Zaloguj się, aby obserwować  
Dark_SMG

LCD vs. CRT które lepsze i wydajniejsze

367 postów w tym temacie

Dnia 20.12.2006 o 18:12, rob006 napisał:

> według mnie to LCD, nie buczą tak :), a pozatym leprze , mniejsze promieniowanie - i oczy
wogulłe
> nie bolą :)

Poczytaj posty wyżej, a przekonasz sie, że tańsze LCD-ki wcale nie są zdrowsze dla naszych
oczu od lepszych CRT. A jakością nie dorównują CRT - sam niedawno sprawdzałem u kumpla, który
ma LCD - jakość fatalna.
Poza tym od kiedy to CRT buczy? Mój monitor ma ponad 6 lat i nie buczy. ;)

no ja mam za 1200 , do jest zły czy dobry ??
<a tak bokiem jak tam u ciebie ?? >

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2006 o 18:13, Lak5 napisał:

no ja mam za 1200 , do jest zły czy dobry ??


To zależy kiedy kupowałeś monitor, jakiej firmy i jakie ma parametry. Ale mnie juz o to nie pytaj - jestem zwykłym laikiem, który próbuje się dowiedzieć jaki monitor kupić i przy okazji czegoś się dowiedzieć. ;)
Ale np mój kumpel kupił 19'''' za niecałe 1000 zł i mnie np taka jakość nie zadowala. Głównie chodzi mi o efekt rozmycia, przy zmianie rozdzielczości, bo kolory całkiem w porządku. Sam zdecydowałem się na CRT ze względu na niższą cenę i lepsze parametry. Gdyby pieniądze nie grały roli kupiłbym sobie jakieś "wypasiony" LCD, ale niestety pieniądze grają tu główna rolę... ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2006 o 18:23, rob006 napisał:

Gdyby pieniądze nie grały
roli kupiłbym sobie jakieś "wypasiony" LCD, ale niestety pieniądze grają tu główna rolę...
;/

Niezależnie czy wypasiony czy nie, efekt rozmycia przy nienatywnej rozdzielczości i tak byś miał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega ma telewizor LCD
Pojawia się tutaj pytanie - chcemy sobie urządzić mały turniej ( granie ;-) ) i chcielibyśmy wiedzieć, mniej więcej po jakim czasie może nastąpić wypalenie się niektórych elementów (np. HuD''a ) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2006 o 16:36, WorldWar3PL napisał:

Mój kolega ma telewizor LCD
Pojawia się tutaj pytanie - chcemy sobie urządzić mały turniej ( granie ;-) ) i chcielibyśmy
wiedzieć, mniej więcej po jakim czasie może nastąpić wypalenie się niektórych elementów (np.
HuD''a ) ?

ten problem nie dotyczy LCD. co do Plazmy to mówimy tutaj o kilku dniach wyświetlania tego samego obrazu bez przerwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolega nie ma co się bać? Po zgooglowaniu pełno znalazłem informacji o ostrzeżeniach, że telewizory LCD szybko się wypalają. Ale cóż, jeśli masz rację, to dzięki za cynk :-)
P.s. : Model TV to LG 26lc2r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2006 o 16:53, WorldWar3PL napisał:

Czyli kolega nie ma co się bać? Po zgooglowaniu pełno znalazłem informacji o ostrzeżeniach,
że telewizory LCD szybko się wypalają. Ale cóż, jeśli masz rację, to dzięki za cynk :-)
P.s. : Model TV to LG 26lc2r

hehe, gdyby faktycznie wypalanie było jakimś problemem w LCD to pomyśl ile monitorów miałoby wypalony niebieski pasek na dole ekranu, nie mówiąc już o logo MS i całym przycisku "start" z windy XP
:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam CRT samsunga sync master 753dfx i na nic innego nie zamienie. przynajmniej przez najblizszy rok, póki LCD nie beda lepsze i nie beda dzialały poprawnie w wyższych rozdzielczościach. Polecam CRT każdemu kto gra w gry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CRT jeśli chodzi o jakość obrazu miażdży LCD. Jeśli kompa używasz głównie do multimediód (gry, filmy) to tylko CRT. Problem w tym, że teraz trudno znaleźć dobry CRT. Na Allegro jakieś starocie, z małą przekątną. Na Komputroniku też nic ciekawego w tej kwesti. Jeśli ktoś znalazłby sklep z dobrym CRT (jakieś 21", lub 1600x1200 rozdzielczość) na stanie prosiłbym o podanie linka :P
BTW W CDA (13/2006) pokazywaliby super LCD, porównywalny z CRT, za jakieś 20 tys. zł (22" chyba, nie więcej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2006 o 18:55, CH1CKEN napisał:

Jeśli ktoś znalazłby sklep z dobrym CRT (jakieś 21", lub 1600x1200 rozdzielczość) na stanie prosiłbym o podanie linka


Mi polecono ten monitor==> http://www.allegro.pl/item151951327_21_dell_p1130_sony_trinitron_poznan_gniezno.html
Jeszcze go nie kupiłem, ale chyb to zrobię. Parametry sa naprawdę bardzo dobre, a cena wcale nie jest taka wysoka. Proponuję zajrzeć na poprzednia stronę.
_________________________________

No i ciągle czekam na odpowiedź na moje pytania:
1. Jaka jest różnica pomiędzy certyfikatem TCO''99 a TCO''03. Czy jest ona duża, czy nie warto sie nimi przejmować?
2. Jakie są wasze wrażenia z pracy przy monitorze 21-calowym? Czy czujesz się komfortowo (jak w kinie), czy tak duży ekran po prosty "przytłacza"?
3. No i oczywiście czy warto kupić ten monitor=> http://www.allegro.pl/item151951327_21_dell_p1130_sony_trinitron_poznan_gniezno.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Monitor w porządku, może sam kupię :P TCO to normy określające dopuszczalny poziom promieniowania elektromagnetycznego. TCO uwzględniają także oprócz emisji zużycie energii i ekologiczne koszty budowy monitora. Czym się różnią nie wiem i nie mogę znaleźć :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2006 o 19:06, rob006 napisał:

No i ciągle czekam na odpowiedź na moje pytania:
1. Jaka jest różnica pomiędzy certyfikatem TCO''99 a TCO''03. Czy jest ona duża, czy nie warto
sie nimi przejmować?

musiałbyś znaleźć dokładną specyfikację i jej ludzkie wytłumaczenie żeby to ocenić ;)

Dnia 28.12.2006 o 19:06, rob006 napisał:

2. Jakie są wasze wrażenia z pracy przy monitorze 21-calowym? Czy czujesz się komfortowo (jak
w kinie), czy tak duży ekran po prosty "przytłacza"?

na pewno nie jak w kinie. 21 cali w proporcjach 4:3 to żadna rewelacja, tym bardziej, że efektywnej wielkości ekranu będzie raptem około 19 cali. jak ktoś ma na czymś takim pracować w 1600x1200 (jak pisze CH1CKEN) to polecam zaopatrzyć się przy okazji w lupę :D
dodatkowo, czy masz wystarczająco dużo miejsca na biurku? to pudło jest na prawdę mega duże, a komfort będzie zależeć od tego jak daleko/blisko będziesz siedział.

Dnia 28.12.2006 o 19:06, rob006 napisał:

no cóż. sony robi dobre ekrany... ale... rekomendowana przez sprzedającego rozdziałka 1920x1440 to wg. mnie jakaś kpina, bo a) 85Hz to dla sporej liczby osób za mało, żeby czuć się komfortowo, b) przy tej rozdziałce i wielkości ekranu wszystko będzie miało rozmiary mikro.
dodatkowo po pół metra w każdym z wymiarów - potrzeba duuużego biurka. wg instrukcji faktyczna przekątna ekranu to 19 cali. ten monitor przy 1280x1024 wyciąga raptem 85Hz - dla mnie to za mało, a mniejsza rozdzielczość nie ma sensu na tak dużym ekranie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2006 o 19:56, penny napisał:

na pewno nie jak w kinie. /.../


Metafora taka... ;P

Dnia 28.12.2006 o 19:56, penny napisał:

dodatkowo, czy masz wystarczająco dużo miejsca na biurku? to pudło jest na prawdę mega duże,
a komfort będzie zależeć od tego jak daleko/blisko będziesz siedział.


Tak sie składa, że mam bardzo duże biurko i żaden monitor mu nie straszny. Mógłbym sobie nawet telewizor ustawić. ;)

Dnia 28.12.2006 o 19:56, penny napisał:

ten monitor przy 1280x1024 wyciąga raptem 85Hz - dla mnie to
za mało, a mniejsza rozdzielczość nie ma sensu na tak dużym ekranie.


Tym stwierdzeniem mnie zaskoczyłeś - byłem pewien, że gdzieś wyczytałem, że ten monitor przy tej rozdzielczości osiąga około 100 Hz. Rozpocząłem gorączkowe poszukiwania i wyniki nieco mnie zaskoczyły.
Tu==> http://idg.allegro.pl/show_item.php?item=148792317 znalazłem informacje, że:
Optymalna rozdzielczość standardowa 1280 x 1024 przy 85 Hz
Najwyższa możliwa rozdzielczość 2048 x 1536 przy 80 Hz

a zaraz później
800x600 przy 120Hz
1024x768 przy 120Hz
1152x864 przy 120Hz
1280x1024 przy 100Hz
1600x1200 przy 85Hz

Trochę mnie to skołowało, ale wiadomo - allegro to allegro i każdy może sobie napisać co chce, więc sprawdziłem na stronie producenta http://support.euro.dell.com/support/edocs/monitors/p1130/po/g_ug/specs.htm#Resolution i z przykrością muszę stwierdzić, że jednak odświeżanie przy tej rozdzielczości wynosi 85 Hz.
Szkoda, bo monitor bardzo mi się podobał, ale zależy mi właśnie na odświeżaniu, więc chyba zrezygnuję.

Dzięki za zwrócenie na to uwagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2006 o 21:20, rob006 napisał:

Dzięki za zwrócenie na to uwagi.

heh, od czasu jak się kiedyś przejechałem na jednej 19'''' to już patrzę na wszystko dokładnie i przez lupę :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CRT (ang. Cathode-Ray Tube) to w języku angielskim oznaczenie kineskopu z działem elektronowym. W języku polskim pod tym słowym przyjęto potoczną nazwę skrótową, synonim dla wyrażenia: monitor CRT - czyli oznaczenie dla modeli monitorów komputerowych, których ekran oparty jest na kineskopie.
Właściwe określenie to monitory kineskopowe.

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) - to urządzenie wyświetlające obraz oparte na mechanizmie zmiany polaryzacji światła na skutek zmian orientacji uporządkowania cząsteczek chemicznych, pozostających w fazie ciekłokrystalicznej, pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

Ja osobiście wole monitory LCD gdyż makja płaski ekran i moim zdaniem mniej promieniują aniżeli monitory CRT osobiście posiadam monitor LCD i jestem bardzo zadowolony ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o zuzycie energii i o to ze LCD zuzywaja jej mniej to sciema. Aby zwrocil sie koszt zakupu plaskiego monitora, musialby dzialac przez 10 lat bez przerwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować