Zaloguj się, aby obserwować  
Archacus

"List otwarty" do gram.pl

175 postów w tym temacie

Witam wszystkich, czytających tą skromną wypowiedź w formie czegoś podobnego do listu otwartego skierowanego do serwisu gram.pl. Na wstępie zaznaczę, że nie jest moją intencją atakowanie i obrażanie nikogo. Pragnę wyłącznie wyrazić swój niepokój, co do kierunku w jakim serwis zmierza oraz naświetlić kilka obszarów, w których serwis mógłby się zmienić bądź zapoczątkować pewne zmiany.

Dla ułatwienia, postanowiłem poszeregować wszystko, tak by było to bardziej czytelnym oraz możliwym do zrozumienia bez dogłębnego wczytywania się w treść.

1. Przedruk wiadomości

Proceder kopiowania wiadomości i treści wziętych z innych portali, zwłaszcza zagranicznych jest co raz częstszy. Stwierdzenie to jest skierowane nie tylko do gram.pl ale wielu różnych stron. Skala tego zjawiska jest na tyle duża, że każdy gracz, czytujący choć jeden zagraniczny portal codziennie przeglądając nowości doświadcza deja vu. Określenie tego mianem „deja vu” wydaje mi się niezwykle trafne, z racji bezpośredniego tłumaczenia tego jako „Już widziane”. Odczucie te towarzyszy graczom rządnym informacji, zazwyczaj dwa do pięciu dni po ujrzeniu tego na innym portalu.

Osobiście jest to dla mnie irytujące, przebijać się przez stos wiadomości, które już widziałem byle tylko zobaczyć coś nowego czego tylko jeszcze nie widziałem. Co gorsza zdarza mi się widzieć, materiały po prostu przetłumaczone z powielonymi błędami… co już nawet nie jest śmiesznym.

Rozwiązanie tego problemu, może być arcybanalnie proste, zamiast do portali zagranicznych sięgajcie częściej do źródeł tych wiadomości, przepływ informacji w XXI wieku jest maksymalnie ułatwiony, wystarczy przeglądać strony i fora najważniejszych wydawców i firm, by być na bieżąco ze wszystkimi oświadczeniami prasowymi i nowościami.

Jeśli jeszcze tak nie zrobiliście, załóżcie sobie wspólny mail i zróbcie sobie wycieczkę po wszystkich stronach producentów i wydawców klikając subskrypcję gdzie tylko popadnie. Jest to znacznie lepsze źródło niż kopiowanie wiadomości, która zapewne już została skopiowana.

2. Selekcja informacji

Jest to poniekąd problem związany z poprzednim punktem, kopiując wiadomości z zagranicznych źródeł czasami brakuje podstawowej selekcji. Wiadomości związane z rynkami spoza europy może i byłyby interesujące gdyby wpierw przedstawiono nam dane związane z rynkami Europy jako całej lub samej Polski. A tak proszę mi wybaczyć, co mnie obchodzi co kupują jacyś ludzie z Ameryki czy innej Afryki.

Nie jest związane to wyłącznie z danymi, choć przykład ten podałem z racji, iż wiadomość „Święta za Oceanem, czyli wyniki grudniowej sprzedaży od NPD” jest dosyć świeża i najbardziej rzucająca się w oczy.
Jest to idealny dowód na to, że treści SĄ kopiowane z innych portali.

3. Tabloidyzacja

Tabloidyzacja jest zmorą mediów XXI wieku, nie ma się co dziwić, że choroba ta dosięgła również i gram.pl. Świadom jestem, że tania sensacja dobrze się sprzedaje i widać to po chociażby ilości postów pod takimi tematami, ale nie jest to według mnie żadnym dobrym wskaźnikiem jakości portalu, a wręcz przeciwnie.

Jeśli ktoś nadal nie wie o co mi chodzi, pozwólcie, że wymienię kilka tytułów tematów i przyporządkuje im fikcyjne tytuły, które w wyobrażeniu każdego bardziej pasują do tabloidów.

a) Wesley Snipes pracuje nad swoją grą. W więzieniu – Paweł Małaszyński pracuje nad swoimi umiejętnościami szydełkowania. W więzieniu!!

b) Dlaczego Adrian Chmielarz nie zagrał w Duke Nukem 3D? – Dlaczego Kasia Cichopek nie oglądała Mody na Sukces?

c) Frogger na żywo. Szpital w pakiecie – Kebabożerca poparzony na ruszcie. Szpital gwarantowany

d) To się nazywa hardkor, czyli wyścig przez całe USA w Google Streetview – Sport ekstremalny, czyli Kasia Cichopek ścigała się z Małaszyński w wózkach sklepowych po Warszawie!!!!

e) Przeciwwagą Świętego Mikołaja jest... tego nawet chyba nie muszę zmieniać, nadaje się do Faktu.
I mój ukochany i zarazem najgorszy temat

d) Posłanka Parlamentu Europejskiego chce wycofać ze sklepów Mafię II - J.K chce zakazać sprzedaży prezerwatyw!

Tematy taki w mej skromnej opinii, nic nie wnoszą i nic nie zmieniają, a skoro tak, to czy warto tracić na nie czas publikując? Oczywiście jak już wspomniałem istnieje grupa ludzi, którzy kochają takie tematy z racji iż można się pośmiać i nabić sobie posty, bezsensownie dodając pod tematem komentarz typu „fajnie”/ „OMG” / „LOL”…
Ale osobiście (podkreślam słowo osobiście) raczej nie tego oczekuje od serwisu, który dąży do profesjonalizacji.

4. Brak równowagi treści konsolowych

Na problem ten zwróciło moją uwagę kilka wypowiedzi na temat braku informacji związanych z konsolami Nintendo. Sam tej konsoli nie posiadam, więc szczerze dopóki mi ktoś nie otworzył oczu to nie miałem o tym zielonego pojęcia, no ale szybko przejrzałem archiwum i rzeczywiście. NULL BRAK NIC poza jedną czy dwoma informacjami związanymi z nową konsolą.

Czy ta konsola w przekonaniu serwisu gram.pl nie istnieje?

Szczerze chętnie zobaczyłbym więcej treści związanymi z samymi grami konsol PSP i DS., więcej zapowiedzi gier, więcej recenzji, więcej informacji z nimi związanymi. Ponieważ wychodzi multum perełek, godnych ustawienia na dziesięciometrowej kolumnie koło kolumny Zygmunta w Warszawie. Wychodzi, ale mało kto o nich ma jakiekolwiek pojęcie, ponieważ nikt o nich nie mówi.

Kto ma to robić, jak nie serwis poświęcony grą? Ja na temat gier związanych z PSP muszę dowiadywać się ze stron oficjalnych lub zagranicznych bo tutaj o nich nikt nawet nie mówi… Zamiast tego promuje się GOWa na PSP, mym skromnym zdaniem tylko i wyłącznie dlatego, że seria jest znana z PS3 i ogólnie lubiana… Ale mówiąc serio, rynek przenośnych konsol jest piekielnie urozmaicony, można tutaj znaleźć setki gier, które zainteresowałyby miliony ludzi w tym kraju… gdyby tylko o nich mówiono.

Najważniejszy jednak Message… DOWARTOŚCIOWAĆ NINTENDO, konsola istnieje ma się dobrze, wypuszcza gry, wręcz czeka byście coś o niej napisali. Jeśli nie macie nikogo kto ma tę konsole, nawiążcie z kimś współpracę, kto za darmo będzie wam redagował newsy związane z DS.

5. MAINSTREAM ONLY

No właśnie, przeglądając archiwum to widzimy głównie gry z głównego nurtu, grą o której najczęściej się piszę to Bulletstorm, a po nim Crysis, TDU2 i Wiedźmin. Nie neguje faktu, że te gry są cholernie ciekawe i wszyscy na nie czekamy, ale cholera gier w ciągu roku wychodzą setki a pisze się głównie o tych tytułach, o których wszyscy wiedzą nawet bez informowania przez gram.pl.

Dobra dobra, zaraz ktoś może powiedzieć, że powstał kącik Indiegram. No tak ale pomiędzy grami Indie a grami z mainstreamu istnieje cały świat, cały ciekawy świat czekający tylko do opisania i do sprzedania.

Nie raz spotkałem się, z opinią, że gry nie pochodzące z głównego nurtu są denne i słabe, be i fe że tego niby kijem się dotknąć nie da, ale gdy tylko usadzono takiego jegomościa przed tytułem mu kompletnie nieznanym i ponoć nie z jego obszaru zainteresowań jego oczy się rozszerzyły i oderwać od ekranu go nie mogłem przez 7 bitych godzin… mimo że sam chciałem sobie pograć.

Zamiast dennych tekstów a’la tabloidy wrzucajcie nawet 1 tygodniowo, grę która nie pochodzi z głównego nurtu, która w komentarzach wywoła wypowiedzi typu „o cholera nie wiedziałem, muszę sobie w to pograć”. Naprawdę IMHO jest większy, ZNACZNIE większy sens w tego typu wiadomościach niż pisanie co zjadła Kasia Cichopek albo pisanie 100 raz o grze, o której i tak wszyscy wiedzą zanim ktoś o niej napisze.

Pozytywnym przejawem jest napisanie o Journey. To jest to więcej takich poproszę. Z racji mych zainteresowań głównie konsolą PS3, choć także w mniejszym stopniu XBOXa, mogę wymienić kilka przykładowych tytułów, o których w Polsce się raczej nie usłyszy… a warto byłoby o takich właśnie grach coś naskrobać

Malicious

Trinity: Souls of Zill O’ll

Ar Tonelico Qoga: Knell of Ar Ciel

Atelier Totori

Steel Battalion Heavy Armor

Haunt

Jeśli zaczniecie mówić o grach takich to znajdą się również fani takich gier, tak jak miało to w przypadku np. White Knight Chronicle o którym (zwracam honor) pisano.

Jeśli brak czasu i chęci pisać o czymś takim, dajcie narzędzia samym fanom do napisania wiadomości. Gramsajty to imho pomysł nieco chybiony, bo nikt nie ma ani chęci ani czasu szukać gramsajtu, który by trafiał w gust.
Później jakaś osoba by to tylko weryfikowała i oceniała czy nadaje się do przesłania, czy odrzucić… ale właściwie czy to nawet nie więcej, pracy niż by samemu napisać.

6. Mniej „JA” w wiadomościach

Postulat ten nie jest kierowany do wszystkich osób piszących, NIE! Naprawdę cenię Myszastego, Masterminda czy Zaitseva i uważam was za naprawdę dobrych specjalistów, którzy ciekawie piszą i robić to przede wszystkim potrafią. Panowie oby tak dalej.

Lecz istnieją także osoby, których czytać szczerze nie lubię, (PÓKI CO bo możliwe że w przyszłości nastąpią pewne zmiany i niektóre osoby wraz z wprawą i doświadczeniem staną się wieszczami gram.pl)

Co mam na myśli mówiąc „za dużo JA”, za dużo opinii przemycanych nie związanych z grami, przykładowo opiniuje działanie instytucji UE… no jakby nie patrzeć z grami, związane to nie jest… żeby nie było, nie mam nic przeciwko własnym opinią na temat gier, ale reszta… jeśli w ogóle mówić to tylko obiektywnie i tylko w formie informacji! Inną sprawą jest np. przemycanie własnego stylu, poprzez nazywanie newsów… przykładowo poprzez coraz bardziej popularne wśród pewnych kręgach zawołanie, związanych z bodaj braciszkiem pudzianowskiego…

Pytanie czy to wszystko potrzebne jest by przekazać news o grze? Jeśli nie to po co mówić.

7. Więcej innowacyjności, więcej inicjatyw


W mym przekonaniu, inicjatyw jak TOP 111 powinno być więcej, nie takich samych ale utrzymywanych w podobnym guście, CZYSTO O GRACH. Brakuje mi zestawień gier, brakuje mi czegoś pomysłowego, czym gram.pl mógłby się dodatkowo odróżnić od innych portali.

Mamy dobrą okazję, już o tym wspomniałem przy newsa z listą exów na PS3. Nowy rok, idealna okazja by napisać w podobnej tonacji co w TOP111 o grach, które w tym roku mają wyjść. Zróbcie zestawienie wszystkich gier o których wiadomo, że mają lub mogą wyjść w tym roku na PC i konsole (PS3, Xbox, PSP, NDS).

Naprawdę coś takiego byłoby bardzo a to bardzo interesujące i przysporzyłoby więcej czytelników. Tekst opisujący gry + obrazki/film, nie trzeba od razu oceniać, wystarczy pokazać czego można się spodziewać. Piszę to w myśl poprzedniego postulatu, by nie pisać tylko i wyłącznie o grach z mainstreamu.

Więcej takich ciekawych i inicjatyw byłoby naprawdę dobrym pomysłem, więcej indiegram! Więcej retro gram! Takie inicjatywy są dobre, a jeśli coś jest dobre to trzeba to robić.

KONIEC

Cóż, liczba 8 postulatów wyglądałaby znacznie bardziej imponująco… lecz cóż nie będę na siłę niczego wymyślał, a w głowie na razie pustka. Na napisanie tej wiadomości, poświęciłem około 2 godziny, proszę uwierzyć że nie napisałbym tego tylko by potupać sobie nóżką i ponarzekać, widzę dobre intencje, które zostały chociażby uaktywnione przy sprawie z recenzjami gier.

Pytanie, skoro mam tyle uwag to po co w ogóle czytam? Ja nie odpowiem na nie…

Zamieszczam wiadomość tą na forum, z kilku powodów, głównie z racji, iż kto będzie chciał będzie mógł się dołączyć do tego pseudo listu otwartego a nawet wyrazić swoje zdanie. Pytanie tylko czy wiadomość będzie miał jakikolwiek wydźwięk czy przepadnie w odmęcie forum z liczbą 0 komentarzy i 0 odwiedzeń.


Jeśli ktoś doczytał do końca… to człowieku… chciało ci się to czytać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przelotnie przeczytałem...gram.pl to właśnie serwis mainstreamowy, nie ma co się dziwić. Żal czasem ściska, fakt, ale od tego są inne serwisy. Mnie trzyma tutaj tylko to forum. Niemniej, jeżeli miałoby się poprawić, to jestem jak najbardziej za ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2011 o 14:13, Archacus napisał:

1. Przedruk wiadomości

Nie opowiadaj głupot, że gram pisze dokładnie to samo, co inne serwisy. Byłby to wtedy plagiat, a to jest, jak wiadomo, karalne. A że informacje na stronach się powtarzają - no sorry, ale czy np. jak włączysz jakieś radio, to też masz tak, że załóżmy radio X mówi tylko o polityce, a radio Y o kulturze? Nie, skoro rodzaj dostarczanych informacji jest zbliżony, to logicznym jest, że tą samą informację, ale inaczej sformułowaną, odczytasz w kilku miejscach, nic się na to nie poradzi.

Dnia 15.01.2011 o 14:13, Archacus napisał:

2. Selekcja informacji

Uważasz się za gracza? Więc powinieneś interesować się różnymi tematami z grami związanymi, a nie tylko tymi z najbliższej okolicy.

Dnia 15.01.2011 o 14:13, Archacus napisał:

3. Tabloidyzacja

E? Nie podobają Ci się tytuły? A jaki tytuł dałbyś np. pierwszej recenzji gry X? Musi ona być krótka i zwięzła, żeby czytelnik na pierwszy rzut oka wiedział, czy temat go interesuje, czy nie.

Dnia 15.01.2011 o 14:13, Archacus napisał:

4. Brak równowagi treści konsolowych

Powiem krótko - brak ciekawych zapowiedzianych tytułów na daną konsolę, to też brak powalającej ilości newsów, nie uważam tego za coś strasznego, wręcz przeciwnie.

Dnia 15.01.2011 o 14:13, Archacus napisał:

5. MAINSTREAM ONLY

A wiesz dlaczego? Bo do takich gier najzwyczajniej w świecie jest po prostu dużo materiałów, jest o czym pisać.

Dnia 15.01.2011 o 14:13, Archacus napisał:

6. Mniej „JA” w wiadomościach

Słuchaj, masz główną myśl wiadomości wyłożoną, dowiadujesz się czegoś o grze, a, że autor uświadamia Ci co na jej temat uważa - to tylko dobrze i wiesz, czy podzielasz jego odczucia, czy nie. Bardzo to później pomaga w zinterpretowaniu dla siebie ewentualnej recenzji danego autora.

Dnia 15.01.2011 o 14:13, Archacus napisał:

7. Więcej innowacyjności, więcej inicjatyw

Przecież się starają, starają, spokojnie :) Nie od razu Rzym zbudowano.

Dnia 15.01.2011 o 14:13, Archacus napisał:

Jeśli ktoś doczytał do końca… to człowieku… chciało ci się to czytać?

Chciało, bo zgrabnie było napisane :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Nie rozumiem o co Ci chodzi w tym punkcie. Błędem gram.pl jest to, że podaje informacje, które już gdzie indziej zostały podane? To co, od dzisiaj prawa do dalszego publikowania danej wiadomości ma tylko serwis, który opublikował ją jako pierwszą? Bzdura. Jeśli zaś chodzi o kopiowanie w dosłownym sensie, czyli ctrl+c - ctrl+v to gram.pl raczej nie uprawia takich żałosnych zagrań, bo już dawno wyszłoby to na jaw.

2. Ciebie to nie obchodzi, ale już mnie np. tak. Bo może z Ameryką nie łączy nas położenie geograficzne, ale fakt, że tu i tu są gracze już tak. Nie widzę powodu w dzieleniu społeczności graczy ze względu na lokalizację, ta co najwyżej przejawia się w pingach, w niczym innym. Pamiętaj, że żyjemy w XXI wieku, Internet sprawił, że odległości straciły całkowicie na znaczeniu. Po co wracać do czasów izolacji od reszty świata?

3. Co złego jest w tych newsach? Pozwalają porozmawiać gramowiczom, nikomu nie szkodzą. Nie chcesz? Nie czytaj ich. Kategorię Komentarze też można zdaje się wyłączyć na forum.

4. Jak sam zauważyłeś wcześniej nic nie słyszałeś o tej konsoli. Podobnie jak większość graczy. To temat niszowy i nie widzę powodu dla którego gram.pl miałoby się nim zajmować na co dzień.

5. Chcesz pisać o takich grach to napisz artykuł i wyślij go redakcji. Może pozwolą Ci prowadzić taki kącik. Bo wymaganie żeby pisano o takich grach, o których nikt nie słyszał, jak o każdej innej to tak jakby narzekać, że w mięsnym na rogu nie sprzedają rzadkich rodzajów wędlin.

6. Zdarza się, zdarza się. Czasem taki Zaitsev np. też celowo podpuszcza gramowiczów pod flame war. Ale to raczej nikomu nie szkodzi, prawda?

7. Więcej takich inicjatyw jak TOP 111?! Broń boże! To było straszne nieporozumienie, jakaś niewyobrażalna porażka gramu. Nie przypominaj mi więcej tego koszmaru, bo zacznę się zrywać w środku nocy zlany potem.
A tak na poważnie - Ty też możesz takie inicjatywy zapoczątkować. Wystarczy pomysł i mail lub temat na forum. Współtworzysz ten serwis tak samo jak redakcja, a jeśli sama redakcja uważa inaczej to powinna się wreszcie przerzucić z XX-wiecznej definicji Internetu do tej XXI-wiecznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość od użytkownika Ichibanboshi-kun(Bill Murray)

Bardzo dobrze, że taki list otwarty powstał. Moze to zwróci trochę uwagi redakcji gramu na inne gry. Dobrze Archacus zaznaczył, że gram powinien znaleźć sobie kogoś do pomocy w kwestii nintendo jeśli sami sobie z tym poradzić nie mogą. Informacje to nie jest problem, sam mam na twitterze dziennie mnóstwo informacji. Wystarczy słuchać odpowiednich ptaszków, za to gry? Ja wiem, pewnie sprawa wygląda tak, że redakcja nie dostaje od producentów kopii gier na DSa i Wii, zatem czemu nie oddać tego w ręce graczy? Wystarczy doczepić posta do tematów od konsolach Niny i z całą pewnością znajdzie się na tyle wiadomości, że będzie można z tego ułożyć sensowny artykuł albo nawet całość zamieścić.
@Mercuror
Temat niszowy?!?!? Sorasy, ale to bardzo źle świadczy o Polsce skoro najlepiej sprzedające się na świecie konsole są u nas TEMATEM NISZOWYM. To jakieś nieporozumienie. Raz, że na te konsole wychodzi całe mnśótwo gier, dla każdej kategorii wiekowej, a ponad to ma zasadniczą przewagę w polityce firmy. "Twórzmy gry dla wszystkich". Super meatboy jest aktualnie chyba jedynym konkurentem, pod względem trudności, dla tych "dziecinnych" gierek. Po co komu hektolitry krwii gdy w Legend of Zelda: Twilight Princess dostajemy niesamowitą fabułę, zero błędów, świetną muzykę oraz wyjątkowe postacie. Oraz magię, tę specyficzną magię, która sprawia, że człowiek nie tylko dobrze się bawi, ale również zaczyna ten świat niesamowicie lubić.
Jak ktoś chce pograć w coś doroślejszego? Co za problem, są takie gry, ale trzeba się po prostu się tematem zainteresować, a nie czekać aż ktoś pod nos wszystko podstawi.
W przyopadku Wii jeszcze jest jedna śmiesznośc, której świadkiem byłem przy każdym używaniu Wii przez osoby tej konsoli nie znającej. Wstyd. Ludzie się wstydzą grać w gry typu: boks, golf, kendo. Bo nie chcą robić z siebie głupa. Litości, to ma być rozrywka.
Mit o machaniu łapami? NIe ma nic śmieszniejszego. Wyobraźcie sobie po prostu pada od exa, ps3 czy innej ukochanej konsoli i w swych głowach zróbcie go gumowego, takiego że możecie jedną część trzymać za głową, a druga z przodu. Większość gier jest tak zoptymalizowana, że zamiast machnięcia klika się tylko guzik, a frajdę machania zostawia innym. Poza tym w każdą grę da się grać na siedząco i tylko od gracza zależy to, w jaki sposób chce się bawić.
DS! Oj taaaak! Kocham ten temat!
Łeeee, ale gry są nuuudne i dziecinnneee i w ogóle jaką to ma grafikę, Nintendo śmierdzi kupą Donkey Konga!
Ta konsola to świetna sprawa dla gier, w których właśnie rządzi fabuła i wyobraźnia. Jak ktoś chce dojrzałej fabuły? Proszę, Hotel Dusk. Ktoś chce pomłócić, Kingdom Hearts. Zagadki? Layton. Akcja? Metroid Prime, czy GTA: Chinatown Wars - najlepsze GTA jakie powstało, nie lubie tej serii, ale ta część przynajmniej zawiera ciekawe rozwiązania, których w tej serii wcześniej nei było. Coś do pogrania podczas posiedzenia w WC? Cooking Mama 3! Serio, tam i tak nikt nie zauważy, że gra się w grę dla dziewczyn ;) Coś dla hardkorów? N+ albo Big Bang Mini. Rhythm? Rhythm Heaven - diabelnie ciekawa i trudna. Świetna przygoda? Zeldy, Mario. JRPG, całe mnsotwo. Piękne gry graficznie? Całe mnóstwo, tyle, że nie jest to ultrarealistyczna grafika, a zachwycająca grafa jak np. z obrazka. Zobaczcie jak wygląda Dragon Quest IX albo 4 heroes of light.
To, że większość graczy nie wykazuje ciekawości tym tematem nie znaczy, że trzeba nabrać wody w usta! Wręcz przeciwnie!
Trzeba temat rozpocząć, żeby ludzie się zainteresowali. Nie ma co na samo Nintendo narzekać. Kto wejdzie na nowy teren widząc, że nikt ich nie zna? To są ogromne pieniądze, nie ma co ich tracić. Jeśli gracze zaczną się interesować, pisać do Niny coraz więcej, a nie jednostki. Może w końcu zaryzykują? Pojawią się normalne ceny, większy wybór. I tak dalej. Trzeba samemu wyjść z inicjatywą.
Mam już dość tego, że w Polsce stoję przed wyborem między dżumą a tyfusem. Nie chcę grać w 4 godzinnego CoD, chcę gier z fabułą wciągając. Chce takich, które trwają dłużej niż 12 godzin. Nintendo nam takie gry daje, ale w Polsce wciąż się mysli, że Niny jest dla dzieci. Litości! Wszystko jest prezentowane jak dla dzieci, żeby się sprzedało. PS3, X360, Wii. Wszystkie mają reklamy o tej samej treści! Ale tematem ps3 i exa się ludzie zainteresowali i wiedzą, że są tam gry różne, a czemu Wii się nikt nie zainteresował? Bo ma słabszą grafę? Czy naprawdę to się liczy, grafika? Jeśli tak... To przykra sprawa, bo ludzie zapominają o tym co ważne.
Na Nintendo znajdujemy tytuły przed ktorymi odpoczniemy oraz takie które nas zmuszą do ruszenia makówą czy oczarują.
Gram istnieje dla ludzi, nie redakcji i Archacus ma święte prawo rządać od redakcji czegoś co nei należy do mainstreamu.

Co ma być głównym celem gramu? Prezentowanie tego co się fajnie sprzedaje? Czy pokazanie, że gry to nie jest kolejny pusty produkt, tylko nowy rodzaj sztuki. Sztuki tworzenia wirtualnych światów, które łączą sobie cechy wszystkich innych kategorii. Mamy tu muzykę, obraz, fabułę. Skoro pisarstwo, malarstwo i tworzenie muzyki są uznawane za sztukę, to czemu nie gry? Kiedyś owszem, to była tylko zabawa, ale ta dziedzina wyewoluowała.
Czy naprawdę ten list otwarty zawiera brednie? Bo wreszcie ktoś otwarcie napisał, że chce zmian takich, które traktują o czymś o czym w Polsce przestało się rozmawiać?
Chwała, że ostatnio powstał nowy ciąg artykułów indiegram, ale mam nadzieję, że to dopiero początek, że zacznie prezentowanie się również innych gier.
@Archacus
Jako punkt 8. dodałbym: przywrócenie soboty community. Dla redakcji jest pracą recenzowanie gier, nie mają czasu na wszystko, ale może czas dopuścić graczy, żeby prezentowali ciekawe tytuły?

Na razie to tyle, pozdrowienia z zaświatów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę dostał bana [ status na to wskazuje ].

Co do tematu - moim zdaniem inicjatywa ciekawa aczkolwiek w tym przypadku raczej pozbawiona sensu. Pisać możemy ale wątpię żeby ktoś się tym przejął na tyle by wdrażać jakieś zmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym jeszcze coś o aktualności newsów, bo często czytam na Gramie "newsy", które np. na Polygamii lub Kotaku leżą już kilka dni i wypadają z 1. strony.

Dnia 15.01.2011 o 14:13, Archacus napisał:

Jeśli ktoś doczytał do końca… to człowieku… chciało ci się to czytać?

TL;DR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Jak by gram nie podawał informacji , bo gdzie indziej zostały podane to było by żle ,a Zastanowiłeś się że może niektórzy korzystają z tylko z portalu gram ?
Jak by nic nie podawali , albo niektórych to by inni narzekali że gram nie informuje nas o wszystkim co sie dzieje.
2. Te informacje że gra się sprzedaje i jak w europie to mnie nie interesuje , ale jak kogoś interesuje to niech sobie czyta i to komentuje.
Wystarczy podejść do czegoś takiego nie interesuje, nie czytaj, nie komentuj i tyle.
3.Takie tematy tylko oburzają niektórych, są czyms takim co irytuje kogoś i musi to skomentować, wzbudzają agresje.
Ale jak taki temat jest zamieszczany to w ogóle tego nie czytam, omijam to z daleka.
Im wiecej tematów, newsów tym widać że na gram się coś dzieje, forum,portal żyje.
4.Mnie ciekawi jaka jest liczba sprzedana w Polsce takich konsol, czy warto coś takiego zamieszczać jak jest mała społeczność która będzie zainteresowana.
5.Co Ci przeszkadza w tym że ludzie piszą o Wiedźminie, bo może Ciebie to nie interesuje ale innych tak.
Kazdy wypowiada się na temat jaki chce, jaka gra takiego gracza interesuje, bo co ma siew wypowiadać na temat gry w którą nie grał i nie ma o niej pojęcia ?
6.Gram widocznie nie tylko jest o grach ale o także czymś innym, jest taka strona innowacyjna że nie musisz wchodzić na inne forum tylko wypowiesz się tu na miejscu także o piłce itd.

Wiesz co możesz zrobić, wejdź na forum gram i jest coś takiego an górze jak kategorie:
zaznaczasz sobie kategorie "gry" i widzisz wszystko co jest na temat gier innych tematów już nie widac i Twój problem rozwiązany.


7.Tu może Masz czesciowo racje i w jednej z twoich wypowiedzi mogę się zgodzić, ale częściowo.

Ogóle z Twoja wypowiedzą się nie zgadzam, Masz swoje zdanie, napisałeś to co myślisz i w porzadku.
Wątpię ze po tym Liscie coś się zmieni, bo jak by wszystko sie zmieniło to co Chciałeś z portalu gram bym odszedł, i pewnie niektórzy też bo wtedy to było by lipne forum
Dobrze jest jak jest.
Tylko co mnie najbardziej denerwuje to ze wszyscy mogą zakładać tematy, były takie osoby co robiły to specjalnie i na jednej stronie widać było czasami ponad 10 kłódek, większa kontrola nad forumowiczami, ale przepraszam takie osoby co przed chwila opisałem nie powinienem nazywać forumowiczami bo to osoby które szkodzą forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@edsonpele

> Nie, nie chciało mi się czytać. Bo i tak nic z tego nie będzie, ot co. Tutaj jest monarchia,
> mój drogi, a nie demokracja, więc takie pchły jak my ma się w nosie. Ale doceniam.

Słuchasz pr0gramu? :>
Czytają komentarze, czytaja ;) i miejmy nadzieje, ze postarają sie zrobić cos w tym kierunku ^^

@mercuror
> 1. Nie rozumiem o co Ci chodzi w tym punkcie. Błędem gram.pl jest to, że podaje informacje,
> które już gdzie indziej zostały podane? To co, od dzisiaj prawa do dalszego publikowania
> danej wiadomości ma tylko serwis, który opublikował ją jako pierwszą? Bzdura. Jeśli zaś
> chodzi o kopiowanie w dosłownym sensie, czyli ctrl+c - ctrl+v to gram.pl raczej nie uprawia
> takich żałosnych zagrań, bo już dawno wyszłoby to na jaw.

http://reprezentacja.net/siatkowka/aktualnosci/31397_sam_nie_wierze_ze_to_robie_8230_
Przeczytaj sam P.S. Jak sie chce to mozna ;)

Punkt 3. Przydaloby sie - Na 100% wyszloby na dobre.

Punkt 4. Popieram ;)
Szczególnie fragment o Nintendo, konsola która wiekszosci ludzi przypomina Finlandię w oczach Myszastego z ostatniego pr0gramu :D
Praktycznie 0 wartosciowych informacji o grach na tą konsolę ;p

@karolekx23x

> 1. Jak by gram nie podawał informacji , bo gdzie indziej zostały podane to było by żle
> ,a Zastanowiłeś się że może niektórzy korzystają z tylko z portalu gram ?
> Jak by nic nie podawali , albo niektórych to by inni narzekali że gram nie informuje
> nas o wszystkim co sie dzieje.

Chodzi o to, aby było wiecej wlasnych newsów, a nie kopii z innych serwisow :D

> 5.Co Ci przeszkadza w tym że ludzie piszą o Wiedźminie, bo może Ciebie to nie interesuje
> ale innych tak.
> Kazdy wypowiada się na temat jaki chce, jaka gra takiego gracza interesuje, bo co ma
> siew wypowiadać na temat gry w którą nie grał i nie ma o niej pojęcia ?

Tu nie chodzi o samego Wiedzmina, ale rynek gier jest wielki i szeroki to nie tylko kilka najglosniejszych tytułów
o przyklad wysyłam do ostatniego pr0gramu ;) Oby wiecej takich malo znanych tutułow ;P

@Piotrbov
Wzmianka co do Pkt.8 o Soboty Community - Ciekawe, co by wyszlo z tego. Jest grupa osób co ma ciekawe podejscie do gier - a nie jakies tanie dziecko "martetindu" czy Los Spameros Trololo "Tup Tup, nie podoba mi sie ;d" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tekst przejrzałem dość pobieżnie, ale trudno się z założeniami nie zgodzić.

Wydaje mi się, że nie o to jednak chodzi. Gram.pl to strona która ma dość duża krajową konkurencję. Nie wypada na jej tle źle - ale powiedzmy sobie szczerze rewelacyjnie też nie jest. Informacje jakie pojawiają się tutaj rzeczywiście nie są często najświeższe, czasem nawet zdecydowanie nie śmieszne - choć na takie były kreowane.

Jak wiadomo każdy portal tego typu musi przyciągnąć - czy to nagłówkiem czy po prostu humorem. Czasem się uda innym razem nie. Jeśli ktoś traktuje ten serwis jako główne źródło informacji, to w jego odczuciu w zupełności wystarczy. Wszystkie ważne, czasem też i nie informacje się pojawią.

Oczywiście, moim zdaniem absolutnie żaden polski serwis nie stoi na takim poziomie jak zagraniczne. Powiedzmy sobie jednak szczerze, tam redaktorzy mają znacznie większe możliwości niż nasi rodzimi. Zarówno jeśli chodzi o kontakt z twórcami jak i wiadomości z ''pierwszej ręki'' - oraz oczywiście teksty autorskie.

Nie zmienia to jednak faktu, że bariera językowa często bywa nie do przekroczenia, tutaj wkraczają polskie portale - moim zdaniem autorzy odwalają kawał dobrej roboty starając się zapoznać ludzi z tym co w trawie piszczy.

Sam nie miałbym cierpliwości redagowania tego co już raz przeczytałem. Trzymajcie tak dalej, ale weźcie pod rozwagę przynajmniej część punktów z tego ''listu''. Nie zaszkodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zgrabnie napisany, ciekawy list.
Może nie ze wszystkim się zgadzam ale ''postulaty'' w większości przypadków są bardzo dobrze wycelowane.
Jak najbardziej popieram inicjatywę ''ulepszania'' gram.pl a myślą przewodnią zdecydowanie powinno być:
WIĘCEJ O GRACH

Autorowi gratuluję cierpliwości i elokwencji.
Gram.pl życzę zmian na lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2011 o 20:31, Zgreed66 napisał:

@Piotrbov
Wzmianka co do Pkt.8 o Soboty Community - Ciekawe, co by wyszlo z tego. Jest grupa osób
co ma ciekawe podejscie do gier - a nie jakies tanie dziecko "martetindu" czy Los Spameros
Trololo "Tup Tup, nie podoba mi sie ;d" ;)


Wiadomość od użytkownika Ichibanboshi-kun(Bill Murray)

Tylko, że z tym trzeba w końcu wyjść i zagadać do ekipy. Osobiście mam zamiar coś z tym zrobić, ale bez poparcia się daleko nie zajdzie. Szkoda też, że autor listu się więcej nie wypowiada.

Co do Nintendo, to już poiwedziałem, co powiedzieć miałem za pośrednictwem Piotrbova, ale dla następnych przeciwników tego pomysłu. Dlaczego inni mogą, a gram nie? De facto ten portal dla graczy istnieje i mam nadzieję, redakcji jest bliskie nasze dobro i mogliby te pomysły podchwycić.

Czasem mam wrażenie, że gram.pl ma po prostu za mało rok do pracy, ale może naprawdę warto zaproponować coścommunity, granie to nasze hobby i pasjonatów się tu znajdzie wiele takich co za darmo piać będą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2011 o 21:59, Slayer_Watti napisał:

/ciach/


Długo się namyslajac o "pros and cons" danej sytuacji.
Tak, na pewno aby cos zmienic trzeba cos zaproponowac i miec jakies ku temu propozycje i poparcie.
Duzy problem stanowią sami uzytkownicy. Ktorzy wchodzą wyladować swoje zale, co im się nie podoba itd. w ogóle nie dając nic od siebie. Piszą jacy casualowi są gracze konsol; szczegolnosci wlasnie wspomnianego Nintendo. Gry dla dzieci i tak dalej, a sami graja na niskich poziomach trudnosci, nie oczekujac nic specjalnie wymagajacego od gier. Ot moze tylko powaznego tematu... Doslownie nic nie wiedzą - a nawet nie tyle co komentuja, co pisza eseje na ten temat.
Hipokryzja na calego ;]

Przydałoby się wymyslec jakis program, aby ci bardziej ogarnieci mieli mozliwosc pokazania tych genialnych perełek o których praktycznie nikt nie wie i o ktorych sie nie mówi. I nie pisac jaki to tani badziew dla dzieci, ze grafika syf. Tylko co w nich jest super.
Przydałoby się w ogóle zmienic tok porównywania gier, hmm moze nie nawet tyle co porownywania co oceniania ich przez spolecznosc - raczej to nie mozliwe*. Na nie to co jest do dupy, ale co jest w nich super. Ze fabuła genialna, wielowatkowa, oparta na nieutartych schematach itd -> cos tego typu, tylko przyklad. Na wzor ME2 ze dialogi takie i takie. Strzelanka taka i siaka ite de ite pe. Jakie to do bani, ale nie wypowie, zadnej zalety tej gry. Trolizm for the win ;d

Bo jak sie tak przyjrzec przewazajacej wiekszosci postow, to wiekszosc sie skupia na tym, aby udowodnic jaki to tani gniot, 0 konstruktywnej krytyki. Wiec duzo zalezy tu od samej spolecznosci, czy cos dadza od siebie, spojrza na problem obiektywnie... w jakims temacie sie zapytalem o roznice miedzy 2 grami (nie gralem w zadna). Poprosilem kogos, aby obiektywnie spojzał na jeden i drugi tytuł - gdzie sie rozni rozgrywka. Wynik? Fanboj jednego napisal, czy chce obiektywizmu i wypisal wg. niego wady drugiej gry i zadowolony. Wiec z takim podejsciem sie daleko nie zajedzie.

* - Choć ostatnio Myszasty wyleciał z fajnym tekstem o podejsciu do gier RPG. Wiec cos sie pewnie zaczyna dziac w tym kierunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym znów zobaczyć stare, dobre felietony - coś w stylu "czułych barbarzyńców".
Na gram, większość ludzi wchodzi z dwóch powodów - aby poczytać temat "dziewczyny tj. relacje damsko męskie" i retrogram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować