Zaloguj się, aby obserwować  
Dark_SMG

LCD vs. CRT które lepsze i wydajniejsze

367 postów w tym temacie

Nie przesadzajcie tak z tą totalna krytyką LCD. Monitory te są coraz lepsze i dzisiejsze modele ze średniej półki jeszcze niedawno w ogóle nie istniały. Akurat panele Iiyamy czy Samsunga to obecnie jedne z lepszych marek w monitorach. Niemiecką Belineę można było sobie odpuścić jako badziewie w całej historii świata (bez względu na to czy CRT czy LCD).
Nowe monitory klasy 6 ms lub lepsze powoli dociągną juz wkrótce do najlepszych monitorów CRT, a wtedy nie będzie większego powodu kupować baniek. LCD są doskonałe do nieruchomego obrazu. Praktycznie kwestią czasu jest pojawienie się ich wszędzie gdzie tylko mogą (lotniska, bankomaty, biura juz dzisiaj). Do obrazu ruchomego brakuje im jeszcze szybkości przełączania i nieco kolorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2006 o 01:31, Olamagato napisał:

Do obrazu ruchomego brakuje im jeszcze szybkości przełączania i nieco kolorów.

Nie tylko. W moim świeżo kupionym notebooku czasami czarne kolory zlewają się w jedną wielką, czarną, błyszczącą plamę (przy obrazie statycznym) i nic nie mogę poprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest Eizo ktore bym postawil na perwszym miejscu :)

Ale jezeli za 500zl dostajemy cos co do multimediow jest lepsze od czegos za 1500 zl to gdzie tu sens ?
Jestesmy na forum graczy a nie sekretarek :) Wiec trudno by LCD zbieralo tu same pochwaly :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2006 o 01:42, A-cis napisał:

czarną, błyszczącą plamę (przy obrazie statycznym) i nic nie mogę poprawić.

Możesz użyc cyrkla, żeby ponakłuwać w nim dziurki, a potem zgłosić lcd do wymiany gwarancyjnej w ramach zbyt wielu uszkodzonych pikseli ;D W gwarancji nie jest napisane w jaki sposób piksel musi przestać działać. :)
Przypomina mi to sprawę ubezpieczonych cygar, które spłonęły w całej serii drobnych spaleń. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>...W koncu nie poraz pierwszy cos dobrego jest zastepowane czyms gorszym w imie postepu...
hehe może nie czytasz gazetek, ale cytatów z CDA używasz :P (no może nie słowo w słowo, pewnie ktoś ci wpaja te rzeczy, ktoś z kolegów). Wiele osób uważa że to co tam było napisane było mocno przesadzone. Chociaż nie
wiem czy to nie był nawet cytat z jakiegoś cda sprzed paru lat kiedy LCD rzeczywiście nie były dopracowane.

Dnia 07.04.2006 o 01:50, libero85 napisał:

...Ale jezeli za 500zl dostajemy cos co do multimediow jest lepsze od czegos za 1500 zl to gdzie
tu sens ?...

Sens jest tam gdzie gra się dużo (12 godzin na dzień jak o robią niektórzy gracze co nie mają czasu z czasem robić :P)przy CRT oślepniesz w 10 lat a przy LCD za 50 lat hehe więc pograsz sobie dłużej.
PS: Są już przecież LCD o czasie reakcji 2ms <- smużenie brak
PS2: Ja gram w Joint Operations (gra wojenna FPP) i po przejściu na LCD moje wyniki w grze znacznie się poprawiły (pomimo lekkiego smużenia), powód jest prosty teraz łatwo mi dostrzec kolesia co czai się w dżungli, na CRT nie odróżniał się od krzaka...Teraz widze wyraźnie żołnierza w kamuflarzu. Nie wspomne juz o misjach nocnych i o jakości grafiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2006 o 06:58, iro1979 napisał:

PS: Są już przecież LCD o czasie reakcji 2ms <- smużenie brak

Linka poproszę bo jakoś ci nie wierzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.04.2006 o 14:04, Khalid. napisał:

Tak oczywiście :/
Przekonałeś sie i mówisz tak pewnie dlatego, że kupiłeś LCD (mogę się oczywiście mylić).
I czytaj uważnie to co pisze. Napisałem że nie są tak dobre jak CRT bo nie są (MOIM ZDANIEM
!!)


Nie tylko twoim zdaniem, za tym przemawiają liczby. Zawsze znajdziesz lepszy CRT od LCD. Zawsze jest jakiś model, który reaguje, odświerza itd. szybciej. LCD ma dla mnie tylko tą zaletę, że zajmuje mniej miejsca. BTW. mam lcd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kilka mięcięcy temu przesiadłem się z LG Flatrona 795FT na LCD 19` Fujitsu-Siemens P19-2. W grudniu kupiłem go za 1920 zł, razem z kosztami przesyłki i dodatkową 30 dniową gwarancją na martwe piksele zapłaciołem 2000 zł.
Nie żałuję ani chwili wydanych pieniędzy. Jakośc obrazu w porównaniu z CRT jest powalająca. Zdjęcia, szczególnie zrobione latem, w ogrodzie, gdzie jest sporo zieleni, kwiatów, czy nad morzem nabrały nowej jakości, życia, pomimo że cyfrówka zabytkowa. Swój stary monitor wzięłem do pracy i powiem szczerze że cierpię katusze patrząc w niego.
Podczas grania smużenia nnie zauważam. A jak właczyłem demko FarCry to usiadłem, podobnuie zresztą jak przy Age Of Empire III. Newet starawy Morrowind po włączeniu AAx6 i Anizox16 wygląda świetnie.
Podsumowując, jestem bardzo zadowolony ( i to chyba jest najważniejsze) i nie wyobrażam sobie powrotu do CRT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2006 o 01:51, Olamagato napisał:

Możesz użyc cyrkla,

Trochę szkoda :)
Bo poza tym to jest całkiem niezła maszynka, a ponieważ grafiką się niezbyt interesuję, więc jestem w stanie przejść na tymi plamami do porządku dziennego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sytuację jaka zaistniałą na rynku można porównać do pewnej afery z 2005 roky czyli jakość Drivera 3 czyli:
Driver 3(LCD) gdyby twórcy popracowali dłużej i efektywniej to wyszedł by Hit który mógłby zdetronizować serię GTA (CRT) ale z tych 65 milionów euro budżetu tylko małą część przeznaczono na samą grę a resztę na reklamę.
podobnie jest z LCD twórcy zrobili panel LCD ale jaszcze mocno nie dopracowany a reklamowali go jako super extra monitor który pokona klasyczne CRT-ki na każdym polu.
niestety obietnice się nie sprawdziły i stary mistrz pozostał w naszej pamięci i w częśći domostw, ale reklama zrobiła swoje a wiele serwisów wydało pochlebne opińje o LCD (moim zdaniem strasznie naciąganie za gróbą kasę...) i tak jek to się stało z Driverem 3 ludzie pobiegli po niego do sklepów po nową "Wspaniałą" gierkę z tą różnicą że chyba tylko kilka pism komputerowych wystawiło dobre noty Driverowi 3 w przeciwieństwie do Afery LCD...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2006 o 09:57, SwenG napisał:

> PS: Są już przecież LCD o czasie reakcji 2ms <- smużenie brak
Linka poproszę bo jakoś ci nie wierzę.

Nie mam linka ale była reklama w tym cda action na 10 lecie, po prawej stronie jakiejś kartki. Był to samsung 19" nie pamiętam jego oznaczenia - sprawdze w domu jego symbol i znajde w necie. Linka dostaniesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2006 o 09:57, SwenG napisał:

> PS: Są już przecież LCD o czasie reakcji 2ms <- smużenie brak
Linka poproszę bo jakoś ci nie wierzę.


Proszę:
ViewSonic VX922 2 ms
http://www.behardware.com/articles/602-9/19-lcd-survey-2-3-4-6-8-ms-and-above.html
Hyundaï Q90U 2,4 ms
http://www.behardware.com/articles/602-4/19-lcd-survey-2-3-4-6-8-ms-and-above.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba pracująca z grafiką na codzień do tej pory nie znalazłem "przystepnego cenowo" monitora LCD który miałby lepsze parametry niż moj CRT oparty o tubę Sony Trinitron. Zajmuję się monitorami LCD jako product manager i naprawde przewija mi się przez ręce sporo tego towaru, ale na razie nie wydał bym 3500zl na LCD skoro mogę kupic uzywany (w świetnym stanie) 21" CRT na Trynitronie za ok 500zł.

Zupełnie inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o wymiary i miejsce na biurku... ale ta rozmowa raczej o monitorach a nie o biurkach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...
Dzięki za wsparcie :) Są też inne napewno ba ja widziałem tego samsunga. Swoją droga fajny masz ten monitorek, ja tez się zastanawiałem nad Fujitsu&siemens ale 17 (P17-2), kilka LCD ma doskonały obraz a różnica w cenie z tymi badziewnymi jest niewielka a czasem badziew kosztuje więcej... Na tym wątku tylko pare osób wie co to jest LCD. Niektórzy nawet jak mają to kupili za 700zł w tesco lub kupili za kilka tys LCD które nie jest warte swojej ceny. Podstawa to matryca PVA. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2006 o 11:06, mdag napisał:

> > PS: Są już przecież LCD o czasie reakcji 2ms <- smużenie brak
> Linka poproszę bo jakoś ci nie wierzę.

Proszę:
ViewSonic VX922 2 ms
http://www.behardware.com/articles/602-9/19-lcd-survey-2-3-4-6-8-ms-and-above.html

Hmmm ciekawe tylko po co coś takiego kupować pamiętaj że takie wartośći liczy się 4x poniważ podana wartość to nic innego jak Gray to Gray czyli od sarości do szarości... czyli od połowicznego otwarcia do połowicznego zamknięcia się krysztłów.
dobry monitor określa wartość reakcji mianem Black to black czyki od zamknięcia do zamknięcia.
pozatym małą jasność (co najmniej 300) i słaby kontrast (1000:1 być powinno) no i rozdzielczość z gniazdem cyfrowym rozdzielczość powinna podchodzić do 1600a nie 1280.

Dnia 07.04.2006 o 11:06, mdag napisał:

to samo co powyżej z tą różnicą że pewnym zaskoczeniem jest ten port USB 2.0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2006 o 11:19, Dark SMG napisał:

> > > PS: Są już przecież LCD o czasie reakcji 2ms <- smużenie brak
> > Linka poproszę bo jakoś ci nie wierzę.
>
> Proszę:
> ViewSonic VX922 2 ms
> http://www.behardware.com/articles/602-9/19-lcd-survey-2-3-4-6-8-ms-and-above.html
Hmmm ciekawe tylko po co coś takiego kupować pamiętaj że takie wartośći liczy się 4x poniważ
podana wartość to nic innego jak Gray to Gray czyli od sarości do szarości... czyli od połowicznego
otwarcia do połowicznego zamknięcia się krysztłów.


Forumowicz SwenG nie wrzył że takie monitry nie istnieją, więc podałem linka. To co producenci podają to czysty marketing, który często nie ma przełożenia na rzeczywistość.
Jeśli natomiast chodzi o czas reakcji to najważniejsza jest CHARAKTERYSTYKA przejść. Monitor z czasem reakcji 8 ms może być zdecydowanie lepszy od innego monitora z czasem reakcji 4 ms.

Dnia 07.04.2006 o 11:19, Dark SMG napisał:

pozatym małą jasność (co najmniej 300) i słaby kontrast (1000:1 być powinno) no i rozdzielczość


Optymalna jasność dla moitora LCD to 250cd/m2 . Im więcej tym gorzej. chodzi generalnie o to aby był jak najwyższy kontrast w stosunku do jasności (im wyższa tym gorsza czerń). Monitor o kontraście 1000 i jasności 400 będzie prezentował się dużo gorzej (poziom czerni) od monitora o kontraście 800 i jasności 250.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2006 o 11:55, KrzysztofT napisał:

Szkoda tylko, że mdag nie dodał, że ten cudny monitor jest na matrycy TN. Hehe...
TN - kolory jak w telewizorach marki Rubin. Hehe...


Oczywiście że jest na TN. Czytaj co jest powyżej. Nie odnosiłem się absolutnie do jakości tego 2 ms. Jeden z forumowiczów nie wierzył że takowe istnieją więc podałem linka i to wszystko.

Wolałbym PVA z 20 ms niż tego TN z 2 ms...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2006 o 12:11, mdag napisał:

> Szkoda tylko, że mdag nie dodał, że ten cudny monitor jest na matrycy TN. Hehe...
> TN - kolory jak w telewizorach marki Rubin. Hehe...

Oczywiście że jest na TN. Czytaj co jest powyżej. Nie odnosiłem się absolutnie do jakości tego
2 ms. Jeden z forumowiczów nie wierzył że takowe istnieją więc podałem linka i to wszystko.

Wolałbym PVA z 20 ms niż tego TN z 2 ms...


Tylko co to za radość, mieć obraz jak na 20 letnim ruskim rubinie? Kolory "wyprane", ale jest 2ms czas reakcji. Można szpanować przed "ziomalami" z osiedla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować