Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

TOP 111: Miejsca 30 - 21

154 postów w tym temacie

Dnia 09.01.2011 o 00:07, Vojtas napisał:

Nie poczuli się zagrożeni w sensie sprzedażowym. Po prostu uważam, że postanowili skorzystać
nieco z popytu na "dorosłe" RPG wymyślając przy okazji historyjkę o "dziedzictwie Baldur''s
Gate" dla niepoznaki.


skorzystanie z "dziedzictwa Baldur''s Gate" - okej zgodzę się. jeden z najpaskudniejszych zabiegów marketingowych. ale popyt na "dorosłe" RPG? gdzie i od kiedy? wskaż konkretne gry, które powstały w wyniku tego popytu.
cieszę się, że Wiedźmin dla Polaków to gra wybitna, ale dlaczego nikt nie podkreśla tego poprzez wskazywanie zalet rozgrywki czy rozwiązań fabularnych, ale wyłącznie koncentrując się na konflikcie DA-Wiedźmin. w życiu nie spotkałem się z tak silną potrzebą udowodnienia, że jakaś gra powstała tylko dlatego, że inna powstała wcześniej. nie przytoczę dokładnej daty, ale pamiętam iż pierwsze informacje o DA jakie znalazłem to te, z CD Action, w którym zapowiedź poświęcono JE:SE (dla bezpieczeństwa dam przełom 2006/2007). czy już w tamtym momencie złe BioWare sięgało swoimi kapitalistycznymi rękoma po pieniądze należące się nam, Polakom? Wiedźmin został wydany w 2007 r., a Dragon Age w 2009. zaiste, BioWare to władcy ciemności dysponujący niewyczerpanym zapasem cierpliwości. muahaha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Całkiem dobre miejsce zajęła Mafia 2, zwłaszcza, że autorzy tego zestawienia szczególną uwagę zwracają na stosunkowo starsze gry. Wysoko także znalazł się NFS: Underground, wg. mnie trochę za wysoko postawiony w tym zestawieniu. Teraz czas na czołówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2011 o 00:18, staniuk napisał:

skorzystanie z "dziedzictwa Baldur''s Gate" - okej zgodzę się. jeden z najpaskudniejszych
zabiegów marketingowych. ale popyt na "dorosłe" RPG? gdzie i od kiedy? wskaż konkretne
gry, które powstały w wyniku tego popytu.


Na rynku gier od 2007 r. Wiedźmin, Dragon Age. To niewiele, ale.. Ile teraz ukazuje się wysokobudżetowych RPG-ów fantasy?

Dnia 09.01.2011 o 00:18, staniuk napisał:

cieszę się, że Wiedźmin dla Polaków to gra wybitna, ale dlaczego nikt nie podkreśla tego
poprzez wskazywanie zalet rozgrywki czy rozwiązań fabularnych, ale wyłącznie koncentrując
się na konflikcie DA-Wiedźmin.


Ale o kim teraz mówisz? Jeśli pijesz do mnie, to możesz przeczytać recenzję na moim gramsajcie:
http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=109022&n=67

Chodzi nie tyle o konflikt, co po prostu o rywalizację - niezależnie od sprzedaży ona wciąż trwa. Być może są gracze, którzy lubią i to, i to, ale ci, co grali w obie gry, najczęściej mają swojego faworyta. Jakimi przesłankami się kierują? Trzeba by ich zapytać.

Dnia 09.01.2011 o 00:18, staniuk napisał:

w życiu nie spotkałem się z tak silną potrzebą udowodnienia,
że jakaś gra powstała tylko dlatego, że inna powstała wcześniej.


Widzę, że w ogóle nie zrozumiałeś, o co mi chodziło, a chodziło mi o inspirację, a nie wszechświatowy spisek. Nieważne. Sprowadzając to do absurdu, wypaczasz sens dalszej dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2011 o 00:10, dave03 napisał:

Mnie więcej do myślenia daje fakt że to twórcy Wiedźmina 2 przestraszyli się lutowej
premiery Dragon Age 2 i przesunęli datę premiery Wieśka o kilka miesięcy. Oficjalnie
oczywiście tego nikt nie powiedział, ale chyba każdy wie że tak było.


Ale masz jakieś dowody, które wskazują niezbicie, że Redzi istotnie się przestraszyli? Nie wiem, jakąś wypowiedź, dokument, przeciek, cokolwiek? Termin premiery wstępnie oszacowali na 1 kwartał, tak? Skoro premiera DA2 jest 7 marca, to Redzi mogli określić ją wstępnie nawet na początek kwietnia - wtedy byliby już przestraszeni, tylko trochę czy wcale? Ja akurat nie mam powodu, by nie wierzyć deweloperom robiącym tak skomplikowaną grę. Powiedzieli, że chcą doszlifować - ok, niech szlifują. Będę miał przynajmniej prawo grzmieć, gdy w premierówce będą jakieś koszmarne błędy.

Dnia 09.01.2011 o 00:10, dave03 napisał:

ta gra w jakimkolwiek innym kraju na tego typu listach miałaby
duży problem z zaistnieniem (zresztą już podobne rankingi widziałem i Wiedźmina nie było
- żeby nie było, gry wybierali zarejestrowani userzy z całego świata), a tutaj zapewne
będzie w ścisłej czołówce.


To wina jakości gry czy marketingu? Obstawiam, że tego drugiego. Poza tym weź pod uwagę że Wiedźmin w Polsce ma dodatkową wartość, której nie rozpozna prawie nikt SPOZA. Bo kto lepiej niż Polak zna tutejszą kulturę, obyczaje, język itd.? O wiele bardziej entuzjastycznie gra jest traktowana w Rosji, gdzie ponoć najlepiej przetłumaczono prozę ASa. Te wszystkie słowiańskie smaki ulatują w tłumaczeniu. Nie wiem, jakimi motywami kierują się rodacy - czy dla nich Wiedźmin to gra świetna, bo jest wysokiej jakości, czy świetna, bo polska, a może i jedno, i drugie - nie wiem. Ja się z nimi zgadzam, bo gra istotnie jest bardzo dobra. Nie oczekuję, że inni mi przytakną, tak samo i od Was tego nie oczekuję. Ale to działa w obie strony - negatywne zdanie nie oznacza że gra faktycznie jest denna czy przeciętna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2011 o 00:10, dave03 napisał:

Mnie więcej do myślenia daje fakt że to twórcy Wiedźmina 2 przestraszyli się lutowej
premiery Dragon Age 2 i przesunęli datę premiery Wieśka o kilka miesięcy. Oficjalnie
oczywiście tego nikt nie powiedział, ale chyba każdy wie że tak było. I jest tak jak/ciach/


Nawet jeśli tak było - to słusznie.
Tylko glupiec nie obawiałby się studia, które ma swoich fanów i fanbojów już od lat. Nie ma co z marką średnio znaną szarżować.
BioWare i tak zarobi, REDzi muszą ostrożne i przemyślane decyzje podejmować.

Nie rozumiem czemu zawsze gdy przychodzi pora na Wiedźmina to pojawia się mnóstwo irytujących postów zarzucających, że gdy tylko zaczynają Polacy o tej grze mowić, to oceny są naciągane bo patriotycznie trzeba się zachować(oczywiście tego już nie kieruję do Ciebie, a ogólnie piszę ;) ).
Nie.
Wiedźmin jest grą bardzo dobrą, która sobie zabójczo dobrze poradziła z ograniczeniami narzuconymi przez silnik, a to że jest polską grą napawa mnie tylko dodatkowo dumą, ale oceniana jest ona jako gra, po prostu. Nie jako polska gra, a jako kolejny tytuł na rynku. Już to widzę, że gdyby pojawił się Wiesiek na 1# to tu zaraz rozpocznie się flame pożerający wszystkich, bo to niemożliwe żeby ta gra została oceniona obiektywnie. Gówno prawda.
Dlaczego Wiedźmin pomimo niedoróbek powinien być pierwszy?
Niepowtarzalny klimat, która inna gra w taki sposób po 2000 roku podeszła do fantasy? A nawet przed 2000 rokiem? Mmmm? Nie pozjadałem wszystkich rozumów, więc nie zaprzeczam, może była, ale ja takiej nie znam.
Soundtrack, tu chyba komentować nie muszę.
Pomysłowość, zbieranie wpisów do bestariusza, zielnika etc.
W końcu dorosłe fantasy, ktore zawierało takie dylematy, że z niektórymi podjętymi decyzjami czuje się człowiek po prostu źle.
Dialogi. Scenariusz, dźwięk i bardzo ładna grafika, potęgowała klimat.
Na podium jeszcze bym wystawił przepiękną wodę, nigdy nie zapomnę jak poraz pierwszy ujrzałem jezioro przed Wyzimą, coś pięknego.
Czy to wygląda na grę niezasługującą na wysokie miejsce? Jeśli chodzi o bugi, to ja żadnych nie spotkałem. Może miałem szczęście. Serio, strasznie mnie irytuje takie umniejszanie wartości tej gry na siłę. Jest to polska gra, a to tylko jest powód do dumy, że takie cacko przyszło na świat u nas, nad Wisłą!

"Bo to prawda. Atari spieprzyło marketing. Gra wysokobudżetowa, a szum był niewielki. Sądzę, że sprzedaż byłaby trochę wyższa, gdyby Atari zrobiło wszystko, co trzeba. Choćby tak jak CDP to nagłaśniało w Polsce."

Tu Vojtas ma rację. Tym bardziej, że to była nowa marka.


edit: uff, aż mi ciśnienie skoczyło ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2011 o 00:52, Vojtas napisał:

> skorzystanie z "dziedzictwa Baldur''s Gate" - okej zgodzę się. jeden z najpaskudniejszych

> zabiegów marketingowych. ale popyt na "dorosłe" RPG? gdzie i od kiedy? wskaż konkretne

> gry, które powstały w wyniku tego popytu.

Na rynku gier od 2007 r. Wiedźmin, Dragon Age. To niewiele, ale.. Ile teraz ukazuje się
wysokobudżetowych RPG-ów fantasy?


No właśnie..ile? Dragon Age II i Wiedźmin II? Gry RPG na ogół są grami "dorosłymi", wymagającymi odrobinę więcej od gracza niż FPS-y (kontekst wsiąknięcia w rozgrywkę).

Dnia 09.01.2011 o 00:52, Vojtas napisał:

Chodzi nie tyle o konflikt, co po prostu o rywalizację - niezależnie od sprzedaży ona
wciąż trwa. Być może są gracze, którzy lubią i to, i to, ale ci, co grali w obie gry,
najczęściej mają swojego faworyta. Jakimi przesłankami się kierują? Trzeba by ich zapytać.


Ale czy ten konflikt nie jest sztucznie kreowany przez samych graczy i fanbojów, którzy silnie pragną, aby w ich dziedzinie rozrywki panował podział na dobro i zło? Zauważ, żadna wypowiedź CD Projekt Red czy BioWare nie świadczy o potrzebie rywalizacji, agresywnej konkurencji względem siebie. Obie są firmami, każda o innym zapleczu finansowym i obie wiedzą, że w tej dziedzinie "przemysłu" ważna jest jakość. Jaka? To już kryterium względne, zwróć uwagę, że BioWare nie doszło do swojej dzisiejszej pozycji wydając tak "marne" tytuły jak Mass Effect, Dragon Age czy cokolwiek obecnie wywołuje frustracje u graczy.

Dnia 09.01.2011 o 00:52, Vojtas napisał:

> w życiu nie spotkałem się z tak silną potrzebą udowodnienia,
> że jakaś gra powstała tylko dlatego, że inna powstała wcześniej.

Widzę, że w ogóle nie zrozumiałeś, o co mi chodziło, a chodziło mi o inspirację,
a nie wszechświatowy spisek. Nieważne. Sprowadzając to do absurdu, wypaczasz sens dalszej
dyskusji.


Absurd właśnie był tu konieczny. Żeby uświadomić, że nie ma czegoś takiego jak "zysk na popycie na <<dorosłe>> RPG" czy Atari, które zawiniło czy siły kosmosu. jak dla mnie obie gry (DA i Wiedźmin) prezentują wysoki poziom wykonania, ale koniec końców nie są dla mnie tytułami, które powinny się znaleźć w kolekcji każdego gracza. są świetne, momentami rewelacyjne (oba tytuły), ale do wielkości im obu brakuje tego...."palcu Boga". moim subiektywnym zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2011 o 01:11, Ichibanboshi-kun napisał:

Nie rozumiem czemu zawsze gdy przychodzi pora na Wiedźmina to pojawia się mnóstwo irytujących
postów zarzucających, że gdy tylko zaczynają Polacy o tej grze mowić, to oceny są naciągane
bo patriotycznie trzeba się zachować(oczywiście tego już nie kieruję do Ciebie, a ogólnie
piszę ;) ).


bo na serwisach zagranicznych czy w umysłach graczy na zachodzie ta gra nie figuruje w zakładce "MUST HAVE". ponadto, polecam włączenie metacritic, znalezieniu tam Wiedźmina i przeczytać "user comments" i ich oceny. większość z nich to coś zbliżonego do "i''m proud i''m Polish" czy "CD Projekt are my gods". to nie jest tak, że nie lubię tej gry. po prostu zakompleksienie w dziedzinie produkcji gier jest u nas wręcz niespotykane. dla kontrastu wpiszcie Mafię czy Chronicles of Riddick. żadni Czesi czy Szwedzi nie opisują swojej dumy, a niech mnie coś trafi jeśli to nie są przełomowe i/lub fenomenalne gry.

Dnia 09.01.2011 o 01:11, Ichibanboshi-kun napisał:

Dlaczego Wiedźmin pomimo niedoróbek powinien być pierwszy?
Niepowtarzalny klimat, która inna gra w taki sposób po 2000 roku podeszła do fantasy?
A nawet przed 2000 rokiem? Mmmm? Nie pozjadałem wszystkich rozumów, więc nie zaprzeczam,
może była, ale ja takiej nie znam.


Było, nawet dużo, z gorszą grafiką.

Dnia 09.01.2011 o 01:11, Ichibanboshi-kun napisał:

Soundtrack, tu chyba komentować nie muszę.

IMHO...jest i nie wkurza

Dnia 09.01.2011 o 01:11, Ichibanboshi-kun napisał:

Pomysłowość, zbieranie wpisów do bestariusza, zielnika etc.

Nie potrafię nawet w zabawny sposób skomentować tej "zalety". Przedstawiając tak złożony i rozbudowany świat, konieczne było stworzenie takiego czegoś. Inaczej jedynie czytelnicy opowiadań Sapkowskiego wiedzieliby o co w tym wszystkim chodzi.

Dnia 09.01.2011 o 01:11, Ichibanboshi-kun napisał:

W końcu dorosłe fantasy, ktore zawierało takie dylematy, że z niektórymi podjętymi decyzjami
czuje się człowiek po prostu źle.

Były takie gry, wcześniej. Po prostu dorosłe fantasy w oprawie 3D na światowym poziomie.

Dnia 09.01.2011 o 01:11, Ichibanboshi-kun napisał:

Dialogi. Scenariusz, dźwięk i bardzo ładna grafika, potęgowała klimat.

Dialog, dźwięk, grafika, scenariuszi - 1. liga. Absolutnie się zgadzam.

Dnia 09.01.2011 o 01:11, Ichibanboshi-kun napisał:

Czy to wygląda na grę niezasługującą na wysokie miejsce? Jeśli chodzi o bugi, to ja żadnych
nie spotkałem. Może miałem szczęście. Serio, strasznie mnie irytuje takie umniejszanie
wartości tej gry na siłę. Jest to polska gra, a to tylko jest powód do dumy, że takie
cacko przyszło na świat u nas, nad Wisłą!

Ja też, ale mimo wszystko mam świadomość, że nie jest to przełomowy tytuł. To kawał dobrej, momentami rewelacyjnej gry. Czy trzeba wszędzie udowadniać, w każdym rankingu, zapowiedzi innych gier RPG, że jest lepsza od [wstaw grę od BioWare, która w ostatnim czasie najmniej Ci się podobała].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>> Na rynku gier od 2007 r. Wiedźmin, Dragon Age. To niewiele, ale.. Ile teraz ukazuje
>> się wysokobudżetowych RPG-ów fantasy?

Dnia 09.01.2011 o 01:25, staniuk napisał:

No właśnie..ile? Dragon Age II i Wiedźmin II?


Ukazywały się też chociażby takie tytuły jak Drakensang, Risen czy Two Worlds - żeby była jasność, nie grałem w nie.

Dnia 09.01.2011 o 01:25, staniuk napisał:

Gry RPG na ogół są grami "dorosłymi", wymagającymi
odrobinę więcej od gracza niż FPS-y (kontekst wsiąknięcia w rozgrywkę).


Ale Wiedźmin to dark fantasy - jestem przekonany (święcie!), że ten mhroczny element spodobał się w BioWare.

Dnia 09.01.2011 o 01:25, staniuk napisał:

Ale czy ten konflikt nie jest sztucznie kreowany przez samych graczy i fanbojów, którzy
silnie pragną, aby w ich dziedzinie rozrywki panował podział na dobro i zło?


Nie konflikt, tylko rywalizacja. Konflikt to zbyt mocne słowo, choć można odnieść wrażenie, że wojna totalna, jak się czyta wypociny co niektórych na zagranicznych forach - zwłaszcza jak już, nie daj Boże, powiedzieć coś krytycznego grach BioWare, wręcz zakrzyczą.

Dnia 09.01.2011 o 01:25, staniuk napisał:

Zauważ, żadna wypowiedź CD Projekt Red czy BioWare
nie świadczy o potrzebie rywalizacji, agresywnej konkurencji względem siebie.


Trudno by było inaczej, co nie zmienia faktu, że w tym roku ich gry stają do bezpośredniej rywalizacji - finansowej i prestiżowej. W wypowiedziach publicznych mogą temu zaprzeczać, ale wszyscy wiedzą, że tylko dwa RPG fantasy w tym roku będą się ubiegać o wysokie uznanie. Śmiem twierdzić, że W2 jakościowo zmiażdży DA2.

Dnia 09.01.2011 o 01:25, staniuk napisał:

jak dla mnie obie gry (DA i Wiedźmin) prezentują wysoki poziom wykonania, ale koniec
końców nie są dla mnie tytułami, które powinny się znaleźć w kolekcji każdego gracza.
są świetne, momentami rewelacyjne (oba tytuły), ale do wielkości im obu brakuje tego...."palcu
Boga". moim subiektywnym zdaniem.


OK, przyjmuję do wiadomości Twoje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, abstrahując od Waszej dyskusji o Wiedźminie, również obawiam się, czy nie będzie zbyt (IMHO oczywiście) wysoko. Moim zdaniem gra była zaledwie niezła. Owszem, całkiem klimatyczna, owszem, z niezłą fabułą, ale dalej zbyt dużo w niej było moim zdaniem h''n''s niż cRPG.

Również uważam, że w naszym kraju Wiedźmin zyskiwał tak wysokie noty i traktowany był jak arcydzieło w dużej mierze ze względu na kraj pochodzenia. Po prostu, polscy gracze, z racji, że to produkt polski, byli skłonni wieeele rzeczy mu wybaczyć.

Ale to takie moje prywatne zdanie oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale Wiedźmin to dark fantasy - jestem przekonany (święcie!), że ten mhroczny element spodobał się w BioWare.


Pierwsza zapowiedź Dragon Age to 2004 r. - od samego początku gra miała być "duchowym następcą BG" tylko nieco bardziej mrocznym, miała stawiać na nowe uniwersum, autorską mechanikę (w odróżnieniu od licencjonowanego D&D), mieć bogaty singiel i równorzedny multi, hulać na nowym enginie i być pecetowym exclusivem.

Częśc założeń zmieniala się w trakcie produkcji (wyleciał np. multiplayer), premierę wielokrotnie przesuwano, etc. Natomiast nie ma absolutnie mowy o tym, że BioWare "zerżnęło" pomysł na "mhroczność" od "redów" - tytuł ten pierwotnie miał się ukazać grubo przed Wiedźminem. Żeby była jasność - nie mam nic przeciwko "zapożyczeniom", czy kopiowaniu dobrych pomysłów - IMO należy je powielać i twórczo rozwijać, bo szkoda żeby jakiś fajny patent mial się zmarnować (vide - klejenie się do ścian :)). Jednak w przypadku pierwszego DA "pożyczanie" przez BioWare pomysłów od redów nie miało miejsca (w drugim kierunku też nie zauważyłem).
Te gry znacząco się od siebie różnią.

W przypadku sequeli sprawa zdaje się wygladac już inaczej. Na razie mogę wnioskowac tylko po filmikach, ale trudno w DA2 nie dostrzec walki po trosze inspirowanej Wiedźminem, co dla polskiej produkcji jest wręcz zaszczytem - skoro dewsi uznawani za mistrzow gatunku kopiują od Polaków. Za to redzi "pożyczyli" sobie z Mass Effectów system dialogów i QTE, natomiast jedna z misji w prezentowanych gameplayach (ta gdzie Triss tworzy magiczną tarczę) ociera się wręcz o plagiat - kopiuj-wklej z Mass Effect 2, tyle że realia inne. Ani jednego, ani drugiego nie uważam za jakiś skandal - wykorzystanie świetnych patentów z innych produkcji moze wyjść obu grom tylko na dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2011 o 10:47, Lordpilot napisał:

Natomiast
nie
ma
absolutnie
mowy
o
tym,
że
BioWare
"zerżnęło"
pomysł
na
"mhroczność"
od
"redów"
-
tytuł
ten
pierwotnie
miał
się
ukazać
grubo
przed
Wiedźminem.

Początek prac nad Wiedźminem to lata ''90. Tak gwoli ścisłości.

EDIT coś się zwaliło w cytowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będzie, bo to jeden z największych hitów początku XXI wieku (chociaż był też kontrowersyjnym tytułem, jako że wielu fanów jedynki go zjechało). Chociaż to by mi nie pasowało - nie lubię hack''n''slashy, a Diablo jest tylko niezłe i jakoś mnie nie kręci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować