Zaloguj się, aby obserwować  
Nieznajomosc

Czytniki ebooków, czyli jaki wybrać? Pytania, opinie itp.

463 postów w tym temacie

Dnia 13.02.2011 o 10:30, Piotrbov napisał:

Dla mnie ebooki są totalnie bez bezsensownym pomysłem. Gdyby ebooki były tańsze od książek
papierowych, to jeszcze bym nad tym pomyślał, ale jak ceny są prawie identyczne, to ebooki
są do kitu. W książkach, dla mnie są dwie rzeczy ważne. Po pierwsze treść


że jak? czyli w ebookach nie ma treści czy też jest gorsza?
jak tam już setki ebooków przeczytałem na poczciwej PSP wzbogaconej o aplikację Bookr 8.0
doszło do tego, że już nawet nie chodzę do biblioteki bo mi sie zwyczajnie nie chce ;)
kupowac ksiązki papierowe przestałem już dawno, zresztą przy takich ilościam jakie ja pochłaniam, finansowo nie da rady tego udźwignąc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy po prostu twierdzą, że samo obcowanie z książką ma dla nich znaczenie. No cóż, zwykle nie wiedzą o czym sami tak na prawdę mówią, ale to ich problem.
Ja mam kindla i jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2011 o 14:01, Dared00 napisał:

Jakie są aktualne ceny Kindli po tych wielkich premierach nowych wersji? I skąd ściągać,
z USA, czy z UK?

Stare modele tak samo, ceny nowych nie są tajemnicą. Z tym że od niedawna zaczęli doliczać VAT (23%) czyli wychodzi drożej niż na to wygląda. Do tego przesyłka, ze Stanów jest to chyba 20USD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2011 o 15:19, krl_krl napisał:

Niektórzy po prostu twierdzą, że samo obcowanie z książką ma dla nich znaczenie. No cóż,
zwykle nie wiedzą o czym sami tak na prawdę mówią, ale to ich problem.


O właśnie chodzi o samo obcowanie z książką. Jak jeszcze ma się książkę prosto z drukarni, to jeszcze ten zapach farby drukarskiej dodaje uroku.
A co do eBooków, to ja testowałem je i jakoś mi do gustu nie przypadły.
A i jeszcze jedno, ja mam duszę kolekcjonera. O wiele ładniej książki wyglądają na półce, ułożone w rzędzie, ma się czym pochwalić, a jak masz eBook''a, to jak?

P.S. I jeszcze chodzi o ceny. Cena eBook''a jest bardzo zbliżona do ceny papierowej wersji, więc i tak bardziej się opłaca mieć papierową książkę, bo za to samą cenę dostajesz więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2011 o 19:19, Piotrbov napisał:

ciach

Dla mnie liczy się zawartość, nie potrzebuję pokazywać książek, wolę o nich rozmawiać.

Dnia 19.10.2011 o 19:19, Piotrbov napisał:

P.S. I jeszcze chodzi o ceny. Cena eBook''a jest bardzo zbliżona do ceny papierowej wersji,
więc i tak bardziej się opłaca mieć papierową książkę, bo za to samą cenę dostajesz więcej.

Tak, dostajesz dużą i ciężką książkę książkę. Na moim kindlu mam tylko kilka książek, ale wraz z pokrowcem jest on grubości 2-3 ołówków a waży tyle co duży zeszyt. Dlatego wybieram eBooki (na normalnym czytniku ofc, na lcd nie ma sensu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2011 o 19:19, Piotrbov napisał:

P.S. I jeszcze chodzi o ceny. Cena eBook''a jest bardzo zbliżona do ceny papierowej wersji,
więc i tak bardziej się opłaca mieć papierową książkę, bo za to samą cenę dostajesz więcej.

Ale zapominasz o tym, że na starcie setki ebooków masz za darmo, w tym klasykę. Więc Twoja biblioteka z ebookami, nawet tymi dokupowanymi, jest o wiele tańsza niż taka sama biblioteka złożona z książek papierowych.
Jeżeli dodatkowo sprzyjasz ekologom, to niebagatelnym argumentem są setki zachowanych drzew, których nie trzeba przerabiać na papier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2011 o 22:02, A-cis napisał:

Ale zapominasz o tym, że na starcie setki ebooków masz za darmo, w tym klasykę. Więc
Twoja biblioteka z ebookami, nawet tymi dokupowanymi, jest o wiele tańsza niż taka sama
biblioteka złożona z książek papierowych.


Jak chcę przeczytać sobie klasykę to idę do biblioteki i pożyczam. A ile z tych setek książek, by mnie zainteresowały? A prawda jest taka, że te książki, co kupuje i czytam, nie wychodzą na eBook''u, a nawet, jakby wychodziły to bym nie kupił.

Dnia 19.10.2011 o 22:02, A-cis napisał:

Jeżeli dodatkowo sprzyjasz ekologom, to niebagatelnym argumentem są setki zachowanych
drzew, których nie trzeba przerabiać na papier.


Zauważ, że i tak ta książka jest wydrukowana, niezależnie od tego, czy kupię czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2011 o 22:15, Piotrbov napisał:

Jak chcę przeczytać sobie klasykę to idę do biblioteki i pożyczam.

A nie wygodniej by było sięgnąć sobie na półkę i przeczytać od razu? :-)
Dla mnie - tak.

Dnia 19.10.2011 o 22:15, Piotrbov napisał:

Zauważ, że i tak ta książka jest wydrukowana, niezależnie od tego, czy kupię czy nie.

Ale (po upowszechnieniu się czytników i tabletów) w znacznie mniejszym nakładzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam tylko, że prawdziwemu "czytaczowi" jest obojetne na jakim nosniku ma tekst. Najwazniejsze jest samo czytanie. A własciwie nałóg ;)
to tak samo jak żulowi obojetnym jest czy pije jabola z kartonu czy z butelki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.10.2011 o 11:04, A-cis napisał:

A nie wygodniej by było sięgnąć sobie na półkę i przeczytać od razu? :-)
Dla mnie - tak.


A dla mnie po co eBook, jak można pożyczyć z biblioteki mieć prawdziwą książkę z krwi i kości?

Dnia 20.10.2011 o 11:04, A-cis napisał:

Ale (po upowszechnieniu się czytników i tabletów) w znacznie mniejszym nakładzie.


No to się ciesz, ekolodzy się ucieszą, że w mniejszym nakładzie.

A propos papieru i ekologii o którym wspomniałeś w poprzednim poście, w Warszawie i innych większych miastach Polski są dziesiątki tysięcy porozrzucanych ulotek, i to rozdawanych codziennie, gazety, które najczęściej po przeczytaniu, nie idą na makulaturę, tylko do śmieci, zwłaszcza "Metro".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuję w najbliższym czasie nabyć jakiś czytnik ebiblij, ale wcześniej nie śledziłem za bardzo rynku, dlatego wdzięczny byłbym za radę. Rozważam kilka opcji:
- Amazon Kindle Keyboard (chociaż nie wiem jak z opłatą - oprócz doliczonego vatu dochodzą jakieś marże czy inne takie?)
- Iriver Cover Story (lub Iriver Story HD, różnią się ponoć tylko dotykowym ekranem przy tym pierwszym)
- Boox X61S
- coś innego?

Głównie chodzi mi o jakość samego ekranu, by się sam z siebie nie psuł przypadkiem, tudzież o obsługę fontów i formatów. Drugorzędne funkcje, czytnikom nieprzystające nie obchodzą mnie tak bardzo. Cenowy pułap to tak do 700zł i te modele, jak widziałem, osiągają tyle. Początkowo myślałem o Iriverze, teraz bardziej o Kindle, bo nawet WiFi posiada - co jest mocniejsze softowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2011 o 20:30, Liqid napisał:

- coś innego?

Jest jeszcze Icarus GO 6" sprzedawany w Vobisie za 599 zł.

Dnia 15.11.2011 o 20:30, Liqid napisał:

Głównie chodzi mi o jakość samego ekranu, by się sam z siebie nie psuł przypadkiem,

W tej cenie to ekranów dotykowych raczej nie uświadczysz, a wtedy jakość ekranu nie ma aż tak dużego znaczenia.

Dnia 15.11.2011 o 20:30, Liqid napisał:

tudzież o obsługę fontów i formatów.

Mnie zależało tu jeszcze na obsłudze plików doc, bo mam sporo pozycji z tym rozszerzeniem (poza tym własna "tfurczość"), a to ma niewiele czytników.
Nie sprawdzałem ale obawiam się, że Kindle ich nie obsługuje. To samo wymieniony przeze mnie Icarus.
Obsługuje je natomiast Onyx Boox X61S.

Dnia 15.11.2011 o 20:30, Liqid napisał:

Drugorzędne funkcje, czytnikom nieprzystające nie obchodzą mnie tak bardzo.

Bardzo racjonalne podejście :-)

Dnia 15.11.2011 o 20:30, Liqid napisał:

Początkowo myślałem o Iriverze, teraz bardziej o Kindle, bo nawet WiFi posiada - co jest
mocniejsze softowo?

Tego nie wiem. Wydaje mi się, że Kindle jest bardziej nastawione na rynek anglosaski. Jeżeli myślisz bardziej o książkach angielskich, to może być dobra oferta (chociaż czytnika nie znam), ale jeżeli nastawiasz się bardziej na literaturę polską, to pomyślałbym o Onyksie X61S.
Jak podaje producent - jego oprogramowanie ciągle się rozwija.
A o większych (10") czytnikach nie myślałeś? Lepszy komfort czytania. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2011 o 06:44, A-cis napisał:

Jest jeszcze Icarus GO 6" sprzedawany w Vobisie za 599 zł.

Dużo jest tych mało znanych firm i bez jakiegoś zaplecza opinii/recenzji trudno móc zastanawiać się nad takimi produktami. Jak spojrzałem na opinie ze skąpca, było o słabej jakości wykonania(w obu o wypadającym porcie USB), także wolę nie ryzykować.

Dnia 16.11.2011 o 06:44, A-cis napisał:

W tej cenie to ekranów dotykowych raczej nie uświadczysz

Są Iriver Cover Story i Kindle Touch, ale ten drugi jest chyba tylko w Ameryce. I lepiej mieć już palec na jednym przycisku podczas czytania, niż co chwilę machać (choć jakoś to przypomina przekładanie strony), także nie jest to tak potrzebne.

Dnia 16.11.2011 o 06:44, A-cis napisał:

Mnie zależało tu jeszcze na obsłudze plików doc

Mi też, ale od biedy to można przekonwertować na pdf, a to już format zbyt powszechny, by go nie wspierać.
bo mam sporo pozycji z tym rozszerzeniem

Dnia 16.11.2011 o 06:44, A-cis napisał:

Obsługuje je natomiast Onyx Boox X61S.

Wydaje się przyzwoity, ale jak zobaczyłem, że w menu znalazła się sekcja "Gry", ciut zwątpiłem. Od tego mam telefon, tutaj to niepotrzebne zużywanie energii, bo przy gierkach ekran by się non stop odświeżał. Poza tym znalazłem lepszą opcję.

Dnia 16.11.2011 o 06:44, A-cis napisał:

jeżeli nastawiasz się bardziej na literaturę polską, to pomyślałbym o Onyksie X61S.

Tak naprawdę to chyba na wszystko. Ebooki są jak dla mnie za drogie, ale jako że większość półek w pokoju już się drastycznie zapycha, może trzeba się przestawić. Zresztą tu jest różnie, choć w Polsce empik jak zwykle monopolizuje. Dla przykładu nowa książka Eco - 45/36 zł fizycznie w zależności od oprawy (swoją drogą, te okładki na pewno tyle nie kosztują, po prostu klient jak bierze twardą, jest gotów dać więcej, więc korzystają), audiobook 41/27 (płyta CD/plik mp3) i wreszcie ebook 20zł. Ale "Gra o tron" - jakieś 7zł różnicy między miękką i ebookiem.

Dnia 16.11.2011 o 06:44, A-cis napisał:

A o większych (10") czytnikach nie myślałeś? Lepszy komfort czytania. :-)

Tudzież cena, a mobilność jednak mniejsza (choć np. w domu bardziej się docenia większy wymiar, co innego czytając np. na wykładzie ;) ). Kindle DX kosztuje już 380$, więc nie mój pułap cenowy. Innu razu pewnie tak, ale nie jako pierwszy czytacz.

Ostatecznie jednak zawiodłem tych mniejszych producentów, bo myślę już głównie o Kindle''u. Został wybór : trójka z klawiaturą fizyczną versus nowy, leciuteńki Kindle 4. Jedni zresztą uważają tę lekkość za zaletę, inni piszą, że jest aż nieprzyjemnie lekki (z książek to pewnie tylko kieszonkowe tomiki poezji tyle ważą). Tyle co się z klawiatury w czytaczach korzysta, to wystarczy przecież wirtualna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2011 o 09:29, Liqid napisał:

> Obsługuje je natomiast Onyx Boox X61S.
Wydaje się przyzwoity, ale jak zobaczyłem, że w menu znalazła się sekcja "Gry", ciut zwątpiłem.

Nawet nie zwróciłem uwagi, że ma taką opcję. Ale mnie by ona nie przeszkadzała, bo przecież nikt mnie nie zmusi do grania jeżeli nie będę chciał. :-)
W swoim czytniku mam jakieś sudoku, szachy, węża i pasjans ale poza ew. sudoku i szachami, z pewnością nie będę z tego korzystał a zajmują one b. mało miejsca.

Dnia 16.11.2011 o 09:29, Liqid napisał:

większość półek w pokoju już się drastycznie zapycha, może trzeba się przestawić.

Przede wszystkim można teraz będzie wykorzystać sytuację, że całą klasykę ma się za darmo a więc można ją wrzucić na czytnik i pozbyć się z półek. To już wygospodarowuje sporo miejsca.

Dnia 16.11.2011 o 09:29, Liqid napisał:

Tudzież cena, a mobilność jednak mniejsza

Też kierowałem się mobilnością przy wyborze ale w tej chwili chyba bym się zdecydował na większy.
Nie trzeba by było co chwilę klikać na przerzucenie kolejnej strony ;-)

Dnia 16.11.2011 o 09:29, Liqid napisał:

Tyle co się z klawiatury w czytaczach korzysta, to wystarczy przecież wirtualna.

Mam podobne zdanie. Dlatego w przedbiegach odrzucałem czytniki typu Iriver z klawiaturą, która IMHO niepotrzebnie zajmowała powierzchnię i zwiększała gabaryty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o gry na czytnikach, to nie ich opcja, nie oznacza gorszej jakości czytnika, tylko ewentualnie niepotrzebny bajer.

Faktycznie polecamy Onyx Booxa X61S albo również Onyx Boox X60 no i jasna sprawa Kindla.
Tym bardziej, że już nie trzeba martwić się konwersją plików.
Pliki z formatem MOBI są już dostępne po polsku na Virtualo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ceny e-booków, które są niewiele niższe od ceny tradycyjnej książki podytkowane są różną stawką VAT. Tradycyjne książki obłożone są 7% podatkiem, natomiast e-booki traktowane są jako usługa i co za tym idzie obowiązuje na nie 23% stawka VAT. Gdyby nie to różnica w cenie była by bardziej na korzyść e-booków. Poza tym zawsze można skorzystać z promocji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.01.2012 o 21:43, Virtualo napisał:

Faktycznie polecamy Onyx Booxa X61S albo również Onyx Boox X60 no i jasna sprawa Kindla.

Polecamy? Jesteś przedstawicielem jakieś firmy?
A tak BTW. Jaki czytnik posiadasz prywatnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2012 o 10:46, A-cis napisał:

Polecamy? Jesteś przedstawicielem jakieś firmy?

Sklep Virtualo sprzedaje czytniki, audibooki, itd. ;p Nie trudno się, więc domyślić jaką firmę "reprezentuje" ten użytkownik :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować