• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
kaczek93

Napęd nie czyta płyt DVD (Dość dziwny problem)

Pytanie

Witam.
Mam napęd LG GSA-H55L. Kilka dni temu przestał czytać płyty DVD. CD odczytuje bez problemu.
Pierwsze co zrobiłem to usunąłem w menadżerze urządzeń kontrolery IDE aby system sam od nowa wykrył i zainstalował napęd.
Niestety nic to nie pomogło. Próbowałem podłączać do napędu zapasowe kable aby upewnić się że po prostu nie zepsuł się ten do którego miałem podłączony do tej pory. Na każdych było to samo.
Po włożeniu płyty DVD, ta kręci się ale komputer w ogóle jej nie widzi. Dodatkowo nazwa napędu z "Stacja dysków DVD-RAM" zmienia się na "Stacja dysków CD". Po wyjęciu płyty wszystko wraca do normy (czyli pierwotnej nazwy).
Podłączałem napęd u kolegi i u niego czytało wszystkie płyty DVD bez najmniejszego problemu.
Próbowałem robić też przywracanie systemu jednak to również nie pomogło.

Ktoś może coś poradzić? Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Mój napęd kiedyś przestał odtwarzać płyty Audio, ale nie znalazłem rozwiązania poza ponowną instalacją systemu, pewnie coś musiało tam kolidować.
Tymczasem może spróbuj zaktualizować firmware.
Skoro twierdzisz, że u kolegi wszystko działa to na bank coś się podziało w systemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 07.01.2011 o 19:17, Smileyer napisał:

Mój napęd kiedyś przestał odtwarzać płyty Audio, ale nie znalazłem rozwiązania poza ponowną
instalacją systemu, pewnie coś musiało tam kolidować.
Tymczasem może spróbuj zaktualizować firmware.
Skoro twierdzisz, że u kolegi wszystko działa to na bank coś się podziało w systemie.

Próbowałem aktualizacji jednak to również nie pomogło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 07.01.2011 o 21:02, kaczek93 napisał:

Próbowałem aktualizacji jednak to również nie pomogło.


Hmm, twierdzisz że przestał działać kilka dni temu.
Instalowałeś coś , może jakieś inne operacje w systemie w ostatnich dniach ?
Może zresetuj bios.
U znajomego sprawdzałeś te same płyty? Może akurat one są uszkodzone :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 07.01.2011 o 21:11, Smileyer napisał:

> Próbowałem aktualizacji jednak to również nie pomogło.

Hmm, twierdzisz że przestał działać kilka dni temu.
Instalowałeś coś , może jakieś inne operacje w systemie w ostatnich dniach ?
Może zresetuj bios.
U znajomego sprawdzałeś te same płyty? Może akurat one są uszkodzone :)

Nie przeprowadzałem żadnych skomplikowanych operacji. Testowałem wiele płyt i za każdym razem to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Stawiam na uwaloną optykę.
Jak stary jest ten napęd [rok - dwa ? pięć ?]
Możesz sprawdzić w nero drive speed pozycję spin down time.
Odpal nero drive speed, zapisz jaki był domyślny spin down time, następnie płytę/płyty dvd których napęd nie czyta odpalaj zmieniając uprzednio wartość spin down time np z 2 na 4 min [generalnie najlepiej z domyślnej na wolniejsza, nigdy na szybszą]
Jeśli domyślna u ciebie będzie np 2 min, ustaw 4 min i zobacz czy odczyta płytę, jak się uda masz odpowiedź - napęd umiera. Dodatkowo zabawa ze spin down timem to takie tymczasowe rozwiązania dla zdychających napędów [tylko bez przesady]

Inna możliwość to wgranie nowego firmaweru, na stronie LG powinieneś znaleźć odpowiedni najnowszy dla swojego modelu, może to coś pomóc [aczkolwiek ja stawiam na zdychający fizycznie napęd]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 07.01.2011 o 21:51, kaczek93 napisał:

> Stawiam na uwaloną optykę.
/ciach/
Jak już wspominałem u kolegi napęd chodzi bez problemowo.


Hmm tak czy siak sprawdził bym spin down time - zarówno u kolegi jak i u siebie [jakie są wartości domyślne], może u ciebie sterownik dostosowuje złą wartość....
Ewentualnie zostaje wspomniane wgranie najnowszego firmwareu, może to jest bolączka twojego systemu.
Od biedy ekstremalne rozwiązanie - format, ewentualnie bardziej lightowe przywrócenie systemu o kilka dni wstecz [najlepiej do punktu kiedy napęd w 100% działał normalnie]

Nie zwróciłem uwagi że pisałeś wyżej o sprawdzeniu napędu u kolegi [moje przeoczenie], zachowanie z goła dziwne.


Trochę absurdalne ale zarzuć sobie skaner antywirusowy i antyspyware/adware, może to jakiś syf siedzący w systemie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 07.01.2011 o 23:11, Pietro87 napisał:

> > Stawiam na uwaloną optykę.
> /ciach/
> Jak już wspominałem u kolegi napęd chodzi bez problemowo.

Hmm tak czy siak sprawdził bym spin down time - zarówno u kolegi jak i u siebie [jakie
są wartości domyślne], może u ciebie sterownik dostosowuje złą wartość....

Nie wiem czemu ale w ogóle nie mogę uruchomić testu prędkości jeśli to o to chodzi. Prędkość odczytu DVD w ogóle mam nie aktywne. Test dla prędkości odczytu CD jest aktywny.

Dnia 07.01.2011 o 23:11, Pietro87 napisał:

Ewentualnie zostaje wspomniane wgranie najnowszego firmwareu, może to jest bolączka twojego
systemu.

Nie da się wgrać nowego frimeware''u bo wywala błąd cośw stylu "Valid ATAPI Device can not be found!"

Dnia 07.01.2011 o 23:11, Pietro87 napisał:

Od biedy ekstremalne rozwiązanie - format, ewentualnie bardziej lightowe przywrócenie
systemu o kilka dni wstecz [najlepiej do punktu kiedy napęd w 100% działał normalnie]

/ciach/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dziś nastąpił przełom w moim problemie. Wpadł kumpel ze swoim twardym dyskiem. Podłączyliśmy jego twardziela zamiast mojego (którego odłączyliśmy). Napęd śmigał aż miło. Dodatkowo już po podłączeniu z powrotem mojego dysku sprawdziłem czy da się zbootować płytę z windowsem (dvd). Komputer odczytał płytę bez problemu.
Czyli czeka mnie przeinstalowanie systemu. Chciałem tego uniknąć ale chyba nie da rady inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 08.01.2011 o 17:13, kaczek93 napisał:

Dziś nastąpił przełom w moim problemie. Wpadł kumpel ze swoim twardym dyskiem. Podłączyliśmy
jego twardziela zamiast mojego (którego odłączyliśmy). Napęd śmigał aż miło. Dodatkowo
już po podłączeniu z powrotem mojego dysku sprawdziłem czy da się zbootować płytę z windowsem
(dvd). Komputer odczytał płytę bez problemu.
Czyli czeka mnie przeinstalowanie systemu. Chciałem tego uniknąć ale chyba nie
da rady inaczej.


Najwidoczniej coś co masz na dysku powodowało złe funkcjonowanie napędu.
Moje pytanie, był to dysk z systemem czy bez ?
Zawsze możesz też strzelić scan antywirem , albo systemowy scandisk
Natomiast jeśli masz możliwość to polecam tą reinstalkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

/ciach/

Dnia 08.01.2011 o 17:18, Smileyer napisał:

Najwidoczniej coś co masz na dysku powodowało złe funkcjonowanie napędu.
Moje pytanie, był to dysk z systemem czy bez ?

Dysk był oczywiście z zainstalowanym systemem.
A reinstall swoją drogą bardzo by mi się przydał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

No cóż. Kupiłem nowy dysk bo od dawna miałem taki zamiar.
Winodwsa zainstalowałem z płyty cd, bez problemu.
Ale jakieś było moje zdziwienie kiedy na nowym dysku, z czyściutkim systemem mój napęd.... dalej nie czyta płyt dvd.
LOL?
Jak już wspominałem był u mnie jakiś czas temu kolega, podłączyliśmy jego dysk zamiast mojego i napęd działał bez problemu.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować