• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
wojtek235

Zamarzanie ekranu w grach / toshiba L650

Pytanie

Witam, problem jak w tytule. Wiem że były już wątki podobnego typu, wszystkie przejrzałem lecz do tej pory nie znalazłem rozwiązania. Laptopa kupiłem ponad dwa tygodnie temu, od tego czasu próbowałem praktycznie wszystkiego, od przeinstalowania antywirusa poprzez instalację programów typu quiet hdd aż do zastosowania podkładki chłodzącej pod komputer. Nie mam już pomysłu co dalej zrobić, jestem zdesperowany bo zależy mi przede wszystkim na grze warcraft 3. Proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

39 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

HWMonitorem sprawdź temperatury podzespołów w spoczynku i w stresie.
Podaj też specyfikację tego laptopa - proc, grafika, ilość ram, używany system, używany antywir i firewall, jakie programy chodzą w tle i startują z systemem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

procesor 2.5 ghz core i5, 4 gb ram, zintegrowana karta graficzna, windows 7, korzystam z nortona, wczesniej mialem mcafee i pojawial sie ten sam problem. to nie jest kwestia temperatury bo nie ma roznicy czy używam podkładki chłodzącej czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Sprawdź i podaj temperatury programem hwmonitor, podkładka chłodząca może tu mieć nijakie znaczenie jak sprzęt ma kopnięty jakiś układ to nawet trzymanie go w lodówce niewiele by dało =)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.02.2011 o 13:28, wojtek235 napisał:

temperatura plyty glownej : 53 C- 61C, procesor: 50-65, dysk twardy 26-29


To w spoczynku ?
Jeśli tak to nawet jak na latopa bardzo nieciekawie, zwłaszcza procesor, jak w idlu dobija 65 w stresie sięga pewnie dobre koło 75-80, aczkolwiek na pewnym progu powinien złapać zabezpieczenie i robić restart, ewentualnie łapie temp ciut poniżej górnego progu i robi freeze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.02.2011 o 19:24, wojtek235 napisał:

ale to nie jest przyczyna lagow, czekam na inne pomysly..


Przegrzewające się podzespoły nie są przyczyną spowolnień... a to nowość.
Z resztą co mają lagi do zamarzania ekranu ? Piszesz o problemie z zamarzaniem ekranu a nie o lagach, zdecyduj się.
Jaką ten laptop ma kartę graficzną ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.02.2011 o 21:00, wojtek235 napisał:

zintegrowana, dla tej gry powinno spokojnie wystarczyć



Witaj.
Temperatury, które podałeś wyżej bezwzględnie są za wysokie (jeśli mierzone w stanie spoczynku)
Procesor powinien mieć w granicach od 30-40.
Zintegrowana karta graficzna również ma swój model, gry nie lubią zintegrowanych kart.

Czy karta którą posiadasz to ATI Mobility Radeon HD 5650?

Jeśli by na chwilę odstąpić od temperatur spróbuj pograć bez połączenia z siecią, czasem tzw. "zwiechy" pojawiają się gdy utracimy połączenie lub karta sieciowa zaczyna wadliwie działać.

Kilka wskazówek:

- Instalacja sterowników bezpośrednio ze strony producenta laptopa po wcześniejszym usunięciu starych.
- Sprawdzenie aplikacji, które działają w tle i pobór procesora.
- Skontaktowanie się z działem obsługi technicznej Toshiba (bezwzględnie odradzam wszelkie ingerowanie w podzespoły jeżeli posiadasz wciąż aktualną gwarancję)
- Uruchomienie scandisk


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

ok, dzięki za odpowiedź i konkretne wskazówki. Zaraz spróbuję z tego skorzystać. A co do temperatury to czy mogę coś na to poradzić, prócz stosowania podkładki chłodzącej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

mam pytanie odnośnie sterowników. Jak dla mnie jest to dość skomplikowana operacja;p rozumiem, że zanim zainstaluje nowe muszę najpierw odinstalować stare?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 19.02.2011 o 12:05, wojtek235 napisał:

ok, dzięki za odpowiedź i konkretne wskazówki. Zaraz spróbuję z tego skorzystać. A co
do temperatury to czy mogę coś na to poradzić, prócz stosowania podkładki chłodzącej?


Zdecydowanie niewiele, takie temperatury wskazują na wadliwy podzespół, z racji tego, że jest to laptop to ma one pewne prawo się grzać nieco mocniej niż stacjonarny pc, ale nie aż tak znacznie., tak jak kolega wyżej pisał poprawny temp procesora to 30-40 stopni w spoczynku i około 45-55 w stresie, dla laptopa można dać tolerancję +3-5 stopni z racji konstrukcji, a u ciebie wynika z tego, że w spoczynku dobijasz 65 stopni, czyli już 5 stopni ponad górną granice dla każdego procesora, bowiem temp 60 stopni to umowna bezpieczna i zdrowa granica dla procesorów. Wszystko ponad 60 stopni jest potencjalnie szkodliwe, a temp 70-75+ powodują najczęściej restart [dobicie do progu bezpieczeństwa w bios powodujące auto reset], zamarzanie ekranu, sporadycznie artefakty graficzne.
Obecne procesory dobrze tolerują co prawda ekstremalne temperatury, nie mniej wydzielane ciepło szkodzi tez wszystkiemu co znajduje się w otoczeniu, znam przypadki w których procesor zarówno w stacjonarnym pc jak i laptopie dobijał do 80-85 stopni i przetrwał sam w sobie ale tak krytycznie podniósł wysoką temperaturę płyty głównej że strzeliły 2 kondensatory.
Są tez modele cpu które w temp nawet 75 stopni ulegną trwałemu uszkodzeniu

Eksperymentowanie z takimi temperaturami może spowodować zwykłe sfajczenie tego lapka, jeśli ciągle jest na gwarancji udaj się z nim do serwisu i opisz problem, jeśli nie jest na gwarancji czeka cie naprawa odpłatna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 19.02.2011 o 16:27, wojtek235 napisał:

no ok, bedę musiał o tym pomyśleć. Ale póki co to nie jest problem, który powoduje zamarzanie
ekranu, jakies inne propozycje?


Nie chce się czepiać ani tez upierać, że te zwisy są przez temperaturę cpu, ale mistrzu skoro masz w spoczynku 65 stopni to w momencie jak odpalasz jakąś grę, dochodzi do stresu procesora [czyli obciążenia go przez aplikację] ta temperatura zacznie rosnąc - przy tych danych można założyć że leci równo w górę spokojnie do 75 stopni jak nie dalej.
Upieranie się, że to nie jest przyczyna zawieszeń jest więc co najmniej dziwne.

Ciągle nie podałeś jaka jest twoja karta graficzna [bo tyle, że zintegrowana to nam nic nie daje], jej temp też trzeba by sprawdzić, jak widać [z tego co podałeś] hw monitor go nie wykrywa, ale być może znając model będzie można znaleźć do tej karty specyficzne oprogramowanie które jej temp odczyta.


Zapobiegawczo możesz sobie zrobić :

- Czyszczenie plików tymczasowych i rejestru CCleanerem
- Defragmentację dysków Defragglerem
- Sprawdzanie błędów na dyskach z automatyczną naprawa uszkodzonych sektorów systemowym Scandiskiem
- Skan Antywirusowy i skan Anty Spyware/Adware/Mallware
- Sprawdzenie w menedżerze zadań [alt+ctrl+del] ilości procesów zaraz po starcie systemu oraz użycia procesora

Podaj także jakiego używasz : firewalla i programu anty-spyware/adware/mallware.

Polecał bym wyzbyć się nortona, nie mniej jest to moje osobiste subiektywne zdanie [imho ten antywir jest wyjątkowo mulący a wcale nie należy do jakiś rewelacyjnych stoperów syfu, są lepsze alternatywy płatne i darmowe, mogę znowu subiektywnie polecić avirę której sam używam od lat i nigdy nie miałem problemów ze swoimi pc]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Tak czy siak ,nawet przy takich temperaturach nie zabiegałbym już zawieszanie się ale już stan techniczny laptopa.
Przecież to się po prostu pali skoro w trakcie gry temp jest wyższa o jakieś 20 stopni...
Moja rada to wykorzystać gwarancję póki czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

temperatura jest ok, toshiby slyna z tego że mają tendencję do utrzymywania wysokiej temp. tam jak podawałem stopnie to zrobiłem literówkę, zamiast 65 powinno być 55 stopni. jakieś inne propozycje odnośnie zamarzania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wszystko co miałeś zrobić masz podane.
Takie freezy ekranu to wina najczęściej grafiki lub procesora.
ATITool - jeśli twoja grafika to tak jak podał kolega kilka postów wyżej Radeon w tym programie na bank w jednej z zakładek od overclockingu jest monitor temperatury, tam sprawdź ile stopni ma rdzeń procesora graficznego w spoczynku.

Takie zwiechy może powodować też np wadliwy ram czy sekcja zasilania.

Możesz przetestować podzespoły, np programem OCCT który ma tester i do cpu i do gpu i do ramu oraz zasilania.
Aczkolwiek sam ram najlepiej testować bootowalną płyta z programem mem-test, wtedy testowana jest cała magistrala pamięci.


P.S.
Jak dla ciebie temperatura procesora w idlu 55 stopni jest poprawna to nie mam słów. Jedynie mogę dodać że mój w stacjonarce ma 30-35 w idlu i 45-50 w stresie [sporadycznie chyba 54 stopnie w Crysisie GTA4 i Dragon Ageu, czyli nomen omen grach które wyjątkowo mocno stresują cpu i gpu]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 21.02.2011 o 17:44, L33T napisał:

Stacja a lapek więc nie przesadzajmy z tą temperaturą.


Daj tolerancję na lapka +5-10 i tak nie powinien imho w idlu stać na aż 55 stopniach do tego na podkładce chłodzącej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować