesujące mnie monitory LCD. Pierwszy model ma bardzo wysoki kontrast, drugi natomiast nadrabia lepszym odświeżaniem, i większymi kątami widzenia. Problem polega na tym, że monitory te sa wyposażone tylko w gniazda D-Sub. Przeczytałem gdzieś, że należy się wystrzegać monitorów nie posiadających gniazda DVI. Czy spadek jakości wyświetlanego obrazu jest naprawdę tak duży? Bo jeśli tak, to w moim przypadku monitor LCD odpada, gdyż nie znalazłem monitora z DVI w cenie poniżej 800 zł ;/
LG Monitor FlatronLCD L1752S-SF 17'''' LCD=> http://pc.emarket.pl/pricelist/item.aspx?PID=C2500504
LG Monitor FlatronLCD L1732S-SF 17'''' LCD=> http://pc.emarket.pl/pricelist/item.aspx?PID=C2500462

Poszukałem również ofert monitorów CRT i muszę przyznać, że ich ceny sa dość konkurencyjne. Za 1/3 ceny można mieć już całkiem przyzwoity monitor 19-calowy. Znalazłem 2 ciekawe propozycje. Pierwsza zainteresowała mnie głównie ze względu na roczną gwarancję w systemie door-to-door. A druga ze względu na to, że znalazłem tam informację o certyfikacie TCO’03 (no właśnie takie małe pytanko: czy jeśli było napisane TCO''99 or TCO’03, to znaczy, że monitor posiada oba certyfikaty, czy tylko jeden z nich? Niby powinien posiadać oba, ale zawsze myślałem, że słowo "or" znaczy "lub" ;/). Poza tym monitor wygląda dużo lepiej i pewnie jest nowszy, a co z tym sie z tym często wiąże - po prostu lepszy.
IIYAMA Vision Master 1451 (LS902UT)=> http://www.allegro.pl/item150617699_iiyama_19_vm_1451_gwarancja_faktura_od_ss.html
HP / Compaq S9500=> http://www.allegro.pl/item150404905__hp_compaq_19_s9500_srebrno_czarny_poznan.html

Może ktoś bardziej obeznany doradzi mi który wybrać. A może jakaś własna propozycja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2006 o 22:04, rob006 napisał:

Problem w tym, że nie wyobrażam sobie pracy przy rozdzielczości 1280x1024. Przyzwyczajony jestem
do rozdzielczości 1024x768, ewentualnie 1152x864. Praca w wyższych rozdzielczościach po prosty
mnie męczy. A nie chciałbym, aby podczas pracy nawet na Windowsie obraz był niewyraźny.
A to, że nie jestem zawodowym graczem nie znaczy, że nie lubię sobie czasami pograć ;)


Ja też się bałem, jak kupowałem 19" CRT i musiałem ustawić rozdzielczość na 1280*1024. Ale wierz mi, że warto. Po dwóch dniach (max) przyzwyczaisz się, bo 19" 1280*1024 jest prawie równorzędne 17" 1024*768. A zresztą praca w takiej rozdzielczości nie męczy. Ustawia się tylko 85-90 Hz odświerzania i gotowe. Mówi ci to osoba, która spędza w 3-4 godziny przy kompie w tygodniu dziennie, a w weekendzie rzadko kiedy od niego odchodzi.

A teraz co do kupna monitora. Nie warto kupować LCD. Rzeczywiście jakiś spadek jakości obrazu przez wejście
D-sub będzie. Co więcej wyboru rozdzielczości nie masz wcale (zawsze 1280*1024). Na twoim miejscu kupiłbym monitor CRT, ale np. Samsung 950p plus (samemu taki mam) lub iiyamę. HP odpada, ponieważ nigdy nie królował w tworzeniu monitorów. Tylko nim kupisz upewnij się, że nie ma na nich żadnych rys, nawet niewielkich. Bo "niewielka" rysa może przechodzić przez środek monitora.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja dwa miesiące przeglądałem oferty oraz różne listy dyskusyjne uzytkowników i wybrałem jednak crt.przeważyło to, że sporo gram. mam aktualnie hp p1130 21''. rewelacyjny monitor na kineskopie hd trinitron sony. idealnie płaski, oczy nie męczą się nawet po 10 godzinach siedzenia. dodatkowo może obsługiwać 2 kompy. zapłaciłem za niego 600 zł.polecam tę stronkę, gdzie mozna kupić polisingowy sprzęt, aktualnie maja monitorki della, też niezłe. jest to sprzęt niedostępny w polsce.

http://www.tanipc.pl/default.php?cat=53

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2006 o 23:14, jaceloth napisał:


A gdzie kupiłeś ten monitor? Na stronie nie ma żadnej informacji o kosztach przesyłki, poza tym nie do końca ufam sklepom internetowym. Jesli kupiłes go właśnie przez tą stronę, to mógłbys trochę przyblizyć procedury i koszty przesyłki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mają swój sklep. pofatygowałem się do nich osobiście.tyle, że mieszkam w poznaniu. nie wiem jakie są możliwości kupna wysyłkowego. musisz chyba skontaktować sie z nimi telefonicznie. najlepiej pewnie przyjechac,cena jest taka że to może sie opłacać. naprawdę warto,bo monitory tej klasy sa praktycznie niedostępne w polsce.
dla mnie to pewna firma, korzystało też z niej kilku znajomych, którzy zajmują sie grafiką komputerową i sa zadowoleni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2006 o 16:12, jaceloth napisał:

/.../


Problem w tym, że ja mieszkam na drugim końcu Polski, do Poznania mam grubo ponad 400 km, więc podróż w obie strony kosztowałaby mnie więcej niż monitor. ;-/
Ale trochę poszukałem, poszperałem i co znalazłem? Ten sam monitor, oferowany przez ten sam sklep na Allegro. o_O
http://www.allegro.pl/item151951327_21_dell_p1130_sony_trinitron_poznan_gniezno.html
Więc ewentualny problem z wysyłka rozwiązany, teraz pozostaje pytanie, czy warto kupować monitor 21-calowy. Przyznam się szczerze, że jeszcze nigdy przed taką "krową" nie grałem i nie wiem, jakie to uczucie. Poza tym, wliczając w cenę koszt przesyłki + koszty "opicia" zakupu^^ wychodzi ok 500 zł (zakładam, że kupuję monitor w lepszym stanie). To trochę dużo, jak na CRT, który miał być tylko chwilowym rozwiązaniem. Więc sprawę trzeba dokładnie przemyśleć, bo monitor będzie musiał mi "trochę" posłużyć.
No i nie zauważyłem przy nim certyfikatu TCO''03. Sam nie wiem, czy to ważne, ale wydaje się, że im certyfikat nowszy, tym monitor lepszy.

-------------------------

A teraz 3 pytania w skrócie dla tych, co nie lubią czytać długich postów: ;)
1. Jaka jest różnica pomiędzy certyfikatem TCO''99 a TCO''03. Czy jest ona duża, czy nie warto sie nimi przejmować?
2. Jakie są wasze wrażenia z pracy przy monitorze 21-calowym? Czy czujesz się komfortowo (jak w kinie), czy tak duży ekran po prosty "przytłacza"?
3. No i oczywiście czy warto kupić monitor, do którego podałem link?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2006 o 18:06, Lak5 napisał:

według mnie to LCD, nie buczą tak :), a pozatym leprze , mniejsze promieniowanie - i oczy wogulłe
nie bolą :)


Poczytaj posty wyżej, a przekonasz sie, że tańsze LCD-ki wcale nie są zdrowsze dla naszych oczu od lepszych CRT. A jakością nie dorównują CRT - sam niedawno sprawdzałem u kumpla, który ma LCD - jakość fatalna.
Poza tym od kiedy to CRT buczy? Mój monitor ma ponad 6 lat i nie buczy. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować